Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777905
bujinkan έγραψε:Ξεκίνησα better call Saul
Για να δούμε ...πρώτο επεισόδιο μου φαίνεται μάπα για τα γούστα μου


Ασε τι σου φαινεται εσενα, διαβασε τους υμνους που γραφτηκαν και συνεχισε να βλεπεις. Δε θα χασεις :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#777921
224v έγραψε:Ποιο το δείχνει???

.


Netflix


bujinkan έγραψε:Ξεκίνησα better call Saul
Για να δούμε ...πρώτο επεισόδιο μου φαίνεται μάπα για τα γούστα μου


< >



Καταρχάς έχετε δει το Breaking Bad πρώτα; Αν όχι, σταματήστε ό,τι αρχίσατε.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#777922
Giuseppe Busso έγραψε:Καταρχάς έχετε δει το Breaking Bad πρώτα; Αν όχι, σταματήστε ό,τι αρχίσατε.
Και η δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να δει κάποιος το Breaking Bad πρώτα...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#777946
Giuseppe Busso έγραψε:...την κατά κόσμον ίσως και καλύτερη όλων των εποχών (Breaking Bad)...

g8777 έγραψε:...breaking bad είναι μάλλον ( sopranos γκουχου wire γκουχου γκουχου) goat.
:shifty:

Το να διαλέξουμε τη goat σειρά είναι πιο δύσκολο κι απ' τον goat της F1.
Και ως συνήθως με τους goat, δεν είναι μόνο θέμα επίδοσης, εν προκειμένω στις σειρές η σκηνοθεσία, το σενάριο, οι χαρακτήρες, το άψογο μοντάζ, κλπ. Είναι όλα αυτά φυσικά, που τοποθετούν μια σειρά σε ένα ας πούμε top10.
Για την goat πρέπει να μελετηθεί και η επίδραση που είχε στο στο ίδιο το είδος, στο πώς επηρέασε τον ρου της ιστορίας του series-making, της θεματολογίας τους. Σ' αυτή την παράμετρο η ιστορία έχει δείξει ότι οι Σοπράνος ήταν ισχυρός καταλύτης, εκτός των άλλων τυπικών (κινηματογράφηση, σενάριο, χαρακτήρες, δομή, τέλος).
Όχι ότι δεν ήταν και το ΒΒ σ' έναν βαθμό.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777964
Chris έγραψε:Ασε που με τον goat της φ1 εχεις και 5 νουμερα να συγκρινεις. Στις σειρες τι?


Εντελως θεμα βιτσιου του καθενος!

Αλλα αν ειναι μια σειρα καλη σε ολα, ακομα και το στυλ μου να μην ειναι δε θα με χαλασει. Για παραδειγμα εγω δε γουσταρω καθολου τα παραμυθια, τα μεταφυσικα, δρακους που πετανε και γενικα οτι δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα. Αλλα δε γινεται να δει ανθρωπος το Γκειμ Οφ Θροουνς για παραδειγμα και να μην ψαρωσει. Θα του αρεσει απο ολα τα υπολοιπα κι ας μην ειναι το αγαπημενο του... Κατι παρομοιο σκεφτομαι για τοσο καλογυρισμενες σειρες οπως το Μπρεικινγ και το Σαουλ, οι οποιες ειναι απο τις καλυτερες μου εβερ.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#777984 Πολύ καλό το better call Saul συμφωνώ αλλά το breaking είναι τουλάχιστον 1-2 σκάλες πάνω.
Το breaking είναι έπος. Από τα καλύτερα εβερ.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#777987 To better call saul είναι πάρα πολύ προσεγμένο, ακόμα και οι καθημερινές αδιάφορες σκηνές (π.χ. παρκάρει ένα αυτοκίνητο), δίνονται με τρόπο που μαγνητίζει το βλέμα και το ενδιαφέρον.

Η σκηνοθεσία, το σενάριο, η πλοκή, οι χαρακτήρες όλα συντονισμένα και προσεγμένα και πάνω από όλα στοιχισμένα.

Το κάνουν με ιδιαίτερο κέφι, δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη και αυτό περνάει χωρίς την ανάγκη για κλισέ ή βιασύνες στον θεατή...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#778012 Δεν ξέρω για GOAT αλλά άνετα θα έπαιζε για την πιο υπερτιμημένη σειρά όλων των εποχών το BB αν δεν υπήρχαν τα Φιλαράκια που έχουν καπαρώσει την θέση για πάντα.
Άβαταρ μέλους
By pro
#778564 Το Breaking Bad ξεκινάει βαρετά και στο τέλος απογειώνεται. Το Saul ξεκινάει διαστημικά, αλλά το τέλος του είναι λίγο αμήχανο. Από την αρχή έλεγα ότι το Saul έιναι καλύτερο, αλλά επειδή η τελευταία γεύση είναι που μένει, θα το προτιμούσα πιο σφιχτό, ίσως με μια σεζόν λιγότερη.

Σε άλλες νέες σειρές, το Old man με τον Τζεφ Μπρίτζες είναι συμπαθητικό, και αρκετά καλό είναι το black bird.

Είδα και το πρώτο επεισόδιο του house of the dragon. Πολύ computerized και clean η εικόνα για τα γούστα μου, στο GoT την ένιωθες τη βρώμα απο την πρώτη σκηνή.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#778610 Είχα την ίδια συζήτηση με τον αδερφό μου σήμερα στη δουλειά. Τελικά τον έπεισα ότι το BCS είχε το φινάλε που άξιζε για την περσόνα ονόματι Σολ Γκούντμαν.
Και ήταν επικό. Τους κατούρησε όλους. ΟΛΟΥΣ, μέχρι και τον Walter White.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#778615
Giuseppe Busso έγραψε:Είχα την ίδια συζήτηση με τον αδερφό μου σήμερα στη δουλειά. Τελικά τον έπεισα ότι το BCS είχε το φινάλε που άξιζε για την περσόνα ονόματι Σολ Γκούντμαν.
Και ήταν επικό. Τους κατούρησε όλους. ΟΛΟΥΣ, μέχρι και τον Walter White.
Μιας και το ολοκλήρωσα, θα συμφωνήσω με αυτό...
Αν δεν το έχετε ολοκληρώσει θα σας συμβούλευα να μην ανοίξετε το spoiler...
Το τελευταίο επεισόδιο ονομάζεται Saul Gone.
Saul Gone και -σχεδόν- all gone...

Επική η στιγμή της σύλληψης της περσόνας Saul Goodman μέσα στον κάδο των σκουπιδιών σαν σκουπίδι στο φυσικό του περιβάλλον, επική η έξοδος της περσόνας Saul Goodman με την πινακίδα EXIT να βρίσκεται στο κάδρο, έξοδος που φέρνει την επιστροφή του James McGill και τη δίκαιη τιμωρία του στη σκληρή φυλακή αλλά με την άνοστη και ουδέτερη ζωή σαν του Gene και την ελπίδα ότι θα τον επισκέπτεται για ένα τσιγάρο το γυναικείο alter ego του -του οποίου δεν λήγει ποτέ το δικηγορικό πάσο-.

Ο Jimy, ένας απατεωνάκος που του άξιζε η φυλακή για όλα όσα είχε κάνει για όλα όσα ήταν υπαίτιος...

Ένα επεισόδιο γεμάτο συμβολισμούς, μία σειρά πραγματικά απολαυστική...
Τελευταία επεξεργασία από kubiak και 23 Αύγ 2022, 19:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#778620 Εγώ ήθελα / προτιμούσα να συνεχιζε τα ίδια και χειρότερα..
Να γλίτωνε, να ξεγλιστρουσε και να συνεχίσει... δεν έχει λογική η αυτοτιμωρια, θυματοποιηση για τον χαρακτήρα του νομίζω.
Κατάλαβα το concept και καλά λύτρωσης (μετά και το flash back με τον Walter που του λέει you were always like this) αλλά δε μου άρεσε..