Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#626318 Ίσως αυτές οι ανησυχίες σου περί έλλειψης δημοκρατικότητας κτλ πηγάζουν από το γεγονός ότι θεωρείς λανθασμένα το φορουμ (επειδή μεγάλωσε και εξαπλώθηκε) ως ένα "δημόσιο αγαθό " ενώ είναι απλά του HF ο οποίος μπορεί αύριο πχ να ξυπνήσει στραβά να το κλείσει και να εξαφανιστούν όλα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#626324
otso έγραψε:καποια απλα πραγματα . οι μοδ θα ηταν αιρετοι . Θα υπηρχε το υπερτατο δημοκρατικο δικαιωμα της ψηφου ανακλησης αν καποιος δεν εκανε σωστα την δουλεια του . σε καθε τοπικ πολιτικη ας πουμε θα υπηρχε υποδιαιρεση για καθε νεο μικροθεμα πολιτικης επικαιροτητας , οπου το καθε μελος θα ειχε δικαιωμα για 3 δημοσιευσεις , ετσι δεν θα πεταγε οτι του κατεβαινε επ αοριστον θα αναγκαζοταν να παρει σαφη πολιτικη θεση χωρις βρισιδια. ελευθερες οι παρατηρησεις των μελων , ενυπογραφο μοντερειντιγκ και αλλα πολλα.

Πολλά από αυτά δοκιμάστηκαν με εξαιρετική αποτυχία στο παρελθόν.
Αυτό που ξεχνάς είναι πως σε μια Online κοινότητα είναι πανεύκολο να γίνουν πουτάνα όλα. Αρκεί μια παρέα βλαμμένων, και το πέτυχε εύκολα. True story.
Οπότε αγαπητέ, το φόρουμ παραμένει ως έχει γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτά που αναφέρεις επί της ουσίας.
Να ξέρεις πάντως πως αν ποτέ φτιάξεις ένα φόρουμ όπως το λες, εγώ θα γραφτώ από τους πρώτους.
:s_howdy :s_roses
Άβαταρ μέλους
By otso
#626325
NiTse έγραψε:Ίσως αυτές οι ανησυχίες σου περί έλλειψης δημοκρατικότητας κτλ πηγάζουν από το γεγονός ότι θεωρείς λανθασμένα το φορουμ (επειδή μεγάλωσε και εξαπλώθηκε) ως ένα "δημόσιο αγαθό " ενώ είναι απλά του HF ο οποίος μπορεί αύριο πχ να ξυπνήσει στραβά να το κλείσει και να εξαφανιστούν όλα.

Προφανως , εγω ειχα μεινει στο οτι θα φτιαχναμε κατι διαφορετικο που θα τσονταραμε ολοι ,παιδια ειχαν προσφερθει για τεχνικο κομματι , και ερχεται ο HF και το καπελωνει με κερασακι στην τουρτα αν θυμαστε τις ψηφοφοριες για το ονομα
οπου ψηφιζαμε σαν παιδακια για να ερθει και να πει δε γαμιεστε αυτο θα μπει γιατι ετσι μου αρεσει .
Ολοι οι δημοκρατες του φορουμ το καταπιαν ταιριαζε και στο προφιλ του αριστερου που εχει τον πατερουλη που φροντιζει για ολα.
Εγω σαν οπαδος ενος οπως το φανταζομουν αυτοδιαχειριζομενου φορουμ δεν το χωνεψα ποτε αυτο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#626329 Ναι βρε otso μου, κι εγώ αλλιώς τα είχα φανταστεί, κι αλλιώς μου τα έφερε η ζωή. Δεν βαριέσαι τώρα, συμφωνώ με Bayern7: περασμένα ξεχασμένα.
Να ξέρεις πάντως πως κανένας δεν καπέλωσε τίποτε. Από τα ευχολόγια μέχρι την πραγματικότητα, υπάρχει τεράστιος δρόμος. Όσο για το τσοντάρισμα, έχω να πω μόνον αυτό (ύμνος):

:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#626331 Αυτά μάλλον δεν τα πρόλαβα ήμουν ελάχιστα ενεργό μέλος στους 4τ και κάποια στιγμή κατάλαβα τι παίχτηκε όταν πολλά μελη εξαφανίστηκαν και ανακάλυψα το καινούριο φορουμ που γράφτηκα λίγους μήνες μετά την ίδρυσή του.
Αυτοδιαχείριση σε ιντερνετική κοινότητα και όχι πραγματική με φυσική παρουσία των μελών πιστεύεις στ αλήθεια είναι εφικτή ή θα γινόταν αυτό που λέει παραπάνω ο HF;;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#626334 Είμαι βέβαιος πως αν καταφέρουμε να πιούμε ένα τσίπουρο με τον otso κάποια στιγμή, θα του λυθούν πολλές απορίες και θ'αλλάξει γνώμη για πολλά πράγματα σε ό,τι αφορά το φόρουμ. Μέχρι τότε, τον αφήνω να ζήσει το όνειρο της αυτοδιαχείρισης. Όλα αυτά τα χρόνια στα Διαγραμμένα του φόρουμ έχει δημιουργηθεί ένας θησαυρός, που δείχνει περίτρανα την κακία, βλακεία και ό,τι άλλο θέλετε ορισμένων.
Επομένως, το όνειρο του otso, ωραίο ακούγεται, αλλά δεν είναι δυστυχώς πραγματοποιήσιμο. Τον προκαλώ πάντως να μου αποδείξει πως έχω άδικο. :)
Μέχρι τότε: :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#626341 Το όνομα έπρεπε να είναι κάτι δοκιμασμένο και ταυτόχρονα τραβηχτηκό ώστε να προσελκύσει τις διαφημίσεις που τελικά δεν ήρθαν. To franchise δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#626342 Πλέον το φόρουμ, έχει μια μικρή διαφήμιση που (σχεδόν) καλύπτει το κόστος του hosting που ούτως ή άλλως είναι πια χαμηλό. Για να γίνει αυτό βέβαια, στήθηκε VPS με Ubuntu σε hosting στο εξωτερικό, και κάποιοι δούλεψαν δωρεάν (και δουλεύουν όταν κάτι χαλάει).
Μπορεί να μην έχουμε Google Adsense, αλλά ο σκοπός επιτυγχάνεται (να μην μπαίνει βαθιά το χέρι στην τσέπη).

To θέμα καθαρίστηκε από τα ποστ κάποιων που κάθε φορά θέλουν να δημιουργούν πρόβλημα. Αν δεν σας αρέσει το φόρουμ, να θυμίσω πως δεν είναι υποχρεωτικό να γράφετε. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να περνάτε το χρόνο σας χωρίς να ενοχλείτε τους άλλους. Με κάτι τέτοια, καταστρέφετε και τα όνειρα του otso για αυτοδιαχείριση, είναι κρίμα. Εναλλακτικά, φτιάξτε όλοι μαζί ένα αυτοδιαχειριζόμενο φόρουμ, και αφήστε τους υπόλοιπους ήσυχους. Ετούτο εδώ, δεν σας φταίει κάτι.[Admin]
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#626411 Να δώσω κι εγώ τα 0.02 μου, όσο περνάει ο καιρός και όσα περισσότερα ποστ διαβάζω ως απλός χρήστης, τόσο συμφωνώ με τον ΗΦ, αλλά και καταλαβαίνω ότι οι πρακτικές που ακολουθούνται είναι οι μόνες που δεν οδηγούν σε χάος. Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές εξάλλου: βάζοντας τον εαυτό μου στα παπούτσια της διαχείρισης, είμαι σίγουρος ότι θα έκοβα κάποια πραγματάκια πολύ γρηγορότερα απ'ότι κόβονται τώρα. Το ίδιο πιστεύω ότι θα έκαναν, με το χέρι στην καρδιά, και οι περισσότεροι συμφορουμίτες.

Δεχόμενοι λοιπόν ότι η διαχείριση ακολουθεί την μόνη (ή μία από τις ελάχιστες έστω) εφαρμόσιμη οδό, σεβαστό μερίδιο "ευθύνης" για την εικόνα του φόρουμ έχουμε σε μεγάλο βαθμό οι χρήστες με τις συμπεριφορές που ακολουθούμε. Να ζητάμε αυτοδιαχείριση και αύξηση "δημοκρατικότητας" είναι εύκολο, το δύσκολο είναι να τικάρουμε εμείς τα κουτάκια που χρειάζονται ώστε να ανεβάζουμε το επίπεδο, ή τουλάχιστον να μην το ρίχνουμε. Πάντα πίστευα πάντως ότι καλό είναι να μη συζητάμε τέτοια θέματα σε δημόσια νήματα. Καλύτερα σε νήματα για μέλη, κάλλιστα από κοντά με καφεδάκι/ποτάκι/φαγάκι, κάτι που κι εγώ πιστεύω θα έλυνε πολλά θεματάκια.