Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#452296
elteo έγραψε:Μια χαρά. Έχει να πέσει κλάμα Κορσερ μου.Εικόνα

.



πωπω τα ΖΩΑ! :dizzy:

Εν τω μεταξύ, εμενα το δέμα, αν και το σκαναρισαν μετα απο 2 μήνες και φαινεται και επισημα οτι μπηκε Ελλάδα, περαν αυτού ΤΙΠΟΤΑ εδω και μια βδομάδα. Συνηθως οταν σκαναρανε στο Βενιζέλος, σε 3-4 μερες παραλαμβανα. Το Τρακινγκ ειχε καθε μερα updates. Εδω τίποτα. Κατι μου λεει πως εναν ακομα μηνα τον έχω. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#452326
corsair έγραψε:
elteo έγραψε:Μια χαρά. Έχει να πέσει κλάμα Κορσερ μου.Εικόνα

.



πωπω τα ΖΩΑ! :dizzy:
Κατι μου λεει πως εναν ακομα μηνα τον έχω. :yahoo:

αν ευνοήσει ο καιρός, σ'ενα μήνα θα προλάβει να στεγνώσει κιόλας :lol:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#454229 Θέλω να παραγγείλω από Κίνα έναν εκκινητή μπαταρίας αυτοκινήτου (jump starter). H τιμή που βρίσκω είναι γύρω στα 35 ευρώ με τα ταχυδρομικά για Ελλάδα (απλό ταχυδρομείο με tracking number). Το κατάστημα είναι το DealExtreme, www. dx.com . Από αυτούς είχα αγοράσει κάποια γκάτζετς την εποχή 2010-12 χωρίς προβλήματα. Τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω ψωνίσει διάφορα ψιλογκάτζετς από gearbest & banggood/geekbuying, ωστόσο στο συγκεκριμένο μαραφέτι για κάποιο λόγο τα ανωτέρω eshops είτε έχουν πολύ μικρή ποικιλία είτε δεν έχουν στοκ, οπότε κατέληξα στο dx.com. Yπάρχουν βέβαια και τα ebay & aliexpress αλλά εκεί εκτιμώ ότι τα όποια ρίσκα είναι ακόμα μεγαλύτερα.
Επειδή ωστόσο αρκετά έχουν αλλάξει από την προ 5ετίας εποχή (καθυστερήσεις δεμάτων από Κίνα, πιθανότητες τελωνείου κλπ), πόσο επισφαλή θεωρείτε μια τέτοια αγορά υπό το πρίσμα της πιθανότητας σημαντικής καθυστέρησης παραλαβής (πάνω από 40 μέρες ας πούμε) και του να περάσει το δέμα τελωνείο; Στην Ελλάδα ανάλογα προϊόντα πωλούνται από 55-60 ευρώ και πάνω, οπότε αν το ρίσκο για τα ανωτέρω είναι σημαντικό, μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθώ με Κίνα. Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#454247 Ακόμη μια ρητορική ερώτηση:

μούφα μάλλον, ε;

μου το έστειλε η κόρη για να της παραγγειλω, εχω την εντύπωση οτι είναι ιδια φαση με ενα σάιτ timberland που ειχα ρωτησει πριν κανα χρονο...

http://www.fiboots.online/womini-bailey ... m-268.html
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#454258
elteo έγραψε:Ρητορική η ερώτηση φαντάζομαι.

Δεν είναι ρητορική και συγνώμη αν φαντάζει αφελής ο προβληματισμός, απλά επειδή έχω αρκετό (πάνω από 1 χρόνο) καιρό να κάνω ανάλογης αξίας αγορά από Κίνα, θέλω απόψεις για το αν υπό τις παραμέτρους που έθεσα, αξίζει να ασχοληθεί κανείς με ανάλογη αγορά από κινεζομάγαζο σε σχέση με την (πενιχρή μάλλον) εγχώρια αγορά.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#454261 Δες τις φωτογραφίες από τελωνείο που έβαλα πιο πριν και αν αξίζει η ψυχική σου υγεία αυτό μόνο εσύ μπορεί να το κρίνεις.

Γιατί το τελωνείο και την καθυστέρηση την έχεις στο τσεπάκι.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#454266 ΟΚ δεκτό, επειδή δεν παρακολουθώ γενικά το θέμα (δυστυχώς πλέον οι εποχές που αγόραζα σωρηδόν από Κίνα διάφορα γκάτζετς έχουν παρέλθει), αγνοούσα την κατάσταση που περιγράφεις...
Πάντως για την ιστορία, τον Σεπτέμβρη του 2016 είχα αγοράσει ένα τάμπλετ με κάποια αξεσουάρ (συνολικού κόστους γύρω στα 90 ευρώ) από gearbest και είχα παραλάβει κανονικότατα σε 20 μέρες από ΕΛΤΑ χωρίς τελωνείο...
Φαντάζομαι πόσο έχει αλλάξει η κατάσταση από τότε :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#454270
elteo έγραψε:Δες τις φωτογραφίες από τελωνείο που έβαλα πιο πριν και αν αξίζει η ψυχική σου υγεία αυτό μόνο εσύ μπορεί να το κρίνεις.

Γιατί το τελωνείο και την καθυστέρηση την έχεις στο τσεπάκι.


Πασακα μου, φυσικα και αξιζει να ασχοληθει κανεις... πλην ομως να επιλεξει τον σωστο τροπο αποστολης ή το σωστο μαγαζι.

Εχω τρια πακετα που θα μου παραδοθουν την αλλη βδομαδα...τα 2 απο Bangggood και το 1 απο Gearbest και θα φτάσουν στα χερια μου σε λιγοτερο απο 12-13 μερες. 1) Priority Direct για Bang, 2) Sweden & Belgium Post στο gear (για τα μικρης αξιας)

Αν παρεις απο gearbest με NL post, θα περιμενει το δεμα σου κατι μηνες μεσα στους σακους αυτους.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#454296 Δες ότι δεν αναφέρεται σε αυτά τα καταστήματα. Μιλάω συγκεκριμένα. Αν μου έλεγε Gearbest θα έλεγα priority mail σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#454302
elteo έγραψε:Δες ότι δεν αναφέρεται σε αυτά τα καταστήματα. Μιλάω συγκεκριμένα. Αν μου έλεγε Gearbest θα έλεγα priority mail σίγουρα.



Ορθον, αλλα Κινα = Gearbest - Banggood και μονο αυτη την στιγμή γιατι εχουν τροπους αποστολής που φτανουν σε ευλογο χρονο. Οτιδηποτε με απλά NL-CN-SG post που ξέραμε ως τώρα ειναι απλά άκυρα. Εχω 2 μικροδεματακια με CN και SG.... απο Αλιπασα και ειναι κολλημένα και αυτά. Εδω και 25-30 μερες μπηκαν στην χώρα και δεν σκαναριστηκαν. Φανταζομαι και με αυτά θα πάω για τριμηνο :inlove:

Σε λιγη ωρα θα γινει και η παραλαβη πακετου που κλεινει τριμηνο. Εφτασε το χρυσο μου :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#454303
corsair έγραψε:
Σε λιγη ωρα θα γινει και η παραλαβη πακετου που κλεινει τριμηνο. Εφτασε το χρυσο μου :yahoo:


:shifty:

Μεγιά
Άβαταρ μέλους
By otso
#454311 παντως τωρα που κοιταξα για jump starter σε Gearbest - Banggood επειδη ενδιαφερει και μενα , δεν στελνουν ελλαδα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#454336 Μετά από αναμονή 2 μηνών, παρέλαβα επιτέλους 3 δεματάκια που περίμενα από Κίνα, όλα χωρίς τελωνείο. Το ένα είχε απλά ένα αυτοκόλλητο που έλεγε "τελωνειακώς ελεύθερο", ενώ τα υπόλοιπα τίποτα.

Η φάση είναι πως περίμενα μια κάμερα Xiaomi που είχα παραγγείλει από το Geekbuying 2 μήνες πριν (και πριν μάθω τον πανικό με τα τελωνεία και τις χρεώσεις) και προχθές (!!!) μου έστειλαν μήνυμα ότι τελικά δεν την έχουν και αν θέλω κάποια άλλη. Τους ευχαρίστησα ευγενικά και ζήτησα απλά τα λεφτά μου πίσω! Δεν είμαστε για τελωνεία για μια καμερίτσα των 40€!