Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#540446 Μέχρι σήμερα είναι η 7ήμερη αργία στην Κίνα, θα έχουν μαζευτεί παραγγελίες πριν από τη δική σου οπότε θα καθυστερήσουν λίγο.
Κανονικά για να έρθει κάνει σίγουρα κάτω από μήνα, μερικές φορές έρχεται και σε 15-20 μέρες.
Άβαταρ μέλους
By otso
#545860 Εχω παραγγειλει κατι απο bangood με priority line εδω και 6 μερες φαινεται να εχει σταλει (Απο ττην ιστοσελιδα τους) και εχει και truck number που τελειωνει σε NL . Βαζοντας το στο 17truck μου λεει οτι δεν υπαρχει ο αριθμος , επισης ψαχνοντας
στο truck των ολλανδικων ταχυδρομειων τιποτα , στα ελληνικα τιποτα . στελνω email στο bangood καμμια απαντηση.
Ειναι φυσιολογικο και κανονας;
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#545866
otso έγραψε:Εχω παραγγειλει κατι απο bangood με priority line εδω και 6 μερες φαινεται να εχει σταλει (Απο ττην ιστοσελιδα τους) και εχει και truck number που τελειωνει σε NL . Βαζοντας το στο 17truck μου λεει οτι δεν υπαρχει ο αριθμος , επισης ψαχνοντας
στο truck των ολλανδικων ταχυδρομειων τιποτα , στα ελληνικα τιποτα . στελνω email στο bangood καμμια απαντηση.
Ειναι φυσιολογικο και κανονας;



Φυσιολογικό είναι... από Κίνα μέχρι Ολλανδία για καμμια εβδομάδα δεν φαίνεται τίποτα...από Ολλανδία μέχρι Ελλάδα θα το ανιχνεύεις κανονικα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#545874
otso έγραψε:Εχω παραγγειλει κατι απο bangood με priority line εδω και 6 μερες φαινεται να εχει σταλει (Απο ττην ιστοσελιδα τους) και εχει και truck number που τελειωνει σε NL . Βαζοντας το στο 17truck μου λεει οτι δεν υπαρχει ο αριθμος , επισης ψαχνοντας
στο truck των ολλανδικων ταχυδρομειων τιποτα , στα ελληνικα τιποτα . στελνω email στο bangood καμμια απαντηση.
Ειναι φυσιολογικο και κανονας;

NL? :lol:

Έχεις μεγάλες πιθανότητες να φας τελωνείο στη μάπα. :lol: Μόνο Belgium post τη γλιτώνεις αυτή τη στιγμή που μιλάμε γιατί αυτά αλλάζουν συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
By otso
#545920
bill33 έγραψε:Μήπως ψάχνουν το φορτηγό;


Track, track!!!Οχι truck .


Ευδιαθετο σε βρισκω τωρα τελευταια

georgex72 έγραψε:
otso έγραψε:Εχω παραγγειλει κατι απο bangood με priority line εδω και 6 μερες φαινεται να εχει σταλει (Απο ττην ιστοσελιδα τους) και εχει και truck number που τελειωνει σε NL . Βαζοντας το στο 17truck μου λεει οτι δεν υπαρχει ο αριθμος , επισης ψαχνοντας
στο truck των ολλανδικων ταχυδρομειων τιποτα , στα ελληνικα τιποτα . στελνω email στο bangood καμμια απαντηση.
Ειναι φυσιολογικο και κανονας;



Φυσιολογικό είναι... από Κίνα μέχρι Ολλανδία για καμμια εβδομάδα δεν φαίνεται τίποτα...από Ολλανδία μέχρι Ελλάδα θα το ανιχνεύεις κανονικα. :iconcool:


ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
By otso
#545923
otso έγραψε:
bill33 έγραψε:Μήπως ψάχνουν το φορτηγό;


Track, track!!!Οχι truck .


Ευδιαθετο σε βρισκω τωρα τελευταια

georgex72 έγραψε:
otso έγραψε:Εχω παραγγειλει κατι απο bangood με priority line εδω και 6 μερες φαινεται να εχει σταλει (Απο ττην ιστοσελιδα τους) και εχει και truck number που τελειωνει σε NL . Βαζοντας το στο 17truck μου λεει οτι δεν υπαρχει ο αριθμος , επισης ψαχνοντας
στο truck των ολλανδικων ταχυδρομειων τιποτα , στα ελληνικα τιποτα . στελνω email στο bangood καμμια απαντηση.
Ειναι φυσιολογικο και κανονας;



Φυσιολογικό είναι... από Κίνα μέχρι Ολλανδία για καμμια εβδομάδα δεν φαίνεται τίποτα...από Ολλανδία μέχρι Ελλάδα θα το ανιχνεύεις κανονικα. :iconcool:


ευχαριστω.


elteo έγραψε:
otso έγραψε:Εχω παραγγειλει κατι απο bangood με priority line

NL? :lol:

Έχεις μεγάλες πιθανότητες να φας τελωνείο στη μάπα. :lol: Μόνο Belgium post τη γλιτώνεις αυτή τη στιγμή που μιλάμε γιατί αυτά αλλάζουν συνέχεια.

κακος που δεν απανταει σε πμ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#547238 Αγόρασα κάτι από ebay Γερμανίας. Τιμή σε ευρώ. Πλήρωσα με κάρτα.
- αν και Revolut με χρέωσε σε λίρες. Επειδή είμαι δηλωμένος στο ebay στην Αγγλία αυτόματα μου κάνει αλλαγή νομίσματος το ebay και μου το δείχνει στην παραγγελία.
Πλην όμως τελικά χρεώθηκα παραπάνω από το paypal του πωλητή.
Ρώτησα τον πωλητή, όλα καλά εγώ σε χρέωσα όσα έλεγε σε ευρώ. Ρώτησα και την revolut, εγώ σε χρέωσα όσα μου ζητήσανε.
Το έψαξα λίγο και μάλλον το paypal του πωλητή έκανε αυτό την αλλαγή νομίσματος με τους δικούς του όρους (ισοτιμία) και πρέπει να χρεώνει και κόστος αλλαγής νομίσματος (προμήθεια).
Η διαφορά δεν ήταν μεγάλη (περίπου 2+ λίρες στις 50+) οπότε και δεν ασχολήθηκα παραάνω. Είναι όμως ενδιαφέρον ότι μπορεί να συμβεί, άλλα να σου δείχνει το ebay και άλλα πληρώνεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#547239 Έχει επιλογή το πεηπαλ στο checkout που θέλει προσοχή.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#547248
sknipper έγραψε:Αγόρασα κάτι από ebay Γερμανίας. Τιμή σε ευρώ. Πλήρωσα με κάρτα.
- αν και Revolut με χρέωσε σε λίρες. Επειδή είμαι δηλωμένος στο ebay στην Αγγλία αυτόματα μου κάνει αλλαγή νομίσματος το ebay και μου το δείχνει στην παραγγελία.
Πλην όμως τελικά χρεώθηκα παραπάνω από το paypal του πωλητή.
Ρώτησα τον πωλητή, όλα καλά εγώ σε χρέωσα όσα έλεγε σε ευρώ. Ρώτησα και την revolut, εγώ σε χρέωσα όσα μου ζητήσανε.
Το έψαξα λίγο και μάλλον το paypal του πωλητή έκανε αυτό την αλλαγή νομίσματος με τους δικούς του όρους (ισοτιμία) και πρέπει να χρεώνει και κόστος αλλαγής νομίσματος (προμήθεια).
Η διαφορά δεν ήταν μεγάλη (περίπου 2+ λίρες στις 50+) οπότε και δεν ασχολήθηκα παραάνω. Είναι όμως ενδιαφέρον ότι μπορεί να συμβεί, άλλα να σου δείχνει το ebay και άλλα πληρώνεις.


Αφου ειναι αισχροι στο PayPal. Οταν κανουν currency exchange σε γδερνουν. Αν εχεις ποτε balance στο λογαριασμο σου, δοκιμασε να αλλαξεις σε αλλο currency να δεις τι κλεφτες ειναι. Μην ολοκληρωσεις φυσικα την ανταλλαγη, απλα να δεις το exchange rate που εχουν...

Για παραδειγμα αν θελεις να κανεις 100 € σε USD, μπαινεις σε καποιο σαν αυτο:
https://www.xe.com/currencyconverter/co ... EUR&To=USD
Και σου λεει οτι με την τρεχουσα ισοτιμια ισουνται με 114.236 USD

Δε θυμαμαι ακριβως ποσο κλεφτες ειναι, αλλα η αισθηση που εχω ειναι οτι πανω απο 110 USD πολυ χλωμο να σου δωσουν.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#547255
sknipper έγραψε:Το έψαξα λίγο και μάλλον το paypal του πωλητή έκανε αυτό την αλλαγή νομίσματος με τους δικούς του όρους (ισοτιμία) και πρέπει να χρεώνει και κόστος αλλαγής νομίσματος (προμήθεια)..

Oh, yes.
Δες εδώ την επιλογή για να μην την πατήσεις ξανά.

δες και αυτό το thread όλο , αλλά ακόμα κι αν το δηλώσεις στο paypal –από τις ρυθμίσεις του λογαριασμού– ότι θες πάντα την μετατροπή να την κάνει η τράπεζα, ΜΟΝΙΜΩΣ δεν λαμβάνει υπόψιν αυτή την επιλογή. :tomato:
ΆΡΑ, όπου βλέπεις να σου τα αλλάζει σε λίρες και να σου γράφει την ισοτιμία, πατάς το λινκ που θα έχει εκεί κοντά και επιλέγεις να στο κάνει ο card issuer (aka Revolut).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#547377
Dimitris_P έγραψε:Μπορείς να πληρώσεις κατευθείαν με Revolut αντί μέσω paypal. Γιατί δεν το έκανες έτσι;
Μα αυτό έκανα, τα στοιχεία της Revolut έβαλα. Αλλά επειδή είμαι Αγγλία το ebay αυτόματα μετατρέπει τα πάντα σε λίρες και με χρεώνει λίρες. Αλλά μετά επειδή ο Γερμανός πληρώνεται από paypal αυτό έκανε την αλλαγή νομίσματος με τους δικούς του όρους σύν πάγιο έξοδο για την αλλαγή νομίσματος....

Red Garland έγραψε:Oh, yes.
Δες εδώ την επιλογή για να μην την πατήσεις ξανά.

δες και αυτό το thread όλο , αλλά ακόμα κι αν το δηλώσεις στο paypal –από τις ρυθμίσεις του λογαριασμού– ότι θες πάντα την μετατροπή να την κάνει η τράπεζα, ΜΟΝΙΜΩΣ δεν λαμβάνει υπόψιν αυτή την επιλογή. :tomato:
ΆΡΑ, όπου βλέπεις να σου τα αλλάζει σε λίρες και να σου γράφει την ισοτιμία, πατάς το λινκ που θα έχει εκεί κοντά και επιλέγεις να στο κάνει ο card issuer (aka Revolut).
Τα είδα, ευχαριστώ πολύ. Άρα περισσότερη προσοχή, υπάρχει τρόπος, άσχετα αν αυτόματα θέλει να στα αλλάξει. Την άλλη φορά δεν θα μου τα πάρουνε κερατιάτικα!

EDIT: σε σχέση με τις εικόνες στις πιο πάνω οδηγίες έχουν αλλάξει λίγο τα πράματα και η επιλογή να ζητηθεί στο αρχικό νόμισμα εμφανίζεται αφού κλικάρεις την ισοτιμία που θα χρεώσει το paypal στην κάρτα σου