Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#109884 Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Ανοίγω ξεχωριστό θέμα επειδή πιστεύω στα ΤΙΣ ΟΙΔΕΝ κλπ θα χαθεί μαργαριτάρι.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#109954 Προοδευτικές |λογοκρισία|, όποιος νιώθει την ανάγκη να στηριχτεί στις ουσίες όποιες και να είναι αυτές είναι εκτός από αδύναμος χαρακτήρας και κορόϊδο που ακολουθεί πιστά μαϊμουδίζοντας τα άλλα κορόϊδα πληρώνοντας τους έξυπνους και πονηρούς που δημιουργούν την ανάγκη να νιώθουν in οι νέοι έχοντας με κόλπα του μάρκετινγκ αλλάξει τον τρόπο ζωής τους και την διασκέδαση τους, γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη και κονομάνε πολλοί πάρα πολλά.

Προοδευτικός δεν είναι όποιος νομίζει ότι έτσι είναι μέσα στη μόδα καταστρέφοντας το μυαλό του και το κορμί του ( ακόμα και με το απλό αθώο κάπνισμα που μόνο αθώο δεν είναι ), το μόνο που κάνει είναι να αυτοκαταστρέφεται, στην ηλικία των 20-30 δεν φαίνεται τίποτα, κάποια στιγμή όλοι αυτοί θα είναι 40-50 και περισσότερο και τότε θα δούνε τι πάει να πεί βερύκοκο όταν μυαλό και κορμί θα δηλώνουν αδυναμία με πολλούς τρόπους.

Δεν το λέω στέκοντας στην οπισθοδρομική πλευρά του θέματος ουσίες, μακρυά από εμένα αυτές οι σκέψεις, αλλά από την πλευρά της σωματικής διαύγειας και αντοχής στον χρόνο ενός σαρκίου που έχει χίλια μύρια άλλα προβλήματα να αντιμετωπίσει, θεωρώ βλακεία να του φορτώνουμε κι άλλα από πάνω χωρίς λόγο για να είμαστε τάχα μου μέσα στα κόλπα, χαζομάρες, υπάρχουν πολλοί τρόποι να περνάει κανείς καλά, όλες οι εξαρτήσεις είναι καταστροφικές για τον άνθρωπο.

Στο μόνο που συμφωνώ είναι πως ότι είναι απαγορευμένο γίνεται ανάρπαστο και προϊόν εκμετάλλευσης από τους λίγους που το ελέγχουν προς του πολλούς που το καταναλώνουν, , σκεφτείται τι θα γινόταν πχ αν ποινικοποιούνταν η σοκολάτα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#110029 My 3 cents:

1) Quadra πίνεις αλκοόλ/καπνίζεις τσιγάρο-πίπα; Αν ναι ισχύει το παρακάτω που έγραψες

όποιος νιώθει την ανάγκη να στηριχτεί στις ουσίες όποιες και να είναι αυτές


2) Το χασίς δεν έχει μάρκετινγκ σε αντίθεση με το αλκοόλ και τα τσιγάρα.

3) Για να συμφωνήσω κι εγώ
Στο μόνο που συμφωνώ είναι πως ότι είναι απαγορευμένο γίνεται ανάρπαστο και προϊόν εκμετάλλευσης από τους λίγους που το ελέγχουν προς του πολλούς που το καταναλώνουν, , σκεφτείται τι θα γινόταν πχ αν ποινικοποιούνταν η σοκολάτα


+ πατάτα Καποδίστρια

Το άτομο που θα θέλει να γίνει λιάρδα για x,ψ λόγους θα το κάνει σήμερα με πάμφηνο "Τούμπα Λίμπρε".
Ή θα πάρει βενζινόκολλα να νιώσει. :superman:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#110117 Αν γυρίσουμε στη δραχμή σύντροφε θα φτιάξω ξεχωριστό τοπικό για on line dealing.

:iconcool: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#110131 Το χασίσι όπως λέει και ο Τζιμάκος είναι το πιο ύπουλο ναρκωτικό.
Μπορεί να λένε ότι δεν προκαλεί φυσικό εθισμό περισσότερο από το τσιγάρο, μπορεί να μην προκαλεί βλάβες άμεσες όπως τα σκληρά ναρκωτικά, προκαλεί όμως τεράστιο ψυχολογικό εθισμό, συμπεριφορές δεβαριεστημάρας, νοθρότητας και αναβλητικότητας και ενίοτε επιδρά σε συγκεκριμένα κύτταρα του εγκεφάλου τον οποίον τον αποδιοργανώνει πλήρως.
Δε νομίζω να υπάρχει προοδευτικός άνθρωπος που να παραδέχεται ότι η χρήση χασίς βοηθάει την εξέλιξη του ατόμου και της κοινωνίας.
Ποιοί θέλουν μαστουρωμένο τον κόσμο και ειδικά τη νεολαία? Προφανώς αυτοί που δε θέλουν να αλλάξει τίποτα στην κοινωνία. Δηλαδή η άρχουσα τάξη.
'Αλλο βέβαια αυτό και άλλο το ερώτημα εάν η αποποινικοποίηση της χρήσης θα βοηθήσει στον περιορισμό της. Γιατί στον περιορισμό πρέπει να αποσκοπεί κάποιος.
Δυστυχώς στην αποποινικοποίηση ή όχι δεν έχω σαφή άποψη.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#110135 Μπορώ να σου βρω πάρα πολλές καταστάσεις και ουσίες που προκαλούν εθισμό (από αλκοόλ, τζόγο, video games κλπ) και έχουν τις παρενέργειες που αναφέρεις, στις οποίες το κράτος εισπράττει το ΦΠΑ του και περιορίζεται στο να κάνει σύσταση "Μαλακιστείτε υπεύθυνα".

Τα δε τσιγάρα που επιβαρύνουν τον κρατικό προϋπολογισμό με ένα πούτσο λεφτά κάθε χρόνο για ογκολογικά-αναπνευστικά φάρμακα τα τελευταία χρόνια άρχισαν να δέχονται πίεση με τα τσιτάτα στο πακέτο (λένε ότι θα το γυρίσουν σε πιο hardcore φωτογραφίες).

Οπότε αυτό που λες θα το έλεγε κάποιος στις ΗΠΑ με την άρση της ποτοαπαγόρευσης.
Σχεδόν 100 χρόνια μετά η κοινωνία προχώρησε και το x% που θα οδηγούσε έχοντας καταναλώσει άλλη ουσία, το κάνει μεθυσμένο.

ΥΓ: Ο Τζιμάκος είπε επίσης "Μην παίρνετε ναρκωτικά, δεν θα φτάσουν για όλους", οπότε δεν θα τον λάμβανα πολύ υπόψη μου.

:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#110137
EDDIE_147 έγραψε:Αν γυρίσουμε στη δραχμή σύντροφε θα φτιάξω ξεχωριστό τοπικό για on line dealing.

:iconcool: :iconcool:



Να πάρεις και τον mjacob που ξέρει απο κουμπιούτερ να φτιάξεται tor site με delivery και πληρωμές σε bitcoins. :lol:

Startup. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#110144
EDDIE_147 έγραψε:
ΥΓ: Ο Τζιμάκος είπε επίσης "Μην παίρνετε ναρκωτικά, δεν θα φτάσουν για όλους", οπότε δεν θα τον λάμβανα πολύ υπόψη μου.

:lol: :lol:


Προσπάθησε να μείνεις στο 'μη παιρνετε ναρκωτικά'. Μην τα θες μασημένα... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#110153 Άκουσα ένα ωραίο σήμερα. Και να μην απελευθερώσει τη χρήση, ας απελευθερώσει την παραγωγή/εξαγωγή! win win κατάσταση! :lol:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#110165 Αμα θελουμε να βγαλει λεφτα το κρατος απο τους ηλιθιους μεσω φορολογιας, ειναι καλη φαση. Ευτυχως που δεν ειναι και ο Σαμαρας πρωθυπουργος, γιατι θα ελεγαν οτι το εκανε επιτηδες για να ανεβασει την Μεσσηνιακη οικονομια.