Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#102464 εγκαινιάζω το παρόν τοπικό , δεχόμενος προτάσεις για φορητό ψυγειάκι ρεύματος τύπου :

Εικόνα


και για φακό τύπου :

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#102486 Μερικά για τους φακούς.

Καταρχάς αποφεύγουμε φακούς με πολλά LED όπως αυτός:
Εικόνα

Είναι παλιάς τεχνολογίας και αδύναμοι. Οι σύγχρονοι έχουν ένα μόνο LED μεγάλης ισχύος.

Κάποιοι φακοί όπως ο παρακάτω έχουν τη δυνατότητα εστίασης,
Εικόνα

όμως συνήθως ο μεγ. φακός μπροστά είναι πλαστικός και κακής ποιότητας και κόβει την ισχύ της δέσμης.

Γενικά δηλαδή αποφεύγουμε οτιδήποτε φαίνεται σαν να έχει μεγενθυτικό φακό μπροστά. Οι καλοί φακοί έχουν μεταλλικό κάτοπτρο σαν αυτόν:
Εικόνα

Όσον αφορά τις μπαταρίες. Αυτοί οι φακοί συνήθως παίρνουν είτε πρωτεύουσες (μη επαναφορτιζόμενες) μπαταρίες τύπου CR1123a, είτε επαναφορτιζόμενες τύπου 18650 ή 26650 ή κάτι αντίστοιχο.

Αν θέλουμε τον φακό πχ να μείνει μόνιμα στο αυτοκίνητο για ώρα ανάγκης, τότε προτιμούμε μή επαναφορτιζόμενες μπαταρίες γιατί έχουν πολύ χαμηλό ρυθμο αυτο-εκφόρτωσης. Αν θέλουμε να χρησιμοποιουμε συχνά το φακό τότε επαναφορτιζόμενες.

Γενικά οι 18650 είναι πολύ ακριβές μπαταρίες, μπορεί να ξεπεράσουν το κόστος του φακού. Προσωπικά δέν θα αγόραζα απο ebay, έχουν αναφερθεί πάρα πολά κρούσματα μαιμού μπαταριών με πολύ χαμηλές χωρητικότητες. Καλύτερα απο κάποιο μαγαζί όπως ο Δήσιος και ας είναι ακριβώτερα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#102490 όταν εννοείς με μεγεθυντικό φακό , λες σαν τον 2ο που έβαλες?
έχεις να προτείνεις κάποιον καλό ,για συχνή χρήση ? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#102495 βασικά θα ήθελα έναν τέτοιο :
http://maglite.com/shop/flashlights/tac ... TTAS_Bf-6Q


αλλά κοιτώντας την τιμή... :(

θα καταλήξω σε κανά κινέζικο Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#102504 Εγώ αγόρασα έναν μικρό Led Lenser P3 από Amazon Αγγλίας

http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_1/277-4474931-8288564?url=search-alias%3Daps&field-keywords=led%20lenser&sprefix=led+le%2Caps
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#102505 Είναι επαγγελματικός ειδικός φακός ή για προχωρημένους ερασιτέχνες, έχει κάνει καλό όνομα στο εξωτερικό στους ειδήμονες, είναι Ελληνικός και τον φτιάχνει φίλος φίλου, τον αναφέρω επειδή είναι - δικός μας -

Δείτε το βίντεο

http://www.phaethoncavinglight.com/phaethon.html

Τελευταία επεξεργασία από 21 quadra και 20 Απρ 2015, 12:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By vice246
#102507 εγω θα προτεινα φακο κεφαλης… .κι εκει βεβαια υπαρχει μεγαλο ευρος τιμων… πλην ομως αποδεικνυονται περισσοτερο πρακτικοι οχι μονο σε χρηση βουνου αλλα και στο νυχτερινο κατουρημα… ή στην αλλαγη ελαστικου… κλπ κλπ…
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#102515
giannik1977 έγραψε:βασικά θα ήθελα έναν τέτοιο :
http://maglite.com/shop/flashlights/tac ... TTAS_Bf-6Q

αλλά κοιτώντας την τιμή... :(

θα καταλήξω σε κανά κινέζικο


Και καλά θα κάνεις. Σε πολλούς φακούς οι τιμές τους είναι καταπληκτικές γι' αυτό που προσφέρουν.
Για τι δουλειά τον θέλεις τον φακό; Σ΄ ενδιαφέρει να έχει δυνατή και συγκεντρωμένη δέσμη, ή να έχει μεγαλύτερη διάχυση και να φωτίζει περιφερειακά σε κοντινή απόσταση; Τι μέγεθος θέλεις να έχει; Θα τον κουβαλάς επάνω σου, ή θα τον έχεις στο αυτοκίνητο για ώρα ανάγκης; Έχεις μπαταρίες Li-Ion 18650 και φορτιστή;

Στο αυτοκίνητο έχω αυτούς τους δύο με μία extra μπαταρία 18650 Panasonic 3.4Ah ο καθένας:

Εικόνα

Εικόνα

Μαζί μου κουβαλάω δύο μικρούτσικους Nitecore και στο σπίτι ... άστο καλύτερα... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By vice246
#102516
giannik1977 έγραψε::lol:
Να σε δω να κατουρας κ να φορας φακο κεφαλης.. :thumbsup:


στο βουνο τον φορας ακομη και οταν γ@μ@ς… .. :)

απ τις χειροτερες εμπειριες… χειμερινη αναβαση.. και σβησιμο φακου λογω μπαταριας… :rant:
Τελευταία επεξεργασία από vice246 και 20 Απρ 2015, 12:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#102518 :lol:

Pitt θα τον εχω πανω μου , σε θηκη , θα ηθελα να εχει κ συγκεντρωμενη δεσμη αλλα κ διαχυση (τα χρειαζομαι κ τα 2).
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#102524 Convoy C8 με κάτοπτρο orange peel. Οικονομικός, ποιοτικός και ανθεκτικός. Τσιμπάς και μία θήκη με 2 ευρώ και είσαι εντάξει. :s_thumbsup

Επίσης κοίτα και τον Warsun CT9T.
Τους έχω και τους δύο και είναι σχεδόν ισάξιοι. Ο Convoy C8 ίσως έχει ελαφρώς ισχυρότερη δέσμη.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#102531 Γνωρίζει κάποιος -εμπειρικά- ποια είναι ακριβώς η αλήθεια για τα "νόμιμα" μαχαίρια επιβίωσης ? Από ότι διαβάζω δεν υπάρχει πουθενά ορισμός "νόμιμου μήκους" -αν και κάπου πήρε το μάτι μου κάτι για 12εκ.- παρά μόνο "αιτιολογημένη ύπαρξη/χρήση", περιβάλλον και χρηστικότητα του μαχαιριού.

Δηλαδή ακόμα και αν το μαχαίρι επιβίωσης το έχω μαζί μου πηγαίνοντας π.χ. για camping ή trekking, αν με πιάσουν στο δρόμο καθ'οδόν για εκεί μπορεί να θεωρηθώ "παράνομος" ?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#102533
The Ace έγραψε:Γνωρίζει κάποιος -εμπειρικά- ποια είναι ακριβώς η αλήθεια για τα "νόμιμα" μαχαίρια επιβίωσης ? Από ότι διαβάζω δεν υπάρχει πουθενά ορισμός "νόμιμου μήκους" -αν και κάπου πήρε το μάτι μου κάτι για 12εκ.- παρά μόνο "αιτιολογημένη ύπαρξη/χρήση", περιβάλλον και χρηστικότητα του μαχαιριού.

Δηλαδή ακόμα και αν το μαχαίρι επιβίωσης το έχω μαζί μου πηγαίνοντας π.χ. για camping ή trekking, αν με πιάσουν στο δρόμο καθ'οδόν για εκεί μπορεί να θεωρηθώ "παράνομος" ?

http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=3995 ?