Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#470940 @elvet
Είναι αποδεκτό, σε αντίθεση με το "λαθρο".

Εγώ δεν αποδίδω σε κανέναν χαρακτηρισμους ελαφρά τη καρδία.

Όμως, πως να το κάνουμε, μιλώντας χαλαρά για "λαθρομετανάστες", "σταλινικους" (οι... ΣΥΡΙΖΑιοι, για όνομα , θα σηκωθεί ο πατερουλης από τον τάφο ) και, αν θυμάμαι καλά, με, ας πούμε, "συγκεκριμένες" απόψεις περί εμφυλίου και άλλα τέτοια, κάποιος μπορεί να είναι ή να μην είναι πολλά πράγματα, αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν είναι αχρωματιστος και χωρίς προκαταληψεις.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#470951 Αυτά που γράφει το άρθρο είναι πολύ λογικά (τελικά η κοινή λογική δεν είναι τόσο κακή ε; ) και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ουσιαστικός αντίλογος.
Οποιοσδήποτε άνθρωπος επιδιώκει να βρεθεί σε καλύτερο περιβάλλον με καλύτερες αποδοχές, παροχές, γιου νέιμ ιτ.
Οποιοσδήποτε άνθρωπος αν βρεθεί χωρίς τα βασικά (φαί, στέγη, προοπτική για τη ζωή του έστω στοιχειώδης) είναι πιο πιθανό να κάνει κάποια παρανομία.
Αν του δώσεις τα παραπάνω μειώνεται η πιθανότητα παραβατικής συμπεριφοράς.
Λογικά όλα αυτά.
Να δούμε όμως και κάποια άλλα λογικά που έχουν πνιγεί μέσα σε κατσαρόλες κομματικής ψαρόσουπας.
Αν ανοίξεις τα σύνορα και ακυρώσεις τους όποιους παράγοντες περιόριζαν την εισροή μεταναστών (λάθρο/νομίμων/πολεμικών/γουατέβερ) --> θα γίνει της μουρλής το πανηγύρι.
Αν δεν ελέγχεις από που έρχονται αυτοί που θέλουν να μπουν στη χώρα σου --> ο Αλγερινός που βρήκε τζάμπα τρόπο να πάει Γερμανία θα επιβαρύνει το σύστημα εις βάρος του Σύριου που στη χώρα του έχει πόλεμο.
Όταν σου σφυρίζουν ότι με 10.000 ντάλαρς (τυχαίο νούμερο) μπορείς να βρεθείς στη Σουηδία που θα σε πληρώνουν 8 επιδόματα (ως πότε; --> άλλη κουβεντούλα αυτή) για κάθε παιδί που γεννάς --> την κάνεις με το πρώτο παπόρι ακόμα και αν η μόνη πολεμική ενέργεια στη γειτονιά σου είναι από παιδάκια με σφεντόνες.
Αν δεν είσαι κράτος αλλά μπουρδέλο --> θα σε πηδάνε όλοι οι άλλοι ασάλιωτα και θα σου φορτώσουν ΟΤΙ γουστάρουν

Όπως έχω ξαναγράψει ως τώρα έχουμε ένα μερικό ξεβράκωμα της παραμύθας ΜΚΟ, αλληλέγγυων και ΣΙΑ.
Όταν με το καλό καταρριφθούν όλες οι πίπες της βιομηχανίας που χλαπάκιασε βασιζόμενη στο δράμα κάποιων χωρών, τότε το τοπικούλι θα ασχολείται με το πέταγμα χαρταετού.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#470994
g8777 έγραψε:Δεν τους βλεπεις, ολοι με δεσμιδες 500ευρα ειναι ζωσμενοι. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ασε που οταν φτανουν πανε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ φορ σιζονς , γαμηλια σουιτα. :rtfm:


Λες να έχουν ανακαλύψει την τηλεμεταφορά και να εμφανίζονται ξαφνικά στα σύνορα μας; :hmmm:

Τους έχω δει πιο κοντά από όσο φαντάζεσαι, ένα από τα καλά του στρατού κι αυτό :innocent:

Το παλικαράκι από τo Μπαγλαντές, που προσπαθούσα να ζεστάνω για να μην μου μείνει ένα χειμωνιάτικο πρωινό του 2007 στον Έβρο πάντως μια χαρά τα είχε σκάσει τα 7.000$, ήξερε και 2 λέξεις "ταξί Ατήνα"

7000$ από το Μπαγκλαντές, αυτό με τα παρακάτω εισοδήματα

Εικόνα

Τώρα που και πως τα βρίσκουν, ποιοί τα παίρνουν και γενικά ποιοί κερδίζουν με το σύγχρονο σκλαβοπάζαρο είναι τροφή για σκέψη.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#471059 Επειδή τα έχω δει κι εγώ αυτά dimik, γνωρίζω καλά ότι πουλάνε ό,τι έχουν και δεν έχουν για το ταξίδι εδώ. Επειδή εκεί βρέχει βόμβες. Αλλά και να μην έβρεχε, εσύ θα καθόσουν με τον κάθε Μουλά πάνω από το κεφάλι σου αν μπορούσες να κάνεις το ταξίδι και ότι θε να βγει ας βγει;

Γενικά δεν καταλαβαίνω την έλλειψη συμπόνοιας (από όπου και αν προέρχεται) προς ανθρώπους κατατρεγμένους.

ΥΓ: Το ότι είχες την τύχη να γεννηθείς σε μια χώρα που σου δίνει το δικαίωμα να πας σε μια διπλανή χώρα δεν σε κάνει (ούτε με κάνει) ανώτερο του διπλανού. Καθαρή τύχη είναι και ανθρώπινο δημιούργημα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#471063 Είναι αλήθεια ότι η κατάσταση για τους αμάχους στο Μαρόκο είναι απαράδεκτη.
Οι εμπόλεμες πλευρές σφάζουν αδιάκριτα.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#471067
saxon_747 έγραψε:
trident1971 έγραψε:ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ
καποιο λαθος θα εγινε

Το διάβασες το άρθρο ;

Φυσικα και το διαβασα

Μπορεί να συμφωνείς με τον πιασιαρικο τίτλο αλλά θα ήθελα να σχολιάσεις τα παρακάτω:

Όπως επισημαίνουν θα πρέπει να δοθεί άμεσα έμφαση ιδίως σε ό,τι αφορά τους νέους. Συγκεκριμενα, στην ένταξη και εκπαίδευσή τους, εστιάζοντας σε μαθήματα γλώσσας, αθλητικές δραστηριότητες αλλά και πρακτική άσκηση για απόκτηση βασικών επαγγελματικών δεξιοτήτων


Απευθειας μεταφραση=Μπηκαν τυποι στο μαγαζι που δεν εχουν ουτε καν τις ελαχιστες δεξιοτητες (οχι σαν τον dimik που εχουν μερικοι το θρασος να συγκρινουν, σιγα μην ειναι και ο drdino και o mirage και ολοι οι εδω ξενιτεμενοι ισα και ομοια με τους λαθρομεταναστες) και ΠΡΕΠΕΙ να τους δοθουν τα παραπανω=Οι ανθρωποι που ηδη εργαστηκαν και αυτοι και οι γονεις τους για να αποκτησουν δεξιοτητες, που πληρωνουν φορους κλπ, να δωσουν κατι παραπανω για να φερουν τους παρανομα εισερχομενους σε ενα ελαχιστο επιπεδο ωστε να μην ειναι παραβατικοι.
Κοινως, μπαινει στο σπιτι σου καποιος που δεν εχεις καλεσει και πρεπει αντι να τον διωξεις να τον ταισεις και να του μαθεις και τροπους για να μη στο κανει μπουρδελο. Ελεος δηλαδη


ένα μεγάλο μέρος των προσφύγων που δείχνουν παραβατική συμπεριφορά είναι νεαροί άνδρες που ανήκουν σε ηλικιακές ομάδες «υψηλού κινδύνου», σε ομάδες δηλαδή όπου καταγράφονται συνήθως υψηλότερα ποσοστά παραβατικότητας ανεξαρτήτως εθνικότητας.


Μεταφραση=οι νεοι εχουν μεγαλυτερη πιθανοτητα να κανουν μαλακιες, ε,ας φερουμε και αλλους να κανουν περισσοτερες.

Με απλά λόγια: ένας Γερμανός είναι πιο πιθανό να προχωρήσει σε καταγγελία όταν ο θύτης είναι πρόσφυγας παρά όταν είναι άλλος Γερμανός.


Μεταφρσαση=οτι γινεται παντου στον κοσμο, σε επιπεδο οικογενειας, ταξης σχολειου, γειτονιας, γεωγραφικου διαμερισματος, χωρας, ηπειρου.

Όπως επισημαίνουν οι ειδικοί, η τάση για βία σχετίζεται συχνά με την απουσία προοπτικής παραμονής στη χώρα υποδοχής.


Μεταφραση=ηρθαν γιατι ακουσαν οτι εχει τσαμπα ψωμι και οτν μαθαινουν οτι τους κοροιδεψαν, τα παιρνουν στο κεφαλι. Δεν φταινε οι ιδιοι, αλλα αυτοι που δεν τους δινουν τσαμπα ψωμι. ΛΟΛΕΝ

Η έλλειψη επαφής και επικοινωνίας με το άλλο φύλο επιτείνει τα προβλήματα, ενώ ωθεί ενίοτε νέους ανθρώπους στην χρήση βίας.
Για το λόγο αυτό ο ίδιος κρίνει πολύ σημαντική την προώθηση της οικογενειακής επανένωσης


Αυτα για αυτους που αποδεδειγμενα εχουν οικογενεια. Για την συντριπτικη πλειοψηφια που δεν εχει, υπαρχουν οι Γερμανιδες, ασπρες-ασπρες, συνηθως ξανθες, και πανω απο ολα "απιστες", αρα προς καταναλωση.



Να προσθεσουμε στα παραπανω τα κλασικα θεματα διαφορετικης κουλτουρας (λεμε τωρα), θρησκειας, γλωσσας, και εδεσε το γλυκο. Καμμιά λογικη αφομοιωσης, καμμια λογικη ενταξης, καμμια λογικη "επιστροφης"

Οσο για τον ορο "λαθρομεταναστες" ειναι ΚΑΙ δοκιμος ΚΑΙ σωστος, και χαρακτηριζει τη μεγαλυτερη μεριδα εισερχομενων. Ετσι οπως το παμε, ο τυπος που διαβαζει εφημεριδα πανω απο τον ωμο μας θα λεγεται "παρανομος αναγνωστης", ο δε τυπος που φερνει προϊοντα εκτος τυπικων εμπορικων οδων θα λεγεται "παρανομεμπορος" :lol:

Η μεταναστευση απαιτει αδεια απο το κρατος που πας, δεν ειναι τουρισμος, και ελεγχεται. Οταν αποφασισεις να μπεις και να εγκατασταθεις σε χωρα χωρις αδεια, εισαι λαθρομεταναστης._

Να μην αρχισουμε τη συζητηση τωρα για το γιατι δεν σταματανε σε μια απο τις πολλες χωρες που διασχιζουν αλλα θελουν Γερμανια/Σουηδια/Νορβηγια. Hint: δεν ψαχνουν τη δροσια γιατι βαρεθηκαν τη ζεστη.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#471070 Σχετικά με τον όρο "λαθρομετανάστης" μπορείς να διαβάσεις μια ενδιαφέρουσα και τεκμηριωμένη άποψη εδώ:
https://elawyer.blogspot.gr/2012/04/blog-post.html?m=1

Υπάρχουν και άλλα παρόμοια, θα τα βρεις με μια αναζήτηση στο google του keyword "όρος λαθρομετανάστης".

Το αν έχουν δεξιότητες ή όχι οι πρόσφυγες, δεν το γνωρίζεις. Ο μόνος τρόπος να το γνωρίσεις είναι να τους δώσεις την ευκαιρία να το αποδείξουν.

Το ίδιο ισχύει και για την οικογενειακή τους κατάσταση. Αν γνωρίζεις το αντίθετο (ότι δλδ οι περισσότεροι δεν έχουν οικογένεια) θα ήθελα να μάθω πως έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα.

Γενικά το άρθρο είναι σαφές, δε χωράει τη δική σου ερμηνεία.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#471092
REALZEUS έγραψε:Επειδή τα έχω δει κι εγώ αυτά dimik, γνωρίζω καλά ότι πουλάνε ό,τι έχουν και δεν έχουν για το ταξίδι εδώ. Επειδή εκεί βρέχει βόμβες. Αλλά και να μην έβρεχε, εσύ θα καθόσουν με τον κάθε Μουλά πάνω από το κεφάλι σου αν μπορούσες να κάνεις το ταξίδι και ότι θε να βγει ας βγει;

Γενικά δεν καταλαβαίνω την έλλειψη συμπόνοιας (από όπου και αν προέρχεται) προς ανθρώπους κατατρεγμένους.

ΥΓ: Το ότι είχες την τύχη να γεννηθείς σε μια χώρα που σου δίνει το δικαίωμα να πας σε μια διπλανή χώρα δεν σε κάνει (ούτε με κάνει) ανώτερο του διπλανού. Καθαρή τύχη είναι και ανθρώπινο δημιούργημα.


Αν τα πουλάνε σε ποιούς στέλνουν μετά τα επιδόματα με Western Union; :hmmm:

Δεν είναι θέμα συμπόνοιας, άλλωστε αυτό μόνο εγώ το ξέρω :)

Oύτε ισότητας, αν κι εγώ δεν μπορώ να κάνω το αντίστοιχο με αυτούς

Λογικής είναι και αυτή λέει ότι όσους κατατρεγμένους και να υποδεχθείς όσους και να περιθάλψεις δεν γίνεται να μετακομίσει όλη η Ν.Α Ασία και η Μ.Ανατολή στην Ευρώπη επειδή μπορεί, αυτό κάποια στιγμή θα δημιουργήσει τα ίδια ανθρωπιστικά προβλήματα με εκεί χωρίς να επεκταθούμε στα κοινωνικά. Στην Ελλάδα το βλέπουμε ήδη στους καταυλισμούς και στους Μοριάδες. Θα ήταν χίλιες φορές προτιμότερο και πιο ανθρωπιστικό τα χρήματα που ξοδεύονται για αυτούς που έρχονται να δίνονται για την ανάπτυξη των χωρών προέλευσης.

Btw κι εδώ έχει πάρα πολλούς μετανάστες από Ασία και είναι και γαμώ τα παιδιά αλλά έρχονται σε ελεγχόμενους αριθμούς, με χαρτιά κλπ, έχουν όλοι την δουλειά τους, είναι ευγενέστατοι και πολλοί φροντίζουν μάλιστα να σπουδάσουν, μπορεί αυτό να γίνει όταν σκάνε μύτη σε ανεξέλεγκτους αριθμούς επι μακρόν; Εκεί είναι το πρόβλημα μου.


Ναι είναι σκληρό, είναι κυνικό είναι ότι θες αλλά πρέπει να υπάρχει ένα όριο για την ευρυθμη λειτουργία του κατασκευάσματος που λέμε κοινωνία, αλλιώς θα κάνει ο καθένας ότι γουστάρει because κατατρεγμένος.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#471098
saxon_747 έγραψε:Σχετικά με τον όρο "λαθρομετανάστης" μπορείς να διαβάσεις μια ενδιαφέρουσα και τεκμηριωμένη άποψη εδώ:
https://elawyer.blogspot.gr/2012/04/blog-post.html?m=1

Ωραία η παραπομπή του δικηγόρου και ενδιαφέροντα τα σχόλια από κάτω
Άβαταρ μέλους
By elvet
#471101
g8777 έγραψε:Απλα δεν χανω τον χρονο μου σε αυτιστικες συνομιλιες αγαπητε. :s_cool

ΥΓ Εκκρεμουν παμπολλα ερωτηματα δικα μου για τα οποια ποιησες τη νησσα (την παρανομια περιμενω ακομα :s_yes ) , δεν προκειται να ξαναγυροφερνω περιξ των ιδιων και ιδιων, εστω και χρησιμοποιειται το παμπαλαιο κολπο του "κοτεψες" λες και αη γκιβ ε φακ σαν νηπιο . Το επιπεδο και η πραγματικη προσωπικη αποψη εχει παρατεθει εδω και καμποσες σελιδες, εστω και συγκαλυμμενο μεσα σε απειρα roundabout διαλεκτικης. :whistlink:

Σου απάντησα ήδη 2 φορές και σου απαντώ και τρίτη:
" Παρανομεί γιατί δεν διαχωρίζει τους ανθρώπους ανάλογα με το νομικό τους καθεστώς. Άλλοι νόμοι και συνθήκες αφορούν τους πρόσφυγες άλλοι τους λαθρομετανάστες. Αυτό είναι παράνομο και επιβαρύνει τους πρόσφυγες που έχουν ανάγκη. Επίσης, παρανομεί στο να μην τηρεί τις σωστές διαδικασίες έκδοσης και να μην φυλάει τα σύνορα όπως πρέπει."
Εσύ δεν κάνεις τον κόπο να απαντήσεις σε αυτό που σε ρωτάω (για 3η φορά):Εσύ δεν μας είπες θεωρείς ότι οι πρόσφυγες, οι παράνομοι μετανάστες, οι αιτούμενοι πολιτικό άσυλο (π.χ. 8 τούρκοι στρατιωτικοί), έχουν ίδια δικαιώματα και πρέπει να αντιμετωπίζονται το ίδιο από το κράτος;
Άβαταρ μέλους
By elvet
#471104
Asimov έγραψε:@elvet
Είναι αποδεκτό, σε αντίθεση με το "λαθρο".

Εγώ δεν αποδίδω σε κανέναν χαρακτηρισμους ελαφρά τη καρδία.

Όμως, πως να το κάνουμε, μιλώντας χαλαρά για "λαθρομετανάστες", "σταλινικους" (οι... ΣΥΡΙΖΑιοι, για όνομα , θα σηκωθεί ο πατερουλης από τον τάφο ) και, αν θυμάμαι καλά, με, ας πούμε, "συγκεκριμένες" απόψεις περί εμφυλίου και άλλα τέτοια, κάποιος μπορεί να είναι ή να μην είναι πολλά πράγματα, αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν είναι αχρωματιστος και χωρίς προκαταληψεις.

Το λαθρο δεν είναι αποδεκτό μόνο για τους μετανάστες;
Εάν είναι έτσι το βλέπω υποκριτικό δηλαδή μας ενοχλεί η λέξη και όχι η έννοια.
Εάν δεν αφορά μόνο τη μετανάστευση θα πρέπει να διαμαρτυρόμαστε για κάθε χρήση του:
Άρα στη λαθρεπιβίβαση και στους λαθροθήρες βλέπουμε ακροδεξιά ιδεολογία;
Οι λαθρέμποροι και το λαθρεμπόριο είναι όροι κίτρινου τύπου;
Και στη μικροβιολογία ο όρος λαθροβίωση υποκρύπτει κάτι …εχμμμ ύποπτο;;;
Προφανώς δεν είναι κανένας μας χωρίς προσωπική άποψη, γνώμη, θέση, ιδέες και προκαταλήψεις.
Στα άλλα, μου λες ότι δεν χαρακτηρίζεις ελαφρά την καρδία άρα αφήνοντας τέτοια υπονοούμενα με χαρακτηρίζεις υπογείως. Επειδή θεωρώ μεγάλη βρισιά και προσβολή τον χαρακτηρισμό φασίστα, σου λέω ότι αυτή η αισχρή υπόγεια υπόνοια που αφήνεις είναι μεγάλη |λογοκρισία| από μέρους σου. Κρίμα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#471112 Αυτό δεν είναι απάντηση, είναι μια μπούρδα. Παραβιάζει ΤΟΝ ΤΆΔΕ νόμο (ΠΆΡΑ +ΝΟΜΟΣ) - - - - - >επισυρει την ΔΕΙΝΆ ποινή. Οπότε πέρα από την παράθεση της νομοθεσίας στείλε μας και κάνα λυνκ με τις νομικές ενέργειες που έγιναν εναντίον της Ελλάδας για την συγκεκριμένη περίπτωση. Όσο γι αυτό που είπα εγώ( ή που νομίζεις ότι είπα εγώ) για τον διαχωρισμό των εισερχομένων αναλόγως του νομικού καθεστώτος τους περιμένω να μου δείξεις και ΠΟΥ το είπα. Καλή νοητική πουστιτσα :s_roses πάντως η εξομοίωση των 8 (ΟΚΤΏ) αιτουντων πολιτικού ασύλου με τους θαλασσοπνιγμενους. Α, και δεν πιστεύω να νομίζεις ότι μας έχεις αναφέρει ξεκάθαρα την προσωπική σου άποψη επί του θέματος σκεπαζομενος με την βελεντζα του "να τηρούνται οι νόμοι". :s_biggrin
Χωριό που φαίνεται βέβαια...

Κατά τα άλλα το τοπικό ξεχειλίζει ΣΚΑΤΙΛΑ. :s_roses Τα γνωστά δλδ :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#471114 Κοίτα,
Αν ήμουν βέβαιος ότι είσαι φασίστας ή οτιδήποτε, θα σου το έλεγα χωρίς περιστροφές, δε μασάω τα λόγια μου.
Παραδειγματος χάριν, edit, δεν χρειαζόταν αυτo, mod..
Εσύ δεν ξέρω τι είσαι, αλλά σίγουρα δεν φαίνεσαι ανοιχτομυαλος.