Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#689160 Παρέλαβα σήμερα δέμα από banggood αποθήκης Τσεχίας
Jan 07, 2021 07:16 Package has been sterilized and shipped out.

Ήρθε με ταχυδρομείο, δεν είχε tracking number και έφυγε βλέπω με μια Warenpost

Κι εχθές ήρθε το ένα από τα δύο unregistered της Amazon
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#689326 Εμένα πάντως μου ήρθε από αποθήκη Τσεχίας δέμα (ένα καλώδιο blitzwolf usb to usb c αστείας αξίας) με σημαντική καθυστέρηση και ψυλλιαζομαι ότι τελικά το έστειλαν από... Κίνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#689328 Πρωτη φορα περιμενω δεμα απο το Αγγλικο το Αμαζον μετα το Μπρεξιτ (παλι καντεμια και δε βρηκα στο Γερμανικο ακριβως αυτο που εψαχνα).

Το στειλανε με τη UPS και σαν ημερομηνια παραδοσης ειχαν το πολυ στις 4 του Φλεβαρη. Με το που εφτασε στην Ελλαδα εχθες, εβγαλε ενα μηνυμα "το δεμα φυλασσεται ασφαλες στις αποθηκες μας κτλ". Σημερα με πηραν τηλεφωνο απο τη UPS και μου ειπαν "ο εκτελωνισμος ειναι πληρωμενος, θελουμε απο εσας μονο πατρωνυμο, ΑΦΜ και ΔΟΥ. Λογικα την Τριτη θα παραλαβετε".

Οπως αναμενοταν στο Αμαζον δινεις κατι παραπανω αλλα δεν ασχολεισαι ΚΑΘΟΛΟΥ. Κι απ' ολες τις μεταφορικες που μου στελνουν δεματα, σαν τη UPS δεν υπαρχει. Η καλυτερη με διαφορα κατα την αποψη μου. Απ' οτι σου λενε νωριτερα μπορει να το φερουν, αργοτερα οχι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#689329
Asimov έγραψε:Εμένα πάντως μου ήρθε από αποθήκη Τσεχίας δέμα (ένα καλώδιο blitzwolf usb to usb c αστείας αξίας) με σημαντική καθυστέρηση και ψυλλιαζομαι ότι τελικά το έστειλαν από... Κίνα


Οτι στελνουν απο Τσεχια το παραλαμβανεις με ΕΛΤΑ? Αν ναι, ισως αυτη ειναι η απαντηση στην καθυστερηση σου. Εμενα οι μεγαλυτερες καθυστερησεις τους τελευταιους μηνες, ηταν απο δεματα του εξωτερικου τα οποια αναλαμβαναν τα ΕΛΤΑ με το που ερχονταν στην Ελλαδα...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#689341 Ναι με ΕΛΤΑ.
Tracking number δεν έστειλαν πάντως και τα ΕΛΤΑ απλά το παράτησαν στην εξώπορτα της πολυκατοικίας χωρίς να χτυπήσουν.
Έκανε 35 μέρες ακριβώς και στο φάκελο έλεγε CN γι αυτό υποψιάζομαι ότι τελικά έφυγε από Κίνα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#689350 Εμένα από Banggood αποθήκη Τσεχίας, έβαλα EU Priority Line και μου ήρθε με DHL Express. Βέβαια στο tracking μου έδειξε ότι ξεκίνησε από Γερμανία.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#689706 2021-01-11 03:49:17 CHINA Guangzhou 1/1 POSTING COLLECTION
2021-01-12 06:22:41 CHINA Guangzhou 1/1 ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
2021-01-15 13:34:32 CHINA Guangzhou 1/1 REGISTER COLLECTED
2021-01-15 13:35:21 CHINA Guangzhou 1/1 DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
2021-01-17 20:46:43 CHINA Hong Kong 1/1 DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
2021-01-21 18:33:00 Netherlands Amsterdam 1/1 ARRIVED AT INTERNATIONAL SORTING CENTER
2021-01-22 19:45:44 NL 1/1 Left transit hub

Από 22 έχει κολλήσει εκεί στη NL (meest group tracking). Από τότε καμία εικόνα

Επίσης ένα άλλο δέμα με 8ψήφιο αριθμητικό tracking number Priority Direct Mail δεν μπορώ πουθενά να το βρω.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#690202 Παρήγγειλα κάτι πραγματάκια από amazon.de με expedited και λέει εώς 18/2. Τι expedited είναι αυτό; :thumbsdown:

Chronopost -> DPD με τι φτάνει Ελλάδα; Βλέπω πάει τσούκου τσούκου μάλλον με φορτηγό γιατί δείχνει Γαλλία->Αυστρία
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#690344 Aliexpress... 3 και 4 και 5 και 6 μήνες αναμονή... Τα φορτώνουν σε χελωνάκια στην Κίνα και σιγά-σιγά έρχονται. :yahoo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#690459
georgetz έγραψε:μια χαρά το πάει η Chronopost, σε λιγότερο απο εβδομάδα απο Γαλλία στη Β.Ελλάδα , ικανοποιητικό τρακινγκ :metalo:

Σήμερα είναι Θεσσαλονίκη βλέπω. Λογικά Δευτέρα-Τρίτη παραλαμβάνω.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#691008 Και ναι, λίγο μετά ήρθε μήνυμα από ACS για αποστολή από Θεσσαλονίκη (δεν περίμενα κάτι άλλο)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#691010 Παραγγελια Κυριακη απογευμα απο Αργος, εφυγε Δευτερα πρωι για Αθηνα και σημερα θα το παραδωσει η ACS