Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#640570
Anonymous Founder έγραψε:Όποιος θέλει να διαβάσει ποια είναι η πραγματική κατάσταση στα νησιά, και αν τελικά τα πράγματα είναι όπως τα λένε τα κανάλια και η κυβέρνηση, ας διαβάσει το παρακάτω άρθρο του Solomon Mag.
Οι άνθρωποι έκαναν αυτό που δεν έκανε κανείς άλλος, αλλά είναι τόσο απλό ταυτόχρονα : πήραν τα στοιχεία του UNCHR και τσέκαραν αν συμφωνούν με αυτά που λέει η κυβέρνηση και τα ΜΜΕ. Όποιος θέλει ας διαβάσει.
https://solomonmag.com/archive/how-the- ... s/?lang=en

Βρε HF μας δουλεύεις; :rant:
Ελληνικο μπλόγκ και μας το έβαλες στα Αγγλικά;
Στραβώθηκα να το διαβάσω και μετα που είδα τους συντελεστες κατάλαβα οτι με πιασατε κότσο :lol:

Πολυ καλή δουλειά φαίνεται να εκαναν τα παιδια. Αφού τα στοιχεία είναι επίσημα και δεν μπορεί να υπάρξει αντίρρηση (οι αριθμοί είναι απόλυτα μεγέθη δε χωράει παρερμηνεία) θα πρέπει να ανακοινώσουν επίσημα το τι γίνεται να γνωρίζουμε κι εμεις.

Εγω εχω μια απορία: Απο τη στιγμή που οι περισσότεροι δικαιούνται ασύλου, γιατι δεν απευθυνονται στα προξενεία (Ελληνικά ή όπου θέλουν να πανε) στην Τουρκια και θαλασσοπνίγονται να έρθουν εδω;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#640572 Στην Τουρκία είναι 5 εκατομμύρια Σύροι περίπου. Άρα, και εκεί είναι. Βασικά παντού είναι, πέριξ της Συρίας για παράδειγμα όλες οι χώρες (Λίβανος, Ιορδανία, Τουρκία) έχουν υποδεχτεί εκατομμύρια.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#640575 Νομίζω οι περισσότεροι περιμένουν να ηρεμήσουν τα πράματα για να γυρίσουν στη Συρια.

Ο πόλεμος ουσιαστικα εχει τελειωσει στο μεγαλύτερο μερος της. Μονο γυρω απο την Ιντλίμπ υπάρχουν εχθροπραξίες.

Το θεμα ειναι οτι κατα τον εμφύλιο εγιναν βιαιότητες και κάποιοι δεν υπαρχει περίπτωση να γυρίσουν οσο ειναι ο Ασαντ επικεφαλής, άσχετα αν πρόσφερε γενική αμνηστία
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#640581 Εγώ δεν γνωρίζω τι θα κάνουν οι άνθρωποι αυτοί. Ή οι Αφγανοί, ή άλλοι. Εμένα με ενδιαφέρει να τους βοηθήσουμε γιατί αυτό θα ζητούσα αν ήμουν στην θέση τους.
Όσο γίνονται αυτά που γίνονται, όσο η αλήθεια αποκρύπτεται, όσο κυβέρνηση και ΜΜΕ ψεύδονται, τόσο χειρότερο γίνεται για όλους.
Οι λύσεις δεν είναι να παρανομήσουμε, αλλά να κάνουμε το σωστό. Και το σωστό δεν είναι να πετάμε απελπισμένους ανθρώπους στην θάλασσα. Ή να τους πυροβολούμε (όπως φαίνεται πως έγινε στον Έβρο).
Αυτή είναι η δική μου γνώμη και αδιαφορώ αν τα ελληνικά κόμματα έχουν διαφορετική γραμμή ή άποψη.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#640742 Απο οσο μπορω να καταλάβω, το Ελληνικο κράτος είναι ο πιο νόμιμος πάικτης απο την τριπλέτα που συζητάμε: Ελλ. κρατος, Τουρκικό κράτος και πρόσφυγες-μετανάστες.

Μετα (ή και πρίν;) την προσφυγική κρίση του 2015 έγιναν κάποιες ενέργειες απο την ΕΕ ωστε να γίνεται με πιο ανθρώπινες συνθήκες η μετακίνηση όσων χρειαζόταν βοήθεια.
Η Τουρκία πήρε κάμποσα δις € για να κάνει τον διαμεσολαβητή.
Υπάρχουν προξενεία και προξενικά γραφεία πολλά στην Τουρκία αλλά και σε άλλες χώρες.
Όποιος δικαιούται ασύλου μπορεί να πάει σε ενα, να κάνει την αίτησή του και να ταξιδέψει προς την χώρα που θα τον δεχτεί με ανθρώπινες συνθήκες, οχι θαλασσοπνιγμένος.
Αντί αυτού, δεν ξερω γιατι, προσπαθούν βιαίως να παραβιάσουν τα σύνορα.
Αν ήμασταν Ουγγγροι πχ, θα τους πυροβολούσαμε, θα πνίγαμε και 3-4 πλεούμενα, θα γκρίνιαζε λίγο ο υπόλοιπος κόσμος και μετα θα το ξεχνούσαν γιατι ετσι θα τους βόλευε.

Εδω απο την πολύ δημοκρατία, αφήνεται ο καθε ενας να λέει και να γράφει οτι θέλει, σωστό ή λάθος δεν εχει σημασία αφου κυρώσεις δεν υπάρχουν ακόμα και σε δημοσιεύματα που βρέθηκε οτι ήταν ψευδή (ή τέλος πάντων τόνιζαν τα ψευδή στοιχεία που τους βόλευαν)

Οι διακινητές και οι διακινούμενοι πολλές φορές ακροβατούν μεταξύ νομιμότητας και μη, εχουν συμβούλους για να ζητουν ολα τα δικαιώματα που έχουν (ή αυτα που νομίζουν οτι έχουν), αλλά στις υποχρεώσεις τους είναι λίγο..."σφιχτοί"

Αυτή τη στιγμή αναφέρεται στις ειδησεις οτι οι Τούρκοι μαζευουν παλι κόσμο με λεωφορεία στα παράλια απέναντι απο τα Ελληνικα νησια και ετοιμάζονται να τους στείλουν απέναντι.
Άλλα επεισόδια τύπου "Εβρου" θα έχουμε

Στο βιντεάκι εδω το σαβουάρ βιβρ των Τούρκων
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#640745 Οι πραγματικοι προσφυγες που δικαιουνται ασυλο ειναι ελαχιστοι, τι να πει ο Πακιστανος στο προξενειο, οτι κινδυνευει? Απο ποιον?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#640769 Επαναλαμβάνεις την ίδια αστήρικτη δήλωση, όταν λίγο παραπάνω έχει μπει πλήρες άρθρο που αποδεικνύει ακριβώς το αντίθετο.
Ούτε που το διάβασες βέβαια, άρα γιατί όχι;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#640779 Από πού προκύπτει το ότι είναι ασθενείς;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#640783 Γκεακο καταλαβαίνω, έχει δεχθεί ισχυρό πλήγμα το αφήγημα περί Juden που θα φέρουν ΨΩΡΑ. Και αυτοί οι ΆΧΡΗΣΤΟΙ ούτε έναν κορονοϊό δεν εξαπλωσανε, πάλι οι γύφτοι θα βγάλουν τα κάστανα από το τζάκι. :x
Κατάντια.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#640787
Η άτυπη ενημέρωση του Επιτελείου συνοδεύεται και από τις παρακάτω εικόνες:


:s_rofl

@geo: 4-5 σελίδες που αναμασούν την ίδια πίπα δεν είναι "4 διαφορετικές πηγές".
Άβαταρ μέλους
By g8777
#640788 Καί; Circle jerking δημοσιογραφικό είναι.
:roll:
Μην κάνεις και εσύ σαν τον Κόρτο με τον Βαρουφάκη τώρα. :shifty:

Έχουν συγκεκριμένο κοινό και στόχο οι συγκεκριμένοι τίτλοι, μην τσιμπάς. :iconcool: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#640791 Εις απαντησην των "πηγων " σου.......

https://secure.latest.facebook.com/perm ... 1504165710