Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#110231 Τα είπε όλα ο επίτιμος! :metalo:


Όπως είπα, το πρόβλημα της σύνδεσης χασις - ηρωίνη δεν είναι στο ότι εθίζεται το άτομο στο να παίρνει ουσίες, αλλά στο ότι τις ψωνίζει από το ίδιο μαγαζί. Ο στόχος της αποποινικοποίησης είναι να σπάσει αυτή η σχέση.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#110265 Το θέμα είναι γιατί να ψωνίζει? Είτε το ένα, είτε το άλλο...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#110268 Για τον ίδιο λόγο που πίνει αλκοόλ.
Μη σου πω και καφέ.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#110273 Εσύ δηλαδή με την ίδια ευκολία που ψωνίζεις και πίνεις μια μπύρα και για να μην μου πεις ένα φρέντο θα ψώνιζες και θα έπινες ένα γάρο?
Και άμα δεν είχε το μαγαζί γάρο θα ψώνιζες και θα έκανες ένα φιξάκι?
Άβαταρ μέλους
By leonp
#110277
markvag έγραψε:Τα είπε όλα ο επίτιμος! :metalo:


Όπως είπα, το πρόβλημα της σύνδεσης χασις - ηρωίνη δεν είναι στο ότι εθίζεται το άτομο στο να παίρνει ουσίες, αλλά στο ότι τις ψωνίζει από το ίδιο μαγαζί. Ο στόχος της αποποινικοποίησης είναι να σπάσει αυτή η σχέση.


Τι είναι οι έμποροι, σουπερμάρκετ να έχουν απ' όλα τα προϊόντα; :)

Ένα-δυο είδη έχει ο καθένας τα οποία και προωθεί στην πελατεία του. Περιστασιακά μπορεί να υπάρξει και κάτι άλλο αλλά είναι σπάνιο.
Είναι σαν να ψωνίζεις μπριζόλες από τον χασάπη και να σου λέει έχω και καλή τσιπούρα. :)
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#110285
junior gt έγραψε:Εσύ δηλαδή με την ίδια ευκολία που ψωνίζεις και πίνεις μια μπύρα και για να μην μου πεις ένα φρέντο θα ψώνιζες και θα έπινες ένα γάρο?
Και άμα δεν είχε το μαγαζί γάρο θα ψώνιζες και θα έκανες ένα φιξάκι?


Όχι γιατί με την ίδια ευκολία δεν πίνω καφέ και ουίσκι.
Απλά αναφέρθηκα στο γιατί που ρώτησες.

Το πώς φτιάχνει καθένας τη διάθεση του είναι σχετικό και υποκειμενικό.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#110316 Εμένα το πρόβλημα μου είναι οτι εδώ δεν κόβουν το τσιγάρο σε κλειστούς δημόσιους χώρους, αν αρχίσουν και το χόρτο, δεν θα βγαίνουμε απ' τα σπίτια μας... :lol:

Από κει και πέρα μ΄αφήνει αδιάφορο το θέμα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#110418 Σωστό αυτό, μάλιστα να και ένα πιο αναλυτικό επ' αυτού (μάλλον συναδέλφου σου;) που πέτυχα μόλις στο fb
http://papadimitriadis.gr/2015/05/11/kannavi-tha-astieveste/

Νομίζω όμως ότι παρ' όμοια πράγματα μπορεί να πει κανείς και για τις συνέπειες του αλκοόλ και κυρίως της κατάχρησής του.
Κάποιους τους πειράζει περισσότερο, κάποιους λιγότερο. Η τοξίκωση μπορεί να κάνει το Χ, όπως και η δηλητηρίαση από αλκοόλ μπορεί να σε σκοτώσει.

Ναρκωτικά εν γένει όμως δεν είναι καμιά πρόσφατη ανακάλυψη, και ουσίες που επηρεάζουν το μυαλό σου (γενικά ας πούμε) υπάρχουν πάνω κάτω μαζί με την ανθρωπότητα. Βασικά, ακόμα και στο λοιπό ζωικό βασίλειο παρατηρούνται "πρεζάκια".

Ναι, έχουν κινδύνους, όπως κινδύνους έχουν πάρα πολλά πράγματα στη ζωή.
Και κυρίως πάρα πολλές απολαύσεις στη ζωή, βλ. κάθε extreme hobby, κάθε hobby που έχει να κάνει με αδρεναλίνη. Δεν νομίζω ότι η λογική είναι να τα απαγορεύσεις όλα.

Ενημερώνεις, προσπαθείς να βρεις τους ασφαλέστερους δυνατούς τρόπους, τον καλύτερο δυνατό τρόπο αντιμετώπισης και των κινδύνων αλλά και των αποτελεσμάτων των ατυχημάτων, και καθείς κάνει τις επιλογές του.
Το να προσπαθήσεις να απαγορεύσεις "εθελούσιες" απολαύσεις στο όνομα του πιθανού κινδύνου, νομίζω είναι αφενός δεδομένα αποτυχημένη συνταγή (βλ. ποτοαπαγόρευση) αφετέρου -προσωπικά- τρομακτικό σενάριο.
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#110421 Δεν είμαι ψυχίατρος ή ψυχολόγος, αλλά είμαι στον χώρο.

Και το αλκοόλ μπορεί να προκαλέσει διαταραχές συμπεριφοράς ακόμα και είδος άνοιας.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#110454
vice246 έγραψε:σε πολλα καταστηματα καπνικων βρισκεις μεγακη γκαμα αξεσουαρ ....σε ορισμενα ακομη και "υλικο" ....και ολα αυτα νομιμα εισαγόμενα ...

Για στείλε ένα PM σε ποιο κατάστημα καπνικών μπορούμε να πάμε να πάρουμε χόρτο; :dizzy:
Θέλω να αλλάξω "μαγαζί" γιατί ο δικός μου είναι λίγο |λογοκρισία| και μου σπάει τις μπάλες. :x