Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561991
sknipper έγραψε:
seismic έγραψε:Όταν γίνει ένας σεισμός τα κανάλια όλα θα πάνε να ρωτήσουν τον Παπαμπάφο αν θα ξανά γίνει σεισμός.
Αυτός δεν μπορεί να κάνει πρόβλεψη και θα αρνηθεί να πει άποψη.
Το ερώτημα είναι γιατί ρωτούν τα κανάλια της τηλεόρασης και το ποιο μεγάλο ερώτημα είναι γιατί ρωτούν κάτι που ξέρουν ότι δεν θα πάρουν σαφή απάντηση?
Με βάση αυτά που έχεις πει έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι έχεις ηλικία τέτοια που σου εξασφαλίζει εμπειρία ζωής, ζεις σε νησί της Ελλάδας και είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος. Οπότε να θεωρήσω ότι είναι ρητορική η ερώτησή σου;
Είναι ότι ποιο αληθινό μπορεί να ακουστεί. Δεν υπάρχει πρόβλεψη σεισμού Γιατί ρωτάνε αν αυτός ήταν ο κύριος σεισμός αφού αν δεν περάσουν αρκετές μέρες δεν μπορούν να ξέρουν οι σεισμολόγοι.
Και κάτι άλλο. Γιατί οι πολιτικοί μηχανικοί λένε ότι τα σπίτια μας είναι αλώβητα στον σεισμό και σε κάθε σεισμό έχουμε αστοχίες? :help:
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561994
Dimitris_P έγραψε:Μην κάνετε ερωτήσεις αν δεν θέλετε να λάβετε απαντήσεις.

Ίσως θέλουν να μάθουν την αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561995
red_monster έγραψε:Πως προκύπτει ότι είναι σκεπτόμενος άνθρωπος? Επειδή χρησιμοποιεί δυσνόητες λέξεις σε τυχαία σειρά ? :hmmm:
Όχι για αυτό. Αλλά γιατί δεν τρώω σανό.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#562028 Seismic... θα σου πω ένα μυστικό...















































































Όταν όλοι σου λένε πως κάνεις λάθος και είσαι ο μόνος που διαφωνεί, κατά 99,99% είσαι λάθος. Λίγη μετριοφροσύνη δεν βλάπτει. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By seismic
#562090 Αυτοί που διδάσκουν την αντισεισμική τεχνολογία συμφωνούν μαζί μου. Οι άσχετοι με το αντικείμενο της αντισεισμικής τεχνολογίας διαφωνούν. Θα σου δώσω και εγώ μια συμβουλή. Μην στέκεσαι πίσω από γάιδαρο και μπροστά σε εφευρέτη. :lol: Ο Παναγιώτης Καρύδης, ομότιμος καθηγητής αντισεισμικής τεχνολογίας στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο μιλάει για την ευρεσιτεχνία.
https://fdlvideosec.akamaized.net/media ... 68JYPU_X6U
Άβαταρ μέλους
By 224v
#562174
seismic έγραψε:Αυτοί που διδάσκουν την αντισεισμική τεχνολογία συμφωνούν μαζί μου. Οι άσχετοι με το αντικείμενο της αντισεισμικής τεχνολογίας διαφωνούν. Θα σου δώσω και εγώ μια συμβουλή. Μην στέκεσαι πίσω από γάιδαρο και μπροστά σε εφευρέτη. :lol: Ο Παναγιώτης Καρύδης, ομότιμος καθηγητής αντισεισμικής τεχνολογίας στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο μιλάει για την ευρεσιτεχνία.
https://fdlvideosec.akamaized.net/media ... 68JYPU_X6U


Κατ αρχην μην τρελλαινεσαι με τον Καρυδη, ηταν δημοσιοσχεσίτης και οι καθηγητες στο ΕΜΠ τον εχουν σε ελαχιστη υποληψη… τωρα αυτό που προτείνεις είναι ουσιαστικα μια προενταση του υποστηλωματος…. σιγουρα προσθετει στην αντοχή του σε σεισμο αλλα για να το εμπιστευθεί ενας μελετητης θα πρεπει να κανει συγκριτικη κοστολογηση ώστε να δει αν συμφερει τον εργολαβο…. πραγμα που σε ένα μονοροφο είναι απλο αλλα σε περισσοτερους ορόφους κανενας δεν θα διακινδυνευε κατι αγνωστο και πιο πολυπλοκο… (προενταση σε κολωνα).
Άβαταρ μέλους
By seismic
#562176
224v έγραψε:
seismic έγραψε:Αυτοί που διδάσκουν την αντισεισμική τεχνολογία συμφωνούν μαζί μου. Οι άσχετοι με το αντικείμενο της αντισεισμικής τεχνολογίας διαφωνούν. Θα σου δώσω και εγώ μια συμβουλή. Μην στέκεσαι πίσω από γάιδαρο και μπροστά σε εφευρέτη. :lol: Ο Παναγιώτης Καρύδης, ομότιμος καθηγητής αντισεισμικής τεχνολογίας στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο μιλάει για την ευρεσιτεχνία.
https://fdlvideosec.akamaized.net/media ... 68JYPU_X6U


Κατ αρχην μην τρελλαινεσαι με τον Καρυδη, ηταν δημοσιοσχεσίτης και οι καθηγητες στο ΕΜΠ τον εχουν σε ελαχιστη υποληψη… τωρα αυτό που προτείνεις είναι ουσιαστικα μια προενταση του υποστηλωματος…. σιγουρα προσθετει στην αντοχή του σε σεισμο αλλα για να το εμπιστευθεί ενας μελετητης θα πρεπει να κανει συγκριτικη κοστολογηση ώστε να δει αν συμφερει τον εργολαβο…. πραγμα που σε ένα μονοροφο είναι απλο αλλα σε περισσοτερους ορόφους κανενας δεν θα διακινδυνευε κατι αγνωστο και πιο πολυπλοκο… (προενταση σε κολωνα).

Δεν τρελαίνομαι Δεν είναι προένταση σε κολόνα. Είναι πάκτωση σε τοίχωμα με προγενέστερη προένταση μεταξύ της επιφάνιας θεμελίωσης και του μηχανισμού στο βάθος της γεώτρησης. Δεν μπορώ να απαντάω εδώ μέσα άλλο Γραφτείτε στην ομάδα μου και θα σας απαντώ στα πάντα.
https://www.facebook.com/groups/1227353 ... on_generic
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#562783 Νομίζω ότι το πράμα είναι ξεκάθαρο και ότι μετά από αυτό
seismic έγραψε:Δεν έχω να πω τίποτα άλλο.
και μετά και από αυτό
seismic έγραψε:...Δεν μπορώ να απαντάω εδώ μέσα άλλο Γραφτείτε στην ομάδα μου και θα σας απαντώ στα πάντα.....facebook.com....
μπορώ να θεωρήσω ότι έκλεισε ο κύκλος και ότι όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες, ενημέρωση ή συζήτηση για ένα τόσο εξειδικευμένο θέμα μπορεί να συνεχίσει εκεί.
ΤΕΛΟΣ.
Στο παρόν θέμα συνεχίζουμε για σεισμούς γενικότερα.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#562787 Συμφωνώ! Άλλωστε υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν συνδρομητικά επιστημονικά περιοδικά για να με διαβάσουν. Θα ήταν απρεπές αυτοί να πληρώνουν και εσείς να τα μαθαίνετε τσάμπα.
Είπαμε ΤΕΛΟΣ [mod]
Άβαταρ μέλους
By Govus
#568343 Κάτι αισθάνθηκα πριν κανά 5λεπτο, αλλά δεν βρίσκω πουθενά αναφορές :lol: .

έντιτ: Ερυθρές, 3,5 ρίχτερ, βάθος 2χλμ. :hmmm: ...

https://www.emsc-csem.org/Earthquake/ea ... ?id=747454