Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#40155
KWSN-Men έγραψε:Το avatar σου έχει λογικά περισσότερη ευστροφία.

ΔΕΝ είπα ότι έχουν και μας τα κρύβουν επειδή είναι πράκτορες των κομμουνιστών, είπα ότι υπάρχουν στοιχεία που λένε ότι το τάδε ή το δείνα ρήγμα δίνει σεισμούςς ανά 50-100-1000 χρόνια. Προφανώς αυτό δεν είναι αξιοποιήσιμο σε πρακτικό επίπεδο, πέρα από γενικότερο σχεδιασμό που μπορεί να λαμβάνει μια χώρα.

Oχι δεν υπάρχουν. Υπάρχουν για τα ελάχιστα ρήγματα που έχουν δώσει πρόσφατα σεισμό ή για ρήγματα που έχουν δώσει μεγάλους ιστορικούς σεισμούς. Δηλαδή πως μπορούμε να ξέρουμε ότι ένα ρήγμα δίνει 6R κάθε 300 χρόνια; Οταν η προηγούμενη σεισμικότητα ήταν το 1735 και είχε ελάχιστα θύματα σε κάτι χωριά; Και ύστερα τι πάει να πει 200 χρόνια; Ότι αν έδωσε το 1815 θα δώσει και του χρόνου;
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#40159 βαρωτσος ντωσει πονο στο σκαι
"δεν μπορει οι ιαπωνες να μου δινουν λεφτα και να με σεβονται για αυτο που κανω και στην ελλαδα παρολο την επιτυχια στις προβλεψεις μου να με χλευαζουν"
Άβαταρ μέλους
By spiros
#40165 εαν του δινουν λεφτα και σεβασμο οι Ιαπωνες, τι τον νοιαζει τι κανουν οι Ελληνες; :eat:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#40171
spiros έγραψε:εαν του δινουν λεφτα και σεβασμο οι Ιαπωνες, τι τον νοιαζει τι κανουν οι Ελληνες; :eat:

αλλη δουλεια εκει αλλη εδω προφανως..αμφιβαλλω οτι κραταει τους λιγους σταθμους του εδω για πλακα
(αλλα για future refrence εδω ειναι το επιμαχο pdf http://arxiv.org/pdf/1301.7634.pdf )
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#40180
cabala10 έγραψε:βαρωτσος ντωσει πονο στο σκαι
"δεν μπορει οι ιαπωνες να μου δινουν λεφτα και να με σεβονται για αυτο που κανω και στην ελλαδα παρολο την επιτυχια στις προβλεψεις μου να με χλευαζουν"

Μα τι πατριώτης! :inlove: Αντι για ακαδημαϊκός εκατομμυριούχος στην Ιαπωνία, εδώ χλευασμένος! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#40205
spiros έγραψε:εαν του δινουν λεφτα και σεβασμο οι Ιαπωνες, τι τον νοιαζει τι κανουν οι Ελληνες; :eat:


Οι Ιάπωνες μπήκαν επισήμως σε ύφεση, ενώ εμείς είμαστε σε φάση ανάπτυξης. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#40231
Corto Maltese έγραψε:
KWSN-Men έγραψε:Το avatar σου έχει λογικά περισσότερη ευστροφία.

ΔΕΝ είπα ότι έχουν και μας τα κρύβουν επειδή είναι πράκτορες των κομμουνιστών, είπα ότι υπάρχουν στοιχεία που λένε ότι το τάδε ή το δείνα ρήγμα δίνει σεισμούςς ανά 50-100-1000 χρόνια. Προφανώς αυτό δεν είναι αξιοποιήσιμο σε πρακτικό επίπεδο, πέρα από γενικότερο σχεδιασμό που μπορεί να λαμβάνει μια χώρα.

Oχι δεν υπάρχουν. Υπάρχουν για τα ελάχιστα ρήγματα που έχουν δώσει πρόσφατα σεισμό ή για ρήγματα που έχουν δώσει μεγάλους ιστορικούς σεισμούς. Δηλαδή πως μπορούμε να ξέρουμε ότι ένα ρήγμα δίνει 6R κάθε 300 χρόνια; Οταν η προηγούμενη σεισμικότητα ήταν το 1735 και είχε ελάχιστα θύματα σε κάτι χωριά; Και ύστερα τι πάει να πει 200 χρόνια; Ότι αν έδωσε το 1815 θα δώσει και του χρόνου;


Πού είναι το :whatever: ρε παιδιά; Λείπει.

Είπα εγώ ότι αν έκανε το 1815 και κάνει κάθε 200 χρόνια, θα κάνει του χρόνου; Όταν όμως ένα ρήγμα κάνει κάθε 45-60 χρόνια και είσαι στα 55, ξέρεις είναι θέμα (λίγου χρόνου).
Άβαταρ μέλους
By tazio
#40233
Χρήστος Λάππας έγραψε:
spiros έγραψε:εαν του δινουν λεφτα και σεβασμο οι Ιαπωνες, τι τον νοιαζει τι κανουν οι Ελληνες; :eat:


Οι Ιάπωνες μπήκαν επισήμως σε ύφεση, ενώ εμείς είμαστε σε φάση ανάπτυξης. :rtfm:


:lol: :omg: :s_rofl :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By bill33
#40252
KWSN-Men έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:
KWSN-Men έγραψε:Το avatar σου έχει λογικά περισσότερη ευστροφία.

ΔΕΝ είπα ότι έχουν και μας τα κρύβουν επειδή είναι πράκτορες των κομμουνιστών, είπα ότι υπάρχουν στοιχεία που λένε ότι το τάδε ή το δείνα ρήγμα δίνει σεισμούςς ανά 50-100-1000 χρόνια. Προφανώς αυτό δεν είναι αξιοποιήσιμο σε πρακτικό επίπεδο, πέρα από γενικότερο σχεδιασμό που μπορεί να λαμβάνει μια χώρα.

Oχι δεν υπάρχουν. Υπάρχουν για τα ελάχιστα ρήγματα που έχουν δώσει πρόσφατα σεισμό ή για ρήγματα που έχουν δώσει μεγάλους ιστορικούς σεισμούς. Δηλαδή πως μπορούμε να ξέρουμε ότι ένα ρήγμα δίνει 6R κάθε 300 χρόνια; Οταν η προηγούμενη σεισμικότητα ήταν το 1735 και είχε ελάχιστα θύματα σε κάτι χωριά; Και ύστερα τι πάει να πει 200 χρόνια; Ότι αν έδωσε το 1815 θα δώσει και του χρόνου;


Πού είναι το :whatever: ρε παιδιά; Λείπει.

Είπα εγώ ότι αν έκανε το 1815 και κάνει κάθε 200 χρόνια, θα κάνει του χρόνου; Όταν όμως ένα ρήγμα κάνει κάθε 45-60 χρόνια και είσαι στα 55, ξέρεις είναι θέμα (λίγου χρόνου).

Το ιδιο λες


ταπαταπαλκ!
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#40256 Ανάλογα.

Το περίμενουμε από στιγμή σε στιγμή τα επόμενα δέκα χρόνια με το περιμένουμε ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ που είναι η επέτειος είναι το ίδιο πράγμα, οκ.

Από εκεί και πέρα, ο γκάτζος του forum προφανώς δεν έχει διαβάσει πάμπολλες φορές που αναφέρουν σεισμολόγοι τι είδους και πότε αναμένουν σεισμικότητα από συγκεκρικριμένα ρήγματα μετά από μικρούς σεισμούς ή απλά το παίζει έξυπνος, ατυχώς, ως συνήθως.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#40258 Επειδή εδώ οι φραπέδες με τον Πεδουλάκη δε βοηθάνε, άστο. Σου απάντησα, άλλο αν δεν κατάλαβες. Το πρώτο βημα θα είναι να καταλαβαίνεις πότε δεν καταλαβαίνεις.

Για πες μου για σεισμολογία ρε μεγάλε, είμαι όλος αφτιά. Μοιάζεις με ειδικός και μεγάλος αητός που έλεγε και ο Ρίζος. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g47
#40272
Corto Maltese έγραψε:
cabala10 έγραψε:βαρωτσος ντωσει πονο στο σκαι
"δεν μπορει οι ιαπωνες να μου δινουν λεφτα και να με σεβονται για αυτο που κανω και στην ελλαδα παρολο την επιτυχια στις προβλεψεις μου να με χλευαζουν"

Μα τι πατριώτης! :inlove: Αντι για ακαδημαϊκός εκατομμυριούχος στην Ιαπωνία, εδώ χλευασμένος! :inlove:



Tα ιδια μας ελεγε και ο Τσελεντης οταν ειχα το μαθημα του.

red_monster έγραψε:σεισμολόγοι/μετεωρολόγοι/γεωλόγοι/ψυχολόγοι.... τα τέσσερα πιο @@λογικά επαγγέλματα :lol:


Στη γεωλογια δεν βρηκα τη λογικη που λες. Elaborate please.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#44045 Η ενημέρωση σήμερα, λόγω της απεργίας, πάσχει, πάντως έγιναν τουλάχιστον δύο μικροί σεισμοί στην θάλασσα λίγο ανατολικά στην Αττική, 3,2 και 2,2 Ρίχτερ το απόγευμα. Τους ένιωσα και τους 2, στο κέντρο κοντά μένω, και είχαν και βοή. Μάλιστα νομίζω έγινε κι άλλος πριν από λίγη ώρα αλλά δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση.

http://www.trelokouneli.gr/seismos-3-2- ... ore-551602