Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#618288
otso έγραψε:Μαρκο εισαι οπαδος των ανοιχτων συνορων ; Εχεις καποιο οριο που θα ελεγες επ σαν πολλοι ηρθανε; και ποιο;
100.000.000 ειναι πολλοι;
Εγω παντως ειμαι υπερ ,επειδη ειμαι σιγουρος οτι οταν καταρευσει το συστημα οι συντροφοι απο το πακισταν και το αφγανισταν θα μου δωσουν ενα πιατο φαι και μια μπεμβε.



100 εκατομμύρια; Πού τέτοια τύχη ;Οχι με 100 εκατομμύρια , με 10 εκατομμύρια μεταναστες ήμασταν αρχοντοπούλα. :iconcool:

Ποιός θα κουνιόταν; Άνοιγμα στροφιγγας και σε 2 24ωρα η γειτονιά του Κιλο θα μοσχομυριζε γάτα. :eat:



Άσε την αναγέννηση της αγροτικής οικονομίας. Την ανάσα που θα πάρει ο κατατρεγμένος Έλληνας παραγωγος. Στα τάρταρα τα εργατικά,μην σου πω ότι με ένα πιάτο φακή καθάρισες. Επιτέλους να μπορεί και ο αγνός Έλλην αγκρικολας να αναλογιστεί για τίς μεγάλες αλήθειες της ζωής στα καφενεία καθ'όλη την διάρκεια του έτους. :iconcool: Όχι μόνο οι φλωροι στις Γλυφαδες οτσο μου. Και όλο αυτό θα συμπαρασύρει ένα τεράστιο κομμάτι της βιομηχανίας τροφίμων & ποτών. Αθηναϊκή ζυθοποιία,Τσιλιλης, Κρετα Φαρμ, Υφαντής κλπ. Ξέρεις τι ανάπτυξη θα έχουν στο ενδεχόμενο σενάριο που αναφέρω; :rtfm:

Και όταν με το καλό δροσίσει τις πρώτες πρωινές ώρες και σηκωθεί για σπίτι ο καλός ποιμένας, ακόμα ένα πρόβλημα θα έχει βρει την λύση του οτσο. Αναστεναζουν οι στάνες μέχρι τώρα που μιλάμε, αμαρτία από τον Θεό είναι. :( Είπαμε ότι είναι καλό και το χαλάζι αλλά ως πόσο χαλάζι βρε οτσο; :( Να γυρίσουν νταβραντισμενοι και να τους περιμένουν τα Ουρεί του Παραδείσου. Ασχέτως φύλου, εδώ ας είμαστε ρεαλισται . Φιφτυ σιφτυ πάει η αναλογία πάνω από τ αυλάκι και 3.6- 96.4 από κάτω. :roll:
Τέρμα πια τα διαζύγια,οι φόνοι, οι ξυλοδαρμοί, αδελφοκτονιες κλπ φολκλορικά της αγνής ελληνικής φύσης. Με τζάμπα κολλιγους γιατί να φωνάξεις; Εργατικά χέρια και κώλοι θα υπάρχουν να τρώνε καί τά τρισέγγονα. :rtfm:

Γι αυτό σου λέω οτσο. Όχι 100 εκατομμύρια, μακάρι να πλακωναν όσοι ονομάζονται Λι . :yahoo:

Ε και σε τελική ας φύγουν οι παλιοί μετανάστες, πούλο, ότι είχαν να αλλοιώσουν το αλλοίωσαν , να πανε στα σπίτια τους στον βορρά.

Οτσε δεν είσαι εντάξει να ξέρεις πάντως. :s_dunno
Με άδεια χέρια γύρισες, αλλού έστελνες ταπερακια. :( :s_blush

Εμείς δλδ δεν έχουμε ανάγκες; :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#618290
otso έγραψε:Μαρκο εισαι οπαδος των ανοιχτων συνορων ; Εχεις καποιο οριο που θα ελεγες επ σαν πολλοι ηρθανε; και ποιο;
100.000.000 ειναι πολλοι;
Εγω παντως ειμαι υπερ ,επειδη ειμαι σιγουρος οτι οταν καταρευσει το συστημα οι συντροφοι απο το πακισταν και το αφγανισταν θα μου δωσουν ενα πιατο φαι και μια μπεμβε.


Συμφωνώ κι εγώ! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By 224v
#618321 Εγώ λέω να αρχίσουμε να φεύγουμε, να πάμε σε άλλη γη σε άλλα μέρη φτηνά να μας στέλνουν εκεί τη σύνταξη και να μείνουν οι νέοι αφιχθεντες μόνοι τους να φάνε τις σάρκες τους. Οταν το ολοκληρώσουν αυτό τότε ξανάγυριζουμε....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#619175 Όσο και να αντιπαθώ τη ΝΔ οφείλω να πω ότι είναι ξεκάθαρο ότι η επίθεση στον Στεφανή από την ''Εφημερίδα των συντακτών'' έγινε γιατί σε κάποιες δεν αρέσει ο ρόλος του στο μεταναστευτικό. Ειδικά μετά από κάποια πιο σοβαρά μέτρα που ελήφθησαν στον Έβρο. Το πιθανότερο είναι να ψάξουν τρόπους να τον βγάλουν από η μέση το επόμενο διάστημα ώστε να αναλάβει κάποιος άχρηστος που θα αναλώνεται σε δηλώσεις, διαπιστώσεις και βαθυστόχαστες αναλύσεις χωρίς επί της ουσίας να κάνει τίποτα.
Πάντως στα νησιά δεν υπάρχει σφράγισμα οπότε δεν αποκλείεται το κλείσιμο ου Έβρου (λέμε τώρα) να φέρει κι άλλες ροές στα νησιά. Μάλιστα κάπου είδα ότι ο γενικός γραμματέας πρώτης υποδοχής (!) είπε ότι η κυβέρνηση αναμένει άλλους 100000 μετανάστες στα νησιά το 2020. Πολύ αισιόδοξους τους βρίσκω αλλά αφού περιμένουν 100000 τότε ο σουλτάνος θα στείλει 200000 για να στρώσουν! :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#619179 H efsyn δεν έχει στοχοποιήσει τον συγκεκριμένο, αλλά γενικώς όλους όσους δεν είναι αυτό που δηλώνουν σε ότι αφορά τις σπουδές τους.
Πριν ήταν η ιστορία με τον υφυπουργό εξωτερικών.
Δεν έχει να κάνει με το προσφυγικό-μεταναστευτικό.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#619198 Στην Ελλάδα πολλοί δηλώνουν ο,τι θέλουν και πλαστογραφούν πτυχία. Σε παγκοσμιο επίπεδο δε κυκλοφορούν μαϊμού πτυχία, σε απίστευτο βαθμό. Πλέον ακόμα και στη Μ.Ανατολη όταν λες τι έχεις σπουδάσει, ζητάνε το πρωτότυπο και μετά στέλνουν γράμμα για επιβεβαίωση στο πανεπιστήμιο που το εξέδωσε.
Σιγά μην καθοντουσαν στη τούρλα του Σαββάτου των υπουργοποιησεων να τσεκαρουν πτυχία.
Κάκιστα βέβαια ψεύδονται όταν δεν χρειάζεται, αφού η επαγγελματική τους πορεία είναι αναγνωρισμένη

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#619314
Κάκιστα βέβαια ψεύδονται όταν δεν χρειάζεται, αφού η επαγγελματική τους πορεία είναι αναγνωρισμένη


say again? :lol:

Να μας συμπαθάς αλλά για το μόνο που μπορείς να το πεις αυτό ειανι για τον Στεφανή, οι υπόλοιποι ένα μάτσο άχρηστοι ειναι που ψεύδονται γιατί αλλιώς δε θα διορίζονταν. Κοτζάμ υφυπουργάρα έκανε ο Κούλης τον απίθανο του Κήρυκα για να του μαζέψει τα ψηφαλάκια της ομογένειας και παίζει να μην έχει ούτε απολυτήριο δημοτικού

Όσο για την τούρλα του Σαββάτου, το κράτος την καθαρίστρια που πολεμούσε να δουλέψει μια χαρά της γάμησε το σπιτάκι που πλαστογράφησε ενα κωλοαπολυτήριο.

Ασε μας να χαρείς :s_hang
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#619321
rx8_drifter έγραψε:Όσο για την τούρλα του Σαββάτου, το κράτος την καθαρίστρια που πολεμούσε να δουλέψει μια χαρά της γάμησε το σπιτάκι που πλαστογράφησε ενα κωλοαπολυτήριο.

Ασε μας να χαρείς :s_hang

κωλοαπολυτήριο ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. Δημοτικού γαμώ το κέρατό μου.

Γι αυτό κράζω διαρκώς τους μετανοιωμένους της αριστεράς και εδώ και αλλού και το άγχος τους να κάνουν ισοσκελισμένη κριτική. ΌΧΙ δεν έχω ίση απόσταση με τους βλαμμένους του ΣΥΡΙΖΑ σε σχέση με τα σκατόψυχα καθάρματα της ΝΔ. Σόρι :oops:
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#619362 Το μεταναστευτικό είναι σοβαρό ζήτημα οπότε χρειάζεται κάποιος που να έχει την ικανότητα να διαχειριστεί την κατάσταση. Να το λύσει δεν μπορεί κανείς αλλά χρειάζεται κάποιος που να προσπαθεί τουλάχιστον. Να κάνει κάτι δηλαδή και όχι να αναλώνεται σε άχρηστες διαπιστώσεις στην τηλεόραση όπως οι περισσότεροι της ΝΔ. Ο Στεφανής κάνει κάποιες προσπάθειες (και είναι ο πρώτος στο μεταναστευτικό) οπότε ορθώς είναι στη θέση ασχέτως πτυχίων. Και επιμένω ότι το μεταναστευτικό είναι ξεκάθαρα ο λόγος που επιτέθηκε Εφσυν στον Στεφανή. Εδώ τα είχαν βάλει μέχρι και με τον ΔΟΜ επειδή συμφωνούσε με τη διαχείριση του Μητσοτάκη στο θέμα.
https://www.efsyn.gr/stiles/ypografoyn/ ... prosfygiko
Πάντως ο Μητσοτάκης είναι απίστευτα υποτακτικός στις ΜΚΟ. Σε ένα όχι ιδιαίτερα αξιόπιστο site είχα διαβάσει ότι αν θέλουν οι ΜΚΟ μπορούν να επιβάλουν καταστάσεις και μου είχε φανεί υπερβολή αλλά φαίνεται πως είναι αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#619400 Βασικά αν η ΝΔ αντιλαμβανόταν τη σοβαρότητα του μεταναστευτικού δε θα έβαζε έναν στρατιωτικό εμφανώς επικίνδυνα άσχετο με το θέμα.
Πέρα από την πρόσκαιρη ανόρθωση πέους ορισμένων εκ των ψηφοφόρων το πρόβλημα θα είναι εδώ και όταν πέσουν τα φώτα και θα κληθεί η χώρα αργότερα να δει τι θα κάνει με χιλιάδες μαντρωμένους για χρόνια σε κλειστά κέντρα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#619403 Στον Στρατό είχε ανατεθεί τότε που το μεταναστευτικό ήταν στα πολύ πάνω του το 2015 όμως. Εκεί δεν είδα κάποιον να έχει ενστάσεις. Την πάπια έκαναν όλοι κι έψαχναν πως να πετάξουν από πάνω τους την καυτή πατάτα. Όπου όλοι = δήμοι, ΜΚΟ, λοιπες δημόσιες υπηρεσίες κτλ.
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#619424 Βασικά ναι ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν ο πρώτος που ενέπλεξε τον στρατό στο μεταναστευτικό. Όσο για τα κλειστά κέντρα έχω ξαναπεί ότι δεν θα είναι επί της ουσίας κλειστά καθώς δεν προβλέπεται κράτηση για αιτούντες άσυλο.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#619527 Για ποιο στρατό μιλάμε τώρα; Πότε πήγε ο στρατός σε περιοχές να μιλήσουν για σχεδιαζόμενα hot spot το 2015, μήπως ποτέ;
Πολιτική ηγεσία είναι ο συγκεκριμένος, και επ αυτού μίλησα.
Τώρα για τα κλειστά κέντρα που θα είναι κλειστά αλλά θα είναι σαν να είναι ανοιχτά, ας ξεκαθαρίσει πρώτα τι θέλει η κυβέρνηση και μετά μιλάμε.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#619552
Red Garland έγραψε:Για ποιο στρατό μιλάμε τώρα; Πότε πήγε ο στρατός σε περιοχές να μιλήσουν για σχεδιαζόμενα hot spot το 2015, μήπως ποτέ;
.
Μην παίρνεις και όρκο.... ! :lol:
Με ένα απλό γκουγκλάρισμα (μεταναστευτικό Φλώρος) και επειδή ο εμπλεκόμενος είναι λίαν γνωστός μου ( :innocent: ) και ξέρω πως -λόγω της τότε εμπλοκής του- έφτασε το όνομά του να συζητείται ακόμα και σήμερα μέχρι και για Α/ΓΕΕΘΑ του χρόνου (χλωμό, αλλά :offtopic: ), παραθέτω αυτό ως απόδειξη :
http://www.mod.mil.gr/synenteyxeis-typo ... nasteytiko
<< ........και ο Υποστράτηγος Κωνσταντίνος Φλώρος, ο οποίος έχει εκ μέρους του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας το γενικό συντονισμό της προετοιμασίας των πέντε hotspots και των δύο relocation centers, ..... >> και πιό κάτω στο κείμενο του link :
<<.... Θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τον Αναπληρωτή Υπουργό, διότι έχει σηκώσει στην πλάτη του ένα πάρα πολύ μεγάλο μέρος των επιχειρήσεων όπως θα ήθελα να ευχαριστήσω και τους Αρχηγούς, τον συντονιστή κ. Φλώρο, τους Αξιωματικούς, τους Υπαξιωματικούς αλλά και τους στρατιώτες οι οποίοι έχουν εμπλακεί σε όλη αυτή την επιχείρηση και πράγματι έκαναν περήφανες τις ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις, γιατί κατάφεραν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα να ανταπεξέλθουν σε μια εθνική αποστολή. >>

Συνεχίστε τώρα, άλλωστε δεν ασχολούμαι με το πολιτικό σκέλος της συζήτησής σας, όμως οφείλω να βοηθάω εκεί που ξέρω, με στοιχεία και όχι επειδή .... έτσι νόμιζα ! :oops:
:s_bye