Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#571117 Ποιο μοντέλο της Xiaomi; RGB ή μόνον λευκό;
Πώς τις δουλεύεις; Εκτός από το smartphone και το app εννοώ...
Σκέφτομαι να περάσω κι εγώ σιγά σιγά στο Smart Home, αλλά έχω μπερδευτεί με τις διάφορες λύσεις εκεί έξω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#571118 Τις έγχρωμες πήρα, 80% όσων έχω γενικά είναι έγχρωμα, αλλα σταδιακά θα αλλάξω και τα μονόχρωμα με έγχρωμα, ακόμα και το πιο ζεστό των ασπρων δε φτάνουν τα πολύ θερμά των έγχρωμων.

Επειδή πλέον έχω πολλές μάρκες εδώ και εκεί , δεν ασχολούμαι με τα apps τους, τα έχω γκρουπαρει μέσω alexa με φωνητικές εντολές.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#571197 Μήπως το φωτιστικό που τις έχεις είναι αρκετά κλειστό με αποτέλεσμα να ανεβάζουν θερμοκρασία;
Δύο λάμπες LED Osram (όχι smart) που είχα πάντως και τις είχα αναμμένες όλη νύχτα στο μπαλκόνι, κάηκαν μέσα σε ένα δίμηνο με ελάχιστες μέρες διαφορά. Και εδώ δεν έπαιξε Amazon refund... :thumbsdown:

Εντωμεταξύ, το τελευταίο διάστημα παρατηρώ τεράστιες καθυστερήσεις στις παραλαβές δεμάτων εκτός Ε.Ε. Υπάρχουν πράγματα που αγοράστηκαν στα μέσα Δεκέμβρη και ακόμη να τα παραλάβω. Και γενικότερα βλέπω ότι φτάνουν τα πράγματα Ελλάδα και μετά περνάνε εβδομάδες μέχρι να περάσουν από τον έλεγχο του τελωνείου...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#571212 Λογικά μπορείς να πιάσεις το γυαλί και να δεις αν ανεβάζει θερμοκρασία.
Στην δική μου περίπτωση ήταν χωνευτά σποτ μπαλκονιού, οπότε μάλλον δεν ψύχονταν σωστά (παρά το γεγονός πως ήταν σε εξωτερικό χώρο), με αποτέλεσμα να καούν πολύ γρήγορα.
Εικόνα

Σχετικά με τις καθυστερήσεις που έλεγα νωρίτερα, σήμερα παρέλαβα κάτι που είχα παραγγείλει στις 6 Ιανουαρίου! Κάλλιο αργά παρά ποτέ! :)
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#571215
axel12p έγραψε:Εντωμεταξύ, το τελευταίο διάστημα παρατηρώ τεράστιες καθυστερήσεις στις παραλαβές δεμάτων εκτός Ε.Ε. Υπάρχουν πράγματα που αγοράστηκαν στα μέσα Δεκέμβρη και ακόμη να τα παραλάβω. Και γενικότερα βλέπω ότι φτάνουν τα πράγματα Ελλάδα και μετά περνάνε εβδομάδες μέχρι να περάσουν από τον έλεγχο του τελωνείου...

Παραγγελία απο ebay (china) στις 4/3/19 ήρθε χτες στις 12/3/19 :lol:
επίσης ήταν 120€ και δεν πλήρωσα τελωνείο :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#571313
axel12p έγραψε:Εντωμεταξύ, το τελευταίο διάστημα παρατηρώ τεράστιες καθυστερήσεις στις παραλαβές δεμάτων εκτός Ε.Ε. Υπάρχουν πράγματα που αγοράστηκαν στα μέσα Δεκέμβρη και ακόμη να τα παραλάβω. Και γενικότερα βλέπω ότι φτάνουν τα πράγματα Ελλάδα και μετά περνάνε εβδομάδες μέχρι να περάσουν από τον έλεγχο του τελωνείου...


4 αποστολές από Νοέμβριο και Δεκέμβριο δεν μου ήρθαν και ζήτησα refund. Οι 3 μου επέστρεψαν τα λεφτά.
Τα ΕΛΤΑ ρίχνουν την ευθύνη στα τελωνεία αλλά και αυτά έχουν θέματα...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#571979
gianik έγραψε:[τσιφουτης Mode on]

Εχω βρει στο Amazon.de μια βάση ποδηλατου της Thule, στα 210 ευρώ. Για αποστολή στην Ελλάδα ζητούν 71 ευρώ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα γλυτώσουμε; :iconcool: Υπάρχουν μέρες που βγάζουν δωρεάν shipping; Έρχεται κανένας συμφορουμιτης τώρα κοντά από Γερμανία;;;; :s_cry
[τσιφουτης Mode off]



Λοιπόν κατέληξα σε αυτήν :
https://www.amazon.de/Thule-940000-Euro ... 423&sr=8-1


τιμη μου βγάζει 205 + τα μεταφορικά , όταν όμως προχωράω την διαδικασία η τιμή πάει στα 214 +μεταφορικά...
Όχι ότι σώθηκα με 9 ευρώ , αλλά για ποιο λόγο το κάνει αυτο;;
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#571985 Λογικα στην τιμή δείχνει το ΦΠΑ Γερμανίας (20%) αλλά εσένα θα χρεώσει ΦΠΑ Ελλάδας (24%) οπότε αλλάζει στο τελικό ποσό

.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#571986 δλδ τιμολογεί τον φπα του προϊόντος ανάλογα με την χώρα αποστολής;; :hmmm: Και στην χώρα τιμολόγησης τι φπα θα αποδόσει στο κράτος;;
λίγο κουφό μου ακούγεται...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#572010 Έχω την εντύπωση ότι ισχύει αυτό που αναφέρει ο Σταύρος, ότι δηλαδή σου υπολογίζει τιμή με βάση τον Ελληνικό ΦΠΑ.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#572012
gianik έγραψε:δλδ τιμολογεί τον φπα του προϊόντος ανάλογα με την χώρα αποστολής;; :hmmm: Και στην χώρα τιμολόγησης τι φπα θα αποδόσει στο κράτος;;
λίγο κουφό μου ακούγεται...


Αυτό ακριβώς κάνει:
https://www.amazon.co.uk/gp/help/custom ... eId=502578