Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#99459 Ανοιξα αυτο το θεμα και αν χρειαστει να διορθωθει ο τιτλος του.

Βασικα το ανοιξα διοτι εχω καταληξει σε καποια συμπερασματα υστερα απο τοσα χρονια.
Εδω και εξι μηνες λοιπω επαρχια οπου εργαζομαι.Εκει λοιπον χτυπαω 10 ωρα και 12ωρα εργασιας οποτε μου μενει λιγος ελευθερος χρονος.
Αυτο ειναι κατι που δεν μου αρεσει αλλα δεν γινεται διαφορετικα.
Τον ελευθερο μου χρονο εκει προσπαθω να τον περασω πηγαινοντας σε καποιο καλο εστιατοριο παραλιακο ή και σε ψησταριες οπου τρωμε ,πινουμε και συζηταμε .
Ιντερνετ δεν εχω εκει περα.

Πριν λιγες μερες ηρθα εδω αθηνα για πασχα.
Εκτος του οτι εκανα κατι δουλειες που επρεπε,παρατηρω οτι χανω αρκετο χρονο με το να καθομαι σε μια οθονη και να διαβαζω διαφορα πραματα σκοτωνοντας την ωρα μου.
εχω φτασει σε σημειο οπου ο ελευθερος χρονος που εχω εδω και για τον οποιο παραπονιομουν στην επαρχια οτι δεν υπαρχει,να μην τον εκμεταλλευομαι.
Τελικα μιλαμε για εθισμο,δεν εξηγηται διαφορετικα..
Σκεφτηκα να παω να κανω μια διακοπη συνδεσης και να τελειωνει το πανηγυρακι.
Να παρω τον υπολογιστη και να τον πεταξω στα σκουπιδια γιατι τελικα μονο κακο μου κανει και δεν μου προσφερει απολυτως τιποτα.
Και αυτα τα γραφω τωρα που εζησα καιρο χωρις το διαδικτυο και τις υπερπληθωρισμο ανοησιων που υπαρχουν εκει μεσα.

Γιατι τελικα αυτο το πραμα σε κανει τεμπελη,να καθομαι τοσες ωρες στην οθονη ενω διαφορετικα θα μπορουσα να κανω αλλα πραματα και που δεν τα κανω γιατι περνανε οι ωρες στην οθονη του υπολογιστη και κοιταζω την ωρα και λεω ,ρε πουστη μου,πηγε η μερα μου χαμενη. Φτου :slap:

Σιγουρα για πολλους ειναι χρησιμο εργαλειο .
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#99471 Σίγουρα είναι εξάρτηση, από την άλλη για πολλούς από εμάς είναι εργαλείο, χωρίς υπολογιστή δεν μπορώ καθόλου μέχρι του σημείου να αναρωτιέμαι πως ζούσαμε χωρίς υπολογιστές.

Η καθημερινότητα μου περιλαμβάνει αρκετή / αρκετές ώρες στον υπολογιστή,
Δουλεύοντας στο μηχανουργείο ανατρέχω συνεχώς στα σχέδια των κομματιών που επεξεργάζομαι μη κάνω κάποιο λάθος στις διαστάσεις, είναι συνεχώς δίπλα μου λοιπόν, μετά λόγω προβλήματος στη μέση μου κάθε μισή ώρα θέλω να κάτσω λίγα λεπτά, οπότε ή μπαίνω στα site ή ψάχνω να βρώ κάτι που χρειάζομαι στο net, ή απαντώ στα mail μου, είμαι εδώ από τις 07.00 μέχρι τις 20.30 - 21.00, μετά ανεβαίνω στο σπίτι, εκεί δεν αγγίζω τον υπολογιστή του γραφείου, ούτε που τον ανοίγω, από το κινητό δεν μπαίνω, τις ώρες που λείπω από το μηχανουργείο ούτε που τον σκέφτομαι, άρα είναι 100% εργαλείο της δουλειά μου όπως ο τόρνος, η φρέζα, η TIG.

μου έχει λύσει τα χέρια κάνοντας μου οικονομία, στα παλιότερα χρόνια όταν ήθελα να δω στην δουλειά μου τα νέα μηχανήματα παρακολουθούσα 3 εκθέσεις σε Ιταλία , Γερμανία, από το 2005 και μετά το τελευταίο ταξίδι στο Αννόβερο που έκανα στροφή και άφησα την συσκευασία και την βιομηχανία γενικότερα έκοψα και τα ταξίδια που κόστιζαν αρκετά χιλιάρικα τον χρόνο, χαλάρωσα και από το άγχος των αεροδρομίων, του πήγαινε - έλα και της απουσίας από τη δουλειά.

Ότι θέλω τώρα το βρίσκω στον υπολογιστή, έχω επαγγελματικό εθισμό μαζί του, είμαι εξαρτημένος αλλά όχι στον βαθμό που θα με εμποδίζει στη δουλειά, είναι πιστός συνεργάτης, φατσοβιβλίο δεν έχω και ούτε πρόκειται, ίσως πολύ αργότερα αλλά και πάλι για επαγγελματικούς λόγους κάνω κάτι για να φανεί σε μεγαλύτερο εύρος η δουλειά μου αλλά όχι για κουτσομπολιά κλπ.

Το καλύτερο δώρο που έκανε ο άνθρωπος στον εαυτό του, o υπολογιστής και to net.
Άβαταρ μέλους
By g47
#99472 Διαβασε εδω και δε θα χασεις χρονο. Θα τον επενδυσεις. :shifty:

http://www.orthodoxia.gr/

Γενικα παντως, το pc ειναι εργαλειο δουλειας.
Αν αναφερομαστε μονο στον ελευθερο χρονο μας, σιγουρα οι ωρες μπροστα στο pc εχουν αυξηθει.
Λιγο που η :inlove: μπορει ναναι μακρια καποιες περιοδους και θα επιδιωξω να ειμαι στο pc, λιγο που τα ωραρια δουλειας ειναι περιεργα οποτε δε μπορεις να προγραμματισεις να παιξεις ενα 5χ5...
Oι φιλοι παλι εχουν απομακρυνθει και αυτοι λογω δουλειας (απο την παρεα μου, 7 μαντραχαλαδων, δεν εχει μεινει κανεις Ελλαδα, διασκορπιστηκαμε ολοι).
Μεσοβδομαδιατικα δεν υπαρχει καν η ορεξη που υπηρχε στη σχολη γιατι απλα δεν ειμαι το ιδιο ξεκουραστος, βαλε και το οτι το Σαβ/Κο μαζευονται τοσες υποχρεωσεις, πολλες φορες οταν εχω χρονο προτιμω απλα να καθησω να ηρεμησω παρα να κανω το οτιδηποτε.
Για μενα δεν ειναι χαμενος χρονος, ειναι ξεκουραση, κατι για να αδειασει το μυαλο.
Θα το αντικαθιστουσα μονο με το να παω να παιξω ενα μπασκετ αλλα και να ηθελα δε γινεται, στο κωλονησο δε ξερουν τι ειναι.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#99473
GTI έγραψε:Κάνε μια απεμπλοκή
Άβαταρ μέλους
By IKE
#99474 offtopic [mod]
Άβαταρ μέλους
By IKE
#99475 offtopic [mod]
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#99476 Προσωπικά έχανα πολύ χρόνο στο ίντερνετ. όλο μαλακιουλες φατσοβιβλιο φόρουμ κλπ κλπ. πλέον έχω μετατρέψει το ίντερνετ σε δουλειά παίζοντας ονλαιν στην pokerstars.ακόμα περισσότερες ώρες δλδ μπροστά στο λάπτοπ.τουλάχιστον τώρα αμοιβομαι για τις ώρες αυτές

< with smoke signals cause New tapatalk sucks
Άβαταρ μέλους
By IKE
#99477 Πρόσεξε μη μεινεις ταπί από τα πολλά έσοδα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#99478
italakias έγραψε:Σκεφτηκα να παω να κανω μια διακοπη συνδεσης και να τελειωνει το πανηγυρακι.
Να παρω τον υπολογιστη και να τον πεταξω στα σκουπιδια γιατι τελικα μονο κακο μου κανει και δεν μου προσφερει απολυτως τιποτα.
.



Αυτό ακούγεται καλό.
Εγκρίνω και προτείνω να γίνει άμεσα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#99484
NickTG έγραψε:
italakias έγραψε:Σκεφτηκα να παω να κανω μια διακοπη συνδεσης και να τελειωνει το πανηγυρακι.
Να παρω τον υπολογιστη και να τον πεταξω στα σκουπιδια γιατι τελικα μονο κακο μου κανει και δεν μου προσφερει απολυτως τιποτα.
.



Αυτό ακούγεται καλό.
Εγκρίνω και προτείνω να γίνει άμεσα.

Κατι τετοια ποστ ειναι που με κανουν και αναστελλω συνεχως την διακοπη συνδεσης. :shifty: