Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#689128 Άντεξα και είδα τις 3 σεζόν του DARK :s_crazy

Πόσο πίσω απο τους Αμερικάνους, το ποίημα ο πεθερός μου είναι αδελφός μου και το παιδί του άντρας μου το είπαν πριν 10ετιες σε κάτι Δυναστείες /Τόλμη και Γοητεία αλλα τότε δεν έπαιρνες ασπιρίνη όταν τελείωνε το επεισόδιο και οι γυναίκες ήταν για πόστερ οχι αυτές οι Γερμανίδες που η καλλίτερη το πολύ πρόσληψη στην λάντσα σε ελληνική ταβέρνα :dizzy: .

Πόσο πίσω οι Γερμανοί άντρες ο άλλος είχε γυναίκα νταρντάνα που περπάταγε και έτρεμαν τα σανίδια ,διευθύντρια του έκανε και τρία παιδιά και τον τράβαγε απο την μύτη η πόρνη του χωριού που δεν είχε να πληρώσει το ρεύμα ,μετα σε μας βάζουνε μνημόνια :lol:

τα αυτοκίνητα όλα γκρίζα και μουντά τα μόνα που είχαν χρώμα ήταν τα περιπολικά της αστυνομίας :help: , Γερμανοί φαντασία μηδέν

παραβίασαν -ποιητικής αδείας - όλους τους νόμους τους σύμπαντος πολλαπλά χρονικά αντίγραφα του ιδίου ανθρώπου να συνυπάρχουν στο ίδιο σύμπαν και άπειρα αλλα κουφά ,οι σεναριογράφοι κάνουν μέχρι και το μυκηλιακό δίκτυο πλοήγησης του Ντισκάβερι- που εχει μια επιστημονική βάση- πιο πιστευτό!


Στην σειρά επίσης αποκαλύπτονται περίτρανα τα κόμπλεξ των Γερμανών

όποτε έβγαλε ήλιο ήταν ή η μέρα της αποκάλυψης ή μετα την αποκάλυψη, για τους Γερμανούς μια όμορφη ηλιόλουστη μέρα είναι το τέλος του κόσμου :slap: ξέχασα να βάλω σποιλερ :oops:

Φυσικά το μέγιστο κόμπλεξ ,ουτε μια φορά δεν σταμάτησαν τα πήγαινε ελα στον χρόνο στα χρόνια του Χίτλερ και του 2ου ΠΠ ,μα τι λέω τον πόλεμο τον πόλεμο τον έκαναν οι Ναζί όχι οι Γερμανοί :thumbsdown: :vava: ποιοι ήταν οι ναζί, κάτι κακοί 10-20 άτομα τους πέρασαν και δίκη ,εμείς είμαστε αθώοι ακολουθούσαμε διαταγές ...τι παπάτσες πιστεύει κόσμος :rant:
Ελπίζω πια μόνο οι Εβραίοι να μην εχουν εγκαταλείψει το σχέδιο Σαμψών και να εχουν μερικές :whistlink: φυλαγμένες για την Γερμανία οταν έρθει η ώρα ,να τους δώσουν να καταλάβουν τι σημαίνει DARK
:s_cool
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#689180 Τί έχει το μυκηλιακό δίκτυο του Ντισκάβερι; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#689737 Δεν ειναι ενα βιβλιο, αλλα 3-7 (oπως το δει κανεις). Δεν τολμω να δω τη σειρα, ειμαι σιγουρος πως τα εχουν εκτελεσει. Για να γινει σωστη δουλεια πρεπει να ειναι επιπεδου lotr trilogy, το foundation series ειναι ιδιου "μεγεθους"

Περιμενω αναδραση απο Ασιμοφ
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#689738 To βιβλίο είναι το Α και το Ω (και τα περισσότερα από τα ενδιάμεσα γράμματα) της επιστημονικής φαντασίας.

Η σειρά δεν ξέρω προφανώς ο Τζάρεντ Χάρις στο ρόλο του Σέλντον (του κανονικού όχι του ιμιτασιόν) δίνει ελπίδες που τις παίρνει πίσω το: A complex saga of humans scattered on planets throughout the galaxy all living under the rule of the Galactic Empire. Επίσης βλέπω στα ονόματα ρόλων πολλούς που δεν ξέρω και έχω μία ανησυχία. Από την άλλη πλέον οι μεταφορές γίνονται με σεβασμό, ελπίζω στα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#689825 Τα 3 βιβλία της σειράς Foudation του Issac Asimov είναι όντως το θεμέλιο της επιστημονικής φαντασίας ,τα εχω διαβάσει όλα και τα τρία βασικά και τα άλλα που βγήκαν την δεκαετία του '80 και είναι πριν και μετα την κύρια αφήγηση των βασικών .

Τα τρία βασικά όμως που γράφτηκαν μέσα στα χρόνια του 2ου ΠΠ είναι συγκλονιστικά ,ιδίως για την σύλληψη της έννοιας της ψυχοιστορίας που φυσικά είναι προϊόν των δεινών και κακών του πολέμου , το αντίδοτο στις συμφορές που έβλεπε να εκτυλίσσονται μπροστά του ήταν για τον Asimov ενας τρόπος να προβλέπονται και να αποφεύγονται οι περίοδοι αστάθειας και οι πόλεμοι .

Πόσο "επιστημονική φαντασία " έμοιαζε το ΄40 και το '50 μια τέτοια νοητική σύλληψη και πόσο σήμερα μοιάζει με τα κόλπα του facebook και της Cambridge Analytica , ρε μπας όλοι αυτοί να πήραν την ιδέα απο το Foudation :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#690909 Ωραίο φινάλε είχε και η 5η σεζόν του expanse. Από ότι λένε η 6η θα είναι η τελευταία και επιτέλους θα δουμε τι παιζει με τους builders και τους αντιπάλους (?) τους. Στο τέλος κάτι φάνηκε να ξυπνάει.... Ηταν λίγο χάσιμο η φαση....



< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#690911 The good place


Ωραιο, και (σημαντικό) με εξίσου καλό τέλος. :)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#690987 Είδες και τις 4 σεζον και το λες αυτό; Γιατί από τα μέσα της τρίτης άρχισε να κουράζει και το πρώτο επεισόδιο της 4ης δεν έδωσε κάποια ιδιαίτερη ώθηση. Ωστόσο θέλω να την ολοκληρώσω κάποια στιγμή
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#691005 Line of Duty (Στο βωμό του καθήκοντος)

Απο τις καλύτερες σειρές που έχω δει.
Είδα τις σεζόν 3-4-5 γιατί οι 2 πρώτες είναι του BBC και δεν τις έχει το netflix. Αλλά δεν σου δημιουργεί ιδιαίτερα κενά.
Σε λίγο θα κυκλοφορήσει και 6η σεζόν απ' ότι διάβασα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#691011
Dimitris_P έγραψε:Είδες και τις 4 σεζον και το λες αυτό; Γιατί από τα μέσα της τρίτης άρχισε να κουράζει και το πρώτο επεισόδιο της 4ης δεν έδωσε κάποια ιδιαίτερη ώθηση. Ωστόσο θέλω να την ολοκληρώσω κάποια στιγμή


Ναι, και τις 4.

Andreasdik έγραψε:Line of Duty (Στο βωμό του καθήκοντος)

Απο τις καλύτερες σειρές που έχω δει.
Είδα τις σεζόν 3-4-5 γιατί οι 2 πρώτες είναι του BBC και δεν τις έχει το netflix. Αλλά δεν σου δημιουργεί ιδιαίτερα κενά.
Σε λίγο θα κυκλοφορήσει και 6η σεζόν απ' ότι διάβασα.



Όντως καλό. Το (αγγλικό) νετφλιξ έχει όλες τις σεζόν οπότε δοκίμασε με vpn.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#691056
drdino έγραψε:Όντως καλό. Το (αγγλικό) νετφλιξ έχει όλες τις σεζόν οπότε δοκίμασε με vpn.


Ευχαριστώ για την πληροφορία!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#691213 Με vpn είχα δοκιμάσει για την 4η σεζόν του good Place πριν έρθει στο ελληνικό αλλά ποτέ δεν έπαιξε, και γλώσσα άλλαξα αλλά δεν. Ρίξε μια προσπάθεια ωστόσο
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#691917 Πόσο αργα μπορεί να πηγαίνει μια σειρά ... μην απαντήσεις ... δες ( not !!!! ) 2-3 επεισόδια από τη S.3 του Sinner και θα καταλάβεις .

Ο συνδυασμός της ταχύτητας της εξέλιξης της υπόθεσης + η ανάλυση του Νίτσε σε μεταπρυχειακό επίπεδο με έχουν κουράσει αφάνταστα .