Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#113221 Θυμάται κανείς αν υπάρχει ήδη θέμα να το μεταφέρω εκεί? Anyway, αναλύω

Εξοχικό με τους εξής περιορισμούς.

1. Υπάρχει η σύνδεση του οτέ για τα εξοχικά (ίντερνετ σαβ/κα, χριστούγεννα/πάσχα από 2 βδομάδες και καλοκαίρι 3 μήνες)
2. Υπάρχει διαδέσιμο μόνο ένα galaxy tab, όχι Η/Υ

Θέλουμε να καταγράφουμε ποιος μπαίνει όταν λείπουμε. Η πόρτα της εισόδου και η μάντρα είναι γύρω στο μισό μέτρο μπόι, περνάει ο οποιοσδήποτε, και συνεχίζει σε ένα στενό διάδρομο στο πλάι του σπιτιού, οπότε δεν χρειάζεται μεγάλο πεδίο η κάμερα.

Θα πρέπει να μπει κάπου που να μην είναι προσβάσιμη, σωστά? Σκέφτομαι κάτω από ένα παράθυρο του πρώτου ορόφου, ώστε να εγκατασταθεί εύκολα και να έχουμε πρόσβαση σε αυτήν, και δεν την φτάνει κάποιος εκτός με ένα μακρύ κοντάρι/πέτρα.

Όμως οι κάμερες που κοιτάω έχουν εμβέλεια γύρω στα 8-10 μέτρα και αυτό ίσως να είναι οριακό.

Βλέπω 2 επιλογές.

1. Αυτές που συνδέονται δικτυακά και τις βλέπεις από αππ στο κινητό (θα χρειαστεί αναβάθμιση η σύνδεση στο ίντερνετ προφανώς)
Μπορείς να τις στρίψεις κιόλας μέσω του αππ?
Έχουν αισθητήρα κίνησης που όταν ενεργοποιηθεί ενημερώνουν στο κινητό ή είναι μόνο για να μπαίνεις και να τσεκάρεις?

2. Αυτές που γράφουν σε κάρτα/σκληρό (ίσως χρειαστούμε ένα φτηνό λάπτοπ ή κάποιο αξεσουάρ για να διαβάζει τις κάρτες το τάμπλετ)
Πόσο χρόνο παίρνει μια 16gb sd πχ?
Επίσης, καταγράφουν οταν ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας ή συνέχεια?
Υπάρχει επιλογή για καταγραφή σε δικτυακό σκληρό?

Όλες αυτές έχουν αισθητήρα κίνησης ή τον αγοράζεις ξεχωριστά?

Τέλος, αν μπει εκεί που σκέφτομαι θα τρώει πολλή βροχή

Ακούω ιδέες/προτάσεις
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#113235 Κάπου είχα ρωτήσει για συναγερμούς και κάμερες, κτλ. Ο The_Ace και πολλοί άλλοι έγραψαν σχετικά. Θα το ψάξω..

Δες από εδώ viewtopic.php?f=9&t=76&p=90421#p90535 και κάτω :metalo:

ΥΓ: βέβαια εσύ ρωτάς συγκεκριμένα πράγματα, οπότε περιμένεις συγκεκριμένες απαντήσεις
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#113251 Budget?

Sent Through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By Chris
#113283 Σωστό κι αυτό..

Δεν έχω ιδέα βασικά, δεν έχω καμία επαφή με αυτά τα πράγματα, και επίσης το μπάτζετ θα καθοριστεί και από το τι άλλο θα χρειαστεί(πχ σύνδεση ίντερνετ, φθηνό λάπτοπ κλπ).

Ας πούμε βλέπω ασύρματες κάμερες στο πλαίσιο με 100+, κάποιος μου ανέφερε κάτι για "καταγραφικό" (Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό) με 2 κάμερες, εσωτερική-εξωτερική με 350.

Ας συζητήσουμε τι λύσεις υπάρχουν λοιπόν και βλέπουμε το κόστος στην πορεία.

Πχ, κάτι άλλο που δεν ανέφερα πριν, εξωτερική κάμερα συνεπάγεται τρύπα στον τοίχο για ρεύμα αν δεν υπάρχει εξωτερική παροχή, σωστά? Μπαταρίες κλπ παίζουν καθόλου?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#113290 Χρηστο επετρεψε μου (λογω δουλειας) να σου πω οτι με την καμερα δεν θα κανεις τπτ σπουδαιο...
Καλυτερα με τα λεφτα που θα δοσεις να βαλεις μια πορτα ασφαλειας με καινουριου τυπου κλειδαρια καθως κ να ενισχυσεις παραθυρα κ μπαλκονοπορτες με πυρους βαρεως τυπου. ολα αυτα σε συνδυασμο με εναν πραγματικα καλο συναγερμο φυσικα..
Η καμερα δεν αποτρεπει τον κλεφτη. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#113314 Δεν υπάρχει τόσο κίνδυνος να πάρουν τίποτα αξίας, μιλάμε για εξοχικό δίπλα στην Αθήνα οπότε δεν μένει τίποτα εκεί, γυρνάνε τα πάντα Αθήνα μαζί μας. Φαντάσου μια lcd είχε το σπίτι και την φέραμε πίσω για να μην δελεαστεί κάποιος και μπει και πήγαμε εκεί το μπαούλο την 30άρα crt. Μάλλον τσίπηδες γείτονες-ντόπιοι μπαίνουν τις καθημερινές και παίρνουν ιδέες για διακόσμηση εξωτερικών χώρων, τσιμπάνε και καμιά γλάστρα/λάστιχο ποτίσματος κλπ. Αν καταφέρει και μπει κάποιος μέσα στο σπίτι το μεγαλύτερο έξοδο θα είναι η σπασμένη πόρτα και το καθάρισμα αν την αφήσει ανοιχτή φεύγοντας.

Άρα η κάμερα στην περίπτωσή μου θα λειτουργήσει, είτε αποτρεπτικά, είτε θα μάθω ποιος κόβει βόλτες και θα τον ξεφτιλίσω
Άβαταρ μέλους
By spoky
#113315
giannik1977 έγραψε:Χρηστο επετρεψε μου (λογω δουλειας) να σου πω οτι με την καμερα δεν θα κανεις τπτ σπουδαιο...
Καλυτερα με τα λεφτα που θα δοσεις να βαλεις μια πορτα ασφαλειας με καινουριου τυπου κλειδαρια καθως κ να ενισχυσεις παραθυρα κ μπαλκονοπορτες με πυρους βαρεως τυπου. ολα αυτα σε συνδυασμο με εναν πραγματικα καλο συναγερμο φυσικα..
Η καμερα δεν αποτρεπει τον κλεφτη. :shifty:


χρησιμότατη είναι, όταν μου ηρθε ειδοποίηση στο κινητό με εικόνα και έστειλα την αστυνομία και τους έπιασαν στα πράσα.
Άβαταρ μέλους
By spoky
#113335 http://www.y-cam.com/ εγω εχω 2 από αυτές. Υπάρχουν και η Simplicam και η Dropcam και άλλες ανάλογες. Στην ουσία θες την υπηρεσία που αποθηκεύει την ροή video και τις ειδοποιήσεις.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#113337 :thumbsup:

ακόμα δέχομαι συμβουλές για κάτι φθηνότερο βέβαια, γιατί 200-300 λίρες συν ίντερνετ όλο το χρόνο ίσως πάει πολύ
Άβαταρ μέλους
By spoky
#113338
Chris έγραψε::thumbsup:

ακόμα δέχομαι συμβουλές για κάτι φθηνότερο βέβαια, γιατί 200-300 λίρες συν ίντερνετ όλο το χρόνο ίσως πάει πολύ


δεν ξαναπληρώνεις σε αυτές που έχω εγώ. Μια φορά γίνεται η αγορά.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#113405
Chris έγραψε:Θυμάται κανείς αν υπάρχει ήδη θέμα να το μεταφέρω εκεί? Anyway, αναλύω

Εξοχικό με τους εξής περιορισμούς.

1. Υπάρχει η σύνδεση του οτέ για τα εξοχικά (ίντερνετ σαβ/κα, χριστούγεννα/πάσχα από 2 βδομάδες και καλοκαίρι 3 μήνες)
2. Υπάρχει διαδέσιμο μόνο ένα galaxy tab, όχι Η/Υ

Θέλουμε να καταγράφουμε ποιος μπαίνει όταν λείπουμε. Η πόρτα της εισόδου και η μάντρα είναι γύρω στο μισό μέτρο μπόι, περνάει ο οποιοσδήποτε, και συνεχίζει σε ένα στενό διάδρομο στο πλάι του σπιτιού, οπότε δεν χρειάζεται μεγάλο πεδίο η κάμερα.

Θα πρέπει να μπει κάπου που να μην είναι προσβάσιμη, σωστά? Σκέφτομαι κάτω από ένα παράθυρο του πρώτου ορόφου, ώστε να εγκατασταθεί εύκολα και να έχουμε πρόσβαση σε αυτήν, και δεν την φτάνει κάποιος εκτός με ένα μακρύ κοντάρι/πέτρα.

Όμως οι κάμερες που κοιτάω έχουν εμβέλεια γύρω στα 8-10 μέτρα και αυτό ίσως να είναι οριακό.

Βλέπω 2 επιλογές.

1. Αυτές που συνδέονται δικτυακά και τις βλέπεις από αππ στο κινητό (θα χρειαστεί αναβάθμιση η σύνδεση στο ίντερνετ προφανώς)
Μπορείς να τις στρίψεις κιόλας μέσω του αππ?
Έχουν αισθητήρα κίνησης που όταν ενεργοποιηθεί ενημερώνουν στο κινητό ή είναι μόνο για να μπαίνεις και να τσεκάρεις?

2. Αυτές που γράφουν σε κάρτα/σκληρό (ίσως χρειαστούμε ένα φτηνό λάπτοπ ή κάποιο αξεσουάρ για να διαβάζει τις κάρτες το τάμπλετ)
Πόσο χρόνο παίρνει μια 16gb sd πχ?
Επίσης, καταγράφουν οταν ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας ή συνέχεια?
Υπάρχει επιλογή για καταγραφή σε δικτυακό σκληρό?

Όλες αυτές έχουν αισθητήρα κίνησης ή τον αγοράζεις ξεχωριστά?

Τέλος, αν μπει εκεί που σκέφτομαι θα τρώει πολλή βροχή

Ακούω ιδέες/προτάσεις


Έφτασεεεεεεεεεεεεεε :lol:

Λοιπόν, πάμε ένα-ένα:

1) Σχεδόν όλες οι κάμερες, ειδικά οι πιο φρέσκες IP (αυτές που ψάχνεις δηλαδή) έρχονται με δικό τους app. Αν βρεις κάποια με zoom/tilt/pan, τότε μπορείς να την μετακινείς, να ζουμάρεις, και να έχεις αμφίδρομο ήχο. Επίσης το app, αν πάρεις παραπάνω από 2, συνήθως μπορεί να ελέγχει/παρουσιάζει ταυτόχρονα όλες τις ίδιες/όμοιες κάμερες.

2) Επίσης σχεδόν όλες έχουν patrol mode, motion detection (είτε σαν δίπινη έξοδο για τον συναγερμό σου είτε σαν σενάριο καταγραφής), και δυνατότητες άλλων σεναρίων (π.χ. διακοπές, ύπνος, μέρα/νύχτα κλπ). Το motion detection επίσης έχει αρκετές παραμέτρους, όπως παράθυρο ανίχνευσης, ευαισθησία, ταχύτητα, όρια ενεργοποίησης κλπ.

3) Για το θέμα της αντοχής, υπάρχουν εσωτερικού και εξωτερικού χώρου. Οι εξωτερικού συνήθως έχουν κάποιο -μικρό- σκέπαστρο, συν κάποια μόνωση στο εξωτερικό κέλυφος. Όχι τίποτα τρομερό βέβαια. Αν πάντως είναι σε σχετικά φυλαγμένο σημείο, και εσωτερικού σου κάνει.

4) Για το θέμα της αποθήκευσης, οι περισσότερες κάμερες μπορούν να γράψουν σε SD/USB. Προφανώς ο χώρος καθορίζει το μέγιστο όριο εγγραφής. Καλό θα ήταν να μπορείς να αποθηκεύεις και κάπου αλλού τα δεδομένα, γιατί όπως είπα και στο thread που ανέφερε ο Dodger, αν όλα είναι τοπικά, όποιος μπει θα πάρει μαζί του φεύγοντας κάρτες, φλασάκια και σκληρούς. Αν δεν υπάρχει καμία δυνατότητα remote αποθήκευσης, τουλάχιστον βάλτη σε δυσπρόσιτο σημείο (που να θέλει π.χ. σκάλα).

5) Για το θέμα ασφάλειας, αποτροπής κλπ, όλα έχουν υπέρ και κατά. Ναι λειτουργεί κυρίως αποτρεπτικά, αλλά αν υπάρχουν κάποια ελάχιστα standards ασφαλείας και αποθήκευσης/ενημέρωσης, τότε μπορείς να ακούς και να μιλάς στον διαρρήκτη real-time, να τον καταγράφεις και αυτός να μην μπορεί να κάνει τίποτα. Επίσης η δυνατότητα σύνδεσης με συναγερμούς σου δίνει την ευκολία επιπλέον triggers, πρακτικά αντικαθιστώντας τους απλούς motion sensors.

Αυτά τα λίγα, αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο, ρωτάς :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#113419 αυτό το πόστ περίμενα :yahoo:

Κάποιες απορίες ακόμα

Υπάρχει περίπτωση για μπαταρία ή θα τραβήξω υποχρεωτικά καλώδιο?

Στο θέμα ανιχνευτής κίνησης, η κάμερα μπορεί να είναι ανενεργή για βδομάδες πχ και μόλις κάτι κουνηθεί να στείλει μια ειδοποίηση και εικόνα στο αππ, σωστά? Ή να καταγράψει στην κάρτα για όσο χρόνο ανιχνεύει κίνηση? Μπορώ να επιλέξω μεταξύ των 2 δηλαδή ή αγοράζω είτε κάμερα που στέλνει εικόνα σε αππ είτε κάμερα που καταγράφει σε κάρτα?

Εκεί που την σκέφτομαι ούτε σκάλα δεν μπαίνει, μόνο αν πετάξει καμιά πέτρα, αλλά εσωτερικού χώρου δεν κάνει με τίποτα, γιατί είναι σε πλαινό τοίχο του σπιτιού, χωρίς καθόλου κάλυψη

Επίσης, δεν πιστεύω να ανάβουν φωτάκια όταν αρχίζει η καταγραφή ε? Τη νύχτα πως τα πάνε?