Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#334620 Καλημερίζω τους συμ-φορουμίστες.

Ενδιαφερόμαστε να τοποθετήσουμε IP-wireless κάμερες στο σπίτι και θα ήθελα τις προτάσεις των ειδικών γιατί "χάνομαι" στην πληθώρα προτάσεων στην αγορά. Προδιαγραφές:

- Δυνατότητα λήψης ημέρα & νύχτα
- Δυνατότητα αποθήκευσης video σε cloud υπηρεσία (είτε προσωπικό dropbox είτε του κατασκευαστή της κάμερας) για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (π.χ. 24 ώρες)
- Ανιχνευτής κίνησης για ενεργοποίησης της καταγραφής/αποθήκευσης
- Μέγιστη απόσταση καταγραφής 10μ

Αυτό που δεν έχω καταλήξει είναι η ανάλυση των καμερών αλλά ενδιαφερόμαστε για φυσιολογικές καταστάσεις. Δεν χρειάζεται να μπορούμε να διαβάσουμε την εφημερίδα που έχει ξεμείνει πάνω στον καναπέ.

Παρακαλώ τα φώτα σας.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#334661
Serf έγραψε:Καλημερίζω τους συμ-φορουμίστες.

Ενδιαφερόμαστε να τοποθετήσουμε IP-wireless κάμερες στο σπίτι και θα ήθελα τις προτάσεις των ειδικών γιατί "χάνομαι" στην πληθώρα προτάσεων στην αγορά. Προδιαγραφές:

- Δυνατότητα λήψης ημέρα & νύχτα
- Δυνατότητα αποθήκευσης video σε cloud υπηρεσία (είτε προσωπικό dropbox είτε του κατασκευαστή της κάμερας) για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (π.χ. 24 ώρες)
- Ανιχνευτής κίνησης για ενεργοποίησης της καταγραφής/αποθήκευσης
- Μέγιστη απόσταση καταγραφής 10μ

Αυτό που δεν έχω καταλήξει είναι η ανάλυση των καμερών αλλά ενδιαφερόμαστε για φυσιολογικές καταστάσεις. Δεν χρειάζεται να μπορούμε να διαβάσουμε την εφημερίδα που έχει ξεμείνει πάνω στον καναπέ.

Παρακαλώ τα φώτα σας.
σκέφτεστε για baby sitter ? :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#336476 Για αυτόματο κλείδωμα εξωτερικής πόρτας πολυκατοικίας υπάρχει κάτι υπόψιν; Να λειτουργεί και με το θυροτηλέφωνο εννοείται. Έχω δει λύσεις που ξεκινούν από ~250€
Άβαταρ μέλους
By fokion
#336825 Προσφατα εβαλα αυτο
http://www.legrand.gr/products/%CE%AD%C ... CF%82.html

Σετ καμερα οθονη από Καυκά. ( το φτυνο κατω κατω ) σε αντικατασταση παλιας εγκαταστασης με 4 καλωδια ( αυτο ειναι με 2)

εκτός αν θες κατι αλλο που δε καταλαβα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#350173 Σε συνέχεια της συζήτησης απο εδώ : viewtopic.php?p=349586#p349586

.... μερικές πληροφορίες για τον φίλτατο kon5 και λοιπούς (μελλοντικά) ενδιαφερόμενους για την επιλογή κλειδαριάς ασφαλείας :
http://www.siamo.gr/480/gryfos-poia-kle ... i-kalyterh
Επίσης ενδεικτικά, πολλαπλές επιλογές, ανάλογα τον τύπο της πόρτας που έχεις, ώστε να προσαρμόσεις τις απαιτήσεις σου
http://www.lockitnow.gr/replace-or-upgr ... -door.html
όπου μετά τη συμπλήρωση των "κουτιών", σου δίνει στην κορυφή της σελίδας την τιμή "αναφοράς".

Η τελική επιλογή Κωνσταντίνε, ...... δική σου ! :)
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#350209 Πριν 3 χρόνια που αλλάξαμε κλειδαριά και το είχα ψάξει, είχαμε καταλήξει στην Omega Plus. Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει βέβαια τα πράγματα μέχρι σήμερα.
Άβαταρ μέλους
By g47
#394132 Ειμαι αναμεσα σε δυο πορτες ασφαλειας.
Τα χαρακτηριστικα τους ειναι ιδια μονο που η μια εχει 19 κλειδωματα συνολικα με εναν πυρο να βγαινει στο πανω μερος του κουφωματος, ενω η αλλη εχει 21 σημεια συνολικα και ενω απουσιαζει ο προαναφερθεντας πυρος, εχει δύο δαγκανες που βγαινουν ενω κλειδωνεις σαν αυτες στη φωτο
Εικόνα

Εικόνα



Η διαφορα ειναι +50 Ευρω για τη δευτερη οποτε δεν ειναι κατι τραγικο. Ποια ειναι καλυτερη επιλογη εαν ολα τα υπολοιπα ειναι ιδια? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#394142 Μάλλον την πρώτη θα έλεγα. Βασικό. Είναι να σου περάσουν την κάσα καλά, με τσιμέντο δλδ κ όχι πολυουρεθάνη παντού, κ δεύτερον η κλειδαριά. Η κλειδαριά που έχει πάνω η πόρτα στην φωτογραφία φαίνεται να είναι παρωχημένη...


< >
Άβαταρ μέλους
By g47
#394143 Ναι, για αυτα εχω συννενοηθει, παω για cisa revo pro, cisa ap3s και disec monolito rok κατα συμβουλες Πιπινου πριν αρκετο καιρο.
Επισης βαζουν μπετο κατα την τοποθετηση.
Οι φωτο ειναι απο τα ιντερνετς ενδεικτικες γιατι δε μου εκοψε να βγαλω φωτο τους γατζους εκει.
Τιμη συνολικα 850 για τη πρωτη, 900 για τη δευτερη με τοποθετηση και χερουλια/πομολα μαζι.
Ελεγα στο παζαρι να ζητησω αυτη με τους γατζους στη τιμη της πρωτης (-50 δηλαδη) αλλα δε ξερω αν οντως αξιζει η ακομα και αν ειναι λιγοτερο ασφαλεις αυτοι οι γατζοι.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#394158
g47 έγραψε:Ναι, για αυτα εχω συννενοηθει, παω για cisa revo pro, cisa ap3s και disec monolito rok κατα συμβουλες Πιπινου πριν αρκετο καιρο.
Επισης βαζουν μπετο κατα την τοποθετηση.
Οι φωτο ειναι απο τα ιντερνετς ενδεικτικες γιατι δε μου εκοψε να βγαλω φωτο τους γατζους εκει.
Τιμη συνολικα 850 για τη πρωτη, 900 για τη δευτερη με τοποθετηση και χερουλια/πομολα μαζι.
Ελεγα στο παζαρι να ζητησω αυτη με τους γατζους στη τιμη της πρωτης (-50 δηλαδη) αλλα δε ξερω αν οντως αξιζει η ακομα και αν ειναι λιγοτερο ασφαλεις αυτοι οι γατζοι.

το σετ με την κλειδαριά είναι πολύ καλό, από προσωπική εμπειρία :)

Για την πόρτα δεν ξέρω, προσωπικά δε θα έμπλεκα με γάτζους κτλ, ειδικά όπως αυτός κλειδώνει από κάτω ίσως να λασκάρει μετά από 10 χρόνια...
Δες επίσης ποια πόρτα είναι από μέσα ποιο σταθερή, δλδ μέταλλα κτλ στο εσωτερικό της...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#394163 Λίγη σημασία έχει ο γάντζος ή ο πύρος..Δώσε σημασία στο κλειδί κ στο αν έχει defender η κλειδαρια (φαντάζομαι ότι έχει..) . Προτίμησε κλειδί που δεν αντιγράφεται , παρά μόνο με την ειδική κάρτα που σου δίνουν..

.