Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ikito
#581996 ναι 20 με 30 ημέρες εννοώ κι εγώ. Είναι βελτίωση σχετικά με τις 50-60, ίσως και παραπάνω, που έκαναν πριν λίγους μήνες
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#582004 Ναι, από αυτή την άποψη έχουμε βελτίωση.
Θέλω να πιστεύω πως έχει στρώσει η κατάσταση και δεν θα φτάσουμε πάλι σε αυτό το σημείο.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#583140 ξέρει κάποιος αν στείλω κάτι με αντικαταβολή μέσω κούριερ πότε θα μου αποδοθούν τα χρήματα?
ACS & Γενική Ταχυδρομική.

δεν θέλω να το κάνω αλλά μάλλον δεν θα το αποφύγω.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#583142 Αν ειναι μεσω Πειραιως και ACS σε 4-5 εργασιμες, σε αλλη Τραπεζα υπολογιζε περιπου 10 εργασιμες.
Υποθετω κατι αναλογω θα γινεται και Γενικη Ταχυδρομικη, καλυτερα να ρωτησεις.

Ποσα λεφτα το πουλησες; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#583145 Χερι με χερι θέλω μωρέ. Βαριέμαι να τρέχω. Σκέψου όταν πούλησα κάτι με αντικαταβολή πριν αρκετά χρόνια στα έδιναν μετά από 30-40 ημέρες η ACS που θυμάμαι.
Αlpha έχω. Στα βάζουν σε λογαριασμό δηλ;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#583147 Ναι, θα πας φωτοτυπια την πρωτη σελιδα του βιβλιαριου να παρουν το IBAN.

Αλφα τι υπολοιπο εχει; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#583148 Μπα βαριέμαι. Θα περιμένω χέρι με χέρι. :shifty: Δεν βιάζομαι ούτε καίγομαι.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#583162
elteo έγραψε:ξέρει κάποιος αν στείλω κάτι με αντικαταβολή μέσω κούριερ πότε θα μου αποδοθούν τα χρήματα?
ACS & Γενική Ταχυδρομική.

δεν θέλω να το κάνω αλλά μάλλον δεν θα το αποφύγω.

το ρολογάκι έσπρωξες;; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#583165 Δεν το έσπρωξα ακόμα. Δεν τσουλανε τα μαμημενα τα Garmin. Κάνεις δεν αθληται στην Ελλάδα των γυραδικων.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#583523
elteo έγραψε:Χερι με χερι θέλω μωρέ. Βαριέμαι να τρέχω. Σκέψου όταν πούλησα κάτι με αντικαταβολή πριν αρκετά χρόνια στα έδιναν μετά από 30-40 ημέρες η ACS που θυμάμαι.
Αlpha έχω. Στα βάζουν σε λογαριασμό δηλ;

ΓΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ μου τα εβαλε στην Alpha σε 3-4 μέρες (μεσα στην ιδια εβδομαδα μπηκαν τα λεφτα), επίσης ειναι και σημαντικα πιο φτηνη απο Acs (για μικρα πακετακια πληρωνω 7,5€ μαζι με την αντικαταβολη)

Μπορεις να τους ρωτησεις όμως για να εισαι σιγουρος
Άβαταρ μέλους
By Serf
#584737 Ερώτηση περί εγγυήσεων:

Τον Οκτώβριο του 2017 αγόρασα το Xiaomi Redmi Note 4X 4GB/64GB - SNAPDRAGON - DARK GREY - (Global Version) EU - XRN4X64GREY από ελληνικό eshop (shopweb.gr). Προ μηνός εμφανίστηκε πρόβλημα (τα ακουστικά φαίνονται διαρκώς συνδεδεμένα με αποτέλεσμα τα ηχεία να μην "παίζουν ήχο". Ήρθε χθες, λοιπόν, η InfoQuest (επίσημος εισαγωγέας Xiaomi) και λέει ότι διετή εγγύηση & υποστήριξη έχουν μόνο τα μοντέλα που εκείνη εμπορεύεται, βλ. με ελληνική ROM. Δηλώνουν ότι δεν μπορούν καν να το επισκευάσουν!!

Τι ισχύει τελικά; Κατ' αρχήν, ως επίσημος εισαγωγέας/αντιπρόσωπος η InfoQuest υποχρεούται να υποστηρίζει/επισκευάζει προϊόντα της εταιρείας που προέρχονται από την Ε.Ε. (ασχέτως εγγύησης ή μη);; Αν ναι, τι παίζει με την εγγύηση γιατί πάντα μπερδεύομαι. Η διετής εγγύηση δεσμεύει τον τελικό πωλητή (βλ. eshop) ή τον κατά τόπους επίσημο εισαγωγέα/αντιπρόσωπο;;;
Άβαταρ μέλους
By elteo
#584739 Η infoquest υποστηρίζει μόνο τις συσκευές που η ίδια εισάγει. Δεν είναι αντιπρόσωπος της xiaomi στην Ελλάδα. Μην μπερδεύεσαι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#584740 Έκανε το ίδιο το Xiaomi της εταιρείας συζύγου, ίδιο μοντέλο, προχθές.

Το έφτιαξα κάνοντας ένα restart με τα ακουστικά ενωμένα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#584746
elteo έγραψε:Η infoquest υποστηρίζει μόνο τις συσκευές που η ίδια εισάγει. Δεν είναι αντιπρόσωπος της xiaomi στην Ελλάδα. Μην μπερδεύεσαι.


Από https://www.xiaomi-greece.gr/support

Εικόνα

Η ιστοσελίδα Xiaomi-greece κάνει συνεχείς αναφορές στην InfoQuest. Στην ίδια ιστοσελίδα αναφέρει ότι η InfoQuest είναι επίσημος διανομέας και στο https://www.xiaomi-greece.gr/contact-us έχει τα στοιχεία της InfoQuest. Επίσης, αναφέρει:

Υποστήριξη Smartphones
Τα Mi Phones είναι μοναδικά! Και δικό μας μέλημα είναι να κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν, προκειμένου να τα χρησιμοποιείτε όσο περισσότερο θέλετε.

Ως επίσημοι συνεργάτες της Xiaomi στην Ελλάδα:

Διαθέτουμε στην αγορά, μόνο τις διεθνείς εκδόσεις και τα επιλεγμένα προϊόντα, που προορίζει η Xiaomi για την Ευρώπη, τα οποία «μιλούν» άπταιστα Ελληνικά και πληρούν όλες τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές ασφάλειας.
Φροντίζουμε να έχουμε ελληνικές οδηγίες χρήσης σε όλα τα μοντέλα, για όποιον χρειάζεται λίγη βοήθεια στο ξεκίνημα.
Παρέχουμε εγγύηση δύο (2) ετών και άμεση, ποιοτική υποστήριξη, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.


Μιλάει για προϊόντα που προορίζει η Xiaomi για την Ευρώπη και όχι την Ελλάδα, όπως αναφέρει η απάντηση που έδωσαν στην περίπτωσή μου!

Ομολογώ ότι δε γνωρίζω τις τυπικές υποχρεώσεις (βάσει νόμου) ενός επίσημου διανομέα, άλλα οποιαδήποτε αναζήτηση περί Xiaomi στην Ελλάδα παραπέμπει στην InfoQuest.