Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#475599 Τεσπα... καλα τα λέμε ολα αυτά... αλλα ρε Ντιμικ... πες μας.... πλακακια χρυσου έχεις για να σου κλέψουν ή τζαμπα χύνεται τοσο μελάνι?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#475640
corsair έγραψε:Τεσπα... καλα τα λέμε ολα αυτά... αλλα ρε Ντιμικ... πες μας.... πλακακια χρυσου έχεις για να σου κλέψουν ή τζαμπα χύνεται τοσο μελάνι?


Mπα που τέτοια τύχη, το Χορνετάκι όμως θα είναι έξω στην αυλή μόνο του όλη μέρα κάθε μέρα, όπως και τουλάχιστον ένα αυτοκίνητο όταν λείπουμε ταξίδι, συν την αποθήκη με ότι μπορεί να έχει μέσα. Αξία Χορνετ μόνο = αξία καμερών


HF πατώνεις; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#475641
PeterPan έγραψε:Βάλε μια καλή κλειδαριά κ πόρτα ασφαλείας. Κάπου διάβασα ότι η πόρτα εισόδου είναι αλουμινίου. Δες την πριν τοποθετηθεί.

Μετά βάλε έναν συναγερμό να υπάρχει.

Για παρακολούθηση βάλε ένα synology κ συνέδεσε πάνω του ασύρματες κάμερες. Με 60€ τη μία (C1) έχεις όσες κάμερες θέλεις. Όταν φεύγεις θα τις βάζεις να σε ειδοποιούν σε κίνηση.

Εγώ αυτό θα κάνω. Συναγερμό δε θα βάλω στη Γερμανία .


< >


Synology έχω όπως και κανα δυο Digoo με motion sensor, δεν είναι fire and forget όμως και αυτού του είδους οι λύσεις έχουν μια διαφορά φάσης, πρέπει έγω να ενωθώ να δω τι έγινε και μετά να καλέσω αστυνομία που σημαίνει αρκετά λεπτά χαμένα κι εγώ να είμαι μόνιμα στις επάλξεις.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#475642 Dimik χρειάζεται γερό στομάχι όπως βλέπεις.. Έχε το νου σου απλά διότι πάνω στην φουρια σου να μπούνε καλά πράγματα ξεφεύγεις... Συμφωνώ ότι όταν στήνεται κάτι από την αρχή πρέπει να μπουν οι σωστές υποδομές, καλά υλικά, κλπ.. Από την άλλη όμως αν σε δουν αβερτο θα σου πουλήσουν καναβουρι για κούκο τοίχου..

.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#475650
gianik έγραψε:Dimik χρειάζεται γερό στομάχι όπως βλέπεις.. Έχε το νου σου απλά διότι πάνω στην φουρια σου να μπούνε καλά πράγματα ξεφεύγεις... Συμφωνώ ότι όταν στήνεται κάτι από την αρχή πρέπει να μπουν οι σωστές υποδομές, καλά υλικά, κλπ.. Από την άλλη όμως αν σε δουν αβερτο θα σου πουλήσουν καναβουρι για κούκο τοίχου..

.



Ρε συ δεν είναι θέμα να μπούνε ντε και καλά ακριβά πράγματα, είναι θέμα να έχω ήσυχο το κεφάλι μου καταρχήν και να είμαι όσο πιο ασφαλής γίνεται.

Το συγκεκριμένο σύστημα το βλέπω συνεχώς στην πράξη και πιστεύω ότι είναι πολύ καλό από άποψη ασφάλειας, φυσικά και είναι ακριβό για λόγους που δεν άπτονται του φόρουμ, φυσικά και θα προτιμούσα να δώσω τα μισά ή και λιγότερα λεφτά, το θέμα είναι ότι ρισκάρω π.χ να γυρίσω μια μέρα σπίτι και να λείπει η μηχανή ή να χτυπήσει συναγερμός και να δω κάποιον από το κινητό να κόβει λουκέτα και να φεύγει μαζί της κύριος; Βάζω την μηχανή γιατί έχει την ίδια αξία με τις κάμερες.
Eπίσης υπάρχει κάτι που να καλύπτει και την αυλή, να μην έχει false alarms να είναι γρήγορο στην αντίδραση και να είναι πιο οικονομικό; Αυτό είναι το κύριο ερώτημα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#475664 Μηπως οπως ηδη ειπωθηκε, δεν ειναι καταλληλο το μερος για να μεινεις;

Κατα 2ον, αγοραζεις πολυτελη μονοκατοικια και δεν θα εχεις τη μηχανη σε κλειστο χωρο;;;;;;;;;;;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#475668
xenos έγραψε:Μηπως οπως ηδη ειπωθηκε, δεν ειναι καταλληλο το μερος για να μεινεις;

Κατα 2ον, αγοραζεις πολυτελη μονοκατοικια και δεν θα εχεις τη μηχανη σε κλειστο χωρο;;;;;;;;;;;


Δεν είναι θέμα μέρους, δεν είναι καμια κακόφημη συνοικία ή οτιδήποτε, ένα αστικό προάστιο γεμάτο μονοκατοικίες είναι.
Ο κλειστός χώρος=περισσότερα τμ, μεγαλύτερο κόστος, μεγαλύτερο ΦΠΑ. Άσε που κλειστά γκαράζ έχουν σπίτια άνω του μισού εκατομμυρίου εδώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475690
dimik έγραψε:HF πατώνεις; :hmmm:

dimik, έχεις καταλάβει πως εδώ μέσα ο κόσμος προσπαθεί καλοπροαίρετα να σου γλιτώσει κάποια χρήματα κι εσύ αναλώνεσαι στον να τον "προγκάς" απλά γιατί δεν μπορείς να δεχτείς πως κάποιοι ίσως γνωρίζουν καλύτερα από εσένα;
:hmmm:
Ναι, ακόμη και για anal-ytics. :ninja:

Να στο θέσω κι αλλιώς: τι νομίζεις θα κάνει κάποιος αν χρειάζεται ανταλλακτικά για μια Hornet; Θα πάρει το βανάκι του, θα το παρκάρει έξω από το σπίτι σου, θα πάρει και 3 φίλους τους και οι 4 θα βάλουν το Hornet-άκι στο βανάκι. Μέχρι τα anal-ytics να δώσουν σήμα, θα έχουν γίνει καπνός.
Οι θεωρήσεις σου είναι απλά λάθος. Αντιλαμβάνομαι πως ίσως εκεί να μην φτιάχνουν γκαράζ, αλλά μπορεί αυτοί που δεν φτιάχνουν να μην έχουν μηχανές. Εγώ μηχανή 3 εβδομάδες ΕΞΩ, δεν θα άφηνα πάντως, ακόμη και με anal-ytics.
Αλλά η αλήθεια είναι πως μάλλον εγώ ΠΑΛΙ δεν γνωρίζω/ξέρω... :ninja:
Και ίσως να μην ξέρω τι κάνετε στην Κύπρο. Ή ίσως να μην ξέρω γενικώς όσα εσύ (μην ξεχνάμε πως εγώ μένω και στην Ελλάδα, που όλα είναι ένα χάλι μαύρο και ζω μεροδούλι-μεροφάι...).
Αλλά για παράδειγμα, σε μια χώρα με τόσο ήλιο, το να παρκάρεις έξω δεν θα κάνει το αμάξι φούρνο; Το ίδιο έγραφα και στον kilomeater, πως εγώ σε χώρα με βροχή, χιόνι και κρύο, δεν θα αγόραζα σπίτι χωρίς κλειστή θέση πάρκινγκ.
Και οι δύο μου δώσατε την ίδια απάντηση: είναι ακριβό. Και οι δύο πάντως θα παιδεύεστε ΜΟΝΙΜΑ λόγω αυτής της επιλογής, όταν εγώ που είμαι στο νοίκι έχω κλειστή θέση στάθμευσης.
Αλλά μάλλον είναι επειδή εγώ δεν ξέρω.
Το άλλο που δεν κατάλαβα είναι πως θα φτιάξεις μονοκατοικία, στην Κύπρο και θα αφήσεις χώμα σε 2 παρτέρια. Κάτω θα έχεις πλακάκι/πλάκα/τσιμέντο. Έχεις υπολογίσει φαντάζομαι πως όλο αυτό στον Κυπριακό ήλιο θα πυρώνει και θα ανεβάζει την θερμοκρασία γύρω γύρω από το σπίτι και στο σπίτι το ίδιο; Φυσικά θα το έχεις υπολογίσει και σίγουρα στην Κύπρο έτσι το κάνουν, στην Ελλάδα αφήνουν το χώμα γιατί δεν έχουμε λεφτά για πλακάκια.
Παρόμοια με τις κάμερες. Θα βάλεις anal-ytics, για τρεις (3) κάμερες με κόστος 5Κ, όταν κάποιοι σου προτείνουμε κάτι διαφορετικό, αλλά μας λες πως δεν έχεις ανάγκη την βοήθειά μας, γιατί εσύ ξέρεις καλύτερα. Δεν θυμάμαι να μας έδειξες σχέδια του σπιτιού, αλλά λογικά δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο, σωστά;
Εικόνα
Εικόνα
Νομίζω λοιπόν πως με τρεις (3) κάμερες, πλήρη φύλαξη ΔΕΝ μπορείς να έχεις. Αλλά αυτά τα λέω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό, και σιγά μην ξέρω κι από κάμερες εδώ που τα λέμε, στην Ελλάδα ακόμη με κάτι τέτοια είμαστε:
Εικόνα
Ξέρω δεν σου γεμίζουν το μάτι, αλλά πίστεψέ με, είναι πολύ αξιόπιστες, απλώς δεν ελέγχονται απομακρυσμένα από το BMS (που δεν έχουμε όπως πολύ σωστά φαντάζεσαι... :s_blush ).
Αλλά όλα τα παραπάνω μπορείς να τα αγνοήσεις, γιατί είναι προφανές πως τα λέω επειδή ζηλεύω που είμαι στο νοίκι και μένω στην Ελλάδα (και μεταξύ των άλλων, είμαι και loser συνολικά, τα μόνα μου περιουσιακά στοιχεία είναι μια BMW 10ετίας που την περνάνε όλοι από πάνω γιατί δεν μπορεί να πάρει τα πόδια της, και μια MTS 1000 που το Hornet της ρίχνει στ' αυτιά) . :s_yes
Αν είχα @@, τώρα θα είχα καινούριο αμάξι και σπίτι και τα πάντα όλα... :s_cry
Οπότε, πολύ σωστά θα με αγνοήσεις και θα πράξεις αυτό που ξέρεις καλύτερα. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#475704 Άρα αφού μιλάμε για ένα απλό σπίτι, και όχι άνω του μισού εκ, γιατί να μπει τόσος ακριβός εξοπλισμός σε συναγερμό;
Φίλε μου, καταγράφω 5 κτήρια 2500 τ.μ. σε οικόπεδο 4 στρέμματα. Με κόστος λιγότερο από αυτό που θες να δώσεις για ένα σπιτάκι.
Φάτα στα μπουζούκια. Χίλιες φορές

.
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#475707 Πάντως αν βάλεις ολα αυτά τα συστήματα ασφαλείας, βάλε και μια πλάκα χρυσού μην κάνουν τόσο κόπο άδικα κι οι επίδοξοι ληστές.
Τι να κάνουν κι αυτοί, κλέφτες να γίνουν; :lol: