Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#606519
diplomat έγραψε:
SOS από τη Διεθνή Αμνηστία: Σοβαρή επιδείνωση των συνθηκών διαβίωσης για χιλιάδες πρόσφυγες στην Ελλάδα


Συμπαθητικο κειμενακι... γελασα ιδιαιτερα εκει που ελεγε για ασφαλεις διαδρομες. Τρελαθηκαμε τελειως. :lol: :yahoo:

Αλλο το να δειξουμε ανθρωπια στα μετρα των δυνατοτητων μας και αλλο να γαμησουμε την χωρα μας...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#606526 Συμπαθητικο γιατι; Αντιμετωπιζει την χωρα σαν μπανανία που κάθε διεθνης οργανισμος θα της λεει τι να κανει. Παλια είχαμε τον Σορρος ή έναν Αιγυπτιο επιχειρηματια να θελουν να αγορασουν νησια για την εγκατασταση των μουσουλμανικών πληθυσμων. Ακομα παλαιοτερα ο Ιμπραήμ θα εκτοπιζε τους κατοικους της Πελοπονησσου στην Αιγυπτο και θα τους αντικαθιστουσε από μουσουλμάνους.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#606903 Αρκετά παλαιότερα, κάθε Κυριακή βράδι μαθαίναμε για το πόσους πήρε ο "Μολώχ της ασφάλτου" το Σαββατοκύριακο, αριθμός που έφερνε στο νου ένοπλες συρράξεις... Σε μία σύντομη έρευνα που έκανα, την εικοσαετία '80-'90 πέθαιναν περίπου 1.500 άνθρωποι το χρόνο από τροχαία ενώ αυτός ο αριθμός μειώθηκε σταδιακά από το 2000 και έπειτα ώστε να φτάσουμε να έχουμε το 2014 τα μισά νούμερα (αριθμός τροχαίων και νεκροί - θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε την μείωση/αύξηση ανά 100 αυτοκίνητα σε κυκλοφορία, τώρα που το σκέφτομαι)...

Ήταν μία είδηση που σήμερα ενδεχομένως να σόκαρε, αλλά τότε ήταν μία είδηση ρουτίνας, μία είδηση που ενοχλούσε μεν αλλά όχι στο βαθμό που φανταζόμαστε...

Αν κάθε ημέρα, ή μέρα παρα μέρα, ή κάθε 3-4 ημέρες ανατρέπονται βάρκες και πνίγονται βρέφη, παιδιά, ενήλικες, ποιο είναι το χρονικό διάστημα όπου μία τέτοια είδηση θα γίνει είδηση ρουτίνας η οποία θα ενοχλεί αλλά δε θα σοκάρει;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#606906 Μόλις χθες έχασαν τη ζωή τους 7 πρόσφυγες στις Οινούσσες.

Στο δικό μου ηθικό αισθητήριο αυτό δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να γίνει είδηση ρουτίνας, όμως φοβάμαι ότι στο μέσο όρο της κοινωνίας έχει ήδη γίνει τέτοια.
Για ένα μεγάλο κομμάτι έχω τη γνώμη ότι υπάρχει και πλήρης αδιαφορία (δε φοβάται το τέρας πλέον, άρα...). :(

Ειλικρινά θα ήθελα να είναι άστοχη η γνώμη μου αυτή, μα φοβάμαι ότι κάτι τέτοιο θα αποτελούσε ευσεβή πόθο.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#606907 Το μήνυμά μου το έγραψα γιατί αντιλήφθηκα ότι πλέον μία τέτοια είδηση δε με συγκινεί, τρομάζει ή σοκάρει το ίδιο σε σχέση με μερικά χρόνια πριν...
Λυπάμαι(;), απογοητεύομαι με τον εαυτό μου(;), αλλά δεν μπορώ ούτε να υποκρινομαι ούτε να λέω ψέμματα στη συνείδησή μου...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#606910 Μα δεν είμαστε τίποτε μεγάλοι ιεροεξεταστές για να κατακρίνουμε την υποδοχή ειδήσεων ενός εκάστου.
Από μόνη της η σκέψη που έκανες δείχνει μια διαφοροποίηση και ποιότητα ΙΜΗΟ.

Η εύκολη αντιπαραβολή μπορεί να γίνει με την αναφορά σου στα τροχαία, τα οποία συμβαίνουν ακόμη και σήμερα με τραγική συχνότητα, εντούτοις κανείς δεν κουνάει βλέφαρο.
Αυτό δε σταματά την πραγματικότητα, ότι δηλαδή κάθε θανατηφόρο τροχαίο, όπως και κάθε τροχαίο που αφήνει πίσω βαρείς τραυματίες καταστρέφει αντίστοιχο αριθμό από σπίτια και ζωές.
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#606920
kubiak έγραψε:

...
Αν κάθε ημέρα, ή μέρα παρα μέρα, ή κάθε 3-4 ημέρες ανατρέπονται βάρκες και πνίγονται βρέφη, παιδιά, ενήλικες, ποιο είναι το χρονικό διάστημα όπου μία τέτοια είδηση θα γίνει είδηση ρουτίνας η οποία θα ενοχλεί αλλά δε θα σοκάρει;


Ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ , ειναι μηχανισμος επιβιωσης. Ρωτα π.χ εναν εργαζομενο σε μεγαλο γενικο νοσοκομειο , να σου πει ποσοι πεθαινουν εκει μεσα καθε μερα , αν δεν υπηρχε αυτος ο μηχανισμος αμυνας ,το προσωπικο του νοσοκομείου θαηταν ολοι μονιμα , ψυχικα ρακη .
Και δε θα μπορουσαν να βοηθησουν τους υπολοιπους ζωντανους!


Αλλο παραδειγμα , πολεμος , το φανταζεσαι ;; κομμενα -πολτοποιημενα μελη , μυρωδια σηψης και απανθρακωμενα πτωματα σε πολλα σημεια . Αν το στρατιωτικο προσωπικο δεν ανταποκριθει ψυχικα σε αυτη τη δυσκολια , δεν θα μπορεσει να ησυχασει λεπτο, ποσο μαλλον να ανασυνταχθει και να ανταποκριθει σε πιθανη αμεση εχθρικη απειλη..
Άβαταρ μέλους
By italakias
#606922 Σωστα αυτα που λετε περι συνηθειας και μηχανισμου αμυνας.
Εγω προσθετω επισης οτι μια μηνιαια αποχη απο ΜΜΕ και διαδυκτιο θα ηρεμησει ψυχικα οποιον το κανει και θα του δωσει δυναμη να ασχοληθει πραγματικα με τα δικα του προβληματα αντι να ξοδευει ενεργεια ψυχικη για ασχετα ζητηματα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#606923
taxidiwtis έγραψε:Αλλο παραδειγμα , πολεμος , το φανταζεσαι ;; κομμενα -πολτοποιημενα μελη , μυρωδια σηψης και απανθρακωμενα πτωματα σε πολλα σημεια . Αν το στρατιωτικο προσωπικο δεν ανταποκριθει ψυχικα σε αυτη τη δυσκολια , δεν θα μπορεσει να ησυχασει λεπτο, ποσο μαλλον να ανασυνταχθει και να ανταποκριθει σε πιθανη αμεση εχθρικη απειλη..


Να εύχεσαι να μην το δεις. Εγώ δυστυχώς στο Κόσοβο το έχω δει και το χειρότερο από όλα... μυρίσει...
Δεν είναι τυχαίο ότι οι μισοί και παραπάνω από τις αποστολές έρχονται πίσω με PTSD...
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#606941
REALZEUS έγραψε:
taxidiwtis έγραψε:Αλλο παραδειγμα , πολεμος , το φανταζεσαι ;; κομμενα -πολτοποιημενα μελη , μυρωδια σηψης και απανθρακωμενα πτωματα σε πολλα σημεια . Αν το στρατιωτικο προσωπικο δεν ανταποκριθει ψυχικα σε αυτη τη δυσκολια , δεν θα μπορεσει να ησυχασει λεπτο, ποσο μαλλον να ανασυνταχθει και να ανταποκριθει σε πιθανη αμεση εχθρικη απειλη..


Να εύχεσαι να μην το δεις. Εγώ δυστυχώς στο Κόσοβο το έχω δει και το χειρότερο από όλα... μυρίσει...
Δεν είναι τυχαίο ότι οι μισοί και παραπάνω από τις αποστολές έρχονται πίσω με PTSD...



:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#606958
REALZEUS έγραψε:
taxidiwtis έγραψε:Αλλο παραδειγμα , πολεμος , το φανταζεσαι ;; κομμενα -πολτοποιημενα μελη , μυρωδια σηψης και απανθρακωμενα πτωματα σε πολλα σημεια . Αν το στρατιωτικο προσωπικο δεν ανταποκριθει ψυχικα σε αυτη τη δυσκολια , δεν θα μπορεσει να ησυχασει λεπτο, ποσο μαλλον να ανασυνταχθει και να ανταποκριθει σε πιθανη αμεση εχθρικη απειλη..


Να εύχεσαι να μην το δεις. Εγώ δυστυχώς στο Κόσοβο το έχω δει και το χειρότερο από όλα... μυρίσει...
Δεν είναι τυχαίο ότι οι μισοί και παραπάνω από τις αποστολές έρχονται πίσω με PTSD...
Η όσφρηση τελικά πρέπει να είναι από τις αισθήσεις που χρησιμοποιούμε για ανάμνηση κινδύνου (κάτι σαν φάρο), περισσότερο από τις άλλες...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#607026 Λέγεται ότι είναι η αίσθηση με την ισχυρότερη μνήμη. Ένας ιατρός του φόρουμ βέβαια θα μας διαφωτίσει.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#607055 Ειχα δει ενα ντοκυμαντέρ που κάνανε κάποια πειράματα , μόνο η όσφρηση λειτουργει απο τις αισθήσεις όσο κοιμόμαστε και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις να εκπαιδεύσεις κάποιον . Έλεγε, οτι ειναι διαφορετικά απο τις άλλες αισθήσεις wired κάπως στο εγκέφαλο και εχει κεντρική πριζα μόνη της :-)
Αν εχει κανείς καμία επιστημονική εξήγηση θα είχε ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#607680
bill33 έγραψε:
trident1971 έγραψε:Edit, mod. Flame
https://www.protothema.gr/greece/articl ... orestiada/

Όχι, ανήλικοι μετανάστες ΔΕΝ προσπάθησαν να βιάσουν νοσηλεύτρια σε hot spot στην Ορεστιάδα
https://www.ellinikahoaxes.gr/2019/09/1 ... sileytria/
https://sputniknews.gr/ellada/201910024725962-pws-h-ellada-egine-omhros-ths-rhtorikhs-gia-tous-prosfuges-kai-pws-emplekontai-ta-Ellinika-Hoaxes/

Επιβεβαιώνει διαψεύδοντας; Τι δεν καταλαβαίνω;;;;;

< G (5S) >