Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#228761 Ξερετε φανταζομαι οτι με μια πολυ μικρη και φθηνη συσκεη απενργοποιειται η ληψη κινητης ετσι;
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#228766
saxon_747 έγραψε:Δε μου στέλνει sms. Δίνει σήματα σε κέντρο παρακολούθησης και αστυνομία.


Σε αυτό πάω πάσο. Νόμιζα ότι εννοούσες SMS σε σένα.

Το ερώτημα, τώρα, είναι: γιατί δεν έβαλες pstn, αφού θα σου έρθει ίδια λεφτά τελικά; Ή τουλάχιστον διπλό σύστημα για επιπλέον ασφάλεια.

gakost έγραψε:Ξερετε φανταζομαι οτι με μια πολυ μικρη και φθηνη συσκεη απενργοποιειται η ληψη κινητης ετσι;


Είναι εξαιρετικά εύκολο να γίνει αυτό, αλλά γι' αυτό υπάρχει άμυνα σε πολλά επίπεδα. Έχεις και pstn, άρα πρέπει να βρουν την σταθερή γραμμή και να την κόψουν, έχεις και gsm, άρα πρέπει να έχουν και jammer, ενώ πρέπει να πιάσουν και τις 2-3 πιθανές περιοχές του σπιτιού (ακόμη και την ταράτσα) για να είναι σίγουροι ότι θα το βγάλουν εκτός το σύστημα. Ταυτόχρονα, υπάρχει και κάμερα με motion detection εκεί όπου υπάρχει η σταθερή γραμμή, άρα δεν μπορούν να την βγάλουν εκτός χωρίς alarm, εκτός κι αν κόψουν και το ρεύμα. Και όλα αυτά ταυτόχρονα γιατί διαφορετικά όλο και κάποιο alarm θα έχουμε.

-------------------------------------------------

Και τώρα τα ερωτήματα:

1. Μπορώ ως ιδιώτης να συνδέσω τον συναγερμό με την ΕΛ.ΑΣ., ώστε να την ειδοποιεί ότι χτύπησε, όπως κάνουν οι εταιρείες φύλαξης; Ή θα πρέπει να ενημερώσω εγώ για το περιστατικό;

2. Σε περίπτωση που πρέπει να το κάνω εγώ, πού παίρνω τηλέφωνο, αν είμαι μακριά; Π.χ. αν είμαι εντός Αττικής παίρνω 100 και αμέσως ξέρουν, αφού η Α.Δ. είναι ξεχωριστή Διεύθυνση (αν το θυμάμαι καλά) που καλύπτει όλη την Αττική. Αν, όμως, είμαι π.χ. στην Καλαμάτα θα πάρω στο τοπικό Α.Τ. (του Πειραιά εννοώ) ή θα πάρω πάλι 100 και θα ενημερώσουν αυτοί την Αθήνα για το περιστατικό;

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#228767
gakost έγραψε:Ξερετε φανταζομαι οτι με μια πολυ μικρη και φθηνη συσκεη απενργοποιειται η ληψη κινητης ετσι;

Γι'αυτό έχεις και pstn και gsm. Δεν είναι κάτι ακριβό.

...>.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#228770
pipinos1976 έγραψε:
Και τώρα τα ερωτήματα:

1. Μπορώ ως ιδιώτης να συνδέσω τον συναγερμό με την ΕΛ.ΑΣ., ώστε να την ειδοποιεί ότι χτύπησε, όπως κάνουν οι εταιρείες φύλαξης; Ή θα πρέπει να ενημερώσω εγώ για το περιστατικό;

2. Σε περίπτωση που πρέπει να το κάνω εγώ, πού παίρνω τηλέφωνο, αν είμαι μακριά; Π.χ. αν είμαι εντός Αττικής παίρνω 100 και αμέσως ξέρουν, αφού η Α.Δ. είναι ξεχωριστή Διεύθυνση (αν το θυμάμαι καλά) που καλύπτει όλη την Αττική. Αν, όμως, είμαι π.χ. στην Καλαμάτα θα πάρω στο τοπικό Α.Τ. (του Πειραιά εννοώ) ή θα πάρω πάλι 100 και θα ενημερώσουν αυτοί την Αθήνα για το περιστατικό;

Ευχαριστώ.


Αν έχει τη δυνατότητα η κεντρική σου μονάδα, μπορείς να δημιουργησεις ένα φωνητικό μήνυμα που θα λέει: "Προσοχή, γίνεται διαρρηξη στην τάδε διεύθυνση". Σε περίπτωση συμβαντος, μπορεί να προγραμματιστει να καλεί πρώτα ένα νούμερο πχ 100 και μετά ένα δεύτερο πχ το δικό σου.

Το καλύτερο όμως είναι να κάνεις συμβόλαιο με μια εταιρία παρακολούθησης. Το κόστος είναι 10-15€ μηνιαιως και παρακολουθουν τα πάντα (αν έχεις δηλώσει και ζωνες επιτηρησης θα ξέρουν μέχρι και σε ποιο σημείο έγινε η διαρρηξη, πχ στην πόρτα του σαλονιου). Επιπλεον, έχω την εντύπωση πως η αστυνομία δίνει προτεραιότητα σε αυτούς... Σε δικό μου αλαρμ, η αστυνομία (2 μηχανές ΔΙΑΣ, σύνολο 4 άτομα) ήρθαν σε 5' ακριβώς.

Αν πάρεις το 100 για συμβάν, απλά τους δίνεις διεύθυνση του χώρου όπου γίνεται η παραβίαση. Δρομολογουν αυτοί την κλήση στο αρμόδιο τμήμα.


...>.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#228956
saxon_747 έγραψε:Αν έχει τη δυνατότητα η κεντρική σου μονάδα, μπορείς να δημιουργησεις ένα φωνητικό μήνυμα που θα λέει: "Προσοχή, γίνεται διαρρηξη στην τάδε διεύθυνση". Σε περίπτωση συμβαντος, μπορεί να προγραμματιστει να καλεί πρώτα ένα νούμερο πχ 100 και μετά ένα δεύτερο πχ το δικό σου.

Το καλύτερο όμως είναι να κάνεις συμβόλαιο με μια εταιρία παρακολούθησης. Το κόστος είναι 10-15€ μηνιαιως και παρακολουθουν τα πάντα (αν έχεις δηλώσει και ζωνες επιτηρησης θα ξέρουν μέχρι και σε ποιο σημείο έγινε η διαρρηξη, πχ στην πόρτα του σαλονιου). Επιπλεον, έχω την εντύπωση πως η αστυνομία δίνει προτεραιότητα σε αυτούς... Σε δικό μου αλαρμ, η αστυνομία (2 μηχανές ΔΙΑΣ, σύνολο 4 άτομα) ήρθαν σε 5' ακριβώς.

Αν πάρεις το 100 για συμβάν, απλά τους δίνεις διεύθυνση του χώρου όπου γίνεται η παραβίαση. Δρομολογουν αυτοί την κλήση στο αρμόδιο τμήμα.


Η μονάδα που έχω παίρνει 5-6 τηλέφωνα, οπότε δεν έχω πρόβλημα εκεί. Μήνυμα θα ηχογραφήσω με TTS. Το πρόβλημα είναι οι εταιρείες. Αν είχα 150€ τον χρόνο θα ήταν καλά, αλλά έφτιαξα συναγερμό με 150€ (και βοήθεια φίλου που μου τα δίνει σε τιμή κόστους). Η εταιρεία από την άλλη είναι πιθανόν να αρχίσει τις γκρίνιες αν δεν βάλεις δικό τους μηχάνημα λέγοντας ότι δεν βλέπει τα σήματα κτλ. Στη αδελφή μου, όμως, για σπίτι μεγαλύτερο (διπλάσιο βασικά) τους πήγε 2500€ η εγκατάσταση (βλ. Paradox) κι εγώ τέτοια λεφτά δεν έχω (αν είχα θα πήγαινα Τουρκία και θα επέστρεφα, ως μετανάστης, με 3 γυναίκες).

Για την προτεραιότητα στα σήματα μάλλον έχεις δίκιο. Η αδελφή μου με τον γαμπρό μου έκαναν δοκιμές στα εξωτερικά ραντάρ γιατί χτύπαγαν χωρίς λόγο (έπιαναν αυτοκίνητα στον δρόμο βασικά και τα ρύθμιζαν), ο συναγερμός χτύπησε, δεν πρόλαβαν το τηλέφωνο της εταιρείας και μέχρι να πάρουν αυτοί να ακυρώσουν το σήμα είχε έρθει η ΔΙ.ΑΣ. και τους ζήταγε ταυτότητες.

Το θέμα δρομολόγησης κλήσης θέλει ακόμη ψάξιμο. Δεν ξέρω αν γίνεται όσο εύκολα λες. Δεν έχω ρωτήσει και τον πατέρα μου, για να λέμε την αλήθεια. Θα ήθελα, όμως, και την γνώμη του giannik1977 που μπορεί να ρωτήσει (αν δεν ξέρει δηλαδή) για σιγουριά.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By glf
#229053
bill33 έγραψε:Κάντο κάθε 3μηνο το 5€.Η κοσμοτε και η βοντα στους 3 μηνες σου παίρνουν ότι € εχεις ως υπόλοιπο αν δεν κάνεις ανανέωση.Το εχει ανακοινώσει και η wind αλλά δεν το έχει κάνει πράξη ακόμα.Ψαξου για καρτοσυμβόλαιο μηδενικού πάγιου.

βασικά τώρα το κατάλαβα ότι παίζει 3μηνο. γιατί μου είχε αδειάσει τελείως και από υπόλοιπο και από sms η κάθε κάρτα.
και νόμισα ότι αυτό γίνεται στο μήνα.
τελικά γίνεται στο τρίμηνο ε...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#234299 Σκεφτομαι για συναγερμο στο σπιτι.

Δεν ξερω τπτ απο αυτα.

Εχετε να προτεινετε κατι?

Εβαλα στο σκρουτζ και επεσε εκει το ματι μου
http://www.id-shop.gr/showprod.php?id=5523

Το σπιτι ειναι ενοικιο και εχει ηδη κατι καλωδιωσεις απο τους προηγουμενους.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#234315 Οι paradox γενικά θεωρούνται πολύ καλοί. Από εκεί κ πέρα, εφόσον υπάρχουν ήδη καλωδιώσεις (επαφές;), είναι εύκολο για κάποιον εγκαταστάτη.

Εμένα έχει μέσα το σπίτι έναν paradox και δεν έχω ασχοληθεί να τον βάλω να δουλέψει (70ε θέλει ο τύπος για 10' :rant: )
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#234318
xenos έγραψε:...(70ε θέλει ο τύπος για 10' :rant: )


Αν σου φαίνονται πολλά, πάρε το manual και ξεκίνα. Δεν είναι και χειρουργική εγκεφάλου... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By gakost
#234336 Με το πολύ λίγο που έχω ασχοληθεί με τους συναγερμούς συμφωνώ ότι δεν είναι και καμιά τρελλή επιστήμη, βέβαια έχει κάποια δυσκολία κυρίως για την σωστή χωροταξία των διάφορων εξαρτηματων που απαιτούνται και το να ξέρεις τον master password που δεν θα σου είναι πρόβλημα μιας και θα πάρεις καινούργια μονάδα.

Διαφωνώ με το παραπάνω άρθρο και εξηγούμαι. Τα 70 € αμοιβής θα πρέπει να καλύψουν όλες τις ανελαστικές δαπάνες ενός ΕΕ (Ενοίκια ΤΕΒΕ κλπ) που απαιτούνται για να μπορεί κάποιος να έρθει σπίτι σου να στο φτιάξει και όποιος έχει την ατυχία να έχει βιβλία ξέρει ότι είναι τρελλά τα νούμερα άσε που δεν τα ξέρεις ακριβώς μέχρι να δεις τον λογαριασμό κυρίως οι φόροι. Επιπλέον πρέπει να καλύψουν και τις δαπάνες μετακίνησης που μπορεί να μην είναι αμελητέες. Και δεν μπαίνω καν στην διαδικασία "με απόδειξη η χωρίς" γιατί και εκεί ξεκινάει ένας μεγάλος φαύλος κύκλος. Τι θέλω να πω. Αν βγάλεις όοολα αυτά η πραγματική αμοιβή είναι πολύ μικρότερη από ότι πληρώνεις για την "γνώση". Προφανώς και από την πλευρά του πελάτη με τα 3€ /ώρα μεικτά και αν μισθό είναι υπέρογκο ποσό αλλά δυστυχώς οι τιμές δεν καθορίζονται με βάση το πόσα θεωρεί ο πελάτης λογικά αλλά με το πόσο είναι το πραγματικό κόστος της υπηρεσίας + κάποιο κέρδος που πλέον στους περισσότερους τομείς έχει συρικνωθεί και έχει προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα (για τους συναγερμούς συγκεκριμένα δεν ξέρω να είμαι ειλικρινής).
Άβαταρ μέλους
By xenos
#234345
Pitt έγραψε:
xenos έγραψε:...(70ε θέλει ο τύπος για 10' :rant: )


Αν σου φαίνονται πολλά, πάρε το manual και ξεκίνα. Δεν είναι και χειρουργική εγκεφάλου... :s_wink


Για να προγραμματίσεις paradox δεν αρκεί να θέλεις απλά. Χρειάζεται κωδικό εγκαταστάτη που έχουν μόνο όσοι συνεργάζονται με την εταιρία.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#234350 Έχω άλλη μάρκα και δεν τον ξέρω τον συγκεκριμένο, αλλά όλοι έχουν κωδικούς εγκαταστάτη.
Οι κωδικοί δεν δίνονται από τις εταιρείες, αλλά επιλέγεται από τον εγκαταστάτη, για την ακρίβεια ο εγκαταστάτης αλλάζει το default p/w.
Διάβασες το manual ή έψαξες στο internet και βεβαιώθηκες ότι δεν γίνεται reset το p/w?