Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#672795 Challenger: The Final Flight

Καλογυρισμένη μίνι-σειρα/ντοκιμαντέρ για την τελευταία αποστολή του Challenger.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#673146
sknipper έγραψε:Είδα ολόκληρο το Chernobyl χθες, σε μια μέρα. Και δεν ξέρω κατά πόσον η ανθρώπινη βλακεία, εγωισμός, ψωροπερηφάνεια, ψυχολογική καταπίεση κλπ κλπ ήταν αντιπροσωπευτικά του τρόπου λειτουργίας του κράτους στην ΕΣΣΔ των 80' αλλά περνάγανε μέσα από τη σειρά. Καλή και η φωτογραφία αλλά νομίζω το παρακάνανε με κάποια χρώματα και έλλειψη κορεσμού (προφανώς για να βυθιστεί ο τηλεθεατής στην εποχή-κατάσταση).
Ναι, τρομακτικό. Και όχι ευχάριστο αλλά καλογυρισμένο και βλεπόταν εύκολα και το θεωρώ ένα καλό μάθημα για την ανθρώπινη φύση. Όχι όμως κάτι παραπάνω, θα θυμάμαι πάντα το Τσερνομπύλ αλλά θα ξεχάσω τη σειρά.


Ειδα στην καραντινα το Τσερνομπυλ και θυμηθηκα την προπαγανδα που εκαναν τοτε στην Ελλαδα οι απανταχου συμπαθουντες της ΕΣΣΔ οτι δεν ειναι τιποτα. Στο 5ο επεισοδιο στην δικη να λεει για τις επιλογες στην κατασκευη του σταθμου γιατι δεν ειχαν χρηματα ή καταλληλη τεχνολογια, επισης μου εκανε εντυπωση το χαμηλο επιπεδο πολλων κομματικων/κρατικων στελεχων που εξηγει και την ελλειψη στην τεχνολογια/οικονομικη αναπτυξη (κατι που το ΚΚ Κινας πχ απο οτι λενε δεν εχει, η ηγεσια της ειναι εξαιρετικα μορφωμενη) και τελος μπορω να το πιστεψω οτι το Τσερνομπυλ ηταν ο καταλυτης για την πτωση της ΕΣΣΔ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#674171 La Revolution στο Νetflix

Γαλλική, σκοτεινή, άριστη απεικόνιση της περιόδου του 18 αιώνα, αιματηρή με αρκετό τσο και λο, φαντασία, τρόμος γενικά προτείνεται για ένα κρύο βράδυ με τον αέρα να σφυρίζει απ έξω :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#674805 Ξεκίνησα Fargo s04 και από τα 2 πρώτα επεισόδια μπορώ να πω ότι είναι μακράν καλύτερη από την απογοητευτική σεζόν 3.
Το 1ο ep είναι επικής εξιστόρησης. Θα περάσουμε όμορφα.
11 επεισόδια σύνολο, εκκρεμούν 3.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#674834 Καλός είναι ο Ροκ (παραδοσιακά οι κωμικοί μπορούν να διαπρέψουν σε δράμα) και ο 4ος κύκλος δεν είναι κακός αλλά ενώ έχει σκοτωμούς και τέτοια , το κάνει με έναν αρκετά ντεκα-vle τρόπο, ψιλοστάνταρ για Κοεν αλλά κάπου / κάπως άνευρο,πλέον.

απο σειρές πάντως, είδα πρόσφατα αυτήνανε και σαν κωμική , εφόσον συμπαθείτε μπάλα και Sudeikis , βλέπεται ευχάριστα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#674915
pro έγραψε:Mε Chris Rock δεν πας πουθενά. Κάκιστη επιλογή.

Χαχ, είναι πειστικός όμως.
Μ' αυτόν που πεθαίνω στα γέλια είναι ο Τζεννάρο Σεβαστάνο από το Gomorrah. Νομίζω δεν θα μπορέσω να ξαναδώ Γόμορρα στα σοβαρά :lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#675055
gianik έγραψε:μου προτάθηκε αυτό :
https://www.imdb.com/title/tt10048342/

Εικόνα

ο gianik jr το εχει ήδη ξεκινήσει ως φανατικός σκακιστής έχει ξετρελαθεί... :hmmm:
Πολύ φασαρία για το τίποτα. Κάθε επεισόδιο ήταν η ίδια ιστορία επαναλβανομενη. Άνετα γινόταν μια ωραια ταινία 2 ωρών.




bujinkan έγραψε:Ο τρίτος και τελευταίος κύκλος του suburra ,απλά @αμει ....
Όποιος δεν έχει δει αυτή τη σειρά του την προτείνω ανεπιφύλακτα


Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία επεισόδια δεν μου πολύ άρεσαν.
< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#675061 Ξεκίνησα να βλέπω το νέο Das Boot και από εκεί που περίμενα ένα πολεμικό κλειστοφοβικό δράμα, είδα δύο επεισόδια αστυνομικής/κατασκοπευτικής σειράς με ένα υποβρύχιο κάπου στο βάθος. Υπάρχει περίπτωση να το αδικώ και να μην το παρατήσω ή έτσι το πάει;
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#675098 Έχω δύο και τις δύο σεζόν. Είναι δύο παράλληλες ιστορίες, μια με τα όσα γίνονται στη La Rochelle και μία στα υποβρύχια στον Ατλαντικό. Συνδετικός κρίκος τα αδέρφια Strasser.
Στη La Rochelle η ιστορία είναι γύρω από τον μικρό αυτό θύλακα αντίστασης.
Έχει ενδιαφέρον, δε νομίζω βέβαια ότι μπορεί να συγκριθεί με την οριτζιναλ ταινία. Κάπου από τη μέση και μετά το παρακάνουν με τις "ανατροπές", αλλά τελικά το μήνυμα είναι σαφές.
Νομίζω αξίζει να το δεις, αν μη τι άλλο για τις καλές ερμηνείες των Krieps, Geffrier, Wlaschiha και Bock.
Άβαταρ μέλους
By pro
#675120
JarnoT έγραψε:
pro έγραψε:Mε Chris Rock δεν πας πουθενά. Κάκιστη επιλογή.

Χαχ, είναι πειστικός όμως.
Μ' αυτόν που πεθαίνω στα γέλια είναι ο Τζεννάρο Σεβαστάνο από το Gomorrah. Νομίζω δεν θα μπορέσω να ξαναδώ Γόμορρα στα σοβαρά
O Σεβαστανο είναι σχεδόν καρικατούρα σκηνοθετικά. Ο Ροκ είναι καρικατούρα από μόνος του. Με διαφορά καλύτερος της σειράς ο Samurai του Suburra.
Το οποίο Suburra ήταν αρκετά καλό παρόλο το σχετικά προβλέψιμο τέλος.
Τώρα βλέπω το La revolution. Δεν έχει καλή βαθμολογία, αλλά κάτι μου κάνει μέχρι στιγμής, η ιδέα είναι πολύ καλή (2 επεισόδια έχω δει).

< Note >