Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#639172 Καλή τύχη. Γενικά μαθαίνω ότι (υπο)λειτουργούν με πάμπολλα προβλήματα Ενδεικτικά και μόνο, γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι ταχυδρομείο μικρής πόλης ήταν κλειστό για το κοινό για 2 εβδομάδες (μόνο οι 2 διανομείς εργάζονταν), γιατί η μια υπάλληλος έβαλε άδεια ειδικού σκοπού και η άλλη δήλωσε ασθένεια.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#639181
saxon_747 έγραψε:
elteo έγραψε:Παπούτσια δεν θα του πάρω γιατί δεν θέλει η μάνα του.


Ε, τι να τα κάνει κιόλας...


Δεν ξέρω αν με τρολάρεις αλλά δεν θα είναι μια ζωή μέσα. :lol:
Απλά θα του τα έστελνα με κούριερ αγορά από κάποιο eshop. Επειδή όμως η μάνα του φοβόνταν μη δεν του κάνουν ή έχει κάποιο πρόβλημα με το μέγεθος μου είπε να το αφήσω καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#639188
elteo έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
elteo έγραψε:Παπούτσια δεν θα του πάρω γιατί δεν θέλει η μάνα του.


Ε, τι να τα κάνει κιόλας...


Δεν ξέρω αν με τρολάρεις αλλά δεν θα είναι μια ζωή μέσα.
Απλά θα του τα έστελνα με κούριερ αγορά από κάποιο eshop. Επειδή όμως η μάνα του φοβόνταν μη δεν του κάνουν ή έχει κάποιο πρόβλημα με το μέγεθος μου είπε να το αφήσω καλύτερα.
Ναι βρε, πλάκα κάνω.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#640150 Εισερχόμενη αλληλογραφία από ΗΠΑ επεργάζονται κανονικά τα ΕΛΤΑ; Υπάρχουν καθυστερήσεις;
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#640169
vasilis έγραψε:Θα δοκιμάσω να στείλω δεματακι με elta αύριο. (όχι courier)
Τελικά έφτασε την επόμενη μέρα! Ίσως και λιγότερο από 24 ώρες! Χρέωση το 1/3 από courier
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#640171 Εγώ έχω πάνω από 1 μήνα δέματα κολλημένα στο Μ.Δ. Χαλανδρίου. Πήρα και τηλέφωνο και μου είπαν να περιμένω, αυτο συμβαίνει λόγω της απεργίας. Πρώτη φορά τέτοια καθυστέρηση. Κάποια από Κίνα, ένα άλλο όμως από Λουξεμβούργο. Δεν θεωρώ πως έχει σχέση η χώρα αποστολής βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#640194 Στείλε τους ένα μήνυμα μέσω fb αναφέροντας αριθμούς αποστολής.
https://www.facebook.com/HellenicPostELTA/
Από τα σχόλια βλέπω ότι απαντούν σε προσωπικά μηνύματα.
Όχι τίποτα άλλο, θα έχεις και γραπτή απάντηση.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#640281 Ερώτηση: Έχει δοκιμάσει κανείς να φέρει από ΗΠΑ εργαλεία/γκατζετάκια μικρού πραγματικού κόστους (κάτω από 20 δολάρια) με σχετικά φτηνά ταχυδρομικά;
Θέλω να παραγγείλω κάτι ψιλοεργαλεία (γύρω στα 15 δολάρια κόστος και 0,5 κιλά βάρος) χειρός από αμερικάνικο σάιτ και μου βγάζει στο checkout ταχυδρομικά γύρω στα 58 δολάρια με USPS Priority Mail shipping :omg: ...Πριν πολλά χρόνια (10+) για ανάλογες αγορές μου ζήταγαν κάτω από 20 δολάρια για απλό συστημένο ΗΠΑ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#640288
lazarefa έγραψε:Ερώτηση: Έχει δοκιμάσει κανείς να φέρει από ΗΠΑ εργαλεία/γκατζετάκια μικρού πραγματικού κόστους (κάτω από 20 δολάρια) με σχετικά φτηνά ταχυδρομικά;
Θέλω να παραγγείλω κάτι ψιλοεργαλεία (γύρω στα 15 δολάρια κόστος και 0,5 κιλά βάρος) χειρός από αμερικάνικο σάιτ και μου βγάζει στο checkout ταχυδρομικά γύρω στα 58 δολάρια με USPS Priority Mail shipping :omg: ...Πριν πολλά χρόνια (10+) για ανάλογες αγορές μου ζήταγαν κάτω από 20 δολάρια για απλό συστημένο ΗΠΑ.


Οτι και να παρεις απο Αμερικη, λογικα θα σε σφαξουν στα μεταφορικα. Απο τα πολλα σφαξιματα που εχω υποστει, μου εχει μεινει το εξης: Ειχα αγορασει ενα μικρο καρουλι συρμα (εφτιαχνα αντιστασεις για ηλεκτρονικο τσιγαρο) που εκανε 13 δολαρια (σε ενα μικρο φακελακι με φουσκαλες το στειλανε) και μου χρεωσανε καμια 30αρια δολλαρια μεταφορικα :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By postruck
#640313
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ έχω πάνω από 1 μήνα δέματα κολλημένα στο Μ.Δ. Χαλανδρίου. Πήρα και τηλέφωνο και μου είπαν να περιμένω, αυτο συμβαίνει λόγω της απεργίας. Πρώτη φορά τέτοια καθυστέρηση. Κάποια από Κίνα, ένα άλλο όμως από Λουξεμβούργο. Δεν θεωρώ πως έχει σχέση η χώρα αποστολής βέβαια...

:hmmm: στην προηγούμενη σελίδα είπατε πάλι για απεργία,απάντηση δεν πήρα και ξανά ρωτώ,ποιά απεργία? Ποιος σας είπε για απεργία,που και πότε?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#640350 Ο φόρτος είναι αυξημένος στις εταιρείες courier. Μάλιστα η ACS έβαλε καπέλο από μόνη της στης τιμές κι έπεσε γερή καμπάνα.

Δέμα από Σαλόνικα έχει φύγει από κει την ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ Πέμπτη και σήμερα βλέπω ότι χρεώθηκε σε courier για παράδοση.

Παρήγγειλα και προχθές κάτι άλλα πραματάκια από εδώ Αθήνα, έφυγαν με ίδιο courier από πάνω (ΓΤ) και δεν ξέρω κι εγώ πότε θα παραλάβω. Αν είχαν σωστά logistics θα έπρεπε να την φέρουν σήμερα μαζί με την άλλη για να γλιτώσουν το διπλό δρομολόγιο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#640358 Πως να μην έχουν φόρτο. Μια παραγγελία που έκανα στο public γραφική ύλη για τα κορίτσια ήρθε 3 φορές σε κομμάτια γιατί δεν τα ειχαν όλα μαζί έτοιμα.