Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#575169
bibendum έγραψε:Τελειωσαμε το the fall.

Ωραιο ηταν εν τελει. Ο τυπος επαιξε πολυ καλα νομιζω.

Ξεκινησαμε το Money heist και περιμενουμε δευτερο κυκλο Marcella.



< >

sargus έγραψε:
elteo έγραψε:
Εχω ψιλο-ξεμείνει από σειρές. Εχετε προτάσεις ; :help:


Μερικές προτάσεις και από εμένα:
-the killing
-the fall
-battlestar galactica
-Firefly (& serenity)
-banshee που αναφέρθηκε προηγουμένως

Αν δεν καλυφθείς, μπορώ να επανέλθω.


belgarion έγραψε:Μήπως να ρίξεις μια ματιά και προς Αγγλία μεριά,πχ Luther,Happy Valley,The Fall,Broadchurch ,Life on Mars και Ashes to Ashes(τα 2 τελευταια είναι ιδιαιτερα ,αξίζουν πιο πολύ για την αναπαράσταση της εποχής τους και το χιούμορ τους και αν τα δεις πρέπει το Life on Mars πρώτο).Και φυσικά Bron/Broen από σκανδιναβία.


Τελειώνω κι εγώ το The Fall (1,5 επεισόδιο έμεινε) κι έχω να πω τα καλύτερα. Όλοι οι ηθοποιοί μπαίνουν στο πετσί και στην ψυχολογία του εκάστοτε χαρακτήρα, αληθοφάνεια, αναλυτική περιγραφή καταστάσεων χωρίς λογικά άλματα (όπως στις παραγωγές Hollywood).
Άβαταρ μέλους
By Serf
#575175
Red Garland έγραψε:Strike Back ήταν μέχρι την 5η σεζόν.
Η 6η ήταν Windows Vista :rtfm:


Serf έγραψε:Για τους φαν του Strike Back:

Boom! Strike Back is officially returning for another season, Digital Spy can exclusively reveal.

Cast and storyline details are yet to be confirmed, but we can say that filming will begin later this year on new episodes.


http://www.digitalspy.com/tv/news/a853322/strike-back-season-7-cast-episodes/


H έβδομη σεζόν έριξε αυλαία την προηγούμενη εβδομάδα (29/3) και τα επεισόδια τώρα κατεβαίνουν. Δε μπα να είναι Windows ME, αγαπάμε Strike Back!!!

Exclusive: Strike Back is already renewed for season 8 — but it will be the last!
The final mission.

https://www.digitalspy.com/tv/a26555023/strike-back-final-season-confirmed-exclusive/


Έρχονται και τα Windows 8 :metalo: :metalo: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#575178 Τελείωσα την τελευταία των Vikings. Καλή ήταν πλην της ιστορίας με τον Φλοκι. Μας κούρασε τόσο που σε εκείνα τα σημεία πήγαινε FF.

Γενικά σκληρό (και έξυπνο) καρύδι αυτός ο ασπόνδυλος Αϊβαρ.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#575197 Είδα και το Narcos Μεξικό.

Γατάκια οι Μεξικανοί σε σχέση με τους κολομβιανούς. :lol:

Συμφωνώ ότι ο χαρακτήρας του ναρκέμπορου είναι πολύ μαλθακός αλλά μάλλον έτσι θα ήταν και στην πραγματικότητα. Γενικά όμως δεν με χάλασε. Την είδα σε 1 ημέρα μονορούφι πολύ ευχάριστα γιατί μου αρέσει πολύ το είδος.

Εντύπωση μου έκανε πάντως η διαφθορά που υπήρχε στο Μεξικό. Στρατός και αστυνομία η προσωπική φρουρά των φραγκάτων ναρκέμπορων. :omg: Οι πολιτικοί ήταν δεδομένοι, δεν εξεπλάγην. :lol:

Ένα 7/10 το βάζω χαλαρά.

(10/10 για τις πρώτες 3 σεζόν όμως) :oops:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#575200
sargus έγραψε:Βλέπω τώρα Κορεάτικη ζομποσειρά :dizzy:!
Το Kingdom (2019). Παραγωγή Netflix, 6 ωριαία επεισόδια όλη η σεζόν.
Είμαι στο 2ο και έχω ενθουσιαστεί :yahoo:. Χθες ξενυχτησα γιατί δεν ήθελα να το σταματήσω με τίποτα. Τελικά σταμάτησα στη μέση του 2ου επεισοδίου γιατί κλειναν τα μάτια μου.
Θα επανέλθω όταν το τελειώσω αλλά μέχρι τώρα φαίνεται φανταστικό!!


Λοιπόν, το ολοκλήρωσα αυτό. Είναι η 1η σαιζόν και έχει 6 ωριαία (αν θυμάμαι καλά) επεισόδια.
Ξενέρωσα λίγο γιατί το έβλεπα με την εντύπωση ότι ολοκληρώνεται σε ένα κύκλο οπότε έμεινα με το "τηλεκοντρόλ στο χέρι" όταν τελείωσε αλλά ΟΚ.
Μου άρεσε και το προτείνω για το είδος αλλά δεν είχα τον ίδιο ενθουσιασμό όπως είχα στο 1ο επεισόδιο.
Με αφορμή αυτή τη σειρά, έβαλα και ξαναείδα το Train to busan. Επίσης ωραία ταινία!
(η γυναίκα μου που για κάποιο λόγο με θεωρεί σοβαρό άνθρωπο, δε μπορεί να καταλάβει πως βλέπω ζομποταινιοσειρές... :lol: )
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#575212 Όσον αφορά το Narcos-Mexico και την απεικόνιση του Gallardo νομίζω ότι δεν τον παρουσιάζουν και πολύ μαλθακό...
Αυτό που είδα είναι ότι δεν σκοτώνει απλά για να σκοτώσει αλλά όταν το κάνει το κάνει ψυχρά και διεκπεραιωτικά...
Mastermind απέναντι σε όλους τους άλλους...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#575213 Κάτι που ξέχασα για το Narcos: τι σπαστικός χαρακτήρας ήταν αυτός ο Rafael Caro Quintero....εκνευριστικός σε όλη τη σειρά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#575658 Εχθές ήμουν σε φίλο στα Εξάρχεια ( :shifty: ) που έχει Nova. Έχει ενεργοποιηθεί ένα κανάλι που δείχνει τα παλιά Game of Thrones. Ήταν ανοιχτή η τηλεόραση και ψιλοέκλεβα ματιές, η αλήθεια είναι ότι μου ψιλοάρεσε :innocent: (Δεν την έχω δει τη σειρά)

(ΥΓ. Φεύγοντας είδα σ'ένα στενάκι κάτι περίεργους τύπους αλλά δεν μ'ενόχλησαν)
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#575722 67 επισόδεια recap για να δεις 6; Αν το έχεις κάντο, είναι κορυφαίο epic. Εγώ στη θέση σου θα περίμενα όμως άλλα 6 επισόδεια δηλαδή 1,5 μήνα γιατί ενδέχεται αναλόγως το τέλος να είναι η πίπα του αιώνα. Εμείς που είμαστε από παλιά, Μάρτιν, μακριά μαλλιά, εκδρομές και ναρκωτικά θα τα δούμε και όπου μας βγάλει.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#575723
Corto Maltese έγραψε:Εμείς που είμαστε από παλιά, Μάρτιν, μακριά μαλλιά, εκδρομές και ναρκωτικά θα τα δούμε και όπου μας βγάλει.


:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#575729
Corto Maltese έγραψε:67 επισόδεια recap για να δεις 6; Αν το έχεις κάντο, είναι κορυφαίο epic. Εγώ στη θέση σου θα περίμενα όμως άλλα 6 επισόδεια δηλαδή 1,5 μήνα γιατί ενδέχεται αναλόγως το τέλος να είναι η πίπα του αιώνα. Εμείς που είμαστε από παλιά, Μάρτιν, μακριά μαλλιά, εκδρομές και ναρκωτικά θα τα δούμε και όπου μας βγάλει.

Μονο που πλεον ελαχιστη σχεση εχει με το βιβλιο, το βιβλιο αργει ( μαλλον σκ@τα ειναι φορτωμενο :lol: ) και μετα το τελος της 6ης η φολα ερχεται :lol: :lol: :lol:

θα το δουμε παντως γιατι ειναι Ο,ΤΙ καλυτερο σε σειρα εχει παιχτει ( μεχρι την επομενη :iconcool: )
Άβαταρ μέλους
By g8777
#575730
Νίκος Παππάς έγραψε:
θα το δουμε παντως γιατι ειναι Ο,ΤΙ καλυτερο σε σειρα εχει παιχτει ( μεχρι την επομενη :iconcool: )


Μπορω να σκεφτω καμια 40αρια.
Μην ξεχνας την Ασιμεια μπακα που εκανε στα μισα. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#575733 Κοιλιά δεν έκανε σε καμία στιγμή ΙΜΗΟ. Ίσως βέβαια έκανε για όσους θεωρούν κοιλιά ή περιττό το character developing και δράση το πούτσα, μπάλα και καράτε.

Άλλα είναι τα προβλήματα του Μάρτιν και της σειράς:
- Η ασυνέπεια. Ξεκινήσαμε με το να πληρώνουν όλοι τα λάθη τους με το σκληρότερο τρόπο και όταν σκοτώνονται να παραμένουν εσαεί πεθαμένοι. Αυτό καταπατήθηκε σε ένα σωρό επίπεδα
- Η εναλλαγή χαρακτήρων από τη σατανικότητα στην αφόρητη αμέλεια. Δολοπλοκούν σε όλο τον πλανήτη, πετυχαίνουν ότι |λογοκρισία| μπήκε στο κεφάλι τους, αλλά δεν μπορούν να προβλέψουν ότι κάποιος θα ρίξει κάτι στο ποτό του γιου τους ή ότι κάποιος θα δελεάσει τον πιστό τους πρόμαχο και πολλά άλλα τέτοια, νομίζω ότι όσοι βλέπουν καταλαβαίνουν
- Η διαστολή και συστολή του χωροχρόνου, χειρότερα και από Star Trek. Πεταγόμαστε 5 λεπτάκια στην άλλη άκρη του Westeros, αλλά για να πάει κάποιος από δω παραδίπλα μπορεί να κάνει και μισό βιβλίο/σεζόν.

Για να μη μιλήσω για τα τυφλά subplots (πχ οι Μαρτέλ και το Ντορν γενικότερα) και τις δευτεράντζες που απλά εξαφανίστηκαν γιατί "που να χωρέσουν ούλοι"