Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#98188 Γενικα η συζητηση ξεκινησε απο την απλη ερωτηση ενος γονιου που ενδιαφερετι για το παιδι του, και κατεληξε σε μια αντιπαραθεση του κωλου.
Άβαταρ μέλους
By IKE
#98202 Η "συζήτηση του κώλου" όπως την χαρακτηρίζεις θέτει τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση και απαντά ΑΚΡΙΒΩΣ στην ερώτηση του πρώτου ποστ.

ΥΓ. Έκανα το τεστ στο mensa.org, (το μισό επειδή βαρέθηκα), νομίζω είναι φτιαγμένο ειδικά για να νοιώσει ΔΙΑΝΟΙΑ ο οποιοσδήποτε. Πέραν αυτού, τι ακριβώς προσφέρει στην κοινωνία αυτό το concept? Ένας σύλλογος όπου θα δεχότανε μέλη (δηλαδή θα σου έλεγε ΝΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ, ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΑΡΤΕΛΙΝΟ - και πλήρωσέ μας Χ ευρώ) όσους έλυναν ένα κύβο ρούμπικ σε κάτω από χ" σε τι θα διέφερε?

Απάντηση: θα διέφερε στο ότι θα ήταν λιγότερο για γέλια.

otso έγραψε:το εχετε ψαξει με το iq τεστ ; για σας η τα παιδια; εχει κανει κανεις; εδω στην ελλαδα κανουν αυτο με τα σχηματα που η γυναικα μου δεν το θεωρει αξιοπιστο , ενταξει για παιδια υπαρχουν και αλλα , εχουν νοημα ομως ; μπορεις να εμπιστευτεις το αποτελεσμα τους; αν παρεις 140 φυσικο ειναι να το παρεις επανω σου , αν παρεις ομως 100 και πληγωθει ; και το 100 ειναι οντως αντικειμενικα 100 η μηπως δεν ταιριαζει το παιδι με το συγκεκριμενο τεστ;
αργοτερα επαγγελματικα μετραει στο βιογραφικο σου αν εισαι μελος της ΜΕΝΣΑ;



Για να απαντήσω λοιπόν στο 1ο ποστ, αν θέλετε να ΤΗΝ ψάξετε για την ευφυία σας, τη δική σας και των παιδιών σας, μορφωθείτε, διαβάστε, κάντε πράγματα που αξίζουν και μην ασχολείστε με ΒΛΑΚΕΙΕΣ.

Αν έπρεπε να προσλάβω κάποιον/α και έβλεπα στο βιογραφικό "μέλος MENSA" και IQ=τόσο το συμπέρασμα που θα έβγαζα αυτόματα είναι πως το συγκεκριμένο άτομο πάσχει από συμπλέγματα και ανασφάλειες. Μπορεί να έτυχε (δε νομίζω) αλλά δεν έχω δει ΠΟΤΕ σε βιογραφικό σοβαρού ατόμου αναφορά σε mensa ή IQ.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#98208
IKE έγραψε:Η "συζήτηση του κώλου" όπως την χαρακτηρίζεις θέτει τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση και απαντά ΑΚΡΙΒΩΣ στην ερώτηση του πρώτου ποστ.

ΥΓ. Έκανα το τεστ στο mensa.org, (το μισό επειδή βαρέθηκα), νομίζω είναι φτιαγμένο ειδικά για να νοιώσει ΔΙΑΝΟΙΑ ο οποιοσδήποτε. Πέραν αυτού, τι ακριβώς προσφέρει στην κοινωνία αυτό το concept? Ένας σύλλογος όπου θα δεχότανε μέλη (δηλαδή θα σου έλεγε ΝΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ, ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΑΡΤΕΛΙΝΟ - και πλήρωσέ μας Χ ευρώ) όσους έλυναν ένα κύβο ρούμπικ σε κάτω από χ" σε τι θα διέφερε?

Απάντηση: θα διέφερε στο ότι θα ήταν λιγότερο για γέλια.


Βασικη ερωτηση: Πιστευεις οτι εισαι το ιδιο ευστροφος με τους υπολοιπους εδω? Λιγοτερο, περισσοτερο?
Προσεξε, δε μιλω για σπουδες, μιλω για mental capacity, ευστροφια, να σου κόβει. (Δεν ειναι ερωτηση παγιδα).

Εγω πιστευω προσωπικα πως δεν ειμαστε ολοι το ιδιο και το τεστακι αυτο, ειναι ΕΝΑ απο τα μετρα συγκρισης. Θα ελεγα επισης αξιοπιστο εφοσον μιλαμε για ανθρωπους που λιγο πολυ μεγαλωσαμε σε ενα μεσο περιβαλλον.


IKE έγραψε:Για να απαντήσω λοιπόν στο 1ο ποστ, αν θέλετε να ΤΗΝ ψάξετε για την ευφυία σας, τη δική σας και των παιδιών σας, μορφωθείτε, διαβάστε, κάντε πράγματα που αξίζουν και μην ασχολείστε με ΒΛΑΚΕΙΕΣ.

Αν έπρεπε να προσλάβω κάποιον/α και έβλεπα στο βιογραφικό "μέλος MENSA" και IQ=τόσο το συμπέρασμα που θα έβγαζα αυτόματα είναι πως το συγκεκριμένο άτομο πάσχει από συμπλέγματα και ανασφάλειες. Μπορεί να έτυχε (δε νομίζω) αλλά δεν έχω δει ΠΟΤΕ σε βιογραφικό σοβαρού ατόμου αναφορά σε mensa ή IQ.


Νομιζω οτι και εσυ και οι υπολοιποι "πολεμιοι" (ελλειψει καλυτερης λεξης) διαβάζετε παραπανω πραγματα στην προταση "ειμαι μελος της MENSA" απο οτι πραγματικα περιεχει. Ασε που εχω σοβαρες επιφυλαξεις για το αν η πλειοψηφια των μελων διατυμπανιζουν (με την εννοια του "ειμαι καλυτερος") το γεγονος οτι ειναι μελη, (και νομιζω δεν αναγραφεται το νουμερο στο βιογραφικο, παρα μονο οτι εισαι μελος). Αν ναι, τοτε συμφωνουμε οτι ισως καλυπτουν άλλα κενα με αυτο. Ακομα και αυτο ομως δε σημαινει οτι το να εισαι μελος ειναι κατι κακο, ή αχρηστο ή οτιδηποτε. Ειναι το ιδιο για εμενα με το να ειναι μελος σε ενα περιπατητικο συλλογο που κανει βολτες και παρατηρει πουλακια.

Εχω πετυχει ατομα που νομιζουν οτι κατι που τους καθιστα αυτοματα ανωτερους ειναι επειδη πχ "βλεπουν ευρωπαϊκο κινηματογραφο" ή "ακουν μονο τζαζ". Μιλαμε για ψωνια, για πολλες ξυλιες. Σε αυτη τη φαση τι κανεις? Τον προσλαμβανεις το |λογοκρισία|? :svivhaha:
Μη μου πεις οτι θα τον προτιμουσες απο εναν με "υψηλο IQ". :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#98227 Από τι βλακείες έχει ανάγκη ο κόσμος για να νιώσει καλά με τον εαυτό του :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#98228 To πρόβλημα είναι ότι δυστυχώς και αυτό το thread, όπως αρκετά άλλα, έχει γεμίσει με ανούσια posts (για να μην πω καραγκιοζιλίκια και ηλιθιότητες), κυρίως από ανθρώπους που δεν ξέρουν προφανώς τι λένε και δεν θέλουν -ή δεν μπορούν- να καταλάβουν τι τους λένε οι άλλοι συνομιλητές τους. Βέβαια βασική προϋπόθεση για να καταλάβεις τι σου λέει ο άλλος είναι να μπορείς να καταλάβεις τι σου λέει ο άλλος, οπότε ΟΕΔ καταλήγουμε στο ανούσιο της συζήτησης.

Όποιος θέλει πραγματικά να μάθει 5 πράγματα σχετικά με το υπό συζήτηση θέμα, μπορεί να στείλει ΠΜ, καθώς το thread κατέληξε ολίγον τι μπ@#$λο...
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#98435
Anonymous Founder έγραψε:Στην MENSA είναι, ή τσάμπα χάνουμε το χρόνο μας;
Τουλάχιστον τελείωσε κάποιο πρότυπο ή πειραματικό σχολείο, ήταν αριστούχος ή μπα;

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τη τεράστια ουσιαστική και ηθική διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο.
Το πρώτο έχει στόχο προβολή κι επίδειξη.
Το δεύτερο την απόκτηση ουσιαστικής γνώσης/παιδείας, για το καλό του ίδιου αλλά και της κοινωνίας.

Τα Πρότυπα σχολεία δεν ήταν για ιδιοφυίες, αλλά για μαθητές ικανούς κι αποφασισμένους να δουλέψουν. Σε μια τάξη που το 1/3 αδιαφορεί και κάνει χαβαλέ (εύκολο ειδικά με μέσο όρο > 9.5), δεν είναι εύκολο να μαθαίνει κανείς γράματα, έ?
Τα πρότυπα ήταν τα δωρεάν ποιοτικά σχολεία που μπορούσε να έχει ο φτωχός, που είναι αποκλεισμένος από τα Κολλέγια και τα άλλα ιδιωτικά της ελιτ. Αλλά η αριστοκρατία-αξιοκρατία απαξιώνεται σαν ανταγωνισμός από την αριστερά! :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#98439 Σε τέτοιο σχολείο έμαθα εγώ και πολλοί σαν κι εμένα γράμματα και δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα.
Αλίμονο αν πρέπει να πας σε πρότυπο ή πειραματικό για κάτι τόσο απλό.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#98533 Πριν 2-3 χρονια ειχε καλεσει ο Χατζηνικολαου τον ελληνα με το μεγαλυτερο IQ .
O τυπος ελεγε διαφορα πραματα και μεταξυ αυτων οτι και καλα δεν πρεπει να κοιμομαστε πολυ γιατι ετσι δεν προλαβαινουμε να κανουμε δουλειες οπου θα καναμε εαν δεν κοιμομασταν.
Δλδ κολοκυθια τουμπανα .
Μετα στο τελος τον ρωτησε ο δημοσιογραφος εαν τον εχει βοηθησει το υψηλο Iq στις επιτυχιες με τις γυναικες και εκει χαμογελασε σαν πανιβλακας αφου μεχρι τοτε το επαιζε πολυ σοβαρος.


Υστερα απο αυτο,καταλαβα γιατι αυτα τα τεστ ειναι για κλωτσιες και δεν αποδεικνυουν τιποτε.
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#98544
italakias έγραψε:Μετα στο τελος τον ρωτησε ο δημοσιογραφος εαν τον εχει βοηθησει το υψηλο Iq στις επιτυχιες με τις γυναικες και εκει χαμογελασε σαν πανιβλακας αφου μεχρι τοτε το επαιζε πολυ σοβαρος.

Ο Coupeas πρέπει να ακουμπάει 200ρα δηλαδή :shifty:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#98565
popolaros έγραψε:Γιουχου

Δλδ πραγματικα

ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ;;;;;

Μηπως εχεις χαμηλο IQ; :lol:
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#98568 Το είπαμε αυτο,πάμε παρακατω. Μην επαναλαμβανομαστε.
Άβαταρ μέλους
By leonp
#99385
IKE έγραψε:Η "συζήτηση του κώλου" όπως την χαρακτηρίζεις θέτει τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση και απαντά ΑΚΡΙΒΩΣ στην ερώτηση του πρώτου ποστ.

ΥΓ. Έκανα το τεστ στο mensa.org, (το μισό επειδή βαρέθηκα), νομίζω είναι φτιαγμένο ειδικά για να νοιώσει ΔΙΑΝΟΙΑ ο οποιοσδήποτε. Πέραν αυτού, τι ακριβώς προσφέρει στην κοινωνία αυτό το concept? Ένας σύλλογος όπου θα δεχότανε μέλη (δηλαδή θα σου έλεγε ΝΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ, ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΑΡΤΕΛΙΝΟ - και πλήρωσέ μας Χ ευρώ) όσους έλυναν ένα κύβο ρούμπικ σε κάτω από χ" σε τι θα διέφερε?

Απάντηση: θα διέφερε στο ότι θα ήταν λιγότερο για γέλια.

otso έγραψε:το εχετε ψαξει με το iq τεστ ; για σας η τα παιδια; εχει κανει κανεις; εδω στην ελλαδα κανουν αυτο με τα σχηματα που η γυναικα μου δεν το θεωρει αξιοπιστο , ενταξει για παιδια υπαρχουν και αλλα , εχουν νοημα ομως ; μπορεις να εμπιστευτεις το αποτελεσμα τους; αν παρεις 140 φυσικο ειναι να το παρεις επανω σου , αν παρεις ομως 100 και πληγωθει ; και το 100 ειναι οντως αντικειμενικα 100 η μηπως δεν ταιριαζει το παιδι με το συγκεκριμενο τεστ;
αργοτερα επαγγελματικα μετραει στο βιογραφικο σου αν εισαι μελος της ΜΕΝΣΑ;



Για να απαντήσω λοιπόν στο 1ο ποστ, αν θέλετε να ΤΗΝ ψάξετε για την ευφυία σας, τη δική σας και των παιδιών σας, μορφωθείτε, διαβάστε, κάντε πράγματα που αξίζουν και μην ασχολείστε με ΒΛΑΚΕΙΕΣ.

Αν έπρεπε να προσλάβω κάποιον/α και έβλεπα στο βιογραφικό "μέλος MENSA" και IQ=τόσο το συμπέρασμα που θα έβγαζα αυτόματα είναι πως το συγκεκριμένο άτομο πάσχει από συμπλέγματα και ανασφάλειες. Μπορεί να έτυχε (δε νομίζω) αλλά δεν έχω δει ΠΟΤΕ σε βιογραφικό σοβαρού ατόμου αναφορά σε mensa ή IQ.


+1


@otso
Αν πιάσει το παιδί στο τεστ 100 θα πληγωθεί; :)
Δηλαδή αν πιάσει 70 τι θα κάνει;

(χωρίς να ξέρω πολλά περί βαθμολογίας)
Όλες τις δουλειές στην Ελλάδα μπορούν να τις κάνουν πολύ καλά άνθρωποι που πιάνουν 70 στο τεστ.
Εξάλλου μπορείς να εξασκηθείς στα τεστ και να αυξάνεις συνεχώς την βαθμολογία σου μέχρι να νομίσεις ότι είσαι διάνοια και να το γράψεις στο βιογραφικό σου. :)