Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#475716 Κλειστο γκαραζ για εμενα ειναι ακρως απαραιτητο και για την ζεστη και για το μηχανακι. Ασε το Hornet τωρα, αν αργοτερα παρεις το XR1000? Εξω και αυτο;

Επισης κλιματισμο θα επελεγα κεντρικο συστημα σε τοσο ζεστη χωρα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475717 To κεντρικό σύστημα είναι πανάκριβο και παρωχημένο για κατοικίες τέτοιες (όπου υπάρχει κάποιος περιορισμός κόστους εκτός των καμερών πάντα...). Εγώ θα επέλεγα κλιματισμό με σπλιτάκια, αλλά μία ή δύο κεντρικές μονάδες για όλα τα σπλιτάκια. Και κεντρικό έλεγχο.
Έτσι έχεις έλεγχο ποιο ανοίγεις, ποιον χώρο θα δροσίσεις/θερμάνεις και η κατανάλωση είναι πολύ πιο οικονομική.
Ελλάδα, είχα δει ένα τέτοιο σύστημα της Inventor και έκανε καταπληκτική δουλειά, και ήταν και εντελώς αθόρυβο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#475721
Anonymous Founder έγραψε:To κεντρικό σύστημα είναι πανάκριβο και παρωχημένο για κατοικίες τέτοιες (όπου υπάρχει κάποιος περιορισμός κόστους εκτός των καμερών πάντα...). Εγώ θα επέλεγα κλιματισμό με σπλιτάκια, αλλά μία ή δύο κεντρικές μονάδες για όλα τα σπλιτάκια. Και κεντρικό έλεγχο.
Έτσι έχεις έλεγχο ποιο ανοίγεις, ποιον χώρο θα δροσίσεις/θερμάνεις και η κατανάλωση είναι πολύ πιο οικονομική.
Ελλάδα, είχα δει ένα τέτοιο σύστημα της Inventor και έκανε καταπληκτική δουλειά, και ήταν και εντελώς αθόρυβο.

Οταν εβαλα aircon σπιτι πληρωσα 1800€ για 24αρι Mitsubishi Heavy Industries φιλος που δουλευε στην Toshiba μου ειχε πει οτι με 3Κ εβαζα κεντρικη. Σε ηδη κατοικουμενο σπιτι ομως ειναι μεγαλη φασαρια να φτιαξεις τα καναλια, αλλα η ανεση και ευκολια δεν συγκρινονται.

Δεν ξερω ποσο πανε τωρα, πριν 10 χρονια το εβαλα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#475723
Νίκος Παππάς έγραψε:Κλειστο γκαραζ για εμενα ειναι ακρως απαραιτητο και για την ζεστη και για το μηχανακι. Ασε το Hornet τωρα, αν αργοτερα παρεις το XR1000? Εξω και αυτο;

Επισης κλιματισμο θα επελεγα κεντρικο συστημα σε τοσο ζεστη χωρα


Kαλλυμένο πάρκινγκ θα έχει όπως το παρακάτω σχέδιο, δίπλα στο αυτοκίνητο θα πακτωθεί βάση που θα δένει η μηχανή με αλυσίδα, οι κάμερες πρόκειται να μπουν από μια δεξιά στο μπρος και πίσω μέρος του σπιτιού και μια να καλύπτει το πάρκινγκ μπροστά δεξιά, τουλάχιστον αυτό ήταν ένα γρήγορο πλάνο που βγάλαμε.

Εικόνα

Για τον κλιματισμό νομίζω ο κεντρικός θα κόψει πολύ χώρο στο εσωτερικό, αυτό που λέει ο HF με τα σπιλτ και 1 κεντρική μονάδα ανα όροφο είναι νομίζω το πιο σωστό. Όταν έρθει η ώρα θα ρωτήσω την εταιρεία που συνεργάζομαι στην δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475725 1800€ είναι τρομακτικό ποσό, αλλά βέβαια μιλάμε για τοπ μάρκα. Δεν θα τα έδινα σε καμία περίπτωση. Και το σύστημα που σου λέω για ένα σπίτι σαν του dimik θα έκανε κάπου στα 2000€, λίγο πάνω, λίγο κάτω. Και η απόδοσή του θα ήταν αντίστοιχη, αλλά η οικονομία πολύ μεγαλύτερη.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#475726 Οπως βλεπω το σχεδιο, βαλε 3 κοιλοδοκους και φτιαξε ενα Π και πανω τους βαλε γκαραζοπορτα. Αν ο τοιχος απο αριστερα ειναι ψηλος δεν θα φαινεται τιποτα. Θα μοιαζει με κλειστο γκαραζ.

Γρηγορη τοτε λεφτα υπηρχαν. Τωρα δεν υπαρχουν :(
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475758 Αυτό που του προτείνεις είναι παράνομο πάντως, να ξέρεις! :oops:
Όσο για το λεφτά υπήρχαν, δεν πιστεύω τίποτε αν δεν μου στείλεις σχέδιο με τις κάμερες που είχες(;) βάλει. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#475766
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό που του προτείνεις είναι παράνομο πάντως, να ξέρεις! :oops:
Όσο για το λεφτά υπήρχαν, δεν πιστεύω τίποτε αν δεν μου στείλεις σχέδιο με τις κάμερες που είχες(;) βάλει. :shifty:

Τι ειναι παρανομο; Μια πορτα που δεν κλεινει τιποτα; :innocent:

Καμερες δεν εβαλα ποτε. Τα εφαγα στα ταξιδια :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475785 Στην Ελλάδα πάντοτε, για τέτοια κατασκευή, θέλεις προφανώς άδεια από την πολεοδομία. Και υποθέτω πως και εκεί κάποιο θέμα υπάρχει, γ' αυτό και ο κατασκευαστής δεν έχει κάνει τίποτε.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#475815 Εννοείται ότι θες άδεια. Και στην Κύπρο το ίδιο θα είναι, είμαι βέβαιος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475827
Asimov έγραψε: Και στην Κύπρο το ίδιο θα είναι, είμαι βέβαιος.

Δεν θέλω τέτοια! :protest:
-Μένεις Κύπρο; Όχι.
-Πας συχνά Κύπρο; Όχι.
-Τρως συχνά χαλούμι έστω; Όχι.

Από πού κι ως πού τέτοια βεβαιότητα; Οι Κύπριοι μπορεί να έχουν πάει το πράγμα πολύ μπροστά και να σηκώνεις και καζίνο χωρίς άδειες στην πολεοδομία και λοιπές γραφειοκρατικές ταλαιπωρίες και αναχρονισμούς!
Λίγο σεβασμό πια! :s_shout
Άβαταρ μέλους
By dstou
#475833 Ένας μελετητής που έχουμε είναι Κύπριος, από 30 χρονώνΕ στην Ελλάδα. Μου λέει ότι σε όλη την Κύπρο δεν υπάρχει ούτε κοτέτσι αυθαίρετο, δε συζητά για σπίτι ή μαγαζί. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#475834
Anonymous Founder έγραψε:
Asimov έγραψε: Και στην Κύπρο το ίδιο θα είναι, είμαι βέβαιος.

Δεν θέλω τέτοια! :protest:
-Μένεις Κύπρο; Όχι.
-Πας συχνά Κύπρο; Όχι.
-Τρως συχνά χαλούμι έστω; Όχι.

Από πού κι ως πού τέτοια βεβαιότητα; Οι Κύπριοι μπορεί να έχουν πάει το πράγμα πολύ μπροστά και να σηκώνεις και καζίνο χωρίς άδειες στην πολεοδομία και λοιπές γραφειοκρατικές ταλαιπωρίες και αναχρονισμούς!
Λίγο σεβασμό πια! :s_shout
Μια εποχή την γνώρισα καλά τη μεγαλονησο :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475840
Asimov έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
Asimov έγραψε: Και στην Κύπρο το ίδιο θα είναι, είμαι βέβαιος.

Δεν θέλω τέτοια! :protest:
-Μένεις Κύπρο; Όχι.
-Πας συχνά Κύπρο; Όχι.
-Τρως συχνά χαλούμι έστω; Όχι.

Από πού κι ως πού τέτοια βεβαιότητα; Οι Κύπριοι μπορεί να έχουν πάει το πράγμα πολύ μπροστά και να σηκώνεις και καζίνο χωρίς άδειες στην πολεοδομία και λοιπές γραφειοκρατικές ταλαιπωρίες και αναχρονισμούς!
Λίγο σεβασμό πια! :s_shout
Μια εποχή την γνώρισα καλά τη μεγαλονησο :shifty:

Έκανες και anal-ytics, ή έπαιξες στα κλασικά κι αγαπημένα; :shifty: :s_blush
Άβαταρ μέλους
By dimik
#475849
Asimov έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
Asimov έγραψε: Και στην Κύπρο το ίδιο θα είναι, είμαι βέβαιος.

Δεν θέλω τέτοια! :protest:
-Μένεις Κύπρο; Όχι.
-Πας συχνά Κύπρο; Όχι.
-Τρως συχνά χαλούμι έστω; Όχι.

Από πού κι ως πού τέτοια βεβαιότητα; Οι Κύπριοι μπορεί να έχουν πάει το πράγμα πολύ μπροστά και να σηκώνεις και καζίνο χωρίς άδειες στην πολεοδομία και λοιπές γραφειοκρατικές ταλαιπωρίες και αναχρονισμούς!
Λίγο σεβασμό πια! :s_shout
Μια εποχή την γνώρισα καλά τη μεγαλονησο :shifty:
Τότε μήπως ξέρεις και από κάμερες?

< >