Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By criuser
#104683 Η συγκεκριμένη έντυπη έκδοση , έχει μαζέψει όλα τα σταλινόπαιδα της παλιάς ελευθεροτυπίας , που ήταν μαζί με το παλιό ποντίκι , γραφείο τύπου της 17ν και άλλα ακόμα .

Τώρα έχουμε και τους χορηγούμενους από το γερμανικό υπεξ εκεί . :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#104686
trident1971 έγραψε:Συμφωνα με την εφημεριδα, "ευρυτερη περιοχη" της Ελλαδας ειναι το Σουδαν, το Αφγανισταν, η Σομαλία, το Ιρακ κλπ. Ειναι διπλα, 2 τσιγαρα δρομος.
Επισης συνεχιζει να αναφερεται στο Φαρμακονησι τη στιγμη που ειναι ξεκαθαρο οτι το λιμενικο δεν εκανε κατι μεμπτο, ισα ισα.
και φυσικα, ολοι ειναι προσφυγες.

Εφημεριδα των παντοπωλων, για να τυλιγεις ρεγγες και σαρδελες παστες :rtfm: Βολευει και για ανακαινιση, οταν βαφεις.

Μπορεί να μην είναι δύο τσιγάρα δρόμος, αλλά χιλιάδες άνθρωποι από αυτές τις χώρες καταφέρνουν να φτάσουν εδώ. Αυτό λοιπόν τις κάνει ευρύτερη περιοχή.
Αν καταλαβαίνω καλά, προτείνεις σαν λύση την μηδενική ανοχή; Δηλαδή κάθε βάρκα που πλησιάζει να την βυθίζουμε κι αν τσακιστεί μόνη της, να τους αφήσουμε να πνίγουν;
Και να κλείσουμε τα χερσαία σύνορα με ηλεκτροφόρο φράκτη ή κάτι τέτοιο;
Δεν έχω καταλάβει δηλαδή τι προτείνεις...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#104753 Από την στιγμή που συγγενής μου εργάζεται σε κέντρο υποδοχής μεταναστών στο Μόναχο και έχει μετανάστες από Σομαλία, Ερυθραία, Συρία και υποσαχαρια Αφρική απορώ γιατί φαίνεται παράξενο να έχουμε μετανάστες από τις ίδιες χώρες η γειτονικές τους.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#104850
j.marr έγραψε:http://www.iefimerida.gr/news/202679/nayagia-metanaston-skliro-paradeigma-tis-aystralias

Μια άλλη προσέγγιση.


Βασικα εκει βοηθιουνται και απο την πανιδα της Αυστραλιας

Απο το αρθρο:
«Το ολοκληρωτικό κλείσιμο των συνόρων στους παράνομους μετανάστες είναι εντελώς ανέφικτο για την ΕΕ» συμπεραίνει η Monde. Κι επιπλέον, «καμία γειτονική χώρα της ΕΕ δεν είναι έτοιμη να συμφωνήσει σε μια συμφωνία η οποία θα όριζε τη φύλαξη των μεταναστών στο έδαφός της σε αντάλλαγμα μιας οικονομικής βοήθειας, στο πρότυπο της Παπούας-Νέας Γουινέας και της Καμπότζης».

Το οποιο διαβαζεται και ως "ρε γαμωτο, αν βρισκαμε μια τετοια χωρα, θα βολευε πολυ". Αναρωτιεμαι, ποιος εδωσε τετοιο νοημα στο αρθρο, η ΛεΜοντ ή η Ελληνικη μεταφραση.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#104856
Anonymous Founder έγραψε:
trident1971 έγραψε:Συμφωνα με την εφημεριδα, "ευρυτερη περιοχη" της Ελλαδας ειναι το Σουδαν, το Αφγανισταν, η Σομαλία, το Ιρακ κλπ. Ειναι διπλα, 2 τσιγαρα δρομος.
Επισης συνεχιζει να αναφερεται στο Φαρμακονησι τη στιγμη που ειναι ξεκαθαρο οτι το λιμενικο δεν εκανε κατι μεμπτο, ισα ισα.
και φυσικα, ολοι ειναι προσφυγες.

Εφημεριδα των παντοπωλων, για να τυλιγεις ρεγγες και σαρδελες παστες :rtfm: Βολευει και για ανακαινιση, οταν βαφεις.

Μπορεί να μην είναι δύο τσιγάρα δρόμος, αλλά χιλιάδες άνθρωποι από αυτές τις χώρες καταφέρνουν να φτάσουν εδώ. Αυτό λοιπόν τις κάνει ευρύτερη περιοχή.
Αν καταλαβαίνω καλά, προτείνεις σαν λύση την μηδενική ανοχή; Δηλαδή κάθε βάρκα που πλησιάζει να την βυθίζουμε κι αν τσακιστεί μόνη της, να τους αφήσουμε να πνίγουν;
Και να κλείσουμε τα χερσαία σύνορα με ηλεκτροφόρο φράκτη ή κάτι τέτοιο;
Δεν έχω καταλάβει δηλαδή τι προτείνεις...


Να τους γυριζουμε προς το λιμανι αφετηριας. Οι βαρκες που βυθιζονται ειναι αποτελεσμα δικων τους ενεργειων, επιτηδες, μτατρεπονται αμεσως σε "ναυαγούς" που εχεις υποχρεωση να τους σωσεις. Δε σε ενοχλει καθολου που καποιοι σε υποχρεωνουν να μπουν "στο σπιτι σου" με δολο?

Νίκος Παππάς έγραψε:Από την στιγμή που συγγενής μου εργάζεται σε κέντρο υποδοχής μεταναστών στο Μόναχο και έχει μετανάστες από Σομαλία, Ερυθραία, Συρία και υποσαχαρια Αφρική απορώ γιατί φαίνεται παράξενο να έχουμε μετανάστες από τις ίδιες χώρες η γειτονικές τους.

Από το Moto G


Κεντρο υποδοχης μεταναστων οπως ο PeterPan και ο Kilomeater, ή σαν και αυτους που συζηταμε τωρα που εχουν εισελθει παρανομα στη χωρα?
Άβαταρ μέλους
By kacey
#104868
Anonymous Founder έγραψε:
trident1971 έγραψε:Συμφωνα με την εφημεριδα, "ευρυτερη περιοχη" της Ελλαδας ειναι το Σουδαν, το Αφγανισταν, η Σομαλία, το Ιρακ κλπ. Ειναι διπλα, 2 τσιγαρα δρομος.
Επισης συνεχιζει να αναφερεται στο Φαρμακονησι τη στιγμη που ειναι ξεκαθαρο οτι το λιμενικο δεν εκανε κατι μεμπτο, ισα ισα.
και φυσικα, ολοι ειναι προσφυγες.

Εφημεριδα των παντοπωλων, για να τυλιγεις ρεγγες και σαρδελες παστες :rtfm: Βολευει και για ανακαινιση, οταν βαφεις.

Μπορεί να μην είναι δύο τσιγάρα δρόμος, αλλά χιλιάδες άνθρωποι από αυτές τις χώρες καταφέρνουν να φτάσουν εδώ. Αυτό λοιπόν τις κάνει ευρύτερη περιοχή.
Αν καταλαβαίνω καλά, προτείνεις σαν λύση την μηδενική ανοχή; Δηλαδή κάθε βάρκα που πλησιάζει να την βυθίζουμε κι αν τσακιστεί μόνη της, να τους αφήσουμε να πνίγουν;
Και να κλείσουμε τα χερσαία σύνορα με ηλεκτροφόρο φράκτη ή κάτι τέτοιο;
Δεν έχω καταλάβει δηλαδή τι προτείνεις...


δεν καταλαβα γιατι σου φαινεται περιεργο το bold. Σου φαινεται περιεργο να διασφαλιζεις τον απολυτο ελεγχο του ποιος μπαινοβγαινει στη χωρα και του πως διαχειριζεσαι αυτους που αποφασιζεις να βαλεις μεσα?
Τελευταία επεξεργασία από kacey και 26 Απρ 2015, 22:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#104882
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
trident1971 έγραψε:Συμφωνα με την εφημεριδα, "ευρυτερη περιοχη" της Ελλαδας ειναι το Σουδαν, το Αφγανισταν, η Σομαλία, το Ιρακ κλπ. Ειναι διπλα, 2 τσιγαρα δρομος.
Επισης συνεχιζει να αναφερεται στο Φαρμακονησι τη στιγμη που ειναι ξεκαθαρο οτι το λιμενικο δεν εκανε κατι μεμπτο, ισα ισα.
και φυσικα, ολοι ειναι προσφυγες.

Εφημεριδα των παντοπωλων, για να τυλιγεις ρεγγες και σαρδελες παστες :rtfm: Βολευει και για ανακαινιση, οταν βαφεις.

Μπορεί να μην είναι δύο τσιγάρα δρόμος, αλλά χιλιάδες άνθρωποι από αυτές τις χώρες καταφέρνουν να φτάσουν εδώ. Αυτό λοιπόν τις κάνει ευρύτερη περιοχή.
Αν καταλαβαίνω καλά, προτείνεις σαν λύση την μηδενική ανοχή; Δηλαδή κάθε βάρκα που πλησιάζει να την βυθίζουμε κι αν τσακιστεί μόνη της, να τους αφήσουμε να πνίγουν;
Και να κλείσουμε τα χερσαία σύνορα με ηλεκτροφόρο φράκτη ή κάτι τέτοιο;
Δεν έχω καταλάβει δηλαδή τι προτείνεις...


Να τους γυριζουμε προς το λιμανι αφετηριας. Οι βαρκες που βυθιζονται ειναι αποτελεσμα δικων τους ενεργειων, επιτηδες, μτατρεπονται αμεσως σε "ναυαγούς" που εχεις υποχρεωση να τους σωσεις. Δε σε ενοχλει καθολου που καποιοι σε υποχρεωνουν να μπουν "στο σπιτι σου" με δολο?

Νίκος Παππάς έγραψε:Από την στιγμή που συγγενής μου εργάζεται σε κέντρο υποδοχής μεταναστών στο Μόναχο και έχει μετανάστες από Σομαλία, Ερυθραία, Συρία και υποσαχαρια Αφρική απορώ γιατί φαίνεται παράξενο να έχουμε μετανάστες από τις ίδιες χώρες η γειτονικές τους.

Από το Moto G


Κεντρο υποδοχης μεταναστων οπως ο PeterPan και ο Kilomeater, ή σαν και αυτους που συζηταμε τωρα που εχουν εισελθει παρανομα στη χωρα?

Κέντρο υποδοχής εφήβων μεταναστών που δεν έχουν οικογένειά μαζί.
Τους κάνουν εξετάσεις ιατρικές, τους ντύνουν, τους μαθαίνουν γλώσσα και τέχνη και όταν ενηλικιωθουν τους βρίσκουν δουλειά.
Ζουν σε σπίτια που ενοικιάζονται για αυτόν τον λόγο και είναι πρώην ξενοδοχεία συνήθως και όχι στρατόπεδα
Στην Γερμανία απαγορεύεται να απελάσουν ανήλικους, οπότε κάνουν τα παραπάνω και όσοι προσαρμοστούν παραμένουν.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#104885
Νίκος Παππάς έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
trident1971 έγραψε:Συμφωνα με την εφημεριδα, "ευρυτερη περιοχη" της Ελλαδας ειναι το Σουδαν, το Αφγανισταν, η Σομαλία, το Ιρακ κλπ. Ειναι διπλα, 2 τσιγαρα δρομος.
Επισης συνεχιζει να αναφερεται στο Φαρμακονησι τη στιγμη που ειναι ξεκαθαρο οτι το λιμενικο δεν εκανε κατι μεμπτο, ισα ισα.
και φυσικα, ολοι ειναι προσφυγες.

Εφημεριδα των παντοπωλων, για να τυλιγεις ρεγγες και σαρδελες παστες :rtfm: Βολευει και για ανακαινιση, οταν βαφεις.

Μπορεί να μην είναι δύο τσιγάρα δρόμος, αλλά χιλιάδες άνθρωποι από αυτές τις χώρες καταφέρνουν να φτάσουν εδώ. Αυτό λοιπόν τις κάνει ευρύτερη περιοχή.
Αν καταλαβαίνω καλά, προτείνεις σαν λύση την μηδενική ανοχή; Δηλαδή κάθε βάρκα που πλησιάζει να την βυθίζουμε κι αν τσακιστεί μόνη της, να τους αφήσουμε να πνίγουν;
Και να κλείσουμε τα χερσαία σύνορα με ηλεκτροφόρο φράκτη ή κάτι τέτοιο;
Δεν έχω καταλάβει δηλαδή τι προτείνεις...


Να τους γυριζουμε προς το λιμανι αφετηριας. Οι βαρκες που βυθιζονται ειναι αποτελεσμα δικων τους ενεργειων, επιτηδες, μτατρεπονται αμεσως σε "ναυαγούς" που εχεις υποχρεωση να τους σωσεις. Δε σε ενοχλει καθολου που καποιοι σε υποχρεωνουν να μπουν "στο σπιτι σου" με δολο?

Νίκος Παππάς έγραψε:Από την στιγμή που συγγενής μου εργάζεται σε κέντρο υποδοχής μεταναστών στο Μόναχο και έχει μετανάστες από Σομαλία, Ερυθραία, Συρία και υποσαχαρια Αφρική απορώ γιατί φαίνεται παράξενο να έχουμε μετανάστες από τις ίδιες χώρες η γειτονικές τους.

Από το Moto G


Κεντρο υποδοχης μεταναστων οπως ο PeterPan και ο Kilomeater, ή σαν και αυτους που συζηταμε τωρα που εχουν εισελθει παρανομα στη χωρα?

Κέντρο υποδοχής εφήβων μεταναστών που δεν έχουν οικογένειά μαζί.
Τους κάνουν εξετάσεις ιατρικές, τους ντύνουν, τους μαθαίνουν γλώσσα και τέχνη και όταν ενηλικιωθουν τους βρίσκουν δουλειά.
Ζουν σε σπίτια που ενοικιάζονται για αυτόν τον λόγο και είναι πρώην ξενοδοχεία συνήθως και όχι στρατόπεδα
Στην Γερμανία απαγορεύεται να απελάσουν ανήλικους, οπότε κάνουν τα παραπάνω και όσοι προσαρμοστούν παραμένουν.

Από το Moto G


Υποθετω λοιπον οτι μλαμε για τυπακια που περασαν τα συνορα χυμα στο κυμα, οχι κανονικα. Πασαπορτια εχουν ή τα πετάνε και αυτοι?
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#105102
Νίκος Παππάς έγραψε:Μπά οι πιο πολλοί δεν έχουν τίποτα.

Από το Moto G


Κακως τους κρατανε κατα τη γνωμη μου, αλλα αυτοι θα ξερουν καλυτερα γιατι το κανουν.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#105109
kacey έγραψε:Και τι να τους κανουν?


Ομολογω πως δεν ξερω. Να τους στειλουν αεροπορικως στις πατριδες τους ισως? Εκτος αν τους χρειαζονται για κατικαι δεν μπορω να το δω εγω.
Anyway, δικη τους χωρα, δικα τους λεφτα, δικο τους προβλημα. Αν οι γηγενεις δεν εχουν θεμα, η δικη μου γνωμη περισσευει.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#105112
trident1971 έγραψε:
kacey έγραψε:Και τι να τους κανουν?


Ομολογω πως δεν ξερω. Να τους στειλουν αεροπορικως στις πατριδες τους ισως? Εκτος αν τους χρειαζονται για κατικαι δεν μπορω να το δω εγω.
Anyway, δικη τους χωρα, δικα τους λεφτα, δικο τους προβλημα. Αν οι γηγενεις δεν εχουν θεμα, η δικη μου γνωμη περισσευει.


μα εκει ειναι το προβλημα (και το εχω ρωτησει ηδη δυο φορες πιο πανω) και για αυτο σε ρωτησα. ΠΟΥ ειναι αυτο? Οταν φτανει στα συνορα σου ενας αγνωστος Χ, χωρις κανενα χαρτι, ποια ειναι η πατριδα τους? που τους στελνεις? Αυτος μπορει να εχει ξεκινησει απο καποιο βουνο της Αφρικης, και δεν σου λεει τιποτα παρα μονο "εγω προσφυγας".
Άβαταρ μέλους
By gianik
#105279 Κωστα για να ισχυρισθει οτι ειναι προσφυγας πρεπει ξα σου πει κ απο που ειναι...
Οταν δεν υπαρχουν καθολου χαρτια κ ο αλλος ισχυριζεται π.χ οτι ειναι απ το Πακισταν , τον πανε στην πρεσβεια του Πακισταν για συνεντευξη..Εκει ο υπαλληλος της πρεσβειας πιστοποιει κατα καποιο τροπο οτι αυτος ειναι ομοεθνης του..