Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#590904 Πήρα από amazon.de έναν βραχίονα οθόνης και μου λέει παράδοση 2-8/07. Παίζει αυτό ή θα έρθει με τον καρβουνιάρη; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#591039
corsair έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Τον περασμένο Οκτώβριο αγόρασα από Gerbeast ένα Lenovo watch 9 (20€)

Πολύ όμορφο ρολογακι, ανθεκτικό sapphire glass, αναλογικός μηχανισμός citizen και γενικά με βόλεψε πολύ, αλλά χάλασε.

Το gearbest μου κάνει refund..... 5$. :)

Πώς το χειριζόμαστε;

Έστειλα φωτό και βίντεο με το πρόβλημα (ο μηχανισμός δουλεύει αλλά δε συνδέεται με bluetooth , συνεπώς δε μπορεί να ρυθμιστεί η ωρα) και τους έγραψα όλα τα βήματα που πραατοποιησα για να λύσω το πρόβλημα.


Το οτι σου κάνει refund 5 δολλάρια, αυτο απο μονο του ειναι ενα μικρό θαύμα. Στην θέση σου θα τα παιρνα χωρίς σκέψη. Αμα θες μπορεις να το παιξεις δυσκολος να σε βαλουν στην ignore list και να μην παρεις τιποτα.

hint: πέρασαν οι 6 μηνες της προστασιας του Paypal...


Update

Το έπαιξα δύσκολος και πηρα 7€ refund και 20 πόντους. Χθες, πριν πετάξω το ρολόι, λέω κάτσε να κανω μια προσπάθεια ακόμα και λειτούργησε κανονικά.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#591095 Αγορα κλιματιστικο απο τον Κωτσοβολο ονλαιν με δωρεαν παραδοση και εγκατασταση!
Ερχεται sms χθες και με ενημερωνει οτι η παραδοση θα γινει αυριο (2 μερες μετα), τηλεφωνω σημερα για να συνεννοηθω για την ωρα αποστολης μιας και αυριο ειναι να παραδωθει και μου λεει η κοπελα με μεγαλη φυσικοτητα οτι δεν κλεινονται ραντεβου και οτι στις 7 το απογευμα θα λαβω νεο sms που θα με ενημερωνει για το 2ωρο στο οποιο θα γινει η παραδοση ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ!!!!!

Η στιχομυθια που ακουλουθησε ειχε ως εξης:
-Και πως θα κανονισω την δουλεια μου για να μπορεσω να παραλαβω?
-Ετσι ειναι η διαδικασια κυριε.
-Και αν δεν μπορεσω να παραλαβω στο 2ωρο που θα επιλεξετε εσεις για εμενα?
-Τοτε θα επαναλαβουμε την διαδικασια ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ αλλη μερα!
-Ε τοτε μην μου στειλετε SMS! Απλα καντε μου εκληξη με το κλιματιστικο!!
(δεν εκτιμηθηκε το μπλακ χιουμορ μου!)

Και να πω οτι ζητουσα τιποτα περιεργο?!? Απλα να ξερω αν θα παραδωθει πρωινες ωρες η μετα το μεσημερι!
Ηδη μετανοιωσα την αγορα! :thumbsdown: :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#603892 ORDER DATE: 03 Sep 2019. Απο τα βαθη της Ασιας

HP Pavilion G6 G6-1000 Top LCD Back Cover Case Rear Lid 643245-001 & LCD Hinges

Estimated Delivery Date Thu, Oct 10 - Tue, Oct 22

Παραδοθηκε σημερα :dizzy: :dizzy: :dizzy: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#604057 Μάλλον βάζουμε μακρινές ημερομηνίες γιατί σε αντίθετες περιπτώσεις που το δέμα ξεπέρναγε το στενότερο χρονικό πλαίσιο που έθεταν αναγκάζονταν να κάνουν refund και ο πελάτης παραλάμβανε κανονικά με μικρή καθυστέρηση.
Επίσης ίσως να έχει να κάνει και με το χρονικό ορίζοντα που δίνει το ebay για claims/refund κτλ.
Έχω παραγγείλει τσιτσιμπλίκια από Κίνες και τα περιμένω όλα με ορίζοντα 2 Σεπ - 15 Οκτ!
Άβαταρ μέλους
By melos86
#604068 Καλα τα estimations των κινεζων του ebay ειναι εκτος πραγματικοτητας! Αγοραστηκε πλακετα και εδωσαν estimation 2,5 μηνες!
Ηρθε σε 3 εβδομαδες!
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#604084 Αντίστοιχα και των δικών μας eshops αλλά από την ανάποδη. Σου δίνουν 2-3 μέρες και έρχονται μετά από κανένα 10ημερο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By allonsanfan
#604314 Πρόσφατες fail εμπειρίες μου από γνωστά eshop.
Παραγγέλνω για πρώτη φορά από πολύ γνωστό ελληνικό eshop ρούχα, η χρέωση στη κάρτα μου δεν γίνεται εκείνη την στιγμή, πράγμα που μου έκανε εντυπωση. Την επόμενη μέρα κοιτάω mail, βλέπω να μου λένε ότι ενα προϊόν δεν υπάρχει κ πώς θέλω να προχωρήσουμε. Κοιτάω e-banking, βλέπω δέσμευση όλου του ποσού ακόμα κ για το προιον που δεν υπάρχει, ξανακοιταω μετά από μία ώρα, δεύτερη δέσμευση ποσού για την ίδια παραγγελια με το διορθωμένο πόσο, μαραθώνιος τηλεφωνημάτων κ μέιλ με το σαππορτ του καταστήματος όπου με έβγαζε τρελό για μέρες και ότι δεν έχει έχει γίνει 2 φορες δεσμεύση χρημάτων για την ίδια παραγγελια. Τελικά μετά από συνέχεια μαραθωνίου επικοινωνίας κ με τη τράπεζα μου για να τους αποδείξω ότι όντως με χρέωσαν 2 φορές παίρνω τα χρήματα μου πίσω 20 μέρες μετά.
Δεύτερη περίπτωση κάνω παραγγελία σε αλυσίδα καταστημάτων με ρούχα μόνο σε ακριβές περιοχές, παράδοση σε 3-5 μέρες από τη στιγμή της παραγγελιας λέει, περνάει 1 βδομάδα, όχι μόνο δεν έχει καν αποσταλεί από τις αποθήκες τους, αλλά δεν εχει την παραμικρη εξέλιξη η παραγγελία, την ακυρώνω, τα χρήματα μου επιστράφηκαν σημερα στο λογαριασμό στο paypal μετά από 20 μέρες μετά από μαραθώνιο μέιλ κ τηλεφωνημάτων. Χρόνος refund από Κινέζους για μικροποσα: 2 μέρες στην κάρτα μου.

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#604315 Για αθλητικό ρουχισμό δηλώνω και φαν του sportokay. 5 ευρώ μεταφορικά ανεξαρτήτως όγκου ρουχισμού με DHL express. Αυστρία - Ελλάδα 3 εργάσιμες.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#604417
allonsanfan έγραψε: Χρόνος refund από Κινέζους για μικροποσα: 2 μέρες στην κάρτα μου.


Για την καθυστέρηση του refund δεν ευθύνεται το κατάστημα αλλά οι τράπεζες.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#604538
saxon_747 έγραψε:
allonsanfan έγραψε: Χρόνος refund από Κινέζους για μικροποσα: 2 μέρες στην κάρτα μου.


Για την καθυστέρηση του refund δεν ευθύνεται το κατάστημα αλλά οι τράπεζες.



Παντως τα refund που εκδιδονται μεσω paypal, σε μια δυο μερες φαινονται πιστωμενα πισω στην καρτα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#606173 Παρήγγειλα για πρώτη φορά ανταλλακτικά μέσω antallaktikaonline (για το Agila).

Σε επώνυμα ανταλλακτικά οι διαφορές ήταν αξιοσημείωτες, οπότε είπα να το "ρισκάρω".

Το πακετάκι ήρθε σε 8 μέρες (παρήγγειλα την προηγούμενη Τρίτη και παρέλαβα σήμερα).


"τρέχει" τωρα μια έκπτωση 24% στα ανταλλακτικά και θέλω βολάν και δίσκο πλατό για το Subaru.
Εκεί θα είναι σημαντικό το ποσό που θα γλυτώσω, αλλά είναι λίγο περίεργα (και ακριβά) τα ανταλλακτικά και διστάζω :oops:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#606175 Έχω πα΄ρει και εγώ, αλλά έκαναν το γύρο της Ευρώπης και παρέλαβα μετά από 1,5 μήνα.
Αλλά έχει καλές τιμές. Θα ξαναπαραγγείλω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#607660 Εχει ξεκινήσει το Amazon εδώ και δυο εβδομάδες ενα νέο σύστημα παράδοσης ... δεν τα φέρνει μέσω ταχυδρομείου αλλά με δικά τους ίδια μέσα, κυρίως ποδήλατα ..
So far δυο πράγματα που πήρα ήρθαν σε λιγότερο απο 24ωρες, δείχνει καλό σύστημα. Εχει άλλος εμπειρία απο καμία χώρα που το κάνουν αυτό ; Ελλάδα υποθέτω όχι ακόμα