Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#496419
EDDIE_147 έγραψε:
αλλά συμφωνεί με αυτόν που ΕΚΑΝΕ μία.


Σου πα εγώ να πας να κάνεις σούζα με τη ντουκάτι;
Μήπως σε ρώτησα τι σπούδασες/που δουλεύεις/πόσα πήρες προίκα/τι ταραμά αγοράζεις από το μπακάλη;

Μισό να τσεκάρω --> όχι/όχι/όχι/όχι

Έχεις μπερδέψει λίγο το τι εννοώ ως προσωπική επίθεση.
Για καλύτερη κατανόηση δες το ποστ του vagmag ο οποίος είναι νέος χρήστης στο φόρουμ και ο οποίος εν μέσω μιας πολιτικής συζήτησης είδε το προσωπικό του αυτοκίνητο να μπαίνει μέσα στη συζήτηση.

Κάτι γλυκουλίστικα τύπου Garland να απορεί πως κάποιος εργοδότης με πληρώνει επειδή δε γέλαγα με μια παπάτζα που πέταξε τα βάζω στην άκρη.
:s_roses :s_roses

Α, είναι πάλι το "όχι αγάπη μου, δεν είναι αυτό που νομίζεις"; :s_sarcastic
"Όχι, δεν κατάλαβες, άλλο εννοούσα;" :s_coffee

Ε πες το ντε! Τώρα αλλάζει το πράγμα εντελώς (NOT). :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By gianik
#496425 @HF
Γρηγορη διαφωνω..,
Κατ αρχην να εξηγησω τι εννοω κατρακυλα.
Το φορουμ δεν εχει εσοδα ,ωστε να πουμε +/- ,παμε ή δεν παμε καλα...
Το φορουμ ειμαστε εμεις.
Ενας πυρηνας που προηλθε απο το 4TF ,ο οποιος ενιχυθηκε σημαντικα απο αρκετο κοσμο (κοντευουμε αισιως τα 1.000 μελη :metalo: ).
Αν εξαιρεσουμε παιδια που μπαναριστηκαν για διαφορους λογους (εννοειται δικαια κατ εμε) ,διαφορες προσωπικες κοντρες κ ειρωνειες κ καυγαδες εχουν διωξει πολλα αξιολογα μελη απο εδω...
Ας μην αναφερθω σε ονοματα ...
Το να γραφτει καποιος ,να ανοιξει ενα τοπικο για το τι αμαξι να παρει η πεθερα του κ μετα να εξαφανισθει λιγο το κακο...
Το να μην γραφει ομως ο Ace ,ο Nikos ,ο κωλογαυρος ο Busso ,ο panos 2171 , nass, οι οποιοι στηριξαν αυτον εδω το χωρο ,τοτε πρεπει να μας ποναει πιο πολυ...σιγουρα ξεχναω κ αλλους..
Κανεις φυσικα δεν εχει συμβολαιο μονιμοτητας εδω μεσα.
Φασεις περναμε ολοι μας με τα πανω μας κ τα κατω μας...
Επαναλαμβανω οτι ευθυνη εχουμε ολοι ,με σειρα οπως την εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου...

Υ.γ
Η μουχριτσα η g8777 ,αχ τι μανουλα.. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#496431 Αφού δεν εισακούσθην περί μεταφοράς της κουβέντας στις ανακοινώσεις, γράφω εδώ χάμου.

Συμφωνώ με τον ήταφί, η "κατρακύλα" είναι βαριά λέξη και δεν εφαρμόζεται ΙΜΟ στο παρόν φόρουμ.
Τριβές υπάρχουν, ε, και; Νομοτελειακά υπάρχουν τριβές στα φόρα, με ό,τι αυτές συνεπάγονται (read; flame bait, flooding etc.).

Αναφορικά με το περιεχόμενο και τα αντικείμενα συζήτησης, αυτά κρίνονται με αποκλειστικά υποκειμενικά κριτήρια.
Για κάποιον το πέτρολχεντς θα έπρεπε να στρέφεται αποκλειστικά γύρω από τον άξονα αυτοκίνητο, πράγμα κατανοητό.
Για κάποιον άλλο, πρέπει να περιστρέφεται γύρω από όλη την επικαιρότητα που τον αφορά, συμπεριλαμβανομένου φυσικά του αυτοκινήτου, πάλι κατανοητό.

Και στις δύο περιπτώσεις, ο χρήστης ο οποίος θα "τσακωθεί" πχ. για τιμόνι 147 vs. φώκια μκ1, μέχρι εκείνον που θα "τσακωθεί" για σαμαροβενιζέλους vs. ΠΦΑ/ΔΦΑ, είναι ίσοι.
Είναι ίσοι υπό την έννοια ότι αμφότεροι δεν νομιμοποιούνται να υπερβαίνουν τα εσκαμμένα, ανεξαρτήτως της θεματολογίας της έριδος, αλλά δικαιούνται παρρησίας.

Ουσιαστικά μιλάμε για ένα φόρουμ που κυκλοφορεί απόψεις πεπερασμένου αριθμού χρηστών, με τα όποια σκαμπανεβάσματα αποχωρήσεων, επιστροφών και εγγραφών.
Εφόσον λέμε το μακρύ και το κοντό μας, το φόρουμ υπάρχει. Εάν μεταμορφωνόταν λχ. σε καθαρά τεχνικό φόρουμ, ο (κάθε) δίπλωματ που δεν ξέρει να βιδώσει μια βίδα, αρριβερντέρΛα.

Mah $00.2.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#496432 Εσύ μας δίνεις τα φώτα σου στην σπυριαρα.... Δεν έχεις να πας πουθενά


.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#496433
gianik έγραψε:@HF
Γρηγορη διαφωνω..,
Κατ αρχην να εξηγησω τι εννοω κατρακυλα.
Το φορουμ δεν εχει εσοδα ,ωστε να πουμε +/- ,παμε ή δεν παμε καλα...
Το φορουμ ειμαστε εμεις.
Ενας πυρηνας που προηλθε απο το 4TF ,ο οποιος ενιχυθηκε σημαντικα απο αρκετο κοσμο (κοντευουμε αισιως τα 1.000 μελη :metalo: ).
Αν εξαιρεσουμε παιδια που μπαναριστηκαν για διαφορους λογους (εννοειται δικαια κατ εμε) ,διαφορες προσωπικες κοντρες κ ειρωνειες κ καυγαδες εχουν διωξει πολλα αξιολογα μελη απο εδω...
Ας μην αναφερθω σε ονοματα ...
Το να γραφτει καποιος ,να ανοιξει ενα τοπικο για το τι αμαξι να παρει η πεθερα του κ μετα να εξαφανισθει λιγο το κακο...
Το να μην γραφει ομως ο Ace ,ο Nikos ,ο κωλογαυρος ο Busso ,ο panos 2171 , nass, οι οποιοι στηριξαν αυτον εδω το χωρο ,τοτε πρεπει να μας ποναει πιο πολυ...σιγουρα ξεχναω κ αλλους..
Κανεις φυσικα δεν εχει συμβολαιο μονιμοτητας εδω μεσα.
Φασεις περναμε ολοι μας με τα πανω μας κ τα κατω μας...
Επαναλαμβανω οτι ευθυνη εχουμε ολοι ,με σειρα οπως την εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου...

Υ.γ
Η μουχριτσα η g8777 ,αχ τι μανουλα.. :s_roses

Σχετικά είναι όλα. Π.χ. Στην επανεμφάνιση του Nass στο τοπικό με την Macan ποιος ήταν αυτός που κυρίως του "έσπασε τα ούμπαλα", μετά από τόσο καιρό μας δουλεύεις κτλκτλ. Από ότι θυμάμαι ο Busso ο οποίος και αυτός τώρα δεν γράφει. Άρα τι συμπέρασμα μπορεί να βγει;;;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#496434 ^^Ακόμα μια απάντηση σε αυτό που σου λέει ο άλλος.

Keep rocking.

giannik φιρί φιρί το πας να σε στείλει για βόλτα με το περιπολικό.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Για το θέμα του χαβαλέ που αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα να προσθέσω ότι ένα τοπικό στο οποίο τω καιρώ εκείνο γινόταν γαμώ τους χαβαλέδες (Καλλονές) έχει εκφυλιστεί σε δυο τοπικά που έχουν γίνει hijacked από συγκεκριμένους χρήστες.
Το μεν ένα με πορνογραφικό υλικό που αφορά μόνο άτομα κάτω των 18 ετών, το δε άλλο έχει γίνει bihlas live.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#496440
diplomat έγραψε:
Ουσιαστικά μιλάμε για ένα φόρουμ που κυκλοφορεί απόψεις πεπερασμένου αριθμού χρηστών, με τα όποια σκαμπανεβάσματα αποχωρήσεων, επιστροφών και εγγραφών.

Τόσο απλό κι όμως τόσο δύσκολο να το κατανοήσουν και να το αποδεχθούν οι περισσότεροι.

Και πούσαι...λίγα τα λόγια σου για το τιμόνι της 147 :inlove: μην έχουμε άλλα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#496444
EDDIE_147 έγραψε:
Για το θέμα του χαβαλέ που αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα να προσθέσω ότι ένα τοπικό στο οποίο τω καιρώ εκείνο γινόταν γαμώ τους χαβαλέδες (Καλλονές) έχει εκφυλιστεί σε δυο τοπικά που έχουν γίνει hijacked από συγκεκριμένους χρήστες.
Το μεν ένα με πορνογραφικό υλικό που αφορά μόνο άτομα κάτω των 18 ετών, το δε άλλο έχει γίνει bihlas live.

Κατσε λιγο ρε EDDIE, τωρα γινεσαι υπερβολικος.

Το φορουμ φταιει που γραφουν μονο δυο; Πρεπει να κανω κατι σαν mod γι' αυτο; :s_dunno
Να κανει ο Γρηγορης;

Τα δυο θεματα αυτα ειναι ανοιχτα για ολους, ειδικα αυτο με τις φωτο ζητηθηκε αρκετα εντονα να ανοιξει.
Αν τωρα γραφουν μονο δυο μπορει μονο δυο να αφορα στην τελικη :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#496445 Δεν έγραψα πουθενά για ευθύνη κάποιου.
Ήταν ξεκάθαρα υποκειμενικό το σχόλιο μου (μπορεί η πλειοψηφία να γουστάρει αυτά που ποστάρονται τώρα στις Καλλονές).

Επίσης κάποια ποστ του bihla που ήταν τελείως φάουλ, σβήστηκαν οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#496452 Υπάρχει πρόβλημα στο φόρουμ όταν καθένας βγάζει από το θηκάρι το μαχαίρι πριν αρχίσει να διαβάζει τι γράφει ο άλλος. Μεγάλα παιδιά είμαστε, ο καθείς μπορεί για αρχή να μην κάνει triggered απλά και μόνο στη θέα του nickname του άλλου ούτε να ψάχνει κανείς αφορμή για να ξεπληρώσει παλιά χρωστούμενα.
Μάλλον όμως είναι πολύ αργά να αλλάξει μια παγιωμένη στάση ανάμεσα σε άτομα που δε σέβονται ο ένας τον άλλον, μιας και δεν υπάρχει και κίνητρο. Με το χειρότερο να είναι η μεταφορά αυτού του bad blood σε άλλα τοπικά και μέλη που δεν έχουν σχέση με τον υπόλοιπο χαμό.

@cocomat :inlove:
Η παρούσα κατάσταση δεν είναι ούτε βιώσιμη ούτε επιθυμητή από πολλούς. Η αναλογία πραγματικής συζήτησης [προς] καρφιά, προσβολές, τσακωμούς έχει αντιστραφεί και οδεύει σε μη ανεκτά επίπεδα. Όλα θέλουν ένα μέτρο. Άμα ο άλλος που έρχεται για να κάψει το χρόνο του φεύγει με 20 πίεση, ε, κάτι δεν πάει καλά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#496455 Εγώ δεν έχω τίποτε να προσθέσω (όσο κι αν προσπαθεί κάποιος εντελώς συγκεκριμένος... :s_coffee ).
Οι λόγοι που κάποιοι αποχωρούν δεν είναι μονοσήμαντοι. Και πολλοί μπορεί να ξαναγυρίσουν επίσης. Ή και όχι.
Το φόρουμ εδώ υπάρχει γι' αυτούς που μένουν και περνούν καλά. Αν δεν περνούν καλά, καλό είναι να μην είναι εδώ μέσα.

Ο admin και οι συντονιστές δεν έχουν να κάνουν κάτι γι' αυτό, ούτε απαιτείται εν τέλει να κάνουν τίποτε ιδιαίτερο. Απλώς να συνετίζουν κάποιους που ξεφεύγουν και αυτό, όσο γίνεται λιγότερο αν είναι δυνατόν.

Τέλος, το φόρουμ ετούτο δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα: αν πάψει να έχει νόημα, θα πάψει και να υπάρχει. Από τις κουβέντες που έχω δει σε άλλα φόρουμ πάντως, ετούτο εδώ με όλο το σεβασμό, είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Ούτε είναι κακό στην τελική να είμαστε λίγοι και... γνωστοί. Αν ήμαστε 10.000 τι θα ήταν καλύτερο; Θα γινόταν καλύτερες συζητήσεις; Λεφτά και πάλι δεν θα έβγαζε κανένας!
:lol:

Και κάτι τελευταίο και λίγο πιο προσωπικό: δεν θα καθίσω να αναλύσω γιατί ο κάθε (βλαξ ή σημαντικός, δεν έχει σημασία), έχει αποχωρήσει. Παραπάνω αναφέρεται ένα όνομα που απεχώρησε και ο οποίος άνευ λόγου και αιτίας μου επιτέθηκε με απαράδεκτο τρόπο και εκφράσεις (και δεν τιμωρήθηκε ΠΟΤΕ επίσης...). Το έχουν κάνει και άλλοι. Αλλά ειλικρινά, όλοι αυτοί δεν θα μου λείψουν.
Επίσης δεν θεωρώ πως σε ένα φόρουμ θα λείψουν τα τρολ, οι βλάκες, οι διαφημιστές, οι κατ' επάγγελμα ψεύτες, και γενικότερα οι βλαμμένοι που μόνον μπάχαλα δημιουργούν.
Αυτή είναι η δική μου άποψη. Ομολογώ κάποτε είχα αρκετά διαφορετική. Αλλά προτιμώ τελικά να συνομιλώ με 10 νοματαίους και να μπορώ να συνεννοηθώ, παρά να μιλώ με 100 και να με βρίζουν 10 επειδή έχουν τα ψυχολογικά τους. Κάπου κουράστηκα κι εγώ και έχω πάρα πολύ βαρύ πρόγραμμα και στην δουλειά. Δεν έχω τις αντοχές που είχα. Αυτοί λοιπόν που έχουν θέμα μαζί μου και θεωρούν πως πρέπει ν' αποχωρήσουν, ας το κάνουν. Δεν τους κρατώ με το ζόρι. Και δεν θα καθίσω να καταλάβω τι ψυχολογικά έχει κάποιος, μην τυχόν και φύγει από το φόρουμ. Αν δεν γουστάρει, φυσικά και να φύγει, ποιος ο λόγος να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει στην τελική;
Αλλά επαναλαμβάνω: αν κάποιοι έχουν θέμα με εμένα ή με κάποιους από τους συντονιστές, δεν σημαίνει πως το φόρουμ έχει πρόβλημα, ή εγώ έχω πρόβλημα, ή οι συντονιστές έχουν πρόβλημα. Μπορεί το πρόβλημα να είναι στην άλλη μεριά. Και όπου και να είναι το πρόβλημα, δεν σημαίνει πως αυτό είναι πρόβλημα για το φόρουμ.
Το φόρουμ, παρόλες τις Κασσάνδρες, που τόσες φορές το... καταδίκασαν, εδώ είναι. Και αν τελικά δεν έχει νόημα, δεν θα είναι.
Χαλαρώστε και κοιτάξτε να περάσετε καλά. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#496471
Red Garland έγραψε:φεύγει με 20 πίεση


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#496476 Κάτι κι απο εμένα:
Για άγνωστο ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ λόγο, έχω εδώ και ενα μήνα (τεράστιο χρονικό διάστημα για εμένα ) , που .... βαριέμαι να διαβάσω! :(
Και ούτε μεταβλήθηκε κάτι στην προσωπική μου ζωή , ούτε ο ελεύθερος χρόνος μου διαφοροποιήθηκε.
Θυμίζω (και ουδέποτε το έκρυψα) ότι αφιέρωνα 4-5 ώρες ημερησίως, απο το 2009 που ήμουν στο παλιό αλλά και με τους ίδιους χρόνους απασχόλησης και στο παρόν.
Εχασα το ενδιαφέρον μου, με "τριγυρίζει" τίιποτεΣ (ασθένειες εννοώ :lipsealed: ) και δεν το αντιλαμβάνομαι ?
Τέσπα, ούτε την παρούσα συζήτηση που γίνεται εδω και 2 ημέρες δεν πρόσεξα.

Ειλικρινά, και παρά τις παλαιότερες ενστάσεις μου (και τις εξ΄αυτών 2μηνες απουσίες μου), δεν έχω βρεί κάτι που να με ενόχλησε.

:hmmm: Μπάς και φταίει και αυτό? :lol:

Πιθανολογώ ότι πέραν ορισμένων αποχωρήσεων που "φτώχυναν" σημαντικά το φόρουμ, φταίει και η έλλειψη ανανέωσης μελών, που θα του έδιναν ώθηση με φρέσκιες ιδέες και θέματα για συζητήσεις.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ-ΔΕΝ ΞΕΡΩ! :innocent:

Conclusion: Ισως θα "χανόμουν" και οριστικά, με σπανιότατες επισκέψεις ποσταρίσματα στο φόρουμ, ΑΛΛΑ, με κρατάει το γεγονός της προσωπικής -εντελώς φορουμικής- γνωριμίας με κάποιους λίγους χρήστες.

ΙΔΩΜΕΝ! :)
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#496505 Και εσύ είχες φύγει μια περίοδο και όλοι ρωτούσαν και ανησυχούσαν και μας έλεγε ο giannik καλά είναι μην ανησυχείτε και τελικά επέστρεψες και όλα καλά.