Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475853 Ξέρεις πόσα βιντεάκια έχει συγκεντρώσει από την Κύπρια (και όχι μόνον) με τα χρόνια; Ασφαλώς και ξέρει. Και από anal-ytics και τα πάντα όλα!
:s_laughat
Άβαταρ μέλους
By dimik
#475854 Δεν τον είδα να μοιράζει γνώση και ο coupeas λείπει. Περιμένουμε πως και πως να γράψει ο Bihlas μπας και κάνουμε καμία φαντασίωση.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#475933
Asimov έγραψε:]Μια εποχή την γνώρισα καλά τη μεγαλονησο :shifty:




ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ΒΛΑΣΗ ΤΣΑΚΑ :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl


Εικόνα


:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By dstou
#498397 Eδώ ήτανΕ κάποιος που έλεγε ότι αν αντιληφθεί κοιμισμένος ότι μπήκαν κλέφτες στο σπίτι του θα πεταχτεί επάνω και θα τους κυνηγήσει με μαχαίρια, νουντσάκο κ.α. όντας μισοκοιμισμένος-μισοξύπνιος ταυτόχρονα , ή στο ακατανόμαστο? Και όταν του είπα να πάει στο τοπικό αστυνομικό τμήμα να τους συμβουλευτεί δεν ξαναφάνηκε?

Αναλυτικά οι οδηγίες της ΕΛ.ΑΣ.

Σε περίπτωση που έχετε αντιληφθεί ότι κάποιος έχει εισέλθει στην οικία:

προσπαθήστε να μείνετε ήρεμοι και να είστε προσεκτικοί σε επικίνδυνες ή απειλητικές καταστάσεις
προσπαθήστε να θωρακιστείτε μέσα στην κρεβατοκάμαρά σας
αν είναι δυνατόν προσποιηθείτε ότι κοιμόσαστε
καλέστε την «Άμεση Δράση» και προσπαθήστε να αφήσετε τη γραμμή ανοιχτή
αν αρχίσουν πυροβολισμοί πέστε στο έδαφος και καλυφθείτε. Θυμηθείτε ότι το πιο σημαντικό πράγμα είναι η ζωή σας που οφείλετε να προστατέψετε
παρατηρήστε τη φυσική εμφάνιση των ληστών και άλλες λεπτομέρειες π.χ. ρούχα, οδό διαφυγής, αριθμό κυκλοφορίας οχήματος κ.λπ. έτσι ώστε να μπορείτε να βοηθήσετε την Αστυνομία να εντοπίσει τον δράστη ή τους δράστες
μην αγγίζετε τους χώρους όπου κινήθηκαν οι δράστες μέχρι να έρθει η Σήμανση, τυχόν εργαλεία διάρρηξης ή άλλα αντικείμενα που άφησαν οι διαρρήκτες πίσω τους
ο ένοπλος διαρρήκτης δεν είναι σχεδόν ποτέ μόνος. Υπάρχει τουλάχιστον ένας ακόμη ένοπλος για κάλυψη. Οπότε πιθανή επίθεση του θύματος σε έναν ληστή να προκαλέσει αντίδραση του άλλου
ο σκοπός των διαρρηκτών δεν είναι ποτέ ο φόνος. Ο φόνος προκύπτει στον πανικό που προκαλείται από την αντίδραση των θυμάτων (χτυπήματα εκφοβισμού) ή από την προσπάθεια των ληστών να περιορίσουν το θύμα (φίμωση, δέσιμο, κλπ) που προκαλεί το θάνατο του. Οι ληστές αδιαφορούν αν το θύμα που χτυπούν για εκφοβισμό η δένουν για περιορισμό έχει προβλήματα υγείας
αν τα χρήματα και τα κοσμήματα δεν είναι πολλά τότε θα επιμείνουν, αν γνωρίζουν ότι είστε πλούσιοι, και θα αρχίσουν να βρίζουν και να εκνευρίζονται διότι η λεία τους είναι μικρή και ο κίνδυνος είναι μεγάλος. Μείνετε ήρεμοι και εξηγήστε τους ότι αυτά υπάρχουν ενώ τα άλλα είναι στην τράπεζα
σε ένοπλη ληστεία μην επιχειρήσετε να τους βγάλετε την κουκούλα ή να τους αναγνωρίσετε. Ίσως χάσετε τη ζωή σας αφού οι ληστές δεν θέλουν να αφήσουν μάρτυρες πίσω τους
μην αρχίσετε να ουρλιάζετε γιατί η πρώτη κίνηση τους είναι να σας ρίξουν αναίσθητο (ή νεκρό) ή να σας φιμώσουν (ορισμένοι πνίγονται!)
σταθείτε ήρεμος και πέστε τους ότι δεν πρέπει να φοβούνται θα τους δώσετε ότι πολύτιμο έχετε αρκεί να μην κάνετε κακό σε κανένα. Να πάρουν ότι θέλουν και να φύγουν χωρίς βία
μόλις φύγουν μην τους καταδιώξετε αμέσως διότι μπορεί να σας πυροβολήσουν.


http://www.businessnews.gr/article/103715/odigies-elas-ean-mpoyn-listes-sto-spiti-kante-oti-koimaste
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#498439 Μας είχε πει και πού μένει, πού κρύβει το όπλο και το μαχαίρι και ότι όταν αγόρασε την σαρανταδυάρα τηλεόραση πέταξε το κουτί σε κάδο μακριά από το σπίτι του. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#527028 Αισθητήρας κίνησης σε ένα δωμάτιο έχει κολλήσει κ είναι συνέχεια ενεργοποιημένος. Παίρνει ρεύμα κ δεν είναι με μπαταρία. Τον καθάρισα λίγο από σκόνες. Να βγάλω κανένα καλώδιο κ να ξαναβάλω? Να μπω στο μενού του συναγερμού? Με λίγα λόγια σώζεται ή πάμε για άλλο...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#536467 Γνωρίζουμε κάποιον έμπιστο κλειδαρά στη Θεσ/νικη. Θέλω να αναβαθμίσω την κλειδαριά της πόρτας στο σπίτι και έχω μπερδευτεί λίγο.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#586076 Καλησπερες!

Στο γκαραζ (χωρος περιπου 35-40τμ) χωρις τυφλα σημεια θελω να εγκαταστησω εναν ανιχνευτη κινησης με σκοπο να με ειδοποιει για παραβιαση με ειδοποιηση στο κινητο.
Παροχη ρευματος δικη μου υπαρχει, οπως επισης και internet wifi ή ethernet.

Τι επιλογες εχω χωρις να ξεπερασω τα 70-80€ ??
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#586078
Morx έγραψε:Καλησπερες!

Στο γκαραζ (χωρος περιπου 35-40τμ) χωρις τυφλα σημεια θελω να εγκαταστησω εναν ανιχνευτη κινησης με σκοπο να με ειδοποιει για παραβιαση με ειδοποιηση στο κινητο.
Παροχη ρευματος δικη μου υπαρχει, οπως επισης και internet wifi ή ethernet.

Τι επιλογες εχω χωρις να ξεπερασω τα 70-80€ ??
Με 30€ μπορείς να πάρεις μια wifi ip camera η οποία όταν ανιχνεύσει κίνηση σου στέλνει email και ταυτόχρονα αρχίζει να καταγράφει.

https://www.public.gr/product/periferei ... 8840459pp/
Άβαταρ μέλους
By corsair
#586154
Morx έγραψε:Καλησπερες!

Στο γκαραζ (χωρος περιπου 35-40τμ) χωρις τυφλα σημεια θελω να εγκαταστησω εναν ανιχνευτη κινησης με σκοπο να με ειδοποιει για παραβιαση με ειδοποιηση στο κινητο.
Παροχη ρευματος δικη μου υπαρχει, οπως επισης και internet wifi ή ethernet.

Τι επιλογες εχω χωρις να ξεπερασω τα 70-80€ ??


https://www.banggood.com/DIGOO-HAMA-All ... rehouse=CN

Αν και ασυνηθιστα ψηλα η τιμη του... καπου θα πρεπει να παιζει κανα κουπονακι να τον ριχνει στο 50αρικο. Εννοειται πως εχει wifi και εχει και εφαρμογη με push notifications.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#590572 Έχει κανείς θέμα τελευταία με την εφαρμογή της EZVIZ; Όταν πατάς το notification δεν ανοίγει πλέον το app
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594118 Έχω αρχίσει και ψάχνω συναγερμό, ποιο πολύ για τον φόβο των Ιουδαίων και μέχρι να καθαρίσει τα Εξάρχεια (και φτάσει και μέχρι το Γαλάτσι η καθαριότητα) ο Κούλης. Το σπίτι έχει 3 υπνοδωμάτια, σαλόνι-κουζίνα και μπαλκόνια εμπρός πίσω.
Παγίδες και καλωδίωση υπάρχει.
Υπάρχει κανένας που έβαλε κάτι καλό; Κάποιοι Paradox βλέπω με τιμές γύρω στα 300€ , αλλά χωρίς σύνδεση ΙΡ και θα ήθελα να έχω και εφαρμογή στο κινητό, έστω με μια έξτρα χρέωση.
Επίσης, μπορώ να ασχοληθώ και με την τοποθέτηση, αλλά λόγω χρόνου δεν θα το κάνω, αλλά παίζουν 1-2 φίλοι που ασχολούνται με ηλεκτρολογικά και ίσως και συναγερμούς.
Εννοείται ψάχνω κάτι όχι πολύ ακριβό, δεν θα έχει κάμερες επάνω ή άλλα περίεργα κόλπα.
Αν κάποιος έχει ψαχτεί, ας μου πει ένα μπούσουλα να δω τι πρέπει να κοιτάξω.