Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#701146 Εαν δεν παρει ο Ρασελ Κροου 8-7 Εμμυ και αλλα 7-7 Οσκαρ για τον ρολο του στο The Loudest Voice ας παει να κυνηγαει κανγκουρο στην φαρμα του στην Αυστραλια. Ισοπεδωτικη ερμηνεια και φυσικα απο τις σειρες που αξιζει να δεις (για πολλους λογους).
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#702341
g8777 έγραψε:Εαν δεν παρει ο Ρασελ Κροου 8-7 Εμμυ και αλλα 7-7 Οσκαρ για τον ρολο του στο The Loudest Voice...

+8+7+7+7

JarnoT έγραψε:Να σας μιλήσω και για το Patria.
Η ιστορία δύο οικογενειών Βάσκων, που μεγαλώνουν με δυνατές φιλικές σχέσεις αλλά ο επαναστατικός αγώνας της ΕΤΑ τους χωρίζει. Αργό παλιομοδίτικο δράμα, εναλλαγές σε τρεις χρονικές περιόδους, οι οποίες τελικά συγκλίνουν για να συνθέσουν όλη την ιστορία.
Βασισμένη στο συγκινητικό ομώνυμο μυθιστόρημα του φερνάντο Αραμπούρου, Πατρίδα...

Τελικά ήταν όσο δραματικό και όσο λιτό χρειαζόταν. Πολύ καλή αποτύπωση, όχι τόσο της δράσεως της ΕΤΑ (ελάχιστα πράγματα) όσο το πώς ο ένοπλος αγώνας επηρέασε το απλό λαό που έπρεπε να κουβαλάει τον πόνο των θυμάτων, των αγωνιστών, των φυλακισμένων.

Ολοκλήρωσα και το Maniac, που είναι η πιο weirdo σειρά που έχω παρακολουθήσει. Ένας άντρας, μια γυναίκα, αμφότεροι παράξενοι/μοναχικοί/αποτραβηγμένοι και πληγωμένοι από τις φαμίλιες τους, παίρνουν μέρος σε ένα πείραμα φαρμακευτικής εταιρείας, υποτίθεται για τη λύτρωσή τους από τα "ψυχολογικά" τους. Εκεί, όμως, μπερδεύονται οι αναμνήσεις και οι επιθυμίες τους, με τη βοήθεια ενός ανθρωπόμορφου κομπιούτερ που ελέγχει όλη τη διαδικασία.
Αρκετά σουρεάλ, λίγο μελλοντικό, λίγο vintage, μια πολύ γοητευτική αλλοκοτιά. Γοητευτικότατη και η Έμμα Στόουν που πρωταγωνιστεί.
Δημιούργημα του Κάρυ Φουκουνάγκα μετά το ανεπανάληπτο True Detective s01.
10 επεισόδια, αν αντέξετε μέχρι και το 3ο, μετά θα πάει καλά.

Ξεκίνησα, επιτέλους, Babylon Berlin. Έχω ενθουσιαστεί!
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#704895
bibendum έγραψε:Στο ertflix έβαλε κ τον 3ο κύκλο του Babylon.

Oh yes!
Ήδη τον έχω μεσιάσει.
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#705829 Εαν δεν ήταν Μ. Παρασκευή και ξημέρωμα Μ.Σαββάτου θα την ολοκλήρωνα "μαραθώνιος".

Εικόνα

Αθώος - Netflix - 8 επεισόδια ... ( είμαι μονορούφι στο 3ο ).

Με το μισό καστ του Contratiempo ( και κανέναν από το Casa ).
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#705897 Η καλύτερη σειρά των τελευταίων πολλών ετών
Εκτός του Law, φανταστικός είναι ο Silvio Orlando και ο John Malkovich (στη δεύτερη σεζόν) και η υπέροχη Cecile de France :inlove: (να πονάς g)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#705901 Εικόνα


Asimov έγραψε:Η καλύτερη σειρά των τελευταίων πολλών ετών :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:



Ρε το Αστρα.... :s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#706400
St.Devote έγραψε:Εαν δεν ήταν Μ. Παρασκευή και ξημέρωμα Μ.Σαββάτου θα την ολοκλήρωνα "μαραθώνιος".

Εικόνα

Αθώος - Netflix - 8 επεισόδια ... ( είμαι μονορούφι στο 3ο ).

Με το μισό καστ του Contratiempo ( και κανέναν από το Casa ).
Το είδαμε κι εμείς. Λίγο υπομονή στα δύο πρώτα επεισόδια θέλει μόνο, μετά κατεβαίνει όντως μονορουφι
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#709917 Βγήκε από το Άμαζον το Underground Railroad, μια σειρά του οσκαρικού Μπάρι Τζένκινς, βασισμένη στο ομώνυμο βραβευμένο μυθιστόρημα του Κόλσον Γουάιτχεντ (Πούλιτζερ και εθνικό βραβείο στις ΗΠΑ το 2017).
19ος αιώνας, αμερικανικός νότος, και η προσπάθεια δυο νέων να το σκάσουν από τις φυτείες στη Τζώρτζια όπου είναι σκλάβοι.
Δεν το έχω δει ακόμη, έχω διαβάσει το εξαιρετικό μυθιστόρημα και ανυπομονώ!