Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kacey
#101008 (εψαξα, δεν βρηκα).

Στο "πολιτικη" ρωτησα καποιον το εξης για ολους αυτους που με τον ενα ή αλλο τροπο προσγειωνονται στη χωρα μας:

kacey έγραψε:περι αυτου, τι προτεινεις? Ειλικρινα ρωταω, γιατι εγω δεν ξερω τι μπορει να γινει για αυτο το θεμα. Καθε μερα καποια καραβια φτανουν στα ελληνικα χωρικα υδατα, με ανθρωπους που ειτε τρεχουν να γλυτωσουν απο καποιο πολεμο (προσφυγες, Χριστοφιλοπουλου approved term) ειτε ψαχνουν μια καλυτερη ζωη (μεταναστες, non-approved term). Προφανως εδω δεν χωραμε ολοι (ασε που ουτε αυτοι θελουν να μεινουν εδω). Τι κανεις ομως?


Τι μπορεις να τους κανεις ολους αυτους, απο τη στιγμη που φτασουν στα ελληνικα χωρικα υδατα?
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#101201
Anonymous Founder έγραψε:Θα σηκώσουν μαΐστρα και τζένοα, θα αρχίσουν τα τακ και να τους πάλι στα δικά μας.


Σιγα μη σηκωσουν και μπαλονι οι μουτζαχεντιν.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#101206
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Θα σηκώσουν μαΐστρα και τζένοα, θα αρχίσουν τα τακ και να τους πάλι στα δικά μας.


Σιγα μη σηκωσουν και μπαλονι οι μουτζαχεντιν.

de ja vu .και αν είναι οι κυνηγημένοι απο τους μουτζαχεντιν;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#101218
bill33 έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Θα σηκώσουν μαΐστρα και τζένοα, θα αρχίσουν τα τακ και να τους πάλι στα δικά μας.


Σιγα μη σηκωσουν και μπαλονι οι μουτζαχεντιν.

de ja vu .και αν είναι οι κυνηγημένοι απο τους μουτζαχεντιν;


Θα πανε σε μια φιλικη γειτονικη τους χωρα, και θα οργανωσουν σχεδια για το πως θα παρουν τη χωρα τους πισω απο τους μουτζαχεντιν.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#101220
trident1971 έγραψε:
bill33 έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Θα σηκώσουν μαΐστρα και τζένοα, θα αρχίσουν τα τακ και να τους πάλι στα δικά μας.


Σιγα μη σηκωσουν και μπαλονι οι μουτζαχεντιν.

de ja vu .και αν είναι οι κυνηγημένοι απο τους μουτζαχεντιν;


Θα πανε σε μια φιλικη γειτονικη τους χωρα, και θα οργανωσουν σχεδια για το πως θα παρουν τη χωρα τους πισω απο τους μουτζαχεντιν.

Απορώ πως δεν το σκέφτηκαν.Αλλά τι περιμένεις;Αγράμματοι και μουτζαχεντιν είναι.
:roll:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#101230
bill33 έγραψε:
trident1971 έγραψε:
bill33 έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Θα σηκώσουν μαΐστρα και τζένοα, θα αρχίσουν τα τακ και να τους πάλι στα δικά μας.


Σιγα μη σηκωσουν και μπαλονι οι μουτζαχεντιν.

de ja vu .και αν είναι οι κυνηγημένοι απο τους μουτζαχεντιν;


Θα πανε σε μια φιλικη γειτονικη τους χωρα, και θα οργανωσουν σχεδια για το πως θα παρουν τη χωρα τους πισω απο τους μουτζαχεντιν.

Απορώ πως δεν το σκέφτηκαν.Αλλά τι περιμένεις;Αγράμματοι και μουτζαχεντιν είναι.
:roll:


Το εχουν σιγουρα σκεφτει. Αλλα εφοσον μπορουν να κανουν κατι που τους βολευει περισσοτερο, ανεμποδιστα και χωρις συνεπειες, το προτιμουν.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#101239 ούτε αυτοί δε θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα... να φύγουν για τη δυτική Ευρώπη θέλουν...
έτσι όπως πάει, θα αυξηθεί η εγκληματικότητα μόλις αρχίσουν οι μεγάλες πείνες...
κ από την άλλη η αστυνομία δεν έχει λεφτά ο΄τε για βενζίνη, οπότε μάλλον για σικάγο πάμε...
Άβαταρ μέλους
By IKE
#101248 Να πω κάτι τρελό?

Τι κάνεις με όσους έρχονται στην Ελλάδα?

Τους καταγράφεις, τους δίνεις κάποιου είδους ταυτότητα (αν δεν έχουν τίποτα) ή κάρτα (αν έχουν) και φτιάχνεις κέντρα υποδοχής όπου μπορούν να σταθούν στα πόδια τους και να έχουν τουλάχιστον τα απολύτως βασικά. Προσοχή, μιλάω για κέντρα υποδοχής που οικειοθελώς θα μένουν.

Επίσης, απλοποιείς τη νομοθεσία για την εργασία και κάνεις ελέγχους ώστε να περιοριστεί η μαύρη εργασία (καλά εδώ μιλάμε τους πυροβολού και αθωόνονται..).

Αυτά τα απλά και με αστείο κόστος πρακτικά λύνουν ΟΛΑ τα προβλήματα που προκαλούν οι μετανάστες. Μιλάω για τα πραγματικά προβλήματα και όχι για επινοήματα, πχ δεν θα βγει η Ελλάδα στις αγορές ούτε θα πάρει την πρώτη θέση στη euroβιζιον με αυτά.

Τα οποία προβλήματα πρακτικά είναι εγκληματικότητα και παράνομη εργασία. Μιλάω για προβλήματα που προκαλούν οι μετανάστες στους πολίτες. Παράλληλα όμως λύνονται (εν μέρη έστω) και τα προβλήματα των μεταναστών που είναι οι συνθήκες διαβίωσης, ο φόβος απέλασης και η προοπτική μιας καλύτερης ζωής.

Οι συνθήκες διαβίωσης θα είναι αν μη τι άλλο αξιοπρεπείς στα κέντρα υποδοχής, και αργότερα χάρη στην απρόσκοπτη διαμονή και ταυτότητα ο κάθε ένας θα μπορεί να βρεί κάποια δουλειά και γιατί όχι να εξελιχθεί όσο μπορεί και θέλει.

Ποιο θα είναι το κόστος αυτού που λέω? Για να προλάβω τον αντίλογο:

- Κόστος εργατικής νομοθεσίας: μηδεν (παράπλευρο όφελος για όλους---> priceless, άλλη κουβέντα αυτή)
- Κόστος ελέγχου για μαύρη εργασία: μηδεν (bonus πρόστιμα από φοροδιαφεύγοντες)
- Κόστος κέντρων υποδοχής: κάποια εκατομμμύρια ευρώ. Μπορούν να εξοικονομηθούν από 139319631956 μεριές αλλά το βασικό είναι πως θα εξοικονομηθούν από τους φόρους και τις εισφορές όσων μεταναστών θα δουλεύουν πλέον μόνιμα + το κέρδος από την εξάλειψη της μικροεγκληματικότητας που δημιουργούν οι άθλιες σημερινές συνθήκες και τα γκέτο.

Υπάρχει και μία άλλη βασικότατη παράμετρος όμως, που είναι μπαλαντέρ στα χέρια κάθε λαϊκιστή, ΑΝΕΡΓΙΑ.

DER TOOK R JEWWWWWBS

Θα μας πάρουν τις δουλειές παίδες.

Αυτό έχει 2 σκέλη:

- Έχω μια δουλειά, πχ είμαι καρδιοχειρούργος, έρχεται με βάρκα ο γιατρός από την Συρία, ξεβράκωτος και ξυπόλυτος οπότε ο πελάτης μου, αντί να κάνει bypass σε εμένα, πάει στην πλατεία κουμουνδούρου και του κάνει επέμβαση ο Σύριος με μία κρεμάστρα και ένα καλαμάκι του φραπέ. <---- αυτή η ιστορία έχει νόημα σε νοητικό επίπεδο ψηφοφόρου Αντώνη Σαμαρά και κάτω, δεν ασχολούμαι καν.

- Είμαι εργάτης ανειδίκευτος, δουλεύω σε οικοδομή ή όπου αλλού. Αντί να προσλάβουν εμένα για μεροκάματο, προσλαμβάνουν έναν Σύριο που δεν έχει στον ήλιο μοίρα.
Η ερώτηση είναι γιατί το κάνουν αυτό? Η προφανής απάντηση είναι επειδή ο Σύριος φοβάται την απέλαση, θα πληρωθεί μαύρα και θα κάτσει να φάει και 3-4 φάπες. Εφόσον αυτοί οι παράγοντες εξαλειφθούν, ο Σύριος και ο οποιοσδήποτε παίζει επί ίσοις όροις με τον 'Ελληνα πολίτη και όπως ο ανηψιός μου που είναι μηχανικός παίρνει (λέμε τώρα) το ΨΩΜΑΚΙ του Αιγύπτιου μηχανικού (δεν λέω καν για ΕΕ), έτσι θα γίνει και εδώ.

Στην πράξη οι θέσεις εργασίας δεν είναι δεδομένες, οι -νόμιμοι και αξιοπρεπείς- μετανάστες που περιγράφω θα δημιουργήσουν θέσεις εργασίας και στο κάτω κάτω οι περισσότεροι δεν έρχονται με κίνδυνο της ζωής τους για να διοριστούν σαν υπάλληλοι της βουλής αλλά για μία αξιοπρεπή ζωή.

Αυτά παίδες, το έλυσα, μπορεί να κλειδωθεί το τόπικ.

You're welcome.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#101256
IKE έγραψε:Να πω κάτι τρελό?

Τι κάνεις με όσους έρχονται στην Ελλάδα?

Τους καταγράφεις, τους δίνεις κάποιου είδους ταυτότητα (αν δεν έχουν τίποτα) ή κάρτα (αν έχουν) και φτιάχνεις κέντρα υποδοχής όπου μπορούν να σταθούν στα πόδια τους και να έχουν τουλάχιστον τα απολύτως βασικά. Προσοχή, μιλάω για κέντρα υποδοχής που οικειοθελώς θα μένουν.

Επίσης, απλοποιείς τη νομοθεσία για την εργασία και κάνεις ελέγχους ώστε να περιοριστεί η μαύρη εργασία (καλά εδώ μιλάμε τους πυροβολού και αθωόνονται..).

Αυτά τα απλά και με αστείο κόστος πρακτικά λύνουν ΟΛΑ τα προβλήματα που προκαλούν οι μετανάστες. Μιλάω για τα πραγματικά προβλήματα και όχι για επινοήματα, πχ δεν θα βγει η Ελλάδα στις αγορές ούτε θα πάρει την πρώτη θέση στη euroβιζιον με αυτά.

Τα οποία προβλήματα πρακτικά είναι εγκληματικότητα και παράνομη εργασία. Μιλάω για προβλήματα που προκαλούν οι μετανάστες στους πολίτες. Παράλληλα όμως λύνονται (εν μέρη έστω) και τα προβλήματα των μεταναστών που είναι οι συνθήκες διαβίωσης, ο φόβος απέλασης και η προοπτική μιας καλύτερης ζωής.

Οι συνθήκες διαβίωσης θα είναι αν μη τι άλλο αξιοπρεπείς στα κέντρα υποδοχής, και αργότερα χάρη στην απρόσκοπτη διαμονή και ταυτότητα ο κάθε ένας θα μπορεί να βρεί κάποια δουλειά και γιατί όχι να εξελιχθεί όσο μπορεί και θέλει.

Ποιο θα είναι το κόστος αυτού που λέω? Για να προλάβω τον αντίλογο:

- Κόστος εργατικής νομοθεσίας: μηδεν (παράπλευρο όφελος για όλους---> priceless, άλλη κουβέντα αυτή)
- Κόστος ελέγχου για μαύρη εργασία: μηδεν (bonus πρόστιμα από φοροδιαφεύγοντες)
- Κόστος κέντρων υποδοχής: κάποια εκατομμμύρια ευρώ. Μπορούν να εξοικονομηθούν από 139319631956 μεριές αλλά το βασικό είναι πως θα εξοικονομηθούν από τους φόρους και τις εισφορές όσων μεταναστών θα δουλεύουν πλέον μόνιμα + το κέρδος από την εξάλειψη της μικροεγκληματικότητας που δημιουργούν οι άθλιες σημερινές συνθήκες και τα γκέτο.

Υπάρχει και μία άλλη βασικότατη παράμετρος όμως, που είναι μπαλαντέρ στα χέρια κάθε λαϊκιστή, ΑΝΕΡΓΙΑ.

DER TOOK R JEWWWWWBS

Θα μας πάρουν τις δουλειές παίδες.

Αυτό έχει 2 σκέλη:

- Έχω μια δουλειά, πχ είμαι καρδιοχειρούργος, έρχεται με βάρκα ο γιατρός από την Συρία, ξεβράκωτος και ξυπόλυτος οπότε ο πελάτης μου, αντί να κάνει bypass σε εμένα, πάει στην πλατεία κουμουνδούρου και του κάνει επέμβαση ο Σύριος με μία κρεμάστρα και ένα καλαμάκι του φραπέ. <---- αυτή η ιστορία έχει νόημα σε νοητικό επίπεδο ψηφοφόρου Αντώνη Σαμαρά και κάτω, δεν ασχολούμαι καν.

- Είμαι εργάτης ανειδίκευτος, δουλεύω σε οικοδομή ή όπου αλλού. Αντί να προσλάβουν εμένα για μεροκάματο, προσλαμβάνουν έναν Σύριο που δεν έχει στον ήλιο μοίρα.
Η ερώτηση είναι γιατί το κάνουν αυτό? Η προφανής απάντηση είναι επειδή ο Σύριος φοβάται την απέλαση, θα πληρωθεί μαύρα και θα κάτσει να φάει και 3-4 φάπες. Εφόσον αυτοί οι παράγοντες εξαλειφθούν, ο Σύριος και ο οποιοσδήποτε παίζει επί ίσοις όροις με τον 'Ελληνα πολίτη και όπως ο ανηψιός μου που είναι μηχανικός παίρνει (λέμε τώρα) το ΨΩΜΑΚΙ του Αιγύπτιου μηχανικού (δεν λέω καν για ΕΕ), έτσι θα γίνει και εδώ.

Στην πράξη οι θέσεις εργασίας δεν είναι δεδομένες, οι -νόμιμοι και αξιοπρεπείς- μετανάστες που περιγράφω θα δημιουργήσουν θέσεις εργασίας και στο κάτω κάτω οι περισσότεροι δεν έρχονται με κίνδυνο της ζωής τους για να διοριστούν σαν υπάλληλοι της βουλής αλλά για μία αξιοπρεπή ζωή.

Αυτά παίδες, το έλυσα, μπορεί να κλειδωθεί το τόπικ.

You're welcome.


Μου αρεσει που κανεις και προσπαθεια να το σωσεις πριν σε κραξουν, αναφεροντας το τεραστιο κενο που χασκει στη λογικη του πρωτου μισου του ποστ σου...
Η ανεργια ειναι μπαλαντερ στα χερια καθε λαικιστη, ή η πραγματικοτητα? Δεν υπαρχουν αρκετες δουλειες για τους πολιτες της χωρας σου, και εσυ λες να νομιμοποιησουν τους 100κ/ετος νεοεισερχομενους, ωστε να παιζουν επι ισοις οροις στην αγορα εργασιας? Το προβλημα δεν ειναι οτι ο λαθρομεταναστης θα σου παρει τη δουλεια επειδη δουλευει μαυρος, για λιγα λεφτα, τον απολυεις νυχτα κλπ κλπ. Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει δουλεια για κανεναν απο τους δυο.

Τελος, αυτο το μαγικο "Στην πράξη οι θέσεις εργασίας δεν είναι δεδομένες, οι -νόμιμοι και αξιοπρεπείς- μετανάστες που περιγράφω θα δημιουργήσουν θέσεις εργασίας " μπορεις να μου το εξηγησεις?
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#101258 Ντεβιλς αντβοκατε μοντ ενγκειτζντ.

Το όριο ποιο ειναι. Γιατί όταν πουλάς το ίδιο προϊόν -ανειδίκευτη ή όποια άλλη εργασία- και υπάρχουν πολλοί πωλητές κάνεις αγώνα προς τα κάτω (fact). Αυτοί που θα ξεβολευτούν μάντεψε ποιους θα κατηγορήσουν. :shifty:

ΥΓ.
Χρωστάς i8.