Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#615928 Τρίτη φορά αγορά ηλεκτρονικής συσκευής xiomi , ξανά μάγκωμα στο τελωνείο ....100% επιτυχία.... μαρεσει που το βάζω και αποστολή απο NL και καλά....
Αν δεν ειχα την καβάτζα με τα τελωνεία δεν θα τολμούσα να πάρω πλέον τίποτα αξίας .
Ειναι και τα ελληνικά τελωνεία έτσι, και πως το αντιμετωπίζετε;
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#615929
KiloMeater έγραψε:Τρίτη φορά αγορά ηλεκτρονικής συσκευής xiomi , ξανά μάγκωμα στο τελωνείο ....100% επιτυχία.... μαρεσει που το βάζω και αποστολή απο NL και καλά....
Αν δεν ειχα την καβάτζα με τα τελωνεία δεν θα τολμούσα να πάρω πλέον τίποτα αξίας .
Ειναι και τα ελληνικά τελωνεία έτσι, και πως το αντιμετωπίζετε;
Από ποιο site αγοράζεις ? Εγώ μόνο banggood με priority direct για αγορές άνω των 22€
Σήμερα παρέλαβα ηλεκτρικό σκουπακι με European railway direct χωρίς καμμία φορά να πάει τελωνείο...
Gearbest έχω ψωνίσει μέχρι 45€ πάλι δεν πήγε τελωνείο...


< PAD 4 >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#615953
KiloMeater έγραψε:Απο AliExpress


I see your problem right there
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#615954 Τότε ρισκάρεις....
Δεν ξέρω για τη χώρα σου... πάντως Ελλάδα από AliExpress μόνο μέχρι 22€ αγορά κ μεταφορικά είσαι o.k.
Παίζουν βέβαια και μερικές τριγωνικές αποστολές ή από Ευρώπη που μπορεί να είσαι εντάξει...δεν τις έχω δοκιμάσει...

< PAD 4 >
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#616224 Πρόσφατα αγόρασα επεξεργαστή Intel (μεταχειρισμένο) από Aliexpress, πραγματικής αξίας λίγο πάνω από τα 30 ευρώ και παρέλαβα κανονικά από ΕΛΤΑ συστημένο μικρό δέμα χωρίς τελωνείο. Βασικά είναι πως θα το δουν οι τελωνειακοί, άσχετα τι θα δηλώσει ο αποστολέας.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#616231 Τα τελευταία 3 χρόνια έχω κάνει καμιά εξηνταριά αγορές από Aliexpress (συνήθως με αξία κάτω των 22€) και έχει σταματήσει δέμα στο τελωνείο μόνο μια φορά. Έστειλα φωτογραφία την περιγραφή και την απόδειξη της τράπεζας και την ίδια μέρα αποδεσμεύθηκε από το τελωνείο.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, όταν αγοράζεις κάτι εκτός ΕΕ, πρέπει να έχει πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου το κόστος του εκτελωνισμού.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#618316
KiloMeater έγραψε:Εχει ξεκινήσει το Amazon εδώ και δυο εβδομάδες ενα νέο σύστημα παράδοσης ... δεν τα φέρνει μέσω ταχυδρομείου αλλά με δικά τους ίδια μέσα, κυρίως ποδήλατα ..
So far δυο πράγματα που πήρα ήρθαν σε λιγότερο απο 24ωρες, δείχνει καλό σύστημα. Εχει άλλος εμπειρία απο καμία χώρα που το κάνουν αυτό ; Ελλάδα υποθέτω όχι ακόμα


Απο τότε , μαύρη Παρασκευή γιορτες κτλ εχω αγοράσει δεκάδες πράγματα...το 90% πλέον το στέλνει με ιδιωτικούς μεταφορείς και δουλεύει μια χαρά και γρήγορα
Διαπίστωσα όμως και ενα πρόβλημα.... το άκουσα απο συναδέλφους και το εφαγα και εγώ στη μάπα αυτη την εβδομάδα...
Αποστολή λοιπόν με διεύθυνση στη δουλεια, και προσπαθεί ο τυχαίος ντελιβερας με το βανάκι να μπει στο κτήριο του ΟΗΕ ... πόρτα... πρώτη μέρα ‘επιχειρήθηκε παράδοσή ´. ...ήττα... δεύτερη το ίδιο, Τρίτη το ίδιο.... έπειτα απο παράπονα στην Αμαζον κάνανε ανάκληση του πακέτου και ακύρωση απ τον αποστολέα, πρώτη φορά το είδα αυτό.
Τα κρατικά ταχυδρομεία έχουν τρόπο ακόμα και η DHL μπορεί και κάνει παραδόσεις αλλά οι μικροί αυτοί δύσκολα να περάσουν οτιδήποτε .
Απο Αμαζον μου είπανε οτι δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής φορέα επιλέγεται αυτόματα με κάποιον αλγόριθμο στον όπιο δεν έχουν έλεγχο ούτε αυτοί ούτε πολυ περισσότερο ο πελάτης
Όποτε πρακτικά μου έκοψε την παράδοση στη δουλεια στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#618339 Έχω αγοράσει ένα Kindle από Amazon de από 22 Νοεμβρίου κ ακόμα περιμένω... .
Delivery date pending...
Το prime με μάρανε.... Αν είναι σε έλλειψη γιατί δεν το λέγανε πριν τη παραγγελία? Μπορώ να κάνω κάτι να επιταχύνω τη διαδικασία?
Υπολόγιζα να το έχω πριν τα Χριστούγεννα...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#618347 Με το Amazon που μίλησες τι σου είπε;
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#618393
drdino έγραψε:Με το Amazon που μίλησες τι σου είπε;
Δεν μίλησα ακόμη.. Βασικά που θα κάνω την ερώτηση?


< Note >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#618395
dekouk έγραψε:
drdino έγραψε:Με το Amazon που μίλησες τι σου είπε;
Δεν μίλησα ακόμη.. Βασικά που θα κάνω την ερώτηση?


< Note >
Βρήκα τελικά κ έστειλα ένα ευγενικό ερώτημα με την απορία για την καθυστέρηση. Αντε να δούμε κ το after sales τους...

< Note >