Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666799 Ψώνισα εγώ τελευταία από antallaktikaonline.gr (που είναι το ίδιο με το autodoc.gr και είναι γερμανικών συμφερόντων. Στην αρχή πήγαινα για το onparts.gr που είναι ελληνικό κατάστημα, αλλά υπήρχαν σημαντικές διαφορές και επειδή έπρεπε ν'αγοράσω πολλά, μου έβγαινε μεγάλη επιβάρυνση. Όλα ήρθαν χωρίς θέμα, απλώς όταν δεν έχουν κάποιο, θα αναλάβουν πρωτοβουλία να σου βάλουν κάποιο άλλο. Αυτό είναι όντως θέμα. Σ'εμένα ήταν επουσιώδες, γιατί αφορούσε μόνον το φίλτρο λαδιού. Αλλά αν είχε γίνει πχ στις δισκόπλακες, ή στα τακάκια, δεν θα το αποδεχόμουν.
Τώρα, αν αξίζει το ρίσκο αυτό με τους συγκεκριμένους, δεν θα το πω εγώ, είναι απόφαση του καθενός.
Για μένα, άξιζε γιατί η διαφορά ήταν μεγάλη (μου έβγαινε γύρω στα 600€, ενώ τελικά στους άλλους πλήρωσα 380€).
Θα μου πεις τώρα, "ρε φίλε, 380€ ανταλλακτικά;".
Λάδια
Όλα τα φίλτρα, και τις καμπίνας ένα πανάκριβο με όλα τα φίλτρα, ενεργό άνθρακα κλπ (κάνα 40άρι έκανε μόνον αυτό)
Υγρά φρένων
Τακάκια εμπρός πίσω
Δείκτες φθοράς εμπρός πίσω
Δισκόπλακες πίσω (δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ, και έχει 150Κ χλμ)
Αμορτισέρ πορτμπαγκάζ (α, κι αυτά μου τα έβαλαν ό,τι να ναι και όχι Magnetti-Marelli που είχα παραγγείλει, όχι πως τα Marelli ήταν καλύτερα...)
Μάκτρα καθαριστήρων εμπρός πίσω
Νομίζω δεν ξεχνάω κάτι.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#666862 Και γω είχα ψωνισει απ αυτούς πέρσι τα φρένα (δίσκους, τακάκια κλπ) και έπεσε και black Friday.
Ηταν μεγάλη η διαφορά απο τους αλλους.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666866 A, τελικά είχα ξεχάσει τα μπουζί κι εγώ! Γενικώς, οι τιμές τους είναι πολύ καλές και η ποικιλία πραγματικά τεράστια. Επίσης, αν κάποιος θέλει μπορεί να βρει πολύ φθηνά πράγματα, ή να βρει μεγάλη ποικιλία σε επώνυμα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#668912
George_Prix έγραψε:
JimClark έγραψε:συμβαίνει αυτό, έτσι κ αλλιώς :lol:

το δικό μου ακόμα δεν πάτησε Ελλάδα...


Απο Κινα θα ειχε λογικη να μην εχει φτασει Ελλαδα σε 15 μερες. Απο ΕΕ εισαι οριακα στο να αρχισεις να αγχωνεσαι!.


Κοίτα να δεις. Μόλις σήμερα πάτησε Ελλάδα το δέμα!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#668915
JimClark έγραψε:
George_Prix έγραψε:
JimClark έγραψε:συμβαίνει αυτό, έτσι κ αλλιώς :lol:

το δικό μου ακόμα δεν πάτησε Ελλάδα...


Απο Κινα θα ειχε λογικη να μην εχει φτασει Ελλαδα σε 15 μερες. Απο ΕΕ εισαι οριακα στο να αρχισεις να αγχωνεσαι!.


Κοίτα να δεις. Μόλις σήμερα πάτησε Ελλάδα το δέμα!


Σου βγαλανε την ψυχη, αλλα τελος καλο ολα καλα :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#669443 Έφτασε σήμερα
Εικόνα

Πολύ στιβαρό, ωραίο. Πιο δυνατό από το 18άρι Makita και μόνο 80€ σε σχέση με τα 170€ .


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#669468
Anonymous Founder έγραψε:Ψώνισα εγώ τελευταία από antallaktikaonline.gr (που είναι το ίδιο με το autodoc.gr και είναι γερμανικών συμφερόντων. Στην αρχή πήγαινα για το onparts.gr που είναι ελληνικό κατάστημα, αλλά υπήρχαν σημαντικές διαφορές και επειδή έπρεπε ν'αγοράσω πολλά, μου έβγαινε μεγάλη επιβάρυνση. Όλα ήρθαν χωρίς θέμα, απλώς όταν δεν έχουν κάποιο, θα αναλάβουν πρωτοβουλία να σου βάλουν κάποιο άλλο. Αυτό είναι όντως θέμα. Σ'εμένα ήταν επουσιώδες, γιατί αφορούσε μόνον το φίλτρο λαδιού. Αλλά αν είχε γίνει πχ στις δισκόπλακες, ή στα τακάκια, δεν θα το αποδεχόμουν.
Τώρα, αν αξίζει το ρίσκο αυτό με τους συγκεκριμένους, δεν θα το πω εγώ, είναι απόφαση του καθενός.
Για μένα, άξιζε γιατί η διαφορά ήταν μεγάλη (μου έβγαινε γύρω στα 600€, ενώ τελικά στους άλλους πλήρωσα 380€).
Θα μου πεις τώρα, "ρε φίλε, 380€ ανταλλακτικά;".
Λάδια
Όλα τα φίλτρα, και τις καμπίνας ένα πανάκριβο με όλα τα φίλτρα, ενεργό άνθρακα κλπ (κάνα 40άρι έκανε μόνον αυτό)
Υγρά φρένων
Τακάκια εμπρός πίσω
Δείκτες φθοράς εμπρός πίσω
Δισκόπλακες πίσω (δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ, και έχει 150Κ χλμ)
Αμορτισέρ πορτμπαγκάζ (α, κι αυτά μου τα έβαλαν ό,τι να ναι και όχι Magnetti-Marelli που είχα παραγγείλει, όχι πως τα Marelli ήταν καλύτερα...)
Μάκτρα καθαριστήρων εμπρός πίσω
Νομίζω δεν ξεχνάω κάτι.


Στο δικο μου βλεπω φιλτρο ενεργου ανθρακα 15ε πρπ και απλο γυρω στα 10 (εγω εχω μονοζωνικο οποτε λογικα το απλο).

Στους πολλαπλασιαστες γιατι βλεπω τιμες απο 50 μεχρι 130 ευρω τον ενα? Τοσο ευρος?

Απο την Γερμανια τα στελνουν?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#669491 Από Γερμανία στέλνουν και μάλιστα από διάφορες αποθήκες, εγώ παρέλαβα 3 διαφορετικά δέματα (ταυτόχρονα από την DHL).
Τα φίλτρα γενικώς έχουν πάρα πολλές παραλλαγές και πολλές μάρκες. Εγώ πήρα το ακριβότερο της MANN, έκανε 40€. Φυσικά είχε και απλό στην τιμή που λες, όπως και φθηνότερο ενεργού άνθρακα. Είπα όμως να πάρω το καλύτερο, μιας και δεν είναι κάτι που αλλάζω συνέχεια και το αυτοκίνητο κάνει λίγα χιλιόμετρα πια.
Επίσης αγαπάω την γυναίκα μου. :lol:
Όσον αφορά το μονοζωνικό που λες, όχι δεν έχει να κάνει μ'αυτό. Λογικά το φίλτρο είναι κοινό για όλα, το αν θα είναι ενεργού άνθρακα ή θα έχει επιπλέον κόλπα, είναι στην δική σου απόφαση και δεν παίζει το είδος του A/C του αυτοκινήτου. Εξάλλου, το φίλτρο καμπίνας αφορά τον εξαερισμό και όχι τον κλιματισμό. Ο κλιματισμός μεταφέρει θερμότητα και όχι αέρα, δεν περνάει δηλαδή από το φίλτρο.
Μου είπε πάντως πως παρατήρησε διαφορά στην καμπίνα (το προηγούμενo φίλτρο είχε... ξεχαστεί για 3 χρόνια :lipsealed: ).
Οι πολλαπλασιαστές έχουν όντως μεγάλο εύρος, ενώ εγώ για το δικό μου έχω βρει και με 20€. Αλλά στο συγκεκριμένο θέμα, δεν ξέρω κατά πόσον πρέπει να εμπιστεύομαι τους άλλους κατασκευαστές, όταν κοτζάμ Bosch της πήρε χρόνια για να βγάλει κάποιον πιο αξιόπιστο.
Πλέον, μάλλον το έχουν πετύχει, εγώ έχω χρόνια ν'αλλάξω.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#669507 Για τα φίλτρα (δεν ξέρω αν κάνει δουλειά ή αν είναι παπάντζα, είχα πάρει για το 308 αλλά το πούλησα πριν το βάλω πάνω) έχει βγάλει η Valeo καμπίνας με συνδυασμό ενεργού άνθρακα και πολυφαινόλη για έξτρα αλλεργιογόνο δράση.
https://www.valeoservice.com/en-com/new ... properties
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#669512 Από περιέργεια (και αν γίνομαι πολύ αδιάκριτος, αγνόησέ με! :lol: ), πόσο αγοράστηκε και πόσο πουλήθηκε το 308; Πόσα χρόνια το είχες; Το 307 υπάρχει ακόμη;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#669528 To 307 υπάρχει στην Ελλάδα, ναι, συνεχίζει ακάθεκτο φτου φτου. Το 308 αγοράστηκε το 2014 προς £8500 με περίπου 15.000 χλμ και πουλήθηκε φέτος προς £3.000 με 110.000 περίπου χιλιόμετρα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#669535 £8500 με περίπου 15.000 χλμ ειναι παρα πολυ καλο ντηλ ή ηταν τοσο διαφορετικη η ισοτιμια το '14 που μου φαινεται ετσι?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#669541 Ήταν αρκετά καλό deal για 200 άλογα σε τέτοια κατάσταση τότε, με εγγύηση κλπ. Ήταν profacelift και Peugeot, οπότε μάλλον δεν έβρισκαν άλλο κορόιδο να το παρει
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#669613 Μιας που πιάσατε τα 30x :lol: ντιρντίνε ξέρεις μήπως την ανατομία του 308 ή αν υπάρχει κανένα σχεδιάγραμμα του πλαισίου; Είχα γράψει και στο παρελθόν ότι υπάρχει θέμα κάπου πίσω δεξιά και μπάζει αέρα ή και σκόνη (αν μπει σε χωματόδρομο). Στην αντιπροσωπία μου είπανε ότι πρέπει να μείνει τουλάχιστον μια μέρα και να το ψάξουν, αλλά θα ήθελα να χω μια εικόνα το τι θα μπορούσανε να κάνουν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#669618 Θα ψάξω να σου βρω καμιά φωτογραφία αλλά τα εύκολα που σκέφτομαι είναι καπάκι της αντλίας βενζίνης κάτω από τα πίσω καθίσματα και τις γρίλιες πίσω από τον πίσω προφυλακτήρα.