Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#698407 Δεν την γνώριζα την εξαγορά.
https://www.kathimerini.gr/economy/5612 ... n-skroutz/
Και πολύ σωστά έκανε θα πω, γιατί αν βασίζεσαι στις μεγάλες courier, είδαμε πως κάθε άλλο παρά αξιόπιστες είναι.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#698408 Ειδικά η ACS ξεγυμνώθηκε εντελώς.
Η SendX μου έστειλε sms για παράδοση μεταξύ 16.30-18.30 και στο λινκ παρακολούθησης φαινόταν μέχρι και η ώρα που είχε προγραμματίσει να πάει στο μαγαζί για παραλαβή. Ήρθε ακριβώς 16.30 με προειδοποίηση 10 λεπτά πριν με νέο sms.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#698409 Έχει στρώσει αρκετά τον τελευταίο 1μιση μήνα η ACS. Έχει βάλει και ιδιώτες στο παιχνίδι. Η οργάνωση αποστολών βέβαια που έχει είναι μπάχαλο, οι παραδόσεις τουλάχιστον γίνονται πιο γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#698410 Ελαχιστες φορες (για να μην πω μηδενικες και φανω υπερβολικος) συμφερει να αγορασεις μεσω του καλαθιου του Σκρουτζ, ξυριζουν στα μεταφορικα. Δεν αντιμετωπισα ιδιαιτερα ζητηματα με τις μεταφορικες ουτε κατα την διαρκεια υψηλου μεταφορικου φορτιου, το αμαζον απο την αλλη χανει λαδια τελευταια (25/02 παραγγελια, ακοοοοοομα να δουμε που ειναι, στελνουν μεσω UPS, πρωτα θα παραλαβω (;) και μετα θα ανανεωθει το τρακινγκ).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#698411 Η ACS και όλες οι υπόλοιπες, λειτουργούν με πεπαλαιωμένα ERP και γι'αυτό δεν μπορούν να είναι ανταγωνιστικές και ευέλικτες. Και δεν φαίνεται να έχουν διάθεση ν'αλλάξουν.
Οι μικρότερες που ξεκίνησαν αργότερα από αυτές, είχαν την ευκαιρία να ξεκινήσουν σε πιο σωστές βάσεις.
Συμφωνώ πως το καλάθι του Σκρούτζ σχεδόν πάντα είναι αρκετά ακριβότερο από το φθηνότερο κατάστημα. Αλλά οι μεταφορικές, έχουν θέματα δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#698413 Έκανα κι εγώ μια παραγγελία μέσω skroutz, 3 ειδών από 3 διαφορετικά καταστήματα, εντός Αττικής και τα 3 (με δωρεάν μεταφορικά, λόγω skroutz, διαφορετικά θα ήταν επιπλέον 2 € χ 3 αγορές = 6 €). Το ένα έφυγε με EasyMail, τα άλλα δύο με acs. Η παραγγελία έγινε 16/03/2021 12:27 μ.μ.. Από EasyMail παρέλαβα χθες, από acs σήμερα. Πάλι καλά.

edit: η τιμή για όλα τα είδη ήταν η χαμηλότερη τελική τιμή. Προφανώς ήταν από τις λίγες φορές που συμφέρει μέσω του καλαθιού skroutz
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#698414 acs Θεσσαλονίκη είναι στις 2 μέρες πάντως. Σάββατο στάλθηκε από Δράμα το δέμα, Τρίτη πρωί παρέλαβα (Δευτέρα ήταν καθαρά Δευτέρα)
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#698416 Δεν έχει πάντα τρελές διαφορές το καλάθι του Skroutz...
Πάντως το καλό με την επαρχία είναι ότι ποτέ δεν είχαμε τρελές καθυστερήσεις με καμία κουριερ.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#698419 Εγώ πάντως πήρα κάποια πράγματα μέσω καλαθιού του σκρουτζ που ήταν είτε τα φτηνότερα είτε από τα πιο φτηνά.
Τα μεταφορικά μέχρι ένα ποσό (50?) είναι 2 ευρώ, από εκεί και πάνω είναι δωρεάν. Αυτά ισχύουν για Αθήνα βεβαια, στην επαρχία δεν ξέρω τι παίζει.
Έχω καταλάβει ότι ο κάθε συνεργάτης της ACS έχει διαφορετικούς χρόνους, όμως αυτός που είναι στη γειτονιά μου παραδίδει σταθερά στις 8-10 εργάσιμες, τσεκαρισμένο σε πολλές παραγγελίες. Το δε σύστημα είναι ένα μπάχαλο: κάτι βιβλία που περίμενα ήταν από 10/3 κολλημένα στο "ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ" και ξαφνικά σήμερα έγραψε 12/3 :lol:
"ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ" και 19/3 "ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER"
Τουλάχιστον δεν αφήνουν απλά χαρτάκι, αλλά χτυπάνε κανονικά το κουδούνι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#698423 Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις μικρότερες εταιρείες. Μια COMET που χρησιμοποιεί το Skroutz στέλνει μήνυμα πάντα και παραδίδει πάντα εντός της ημέρας. Η ACS στην τελευταία παραγγελία μας ταλαιπώρησε αρκετά, γιατί ουσιαστικά ανέλαβε το δέμα (ήταν ένα κρεβάτι) από την DPD courier που το έφερε από Γερμανία και χρειάστηκε πάνω από εβδομάδα να το φέρει σπίτι μας. Πιο σύντομα έφτασε από Γερμανία Ελλάδα.
Είναι λογικό να έχουν κλατάρει από την μία, από την άλλη, αν συνεχίσουν έτσι, θα πάρουν στο λαιμό τους και τα μικρά καταστήματα, που δεν έχουν εύκολα άλλο τρόπο να στείλουν κάτι.
Στην Αττική, κάποιοι έχουν αρχίσει να παραδίδουν μόνοι τους, αγόρασα κάποια τηγάνια από τον Ασλανίδη στο Αιγάλεω και οι άνθρωποι ήταν εξυπηρετικότατοι και με πήραν 10 τηλέφωνα για να βεβαιωθούν πως θα είμαι εκεί να παραλάβω (μιλούσα και δεν μπορούσα ν'απαντήσω).
Αντίστοιχα και η Skroutz, πολύ σωστά έκανε και επένδυσε σ'αυτό το κομμάτι, γιατί χωρίς αυτό, είναι πολύ δύσκολο να μπορέσεις ν'ανταγωνιστείς καμιά Amazon αν ποτέ έλθει στα μέρη μας.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#698426 Πολλά μαγαζιά έχουν ξεκινήσει να παραδίδουν μόνα τους, σε κοντινές περιοχές τουλάχιστον.
Όσον αφορά στο καλάθι του Σκρουτζ είναι σημαντικό κι αυτό που ανέφερε πιο πάνω κάποιος: για προϊόντα από διαφορετικά καταστήματα πληρώνεις μια φορά μεταφορικά. Επίσης, να συμπληρώσω ότι, αφού εμπλέκται το Σκρουτζ, δεν είναι ρίσκο να πληρώσεις ηλεκτρονικά ώστε ν' αποφύγεις τη χρέωση αντικαταβολής.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#698448 Το καλάθι του skroutz συμφέρει αν θες να κάνεις πολλές παραγγελίες μαζί από διαφορετικά καταστήματα. Εκεί έχεις έκπτωση μεταφορικών από ότι να έπαιρνες το κάθε πράγμα από το κατάστημά του. Ή δωρεάν υπό προϋποθέσεις.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#698462 Έχω 2 πακέτα απο αμαζον που έχουν κολλήσει εδώ και μερες στο tracking.
Απο 27/2 και 2/3 αντίστοιχα, το ενα φαίνεται και ΕΛΤΑ το άλλο όχι.
To ενα λέει ξεφορτώθηκε στο αεροδρόμιο, το άλλο παραδόθηκε στον τοπικό μεταφορέα για παράδοση.
Να τα περιμένω ή να τα ξεγραψω?
Κοντεύουν 2 μήνες.

< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#698465 Απο Κίνα και τα 2.
Επίσης, έρχονται συστημενα ή τα παρατανε στην είσοδο?
Μπορεί και να τα βουτηξανε δλδ?

< >