Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#589571 Είδα το τριήμερο το Chernobyl κι εγώ. Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη σειρά όλων των εποχών από τη στιγμή που τα 2 τελευταία επισόδεια ήταν αρκετά αδύναμα με μισή ώρα στο ένα για να σκοτώσει κάποιος ένα σκυλί - η μεταφυσική ξεχωριστή θέση των δυτικών για τα σκυλιά σε σχέση με όλους τους άλλους οργανισμούς και μία δίκη σαπουνόπερα στο τελευταίο με όλα τα κλασικά κλισέ δικαστηρίων που βλέπουμε σε σειρές με ηθικολογίες και συναισθηματισμούς. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι τα 3 πρώτα επισόδεια ήταν συγκλονιστικά και ήταν απίστευτη η ένταση που νοιώθει κάποιος που ξέρει την κατάληξη (πχ ξέρουμε ότι δεν καταστράφηκε το Κίεβο φερ'ειπείν).

Πέρα από αυτά είναι αδύνατον να μη σκεφτεί κάποιος ιδεολογικά και να μην προσπαθήσει να επανατοποθετηθεί μέσω μίας τέτοιας εμπειρίας. Και βλέποντας τη σειρά πραγματικά αισθάνθηκα ότι η κατεύθυνση που είχε (έστω και ως μακρινό στόχο) η ΕΣΣΔ ήταν η σωστή και αυτή που βαδίζουμε τώρα είναι η λάθος. Οι άνθρωποι που δουλεύουν χωρίς να περιμένουν ανταμοιβή, απλά πεθαίνουν για να μην πεθάνουν άλλοι εμένα με συγκλόνισε. Σκέφτηκα την αντίστοιχη σκηνή σε αντίστοιχη δυτική καταστροφή ή αμέλεια. Όπου ο διάλογος θα ήταν "Όποιος πάει εκεί να πεθάνει θα πάρει 1 μύριο η χήρα του" και θα έβγαιναν 5-6 που θα ήθελαν να ξεχρεώσουν τα 25 δάνειά τους με χρηματικό αντάλλαγμα. Και φυσικά μέσα σε όλα αυτά, η σειρά έδειξε και τους λόγους της κατάρρευσης οι οποίοι είναι σε μεγάλο βαθμό ανεξάρτητοι από την ιδεολογική θέση της ΕΣΣΔ. Η κρυψίνοια, η ανάγκη να προβληθεί παντού ένα προφίλ υπεροχής, η γραφειοκρατία, η δυσκαμψία είναι φαινόμενα της ΕΣΣΔ, δεν είναι νομοτελειακές κατευθύνσης του σοσιαλισμού και τελικά δημιούργησαν (κυρίως επί Μπρέζνιεφ) ένα δύσκαμπτο σύνολο που όταν ξεπεράστηκε από τα γεγονότα κατέρρευσε λογικά.

Μέσα στον πανικό είδα και το πρώτο επισόδειο από την πρώτη σεζόν του ST:Discovery. Αν είναι αυτό Σταρ Τρεκ εγώ είμαι αστροναύτης. Ντροπή, δεν ξέρω αν σουλουπώνεται στη συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#589574
Σκέφτηκα την αντίστοιχη σκηνή σε αντίστοιχη δυτική καταστροφή ή αμέλεια. Όπου ο διάλογος θα ήταν "Όποιος πάει εκεί να πεθάνει θα πάρει 1 μύριο η χήρα του" και θα έβγαιναν 5-6 που θα ήθελαν να ξεχρεώσουν τα 25 δάνειά τους με χρηματικό αντάλλαγμα


Συγκλονιστικό ποστ καθώς παίζει να μιλάμε για το δεύτερο μεγαλύτερο fail που έχεις γράψει σε δυο φόρα (πρώτο μακράν ξέρεις ποιο είναι μη ξύνουμε τοπικά).
Οι πυροσβέστες στη Νέα Υόρκη στις 11/9/2001 ανέλυαν μπόνους πριν τρέξουν στους πύργους;

Σου διέφυγε επίσης το ότι τα στελέχη του εργοστασίου υπάκουσαν στις πίπες του ανωτερου τους επειδή φοβόντουσαν για τις θέσεις τους.
Αλλά αυτή --> είναι η σωστή κατεύθυνση.

:s_thumbsup :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#589577 Edit, mod(και δεν μπορείς να κάνεις αναλογίες καταστάσεων) είτε δεν έχεις δει τη σειρά είτε δεν έχεις ιδέα για τι μιλάμε και πετάχτηκες edit, mod :) (προσφέρονται και σε συνδυασμούς)

Όπως και τόσα χρόνια νομίζεις ότι είπα κάτι άστοχο τότε στη Μαρφίν, αδυνατώντας να καταλάβεις ότι αυτό που είπα τότε είναι ότι τα γεγονότα από κάποια στιγμή και μετά δρομολογούνται από τις εξελίξεις και όταν αυτές φτάσουν σε ακραίο σημείο δεν μπορείς να ζητάς ευθύνες από τους όποιους αυτουργούς. Παράδειγμα; Αν με τόσες |λογοκρισία| που γράφτηκαν και ειπώθηκαν με Μακονίες και παρτίδες και άλλα τέτοια αν βρισκόταν ένας παπάρας με κουμπούρι και κατέβαζε κάποιον "προδότη" θα είχαμε να κάνουμε με "έναν μεμονωμένο και διαταραγμένο";
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#589583
Corto Maltese έγραψε:Μέσα στον πανικό είδα και το πρώτο επισόδειο από την πρώτη σεζόν του ST:Discovery. Αν είναι αυτό Σταρ Τρεκ εγώ είμαι αστροναύτης. Ντροπή, δεν ξέρω αν σουλουπώνεται στη συνέχεια.


Μη δεις παρακάτω, είναι action movie με ΕΜΟ Michael :lol: Βλέπεται, αλλά όχι σαν ST. Πρακτικά σαν ύφος και αφήγηση είναι πιο κοντά στο reboot του 2009 παρά στα κλασσικά.

Για τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ πνευματικό διάδοχο του ST, δες το The Orville.
Ήθελε ο Seth MacFarlane να κάνει Star Trek, το έδωσαν στον Kurtzman, αλλά δεν πτοήθηκε, πήγε και το έκανε τελικά :metalo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#589591 Αλήθεια δεν κατάλαβα τι θες να πεις.

Σε αυτό έχεις απάντηση;
Οι πυροσβέστες στη Νέα Υόρκη στις 11/9/2001 ανέλυαν μπόνους πριν τρέξουν στους πύργους;


Νομίζω ότι η αναλογία με το Τσερνομπιλ υφίσταται.
Ούτε οι μεν ήξεραν ότι θα λουστούν ραδιενέργεια ούτε οι δε ήξεραν ότι τα κτήρια στα οποία έμπαιναν θα κατέρρεαν μετά από λίγο.

Τσπα περιπτώσεις υπάρχουν πολλές.
Πυροσβέστη πάντως ή διασώστη που να κάθεται να συζητά για το οικονομικό πριν τρέξει να κάνει το καθήκον του δεν έχω υπόψη μου σε δυτική, ανατολική, καπιταλιστική, κομμουνιστική, εξω-γαλαξιακή χώρα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#589595 Λουστηκαν και αμίαντο οι πυροσβέστες και όλοι όσοι ηταν εκει γύρω οταν κατέρρευσαν τελείως.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#589596 Έχω να πω ότι αυτό που περιγράφω συμβαίνει δύο μέρες ΜΕΤΑ την πυρκαγιά και τις πυροσβέστες και ότι είσαι ως συνήθως εκτός θέματος.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#589604 Έχει σημασία αν ήταν πυρόσβεση, διάσωση, σκαρφάλωμα μάντρας;
Και στις δυο περιπτώσεις (και σε πολλές άλλες) πήγαν να κάνουν το καθήκον τους χωρίς να υπολογίσουν τον προσωπικό κίνδυνο που είτε γνώριζαν, είτε υποψιάζονταν.

Δεν έχεις καταλάβει πόσο προσβλητικό είναι αυτό που είπες περί μπόνους αλλά ΟΚ καθένας όσο αντιλαμβάνεται.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#589609 Έχει σημασία γιατί το ένα γίνεται αυτόματα με το που πέφτει το σήμα, ενώ το άλλο είναι συνειδητή και εθελοντική προσφορά 2 μέρες μετά. Δεν είναι ανάλογες περιπτώσεις. Δεν πειράζει αν δεν το καταλαβαίνεις ο καθένας ότι μπορεί και όσο στρουμφάρει.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#589660 Μίλαγα με ένα ρώσο πατέρα συμμαθητή για τη σειρά...μου λέει είναι φανταστικό πως έχουν πετύχει την ατμόσφαιρα, τα ρούχα, τα έπιπλα,, τα πάντα...
Ήταν 10 χρονών τότε στη Μόσχα, θυμάται που περνάγανε συνέχεια και μετραγανε με κάτι όργανα μέσα στην πόλη....
Άβαταρ μέλους
By g8777
#589662
rx8_drifter έγραψε:Πάλι θα ασχολούμαστε με τις εμμονές του εντυ? Ψυχιατρείο δεν υπάρχει :s_sad

Ξεκίνησε κάνεις το when the see us???


Είναι το επόμενο στην σειρά μόλις ξεμπερδεψω με το Handjob Tale, οι κριτικές είναι αποθεωτικες, καλύτερη science fiction /fantasy / sopa more tora σειρά από Battlestar Galactica και ύστερα. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#589664 ^ σε κανα μήνα που θα έχει τελειώσει το κατέβασμα θες να πεις, μην ντρέπεσαι. :s_laughat

Είδα το pilot από το City on a Hill, ψιλομέτριο(είμαι ευγενικός) αλλά θα του δώκουμε μια δεύτερη ευκαιρία μιας και παίζει ο Kevin Bacon.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#589668 Έχει κατέβει εδώ καί 2 εβδομάδες, εσένα περιμέναμε. :roll:

Ο,τι προλάβουμε ως 8 Γιούλη, μετά κόβονται τα τηλέφωνα για να μην εξαπλωθούν οι φήμες των amerikanski spies. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#589682 Το γαμήσατε και ψόφησε πάλι... :s_whiteflag

Προμηθεύτηκα τη σειρά αλλά δεν την έχω αρχίσει ακόμα. Θα συμφωνήσω πάντως σε αυτό:

Corto Maltese έγραψε: Η κρυψίνοια, η ανάγκη να προβληθεί παντού ένα προφίλ υπεροχής, η γραφειοκρατία, η δυσκαμψία είναι φαινόμενα της ΕΣΣΔ, δεν είναι νομοτελειακές κατευθύνσης του σοσιαλισμού και τελικά δημιούργησαν (κυρίως επί Μπρέζνιεφ) ένα δύσκαμπτο σύνολο που όταν ξεπεράστηκε από τα γεγονότα κατέρρευσε λογικά.


Παρόμοιας φύσης προβλήματα υπάρχουν και σε δυτικές χώρες όταν επικρατεί μια "εταιρική κουλτούρα" όπου η λογική και οι κανόνες ασφαλείας θυσιάζονται απέναντι σε καριέρες και ιδεολογίες ή απλή συλλογική ανικανότητα. Μέχρι να σου σκάσει στα μούτρα, γιατί καθώς είπε ο Feynman "For a successful technology, reality must take precedence over public relations, for Nature cannot be fooled."

Παράδειγμα δεν είναι μόνο η Fukushima που αναφέρθηκε πιο πριν, αλλά και ο ΥΗΣ Sayano–Shushenskaya στη μετα-σοβιετική Ρωσία και το Windscale το 1957 (όταν η Βρετανία συνειδητοποίησε ότι είναι πολύ πίσω από ΗΠΑ και ΕΣΣΔ στο πυρηνικό αγώνα με αποτέλεσμα να αδιαφορήσουν για τα μέτρα ασφάλειας προκειμένου να αυξήσουν τη παραγωγή πλουτωνίου). Όμως η κατάσταση είναι σαφέστατα χειρότερη σε απολυταρχικά καθεστώτα, καθώς οι whistleblowers ή όσοι χτυπάνε έγκαιρα το καμπανάκι (όπως ο Boisjoly) όχι μόνο θυσιάζουν τη καριέρα τους αλλά πολύ πιο εύκολα καταλήγουν σε κάποιο χαντάκι με μια σφαίρα στο κεφάλι. Αντίστοιχα, η ίδια κουλτούρα που ποινικοποιεί τη διαφορετική άποψη οδηγεί σε αγύρτες τύπου Lysenko.

Από την άλλη είναι ειρωνικό ότι ενώ η CIA γνώριζε για το ατύχημα στο Mayak ήδη από το 1959, το κράτησαν κρυφό για να μη πληγεί και η δική τους πυρηνική βιομηχανία...