Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g47
#394169 Ναι, μέταλλα κλπ έχουν ελεγχθεί, οι δυο πόρτες έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με μόνη διαφορά αυτή των σημείων κλειδιώματος/πυρου.
Διπλής θωράκισης, ηχομόνωση, μισάνοιγμα, χερούλια, ματάκι κλπ.
Giannik το σετακι που έγραψα πιο πάνω είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες και γενικώς καλά προιοντα έως πολύ καλά. Το μόνο που μενει είναι αυτό με το γάντζο. Μάλλον θα πάω για τη πιο φθηνή.
Άβαταρ μέλους
By g47
#403766 Επανερχομαι γιατι μαλλον δεν διαλεξα σωστο μαγαζι.
Εγινε η παραγγελια 12/5.
Το δελτιο παραγγελιας λεει σε 15 ημερες εγκατασταση.
Παω να ρωτησω στις 29/5 και μου λενε σας ειπαμε 20 ημερες (ενω το εχω γραμμενο :dizzy: ), αυτη την εβδομαδα (η προηγουμενη δηλαδη) θα ερθει και θα σας παρουμε τηλεφωνο.
Προφανως δεν πηραν.
Πλεον περασαν και οι 20 ημερες. Δικαιολογειται με καποιο τροπο τοσες μερες για μια πορτα?
Η απλα να παω αλλου? Δεν δεχομαι τη κοροιδια.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#404081 Εδωσες προκαταβολη; Μυριζομαι υψηλο φορτο εργασιας και ερασιτεχνισμο στην εξυπηρετηση πελατων.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#421434 Ερώτηση σχετικά με συναγερμό σπιτιού:
Στο σπίτι των πεθερικών, αλλάξαμε τις μπαταρίες (κεντρική κ σειρήνας) του συναγερμού. Από εκείνη τι στιγμή, δεν οπλίζει με τπτ. Λέει ¨κλείστε πρώτα όλες τις ζώνες", ενώ καμία δεν είναι ανοιχτή και δεν δείχνει καμία ανοιχτή*. :hmmm:

Σκέφτηκα να του βγάλω για λίγο τη μπατ. και να κλείσω γενικό. Παίζει να χάσει ρυθμίσεις έτσι; :hmmm:

*αν ανοίξω ένα παράθυρο μου λέει ότι η τάδε ζώνη είναι ανοιχτή. Στην περίπτωση μας δεν δείχνει κάτι.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#421442
xenos έγραψε:Ερώτηση σχετικά με συναγερμό σπιτιού:
Στο σπίτι των πεθερικών, αλλάξαμε τις μπαταρίες (κεντρική κ σειρήνας) του συναγερμού. Από εκείνη τι στιγμή, δεν οπλίζει με τπτ. Λέει ¨κλείστε πρώτα όλες τις ζώνες", ενώ καμία δεν είναι ανοιχτή και δεν δείχνει καμία ανοιχτή*. :hmmm:

Σκέφτηκα να του βγάλω για λίγο τη μπατ. και να κλείσω γενικό. Παίζει να χάσει ρυθμίσεις έτσι; :hmmm:

*αν ανοίξω ένα παράθυρο μου λέει ότι η τάδε ζώνη είναι ανοιχτή. Στην περίπτωση μας δεν δείχνει κάτι.


Απο τα συμπτώματα θα έλεγα οτι κάτι παίζει με το tamper. Σε πρώτη φάση ανοιξε την εξωτερική σειρήνα και δές αν ο διακόπτης του tamper είναι στη θέση του. Είναι ένα διακοπτάκι σε τέτοιο στύλ περίπου:
Εικόνα

το οποίο είναι τοποθετημένο με τέτοιο τρόπο ωστε όσο το καπακι της σειρήνας είναι κλειστό να μένει πιεσμένο. Το έλασμα συνήθως ακουμπάει απευθείας στον τοίχο πίσω απο τη σειρήνα.

Λόγω του ελατηρίου, ανοίγοντας το καπάκι της σειρήνας συνήθως βγαίνει εντελώς απο τη θέση του, και εφόσον πλέον δέν είναι πιεσμένος δείχνει τη ζώνη tamper ανοιχτή.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#421449 Οκ, τσεκαρω!
Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
By xenos
#421615
fubar.gr έγραψε:
xenos έγραψε:Ερώτηση σχετικά με συναγερμό σπιτιού:
Στο σπίτι των πεθερικών, αλλάξαμε τις μπαταρίες (κεντρική κ σειρήνας) του συναγερμού. Από εκείνη τι στιγμή, δεν οπλίζει με τπτ. Λέει ¨κλείστε πρώτα όλες τις ζώνες", ενώ καμία δεν είναι ανοιχτή και δεν δείχνει καμία ανοιχτή*. :hmmm:

Σκέφτηκα να του βγάλω για λίγο τη μπατ. και να κλείσω γενικό. Παίζει να χάσει ρυθμίσεις έτσι; :hmmm:

*αν ανοίξω ένα παράθυρο μου λέει ότι η τάδε ζώνη είναι ανοιχτή. Στην περίπτωση μας δεν δείχνει κάτι.


Απο τα συμπτώματα θα έλεγα οτι κάτι παίζει με το tamper. Σε πρώτη φάση ανοιξε την εξωτερική σειρήνα και δές αν ο διακόπτης του tamper είναι στη θέση του. Είναι ένα διακοπτάκι σε τέτοιο στύλ περίπου:
Εικόνα

το οποίο είναι τοποθετημένο με τέτοιο τρόπο ωστε όσο το καπακι της σειρήνας είναι κλειστό να μένει πιεσμένο. Το έλασμα συνήθως ακουμπάει απευθείας στον τοίχο πίσω απο τη σειρήνα.

Λόγω του ελατηρίου, ανοίγοντας το καπάκι της σειρήνας συνήθως βγαίνει εντελώς απο τη θέση του, και εφόσον πλέον δέν είναι πιεσμένος δείχνει τη ζώνη tamper ανοιχτή.


Λοιπον, εβγαλα το καπακι της σειρηνας και καταρχας χτυπησε ο συναγερμος (αρα ηταν ηδη κλειστο;). Μετα βρηκα το ελασματακι που λες, το οποιο κλεινει (πιεζει) η βιδα που σφραγιζει το καπακι της. Το επαιξα κ με το χερι (ξαναχτυπησε ο συναγ. ).
Εκλεισα προσεκτικα τα παντα και παλι μου λεει οτι δεν μπορει να οπλισει γιατι καποια ζωνη ειναι ανοιχτη.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#421616 Ψάξε όλες τις παγίδες στις πόρτες μήπως έχει ξεκολλήσει κάποια. Δε σου δείχνει ποια ζώνη είναι ανοιχτή;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#421618
fubar.gr έγραψε:Μάρκα-μοντέλο συναγερμού?


dsc ua503
Νομίζω αυτό είναι:
http://cms.dsc.com/download.php?t=1&id=16771

Στο οποίο σελ. 57 του pdf λέει σχετικά με το tamper circuit open. :hmmm:

Επίσης να προσθέσω ότι δεν δουλεύει η τηλ γραμμή (μετά από καταιγίδα παλιότερα) και βγάζει error στην τηλ γραμμή και communications error), αλλά αυτό υπήρχε και πριν την αλλαγή των μπατ.
Τελευταία επεξεργασία από xenos και 30 Ιούλ 2017, 12:58, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By xenos
#421620
saxon_747 έγραψε:Ψάξε όλες τις παγίδες στις πόρτες μήπως έχει ξεκολλήσει κάποια. Δε σου δείχνει ποια ζώνη είναι ανοιχτή;


Αν κάποια ζώνη είναι ανοιχτή, μου λέει στο πληκτρολόγιο πχ 04 και βλέπω στο χαρτί που αναλογεί. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως δεν δείχνει ποια ζώνη έχει θέμα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#421711
Dodger έγραψε:Ίσως πω μ@λ@κι@, reset δεν παίζει;


Δεν γνωριζω, γι αυτο ρωτησα αν βγαζοντας ac και μπατ. Παιζει να χασει τπτ απο ρυθμισεις ή οχι.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#424926 Μπορώ με το πολύμετρο να δω αν μία επαφή είναι κλειστή/ανοιχτή (λογικά ναι ε); :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#424942
xenos έγραψε:Μπορώ με το πολύμετρο να δω αν μία επαφή είναι κλειστή/ανοιχτή (λογικά ναι ε); :hmmm:


Φυσικά μπορείς!