Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#443062 Εμένα μου ήρθε σήμερα ένα OBD scanner που είχα παραγγείλει από 8/9. Πλέον Κίνα = 1+ μήνας. Γτπ η φάση.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#443094
g47 έγραψε:Εχουμε εικονα για ποσο καιρο παιζουν τα πουλακια τους στο τελωνειο?
Παραγγελια απο Κινα, εχει φθασει Ελλαδα 26 του προηγουμενου και ακομα καμια κινηση. Οχι να μου ερθει, δεν ειμαι τοσο αισιοδοξος. Αλλα να κουνηθει εστω.
Εντωμεταξυ μαλλον θα μου ερθει με τελωνειακο καπελο, γιατι παροτι η αγορα μου ηταν κατω απο 22 ευρω, στην Ελλαδα πωλειται στα 30 (handsfree xiaomi) και ο τελωνης λογικα θα το αξιολογησει ως χρυσο. Και εννοειται θα κανω appeal και εννοειται θα παρει ακομα ενα/εναμιση μηνα.


2 πακετα απο Gearbest τα οποια σταλθηκαν με 4 μερες διαφορά. Το πρώτο έφτασε σε 24 μερες, το δευτερο... ενω συμφωνα με τα PostNL μπήκε Ελλάδα, ακομα κανείς δεν εχει σκανάρει τον σάκο. Δεν φαινεται απο τα ΕΛΤΑ στην Ελλάδα και εχουν περασει 46 μέρες απο την αποστολή του.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#443109 Έτσι περιμένω σχεδόν 1.5 μήνα κάτι καλώδια από Γερμανία. Άνοιξα request στο ebay και ο άνθρωπος έψαξε και βρήκε tracking no και έδειχνε ότι είχαν φτάσει μέρες Ελλάδα και καμιά υπηρεσία δεν τα έκανε claim. Πρέπει να έστειλε και δεύτερη παρτίδα και πάλι τα ίδια. Τελικά μου έκανε refund αφού είδε κι απόειδε. Δεν αποκλείεται σε κάνα μήνα να μου σκάσουν καλώδια και να μην έχω τι να τα κάνω.

Άδικο για τον πωλητή αλλά ας πρόσεχαν κι αυτοί. Αφού είναι γτπ τα ΕΛΤΑ και το όλο σύστημα ας βρουν άλλους συνεργάτες κι ας χρεώνουν κάτι παραπάνω στα έξοδα αποστολής.
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#443110
Dimitris_P έγραψε:GLS παίρνει άλλο αριθμό. Υπομονή θα το παραλάβεις με ACS


Τώρα γράφει το site της GLS ''The parcel was handed over to GLS'' για προχθές το απόγευμα.Μέχρι τώρα δε γράφει κάτι άλλο και στο site της ACS δεν το βρίσκει ακόμη.Παλιότερα ήταν πιο γρήγοροι :hmmm:
Τουλάχιστον στην ενημέρωση από το tracking number :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#443292
Deleted User 1 έγραψε:Άδικο για τον πωλητή αλλά ας πρόσεχαν κι αυτοί. Αφού είναι γτπ τα ΕΛΤΑ και το όλο σύστημα ας βρουν άλλους συνεργάτες κι ας χρεώνουν κάτι παραπάνω στα έξοδα αποστολής.


Το προβλημα ειναι πως αμα αρχισουμε και βαραμε μαζικα claim, απλα θα βγάλουν την χώρα απο την λιστα των χωρων που στελνουν. :( Εγω δεν ξερω.... θα περιμενω να φτάσει διμηνο προτου αρχισω process για claim. :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By g8777
#443317
corsair έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Άδικο για τον πωλητή αλλά ας πρόσεχαν κι αυτοί. Αφού είναι γτπ τα ΕΛΤΑ και το όλο σύστημα ας βρουν άλλους συνεργάτες κι ας χρεώνουν κάτι παραπάνω στα έξοδα αποστολής.


Το προβλημα ειναι πως αμα αρχισουμε και βαραμε μαζικα claim, απλα θα βγάλουν την χώρα απο την λιστα των χωρων που στελνουν. :( Εγω δεν ξερω.... θα περιμενω να φτάσει διμηνο προτου αρχισω process για claim. :s_sorry



Επιτελους, καποιος το εγραψε.
Μου χουν αφρισει τα τσιλιμπιθρονια :shifty: απο αυτα που διαβαζω στα φορα σχετικα με τις καθυστερησεις στην παραλαβη δεματων.
Το βλεπουν να μπαινει Ελλαδα, ξερουν την μπουγελοκατασταση στα τελωνεια και πανε και κανουν dispute/ refund request με το παραμικρο -----> this seller has Greece Written.

Soon.

Ειπαμε. ΕΤΑ=Διμηνο πλεον. :s_hang
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#444116 Αγόραζω ενα Modular σπιτικό συναγερμό απο το Amazon.
Ειναι γνωστή μάρκα με πολλα αξεσουάρ, και το παίρνω σιγά σιγά
Στη σειρήνα έξω πχ πέτυχα μια έκπτωση για δυο τρεις μέρες 30ευρω.
Τόν εχω στήσει και μαθαίνω το Control Panel αυτές τις μέρες...
Έλα που βλέπω όμως ενα κομματι το έβαλε έκπτωση αλλά 30ευρω

Πέρα απο την προφανή λύση να το αγοράσω ξανά δεύτερη φορά και να στείλω στο καπάκι το πρώτο πίσω (prime items, δωρεάν μεταφορικά και στην επιστροφή) και να πιστωτών το ποσό της αρχικής αγοράς, εχει κάποια διαδικασία που δεν ξέρω το Amazon να κανεις claim τη διαφορά της τιμής;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#444117 Να μη σε πάρω στο λαιμό μου, γιατί δεν είμαι απόλυτα βέβαιος, αλλά πρέπει να το στείλεις πίσω και να το ξαναγοράσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#444132 Κάτι επίσημο δεν έχει, αν δεν βαριέσαι μίλα στο τσατ και ρώτα αν παίζει πιστωτικό. Αν όχι, πακετάρισμα και πίσω.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#444133
KiloMeater έγραψε:Αγόραζω ενα Modular σπιτικό συναγερμό απο το Amazon.
Ειναι γνωστή μάρκα με πολλα αξεσουάρ, και το παίρνω σιγά σιγά
Στη σειρήνα έξω πχ πέτυχα μια έκπτωση για δυο τρεις μέρες 30ευρω.
Τόν εχω στήσει και μαθαίνω το Control Panel αυτές τις μέρες...
Έλα που βλέπω όμως ενα κομματι το έβαλε έκπτωση αλλά 30ευρω

Πέρα απο την προφανή λύση να το αγοράσω ξανά δεύτερη φορά και να στείλω στο καπάκι το πρώτο πίσω (prime items, δωρεάν μεταφορικά και στην επιστροφή) και να πιστωτών το ποσό της αρχικής αγοράς, εχει κάποια διαδικασία που δεν ξέρω το Amazon να κανεις claim τη διαφορά της τιμής;


Είχε παλιά για κάποια προϊόντα (τηλεοράσης κλπ) και τη σταμάτησαν αυτήν την πολιτική.
https://www.recode.net/2016/5/23/117461 ... nt-refunds

Πρόσφατα είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα, έκανα αίτημα να μου πιστώσουν τη διαφορά και αρνήθηκαν.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#444851 Δεν μπορω να βρω ένα στυλο
uni 307 mple.

Καμια βοηθεια. Εκανα παραγγελια από το πλαισιο που ελεγε διαθεσιμο αλλα με πηραν τηλ ότι τελικα δεν εχουν

Saxon?????