Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#299482
Pitt έγραψε:.............
Όπως μου φαίνεται περίεργο το να γράφει κάποιος σε δημόσιο φόρουμ για την ασφάλεια του σπιτιού του και να μην περιορίζεται σε γενικότητες όπως θα ήταν λογικό και αναμενόμενο, αλλά να δίνει αναλυτικές λεπτομέρειες για το ακριβές μοντέλο του κυλίνδρου που έχει στην πόρτα του, το μοντέλο της κλειδαριάς του, τον τύπο του συναγερμού και πως τον έχει ρυθμισμένο, αν έχει GSM ή μόνο PSTN αν έχει κάμερες και τι είδους, αν καταγράφουν ή έχουν PIR κλπ.

Εντάξει, και οι κλέφτες πρέπει να ζήσουν. :s_dunno


Ακριβώς αυτό.
Μερικοί λένε και τι όπλα φέρουν και που τα έχουν για να αμυνθούν :whistlink:
Και από την άλλη κόβουνε και το κουτί της τηλεόρασης κομματάκια και τα πετάνε δέκα τετράγωνα μακριά για να μην καρφωθούν :lol:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#299683
PeterPan έγραψε:και στο σπίτι στην Ελλάδα προσανατολιζόμαστε προς rs3 cisa, disec monolito και κλειδαριά cisa. όλα αυτά με περαστικά 350€. rs3 κοστίζει 140€. Το monolito στα 70€. Το monolito είναι από τα καλά όντως? Γιατί έτσι το παρουσίασαν στη μητέρα μου...


Από αυτά που λένε είναι τα καλύτερα. Είναι ατσάλινα, δύσκολο να τρυπηθούν κτλ. Τώρα, αν ο κλέφτης έχει σοβαρά τρυπάνια και χρόνο γίνονται όλα. Αυτό που κάνουμε είναι να αγοράζουμε χρόνο. Αν π.χ. η πόρτα θέλει χρόνο να ανοίξει με picking, τον πας σε brute force, άρα σε θόρυβο, άρα του μειώνεις τις δυνατότητες εισόδου ως προς τον χρόνο. Αν θέλει να μπει πρέπει να πάει σε κάποιο παράθυρο. Εκεί με δυσκολία πρόσβασης, συναγερμούς κτλ τον σπρώχνεις σε άλλο θύμα. Όλα, όμως, εξαρτώνται από την απόφαση του εισβολέα να μπει. Αν υπάρχει χρήμα θα μπουν, αν δεν υπάρχει ακόμη και η πιο απλή δυσκολία αποτρέπει... Τον έξυπνο, γιατί υπάρχει και ο βλάκας που μου σπάει το αμάξι για να πάρει κινητό 5€ και χαρτιά...

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#300304
sknipper έγραψε:
gakost έγραψε:Μια καλη λυση εκτος απο την σωστη και συγχρονη κλειδαριες ασφαλειας με θωρακισμενη πορτα απο σοβαρη εταιρια ειναι και η χρηση 2ης ηλεκτρονικης κλειδαριας που δεν φαινεται απ εξω και ανοιγει αποκλειστικα με το κινητο...
Για πες κι άλλα για αυτό. Ενσωματώνεται στην πόρτα ή μπαίνει από πάνω σαν σύρτης. Μπαίνει εύκολα μετά την τοποθέτηση;


:iconcool: pm
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#300346 Χα, χα! Είστε τρομεροί! Σχολίασα το ότι κάποιοι κακώς κατ εμέ δίνουν αναλυτικά και λεπτομερή στοιχεία για τον τρόπο που έχουν ασφαλίσει το σπίτι τους και τώρα για μια ηλεκτρονική κλειδαριά αρχίσατε τα pm...

Από το ένα άκρο στο άλλο. Δεν τρώγεστε ρε σεις! :lol:

Α, με την ευκαιρία να σας πώ ότι το Praktiker έχει εκείνη την μπάρα που είχα αναφέρει που μπαίνει εσωτερικά και σε καλή τιμή. Αν τοποθετηθεί σωστά, δεν πάν να σπάσουν ή να τρυπήσουν κλειδαριές, μέσα δεν μπαίνουν. Το μόνο μειονέκτημά της όπως είχα γράψει είναι ότι μπαίνει και ασφαλίζει όταν υπάρχει κάποιος μέσα.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#301056 Αυτός ο κύλινδρος λέει κάτι? http://www.praktiker.gr/p/kylindros-asf ... 65mm-58295

Απο ότι ειδα η metalor ειναι ελληνική εταιρία (δεν ξέρω αν αυτό ειναι καλό ή κακο). Προφανώς δεν ψαχνω κάτι απαραβίαστο, αλλά κάτι που δεν θα επιτρέψει σε κάποιον να μπεί μέσα σε 5-10 λεπτά (πχ. έχω ακούσει για πασπαρτού κτλ που κυκλοφορύν για κάποιους κυλίνδρους, δεν ξέρω αν ειναι αλήθεια).
Άβαταρ μέλους
By JBT
#306070 Κύριοι παρακαλώ μια βοήθεια...

Στην 1η κιόλας σελίδα είδα που συζητάτε για κάμερες και ψάχνω ακριβώς αυτό.

Στην πολυκατοικία έχουμε απαίσια είσοδο (εγκληματικά απαίσια δηλαδή, μεγάλη ιστορία...) και θέλω να βάλω 2-3 καμερίτσες κυρίως για να βλέπω στο κινητό εάν μπορώ να μπω μέσα χωρίς να με περιμένει κάποιος κρυμμένος.

Τι λύσεις έχετε;

Θέλω μια να μπει έξω από το διαμέρισμα και 2 στην είσοδο (ή και 1 δηλαδή, θα δείξει). Το θέμα με το ιντερνέτο πώς λύνεται; Θα μπορέσω να κατεβάσω καλώδιο από τον 3ο όροφο;; Ή μήπως με ασύρματο;

Ιδέες γενικότερα και ειδικότερα; Καμερούλες πού βρίσκω;

https://www.y-cam.com/product/starter-w ... amera-kit/ αυτό ειδα στην 1η σελίδα...

Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#306086 Αυτό που είπε ο mjacob. Τα τεχνικά λύνονται. Τα νομικά είναι που πρέπει να ξεπεράσεις.

Δεν μπορείς έτσι απλά να βάλεις κάμερα στην κεντρική είσοδο χωρίς την γραπτή συναίνεση τω λοιπών ενοίκων.

Στο site της αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων έχει αναλυτικές FAGs. Διάβασε τα για να ενημερωθείς.

___
... tapatalk
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#306089 Δεν ξέρω αν αναφέρεται σε Ελλάδα :hmmm:

Εδώ πάντως δεν είναι μόνο η συναίνεση. Το καταγραφικό πρέπει να είναι σε μέρος που να έχουν πρόσβαση όλοι, πρέπει να βάζεις πινακίδες κ.ο.κ.

Και αυτά για το εσωτερικό της πολυκατοικίας.
Εξωτερικοί χώροι είναι ακόμα πιο δύσκολο και πρέπει να συντρέχουν αρκετοί λόγοι.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#306103 Για εσωτερικό μιλάω και είναι για Ελλάδα.

Δεν είναι για να ελέγχονται οι υπόλοιποι έένοικοι, μονάχα και μόνο να μπορώ να βλέπω εάν κρύβεται κάποιος μέσα στην είσοδο και βέβαια στον όροφο μας.

Θα είναι τόσο πρόβλημα λέτε ε; :(
Άβαταρ μέλους
By dimik
#306106
JBT έγραψε:Για εσωτερικό μιλάω και είναι για Ελλάδα.

Δεν είναι για να ελέγχονται οι υπόλοιποι έένοικοι, μονάχα και μόνο να μπορώ να βλέπω εάν κρύβεται κάποιος μέσα στην είσοδο και βέβαια στον όροφο μας.

Θα είναι τόσο πρόβλημα λέτε ε; :(



Αν όντως κρύβεται κάποιος τι θα κάνεις δηλαδή; Θα πάρεις την αστυνομία και θα περιμένεις να έρθει να τον ελέγξει;
Άντε και ήρθε και τον έπιασε, με τι αφορμή θα τον κρατήσει και ποιος σου λέει ότι δεν θα σε περιμένει την επόμενη φορά σε άλλο σημείο; :hmmm:

Ελλάδα και κάμερες=ου μπλέξεις.