Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#306108 Nα μετακομίσεις παίζει; Πιο γρήγορο το κόβω από το να επιλέξεις κάμερα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#306112 Πάντως από κολλητούς engineers σε εταιρεία που ασχολείται με αυτά ξέρω για άριστες τις παρακάτω και έχω δει εντυπωσιακά πράγματα....αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις

http://avigilon.com/products/video-surv ... e/cameras/

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from= ... n&_sacat=0
Άβαταρ μέλους
By JBT
#306115 Σοβαρά τώρα μιλάς;; δηλαδή δεν θα ήθελες να ξέρεις Εάν κάποιος κρύβεται στην είσοδό σου; παίρνω την αστυνομία, την ασφάλεια, τον Ράμπο, τον Τζι και ενημερώνω.

Είναι καλύτερα δηλαδή από το να μπω μέσα με μωρά και γυναίκα πχ και να την φάω από το να μην"μπλέξω";;;

ΡΕ ΣΕΙΣ ΠΑΤΑΝΕ ΟΙ ΠΛΑΤΙΝΕΣ ΣΑΣ; :vava:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#306116 Kαλά, μη ροπιάζεις έτσι, δεν έχεις και τα 2 διαφορικά του Focus RS για να πατήσεις κάτω. Σήμα wifi έχει το σημείο;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#306117
JBT έγραψε:Σοβαρά τώρα μιλάς;; δηλαδή δεν θα ήθελες να ξέρεις Εάν κάποιος κρύβεται στην είσοδό σου; παίρνω την αστυνομία, την ασφάλεια, τον Ράμπο, τον Τζι και ενημερώνω.

Είναι καλύτερα δηλαδή από το να μπω μέσα με μωρά και γυναίκα πχ και να την φάω από το να μην"μπλέξω";;;

ΡΕ ΣΕΙΣ ΠΑΤΑΝΕ ΟΙ ΠΛΑΤΙΝΕΣ ΣΑΣ; :vava:



Εκτός αν σκοπεύεις να κάνεις βόλτες με όλη την οικογένεια κάθε φορά που θα βλέπεις κάποιον στην είσοδο μέχρι να αδειάσει, όποιον και να καλέσεις μια τρύπα στο νερό θα κάνεις και θα καταστήσεις τον εαυτό σου στόχο εαν όντως είναι εγκληματικό στοιχείο.

Αν φοβάσαι να μην την "φας" αντί για κάμερες δώστα σε μαθήματα αυτοάμυνας και γυμναστήρια καλύτερα :lol:

Έτσι κι αλλιώς όμως η κάμερα στην είσοδο θα είναι ψιλόπαράνομη πάντως.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#306118 Μηπως να αλλαξετε την πορτα εισοδου της πολυκατοικιας με καποια ασφαλειας που κλειδωνει αυτοματα καθε φορα που κλεινει; Απλα θα πρεπει να φροντιζετε να κλεινει η πορτα πριν μπειτε στο ασανσερ η φυγετε απο το κτιριο.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#306318 Έχει παίξει χρησικτησία από έναν μαγαζάτορα στο ισόγειο, το ειχαμε συζητήσει και παλαιότερα αυτό το πράγμα.

Εικόνα

Έχουν γίνει ήδη πολλές συζητήσεις με τους άλλους ενοίκους (που είναι 2-3 ε, φανταστείτε :dizzy: ) και μόνο συγκρούσεις έχουμε :rant: Καταφέραμε να αλλάξουμε πόρτα αλλά κλασικά στράβωσε γενικότερα και μπήκε πόρτα που δεν ανταποκρίνεται. Πανικός. Να πούμε εδώ ότι στον ημιώροφο έχει και μια μικρή σχολή, τουτέστιν πολλές ώρες είναι ανοιχτή η πόρτα. Άντε και είναι ΟΚ αυτό.

Ας προσπαθήσω να εξηγήσω το σχέδιο:

βλέπουμε βασικά 2 μεγάλα τετράγωνα, το αριστερό βέβαια (1) έχει γίνει πολύγωνο μιας και είναι η βιτρίνα του μαγαζιού που μπήκε μέσα στην είσοδο της πολυκατοικίας (ουσιαστικά το 2ο μεγάλο κουτί δεξιά, δεν έχει αριθμό). Το κομμάτι αυτό που έχει.... εισχωρήσει μέσα στην είσοδο είναι το 6.

Τα 2 και 3 είναι η τζαμαρία και η πόρτα αντίστοιχα. Το 4 είναι η σκάλα. Το 5 είναι ο ανελκυστήρας. Άρα εχουμε:

μπαίνεις από την πόρτα και μέχρι να πας στον ανελκυστήρα πηγαίνεις τελείως στο ΣΚΟΤΑΔΙ. Δεν μπορείς να έχεις ιδέα τι βρίσκεται εκεί πίσω. Και αυτό είναι που θέλω να βλέπω πριν μπω. Εάν είναι κάποιος εκεί μέσα :omg:

¨Οταν είμαι μόνος ανεβαίνω από τη σκάλα απευθείας, αλλά ποιος με λέει ότι δεν περιμένει ή παλεύει κάποιος να ανοίξει την πόρτα πιο πάνω; Συχνά πυκνά μένει η πόρτα ανοιχτή μέχρι αργά το βράδυ, δεν μπορώ να καταλάβω τι σκατά κουβαλούν αντί για εγκέφαλο ορισμένοι :x :help:

το έπιασες τώρα διμικ; εάν εσύ θα ένιωθες ασφαλείς να μπεις μόνος ή με μωράκια εκεί μέσα είσαι γνήσιος απόγονος του Τσακ Νόριτα.

Εγώ δεν είμαι.

Ελπίζω τουλάχιστον να διασκέδασες.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#306345 Πω πω νευραάαααα......όποιος και να είναι εκεί θα σε φοβηθεί. :lol:



Καλή τύχη, αν και σου εξήγησα ότι και κάμερα να βάλεις απλά θα πρέπει να κόβεις βόλτες μέχρι να φύγει ο οποισδήποτε :)


1. Θέλω να εγκαταστήσω σύστημα βιντεοεπιτήρησης. Είμαι υποχρεωμένος να υποβάλω γνωστοποίηση στην Αρχή;

Ναι, βάσει του άρθρου 6 του ν. 2472/1997 (εκτός αν το σύστημα λαμβάνει ή/και καταγράφει εικόνα από αποκλειστικά ιδιωτικό σας χώρο, μη επαγγελματικό – π.χ. εντός του σπιτιού σας – οπότε δεν χρειάζεται να υποβάλετε γνωστοποίηση). Η μη γνωστοποίηση δύναται να επιφέρει τόσο διοικητικές όσο και ποινικές κυρώσεις, όπως προβλέπεται στα άρθρα 20 και 22 του ν. 2472/1997. Οφείλετε επίσης να γνωστοποιείτε στην Αρχή κάθε μεταβολή στο σύστημά σας (π.χ. προσθήκη/αφαίρεση/επανατοποθέτηση καμερών).

2. Θέλω να εγκαταστήσω κάμερες στο σπίτι μου για λόγους ασφαλείας. Επιτρέπεται και με τι όρους;

Εάν οι κάμερες καταγράφουν αποκλειστικά δικό σας ιδιωτικό χώρο, τότε δεν έχετε καμία υποχρέωση προς την Αρχή (ούτε καν την υποχρέωση υποβολής γνωστοποίησης). Ωστόσο, σημειώνεται ότι απαγορεύεται να λαμβάνετε εικόνα από εξωτερικό δημόσιο χώρο (π.χ. δρόμο ή πεζοδρόμιο), καθώς και από γειτονικά κτίρια (βλ. και άρθρο 3 της οδηγίας 1/2011).

Αρχικό μενού

3. Διαμένω σε διαμέρισμα σε πολυκατοικία και θέλω να τοποθετήσω κάμερες για λόγους ασφαλείας. Σε ποια σημεία επιτρέπεται;

Μπορείτε να τοποθετήσετε οπουδήποτε κάμερες εντός του διαμερίσματός σας (όπου ωστόσο, σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να λαμβάνουν εξωτερική εικόνα – π.χ. μία κάμερα στο μπαλκόνι που καταγράφει δρόμο δεν επιτρέπεται). Σε αυτή την περίπτωση, δεν χρειάζεται να υποβάλετε γνωστοποίηση στην Αρχή.

Επίσης, μπορείτε να τοποθετήσετε κάμερα σε κοινόχρηστο χώρο στάθμευσης, για επιτήρηση οχήματός σας εφόσον δεν υπάρχει τέτοιο σύστημα από την πολυκατοικία σας. Θα πρέπει όμως γι’ αυτό να ερωτηθούν οι υπόλοιποι ένοικοι, η κάμερα να εστιάζει αποκλειστικά στο όχημά σας και να τοποθετήσετε ευδιάκριτες πινακίδες. Για αυτή την επεξεργασία, πρέπει να υποβάλετε γνωστοποίηση στην Αρχή.

4. Απαιτείται ομοφωνία των ενοίκων για την εγκατάσταση συστήματος βιντεοεπιτήρησης σε κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικίας;

Σύμφωνα με την Oδηγία 1/2011 απαιτείται απόφαση του οργάνου που είναι αρμόδιο για τη διαχείριση της πολυκατοικίας (π.χ. Γενική Συνέλευση ιδιοκτητών, όπως αυτή ορίζεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας, με ποσοστά ανά ιδιοκτησία κ.λπ.).

Αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας προβλέπει ήδη την εγκατάσταση του συστήματος βιντεοεπιτήρησης, τότε απλά ακολουθείται ό,τι ορίζεται στον κανονισμό.
Αν δεν προβλέπεται από τον κανονισμό η εγκατάσταση, απαιτείται συναπόφαση των 2/3 των ενοίκων. Αυτό σημαίνει ότι οι ένοικοι θα εκφράσουν γνώμη μόνο για το αν επιθυμούν ή όχι την λειτουργία του συστήματος βιντεοεπιτήρησης. Επισημαίνεται ότι σε κάθε (κατοικημένο) διαμέρισμα αναλογεί μία ψήφος.
Κατόπιν θετικής γνώμης, δίνεται η δυνατότητα στην Γ.Σ. της πολυκατοικίας να αποφασίσει την εγκατάσταση.

Παραδείγματα:

α) Η Γ.Σ. της πολυκατοικίας ψηφίζει ομόφωνα (100%) υπέρ της εγκατάστασης συστήματος βιντεοεπιτήρησης, αλλά από τους 20 ενοίκους, μόνο οι 13 συμφωνούν (ποσοστό μικρότερο των 2/3) ενώ οι 7 διαφωνούν. Τότε δεν μπορεί να εγκατασταθεί σύστημα βιντεοεπιτήρησης.
β) Η Γ.Σ. της πολυκατοικίας ψηφίζει με 55% για την τοποθέτηση, και πάνω από τα 2/3 των ενοίκων επιθυμούν την τοποθέτηση. Σε αυτή την περίπτωση, μπορεί να εγκατασταθεί σύστημα βιντεοεπιτήρησης (εφόσον στον κανονισμό αποφάσεις για τέτοια θέματα λαμβάνονται με πλειοψηφία 50% + 1).

5. Μπορώ να τοποθετήσω κάμερα στο «χαλάκι» της πόρτας μου σε οροφοδιαμέρισμα;

Εάν πρόκειται για οροφοδιαμέρισμα, εφόσον το πεδίο λήψης εικόνας είναι το απολύτως απαραίτητο για τον σκοπό της προστασίας της εισόδου του διαμερίσματος, δηλαδή περιορίζεται στην επιτήρηση της πόρτας του διαμερίσματος, και λαμβάνει τη λιγότερη δυνατή εικόνα από κοινόχρηστους χώρους, όπως σκάλα και ασανσέρ, τότε η επεξεργασία θεωρείται νόμιμη, καθώς τα πρόσωπα που κατά κανόνα ενδέχεται να θίγονται από την επεξεργασία είναι αυτά που έχουν ως σκοπό την είσοδο στην οικία του ενοίκου του οροφοδιαμερίσματος.

Το πρόσωπο που έχει τοποθετήσει την κάμερα θεωρείται υπεύθυνος επεξεργασίας για την εγκατάσταση αυτή και, επομένως, έχει όλες τις υποχρεώσεις που απορρέουν από το ν. 2472/1997 και την οδηγία 1/2011, όπως υποχρέωση υποβολής γνωστοποίησης στην Αρχή, υποχρέωση ικανοποίησης των δικαιωμάτων ενημέρωσης, πρόσβασης και αντίρρησης των υποκειμένων, υποχρέωση τήρησης του απορρήτου και της ασφάλειας της επεξεργασίας.
http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=3 ... ema=PORTAL
Άβαταρ μέλους
By JBT
#306349 Τωρα είσαι όμορφος :s_roses
Άβαταρ μέλους
By g47
#306353 Στη πυλωτη εχω βαλει μια ασυρματη καμερουλα εδω και 12 χρονια και μαλιστα ο διπλα ηταν χαρουμενος για απεκτησε και αυτος ενα αποτρεπτικο μεσο.
Οι ενοικοι δεν ειχαν θεμα προφανως. Τυπικα ηθελε και γνωστοποιηση, πρακτικα :lol:
Τελευταία επεξεργασία από g47 και 28 Σεπ 2016, 09:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bill33
#306354 Προβολεα ή φως με ανιχνευτή κινησης μεσα εξω απο την εισοδο;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#306357
g47 έγραψε:Στη πυλωτη εχω βαλει μια ασυρματη καμερουλα εδω και 12 χρονια και μαλιστα ο διπλα ηταν χαρουμενος για απεκτησε και αυτος ενα αποτρεπτικο μεσο.
Οι ενοικοι δεν ειχαν θεμα προφανως. Τυπικα ηθελε και γνωστοποιηση, πρακτικα :lol:



Πρακτικά αν δεν κάνεις την διαδικασία έχει μόνο αποτρεπτικό ρόλο....σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να την φας εσύ αντί ο εγκληματίας αν έχει κανένα αλάνι δικηγόρο.
Άβαταρ μέλους
By g47
#306370 Ναι μπορει.
Μια φορα εχει χρειαστει, οπου βαλανε το σμαρτ πισω μας σε τουβλα παιρνοντας τα ζαντολαστιχα, τα οργανα ηρθαν πανω, ειδαν προσωπα, ευχαριστησαν και εφυγαν.