Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#554884 Δεν έχουμε καλοκαίρι , ούτε 35'C . Με θερμοκρασία δωματίου 20'C και μπύρας ας πούμε στους 10'C φαντάζομαι καταλαβαίνεις οτι όσες φορές και να γέμισε το ποτήρι , τα παγάκια ήταν σχεδόν άθικτα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#554888 Μουσατε μα τον Άγιο Λουκά μόλις έλυσες τον γόρδιο δεσμό του 2ου Νόμου της Θερμοδυναμικής. :s_omg

Μουσατε οταν έρθει η ώρα να αναληφθεις εις το βασίλειον των ουρανών θέλω να με θυμηθείς :inlove:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#554889 Δε συνηθίζω να κάθομαι στο τραπέζι με τις ώρες.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#554890 Μουσατε ρουφας πιο γρήγορα και από την Μιλένα Αποστολάκη το 1997.

Μουσατε κάνεις τον Τσακ Νόρις να δείχνει Παταπουφα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#595048 Μιάς και αναφέρθηκαν διάφορα περί μπύρας σε ΑΣΧΕΤΟ τοπικό :rtfm: και επειδή τις αρχές μου περί τήρησης των κανόνων-ακόμα και στο φόρουμ- δεν τις παραβιάζω, γράφω εδώ και ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ:
Στον ΑΒ μέχρι και Τετάρτη, οι μπύρες φιάλη Paulaner-Franziskaner 500ml, αλλά και McFarland-Stella Artois 330 ml είναι σε προσφορά 25%, (σχεδόν 0,50€ φτηνότερες/φιάλη), ενώ έχει και Guinness σε κουτί 400άρι!
Προ 10ημέρου, είχε και την Βudweiser budvar -40%, (1,10€ η 500άρα φιάλη) και φόρτωσα.... :superman:
:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#595053
dimitrisB έγραψε:Paulaner-Franziskaner 500ml,

:inlove: :inlove: :yahoo: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#602582 Συγνωμη για το σπαμμαρισμα με το ιδιο μηνυμα, αλλα ειπα να το γραψω και στο σωστο τοπικο (νωριτερα ποσταρισα λανθασμενα στο τοπικο με τους οινους).

Εχει κανενας κολλημα με τις weiss μπυρες? Πριν 4-5 χρονια δοκιμασα weiss (τοσο πολυ αργησα ο βλακας) και εκτοτε ειναι η #1 επιλογη μου. Δοκιμασα τις περισσοτερες Ελληνικες και ξενες weiss που βρηκα και κατεληξα στη Βεργινα. Αν σας αρεσουν οι weiss δοκιμαστε την. Ει δυνατον με ενα ποτηρι weiss και το συγκεκριμενο τροπο σερβιρισματος που ενδεικνυται για τις weiss!

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 04 Σεπ 2019, 09:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#602583 Αυτήν προτιμούσα κι εγώ μέχρι πέρσι αλλά τη χάλασε (χειρότερη γεύση+πονοκέφαλος) , όπως πριν λίγα χρόνια χάλασε και τη βεργίνα red.
Οπότε σχεδόν αποκλειστικά franziskaner weissbier aus Αλεμάνεν because έχουν σταθερή πχιότητα .
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#602585 Ωραίες οι λευκές. Έχει δοκιμάσει κανένας αυτή; -->
Εικόνα
:inlove: :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#602587 Προσωπικα εχω σκεφτει το ιδιο (οτι τη χαλασανε) κατα καιρους, για τις περισσοτερες μπυρες που εχω πιει. Χωρις να ειμαι σιγουρος, εχω την αισθηση οτι τους καλοκαιρινους μηνες δεν προλαβαινουν τη ζητηση και επισπευδουν την παραγωγη με αποτελεσμα την πτωση στην ποιοτητα. Δε σου κρυβω οτι και για τη Βεργινα το σκεφτηκα 1-2 φορες, αλλα μετα απο επαναληπτικες δοκιμες (της Βεργινα και αλλων weiss), παλι εκει κατεληξα και παραμενει η αγαπημενη μου!

btw και η Franziskaner ειναι πολυ ωραια :s_yes

Με την ευκαιρια ας κανω quote αυτο που ειπε ο Anonymous Founder στο αλλο τοπικο:
Anonymous Founder έγραψε:Όσο για μπύρες, κι εμένα μου αρέσουν οι Weiss, και γενικά θα τις προτιμήσω σε σχέση με τις Lager ή Pilsner που συνήθως βρίσκεις έξω, αν και έχω καταλήξει πως σημασία για καλή μπύρα έχει αυτός που την φτιάχνει και όχι ο τύπος. Γι αυτό και αγαπώ μικροζυθοποιίες.

Ολοσωστος. Ισως το μερακι των μικρων παραγωγων σε συνδιασμο με τον αφθονο χρονο που εχουν (αφου δεν τους πιεζει κανενας για ολο και μεγαλυτερη παραγωγη) φερνουν αυτο το ωραιο αποτελεσμα.

Δε θα ξεχασω τη μπυρα που ηπια πριν απο χρονια στο χωριο ενος φιλου. Σε καποια φαση ημασταν στο θειο του και λεει "κατσε να φερω να πιουμε απο τη δικια μου τη μπυρα". Στην αρχη δαγκωθηκα λιγο. 7 στις 10 φορες φορες μου ειπανε "ελα να πιεις το κρασι που εφτιαξα" επρεπε να παιξω θεατρο και απο ευγενεια να πω "τι ωραιο ειναι". Τις υπολοιπες 3 στις 10 το κρασι απλα πινοτανε χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο. Σπιτικη μπυρα δεν ειχα δοκιμασει πριν, αλλα μου ειχε τυχει καμποσες φορες να μου αρεσουν σχετικα αγνωστες μπυρες που ετυχε να δοκιμασω.

Ε, λοιπον αυτη τη φορα τα πραγματα ηταν διαφορετικα. Ο μαστορας ειχε φτιαξει μπυρα που μετα απο τοσα χρονια ακομα τη μνημονευω :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#602588 Εγώ έχω καταλήξει στο αθάνατο ΕΛ.managment της ανοργανωσιάς και της κουτοπονηριάς. Δεν έχουν σταθερή πχιότητα, δε θέλουν να έχουν σταθερή πχιότητα γιατί κατά διαστήματα φέρνουν και βάζουν εν γνώση τους υλικά β' διαλογής για να ρίξουν το κόστος , να ανεβάσουν το κέρδος κοροϊδεύοντας τον πελάτη. Για να πάρει ο μανατζαρέος τα μπόνους του .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#602597 Για ποιο πράγμα μιλάς τώρα; Τις μικροζυθοποιίες ή τις μεγάλες; Οι τελευταίες είναι σχεδόν όλες πολυεθνικές πια, με λίγες εξαιρέσεις.
-Αθηναϊκή Ζυθοποιία (συμφερόντων Heineken): Amstel, Heineken, Άλφα, Fischer, Μάμος και ίσως και καμιά άλλη που ξεχνάω.
-Ολυμπιακή Ζυθοποιία (συμφερόντων Carlsberg): Mythos, Fix, Kaizer και κάποιες άλλες που μου διαφεύγουν
-Ελληνική Ζυθοποιία Αταλάντης (η αγαπημένη μου από τις ελληνικές μαζικής παραγωγής): Έζα, Pils Hellas
-Βεργίνα
Αυτές είναι οι μεγάλες. Ελληνικές, ουσιαστικά είναι μόνον οι δύο τελευταίες. Οι άλλες έχουν εξαγοράσει ελληνικά σήματα. Η Αθηναϊκή ζυθοποιία ακόμη κατέχει το μεγαλύτερο κομμάτι της αγοράς και έχει φάει και πρόστιμο από την Επιτροπή Ανταγωνισμού (την αγαπημένη του Κούλη...).
Όσο για τις μικροζυθοποιίες, εγώ έχω ξεχωρίσει την Ευβοϊκή που κάνει τις Septem's, της Τήνου με την Νήσος, της Κέρκυρας, ενώ κάποιες από την βόρειο Ελλάδα, δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα και δεν θεωρώ πως αξίζουν τα χρήματά τους.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#602607
Anonymous Founder έγραψε:...και έχει φάει και πρόστιμο από την Επιτροπή Ανταγωνισμού (την αγαπημένη του Κούλη...)...


Δεν ξερω γιατι εχει φαει προστιμο, αλλα μου ειχε πει παλιοτερα ενας καταστηματαρχης οτι παιζει μεγαλο νταβατζιλικι απο τους "μεγαλους". Σου λενε "αν βαλεις την ταδε μπυρα ή το ταδε αναψυκτικο στο μαγαζι εμενα ξεχασε με". Οι καταστηματαρχες θελουν τα επωνυμα στο μαγαζι τους και δε μπορουν να κανουν κι αλλιως, οποτε πιανει μια χαρα ο εκβιασμος.

Για τετοια φαση μιλας?