Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#640794
drdino έγραψε:Από πού προκύπτει το ότι είναι ασθενείς;


Δεν ξερεις οτι δεν ειναι. Εδω εχουν ολες οι χωρες κλεισει τα συνορα τους και για τις νομιμες μετακινησεις, δεν μπορουν και αυτοι να κανουν μια διακοπη στις παρανομες; :s_mad
Άβαταρ μέλους
By drdino
#640802 Δεν είναι δουλειά μου να μην ξέρω ότι δεν είναι. Δουλειά μου είναι να εφαρμόζω κριτική σκέψη σε κάτι που διαβάζω στα ιντερνετς.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#640823
drdino έγραψε:Δεν είναι δουλειά μου να μην ξέρω ότι δεν είναι. Δουλειά μου είναι να εφαρμόζω κριτική σκέψη σε κάτι που διαβάζω στα ιντερνετς.
Κρίνε την απαγορεψη νόμιμων μετακινήσεων από χώρα σε χώρα στην Ευρώπη.


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#640828 Πού κολλάει αυτό με το αν υπάρχει σχέδιο να στείλει αρρώστους μετανάστες ο Ερντογάν;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#640830 Η "είδηση" έχει μοιραστεί στα ελληνικά μέσα από την ΕΥΠ. Ακόμη και η φρασεολογία είναι παντού ίδια. Δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική και δεν είναι καν είδηση, αφού κάνει υποθέσεις.
Πολύ σάλιο χαλάσαμε ήδη.
https://www.news247.gr/koinonia/toyrkia ... 21488.html
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#640839 Αυτό που δεν καταλαβαίνετε κάποιοι είναι ότι το άρθρο της ΕΦΣΥΝ βασίζεται αποκλειστικά στο τι λέει η Τουρκία (Τουρκική ακτοφυλακή) και μία ΜΚΟ που επίσης έχει ως πηγή την Τουρκία. Όσο για τις φωτογραφίες μπορούν οι μυστικές υπηρεσίες οποιασδήποτε χώρας να τις φτιάξουν. Οπότε το άρθρο είναι αναπαραγωγή Τούρκικης προπαγάνδας. Συμφωνώ ότι μιλάμε για ανθρώπους και θέλει προσοχή στα σύνορα αλλά έλεος με το κάποιοι να δέχονται άκριτα ότι λέει η Τουρκία τη στιγμή που ψεύδονται ανοικτά και σε άλλα αντίστοιχα θέματα (πχ ισχυρίζονται ότι έστειλαν με το άνοιγμα τον συνόρων τέλος Φλεβάρη 150000 άτομα).

Τώρα για τα περί άρρωστων μεταναστών δεν ξέρω θα φανεί το επόμενο διάστημα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#640840
drdino έγραψε:Πού κολλάει αυτό με το αν υπάρχει σχέδιο να στείλει αρρώστους μετανάστες ο Ερντογάν;


Πως εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει σχεδιο? Δεν ειδες τα βιντεο με τον υπ εσωτερικων της Τουρ να ψαχνει περασματα στον Εβρο?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#640875 Αναφέρθηκα σε κάτι πολυ συγκεκριμένο. Δεν χρειάζεται να αποδείξω την αρνητική πρόταση, το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που υποστηρίζει κάτι και συγκεκριμένα στα μέσα που λένε οτι "υπάρχει σχέδιο να στείλουν αρρώστους μετανάστες με covid-19 στην Ελλάδα".
Άβαταρ μέλους
By 224v
#640876 Οι Τούρκοι οργανωμένα μεταφέρουν στα παράλια κόσμο που τους είχαν πάει στον Έβρο, και μαζυ με άλλους από σύνορα με Συρία θέλουν να τους περάσουν στα νησιά μας. Δεν είμαι σίγουρος ότι οι Σύριοι θέλουν αυτή τη λύση μάλλον για επιστροφή τους βλέπω. Το αν έχουν κορονοϊό δεν βλέπω να το στοιχειοθετούν τα άρθρα που μπήκαν.
Άσχετα όμως με τον ιό, καλά θα κάνουμε να μην αφήσουμε να περάσει κανένας... Εκτός από πρόσφυγες που όμως είναι λίγοι πλέον αφού πόλεμος δεν υπάρχει....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#640882
drdino έγραψε:Αναφέρθηκα σε κάτι πολυ συγκεκριμένο. Δεν χρειάζεται να αποδείξω την αρνητική πρόταση, το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που υποστηρίζει κάτι και συγκεκριμένα στα μέσα που λένε οτι "υπάρχει σχέδιο να στείλουν αρρώστους μετανάστες με covid-19 στην Ελλάδα".


Τιποτα δεν πρεπει να αποδειξει και ο άλλος στην Ελλαδα. Από την στιγμη που οι ιδιοι το λενε δημοσια ότι εχουν σχεδιο να περασουν παρανομους μετανάστες στην Ελλαδα/Ευρωπη και από την στιγμη που εχει διαδοθεί ο κορονα είναι λογικο να περιμενει καποιος ότι ένα μερος εχει τον ιο.

Επισης θα πρεπει να ρωτήσεις το συντακτη του κάθε δημοσιεύματος που βασιστηκε και εγραψε κατι και όχι να ρωτας τον οποιοδήποτε εδώ στο φορουμ να αποδειξει τι εγραψε ο καθενας δημοσιογράφος.
Τελευταία επεξεργασία από GTS και 12 Απρ 2020, 12:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bebes
#640883 Ψάχνουμε την αλήθεια, αμφισβητούμε ή στην καλύτερη είμαστε καχύποπτοι με τις ανακοινώσεις των επίσημων φορέων του κράτους, αλλά είμαστε πρόθυμοι να υιοθετήσουμε απόψεις και άρθρα "ενός μπλογκ", ή πληροφορίες απο κάποια αγνώστων συμφερόντων ΜΚΟ.

Βέβαια, αναφορικά με την δεύτερη περίπτωση υπάρχουν άλλα τοσα μπλόγκς όπου μπορεί κανείς να βρεί αντίστοιχους ή και πολλές φορές χειρότερους "δράκους"
Άβαταρ μέλους
By GTS
#640885
bebes έγραψε:Ψάχνουμε την αλήθεια, αμφισβητούμε ή στην καλύτερη είμαστε καχύποπτοι με τις ανακοινώσεις των επίσημων φορέων του κράτους, αλλά είμαστε πρόθυμοι να υιοθετήσουμε απόψεις και άρθρα "ενός μπλογκ", ή πληροφορίες απο κάποια αγνώστων συμφερόντων ΜΚΟ.

Βέβαια, αναφορικά με την δεύτερη περίπτωση υπάρχουν άλλα τοσα μπλόγκς όπου μπορεί κανείς να βρεί αντίστοιχους ή και πολλές φορές χειρότερους "δράκους"


Ειμαστε? Ποιοι? Γιατι θεωρεις ότι θα πρεπει να μιλας εκ μερους ολων?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#640886
GTS έγραψε:
drdino έγραψε:Αναφέρθηκα σε κάτι πολυ συγκεκριμένο. Δεν χρειάζεται να αποδείξω την αρνητική πρόταση, το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που υποστηρίζει κάτι και συγκεκριμένα στα μέσα που λένε οτι "υπάρχει σχέδιο να στείλουν αρρώστους μετανάστες με covid-19 στην Ελλάδα".


Τιποτα δεν πρεπει να αποδειξει και ο άλλος στην Ελλαδα. Από την στιγμη που οι ιδιοι το λενε δημοσια ότι εχουν σχεδιο να περασουν παρανομους μετανάστες στην Ελλαδα/Ευρωπη και από την στιγμη που εχει διαδοθεί ο κορονα είναι λογικο να περιμενει καποιος ότι ένα μερος εχει τον ιο.

Επισης θα πρεπει να ρωτήσεις το συντακτη του κάθε δημοσιεύματος που βασιστηκε και εγραψε κατι και όχι να ρωτας τον οποιοδήποτε εδώ στο φορουμ να αποδειξει τι εγραψε ο καθενας δημοσιογράφος.


Αυτός που περιμένει να περάσει μπορεί να έχει κρυολόγημα, έρπητα ή AIDS, αυτό σημαίνει πως υπάρχει σχέδιο να περάσουν αρρώστους μετανάστες; Αν κουβαλάνε μαζι τους κινητά η μωβ μπλούζες υπάρχει "σχέδιο να περάσουν κρυολογημένους μετανάστες με κινητό και μωβ μπλούζες";

Δεν ζήτησα από τον geo να αποδείξει τίποτα, εσύ ο δικηγόρος του είσαι; Ζήτησα να δω την πηγή κι επιβεβαιώθηκα πως δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, ούτε καν αναφορά, πέρα από τον πιασάρικο τίτλο. Α, και την πηγη του ΓΕΕΘΑ