Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#602950 Κάποια στιγμή το είχα θέσει ως προσωπικό στόχο, αλλά δεν... το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου, δεν πρέπει να είναι τόσο δύσκολο να γίνει και να βγάλεις 10 λίτρα πχ... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#602955 10 λιτρα μονο; Απ οτι εχω ακουσει, για να γινει καλη θελει μεγαλη ποσοτητα.
Στην ποτοαπαγορευση την εφτιαχναν στις μπανιερες τους! :lol:
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 06 Σεπ 2019, 13:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#602963
Y.V έγραψε:10 λιτρα μονο; Απ οτι εχω ακουσει, οσο μεγαλυτερη ποσοτητα, τοσο καλυτερη γινεται.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#603121 Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι φίλος της μπύρας κι αυτό γιατί οι περισσότερες είναι πικρές και δεν μπορώ την πικρίλα σαν γεύση.
Διαφορετικά για εμένα που μου αρέσουν τα κρύα ποτά και ποσότητα υγρών η μπύρα θα ήταν το πιο κατάλληλο ποτό.
Αναγνωρίζω ότι μερικές είναι εξαιρετικές αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Γιατί είμαι σίγουρος ότι το θέμα γεύσης είναι αρκετά πολύπλοκο, μπορεί δηλαδή κάτι άλλος να το λέει πικρό κι εμένα να μου αρέσει. Άρα θέλει γνώση (να ξέρεις τι είδος/περιεχόμενο μπύρας πίνεις και δοκιμές).
Είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι και καπάκι πετάτε links για κατασκευή μπύρας. Πόσο εύκολο είναι να φτιάξει κανείς μπύρα, εν συντομία για να μην διαβάζω κατεβατά στο διαδίκτυο. Δεν νομίζω ότι θα ασχοληθώ αλλά θα με βοηθήσει να καταλάβω τις διαφορές και τα είδη ώστε να καταλήξω στο τι μου αρέσει. Αν έχετε κάποιον σύντομο οδηγό -είδη μπύρας να μου τον δείξετε.

Γενικά . Θυμάμαι μου άρεσαν πολύ κάτι βελγικές μοναστηριακές που ήταν πιο γλυκές.
Από λευκές μόνο την Hoegarden (επίσης βελγική) ήξερα που την είχα δοκιμάσει πριν από χρόνια σαν το κάτι διαφορετικό. Μου άρεσε.
Μου αρέσουν και κάτι Carib και άλλες που τις πίνεις με το λεμονάκι. Και το shandy (μπύρα με λεμονάδα) είναι ένας καλός τρόπος για να πίνω μπύρα (λυπάμαι αν μερικοί με θεωρήσουν προδότη, κομμώτρια κλπ αλλά σας έχω γραμμένους καταλλήλως και δεν φοβάμαι να το δηλώσω, εδώ άλλος προωθεί τα Καρέλια). Όπως τολμώ να δηλώσω ότι μου αρέσει και ο μηλίτης που τον προτιμώ από την μπύρα. Κι εκεί προτιμώ τον μέτριο που γλυκίζει και όχι τον ξηρό.
Από ελληνικές μπύρες λίγα ξέρω αλλά τη Heineken που δεν μου αρέσει την αποφεύγω και προτιμώ Fix, Καιζερ, Αμστελ. Βεργίνα, Μύθος, Αλφα όταν δεν έχει Fix αλλά δεν τις κατέχω.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#603166 Δεν σου αρέσει η πικρίλα, αλλά προτιμάς την πικρή Kaiser από την "γλυκιά" Heineken? :lol: Από όσα περιγράφεις, πιστεύω ότι θα σου αρέσει η Duvel και φυσικά τα γλυκά Belgian ales.

Άποψή μου είναι ότι δεν αξίζει κάποιος να ασχοληθεί με σπιτικές μπύρες. Το αποτέλεσμα είναι συνήθως κάτω του μετρίου.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#603171 Επίσης θα σου αρέσει η γιαπωνέζικη και η Bud. Γενικά όσες έχουν και ρύζι.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#603174
REALZEUS έγραψε:Δεν σου αρέσει η πικρίλα, αλλά προτιμάς την πικρή Kaiser από την "γλυκιά" Heineken? :lol: Από όσα περιγράφεις, πιστεύω ότι θα σου αρέσει η Duvel και φυσικά τα γλυκά Belgian ales.
Άποψή μου είναι ότι δεν αξίζει κάποιος να ασχοληθεί με σπιτικές μπύρες. Το αποτέλεσμα είναι συνήθως κάτω του μετρίου.
Περί αυττού πρόκειται, ότι αν και λέτε ότι η Kaiser είναι πικρή την αποδέχομαι περισσότερο από την Heineken. Οπότε έχει να κάνει με την προέλευση της πίκρας και τη σύνθεση και κατασκευή της μπύρας. Όπως πχ ανέχομαι το κάψιμο από ινδικό πολύ καλύτερα από το κάψιμο από μεξικάνικο.
Ναι η Duvel και κάτι βελγικές μου αρέσουν. Αλλά όταν μερικές έχουν 2-3 διαφορετικές εκδόσεις μπερδεύομαι.
dimik έγραψε:Επίσης θα σου αρέσει η γιαπωνέζικη και η Bud. Γενικά όσες έχουν και ρύζι.
Ναι όντως μου αρέσουν. Και οι ινδικές. Ώστε ρύζι, εεε;
Πείτε μου τι κάνει κάτι να το πούμε ale, τι είναι η stout, IPA, lager, pilsner, weisse κλπ.Και τι στο καλό είναι η απαίσια guinness.
Δε θέλω μετάφραση ή απλή εξήγηση αλλά πρακτική γνώση για τη γεύση, τι κάνει η βύνη, τι κάνει ο λυκίσκος, τι κάνουν οι διαδικασίες ωρίμανσης κλπ. Για αυτό ρωτάω το πώς φτιάχνεται η μπύρα, για να καταλάβω τι να περιμένω διαβάζοντας σχόλια για κάποια μπύρα (πχ με έντονο λυκίσκο τι θα πει αυτό, σαν ποια γνωστή μπύρα μοιάζει κοκ.) ή διαβάζοντας τη σύνθεση-σχόλια στην ετικέτα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#603227
sknipper έγραψε:Πείτε μου τι κάνει κάτι να το πούμε ale, τι είναι η stout, IPA, lager, pilsner, weisse κλπ.Και τι στο καλό είναι η απαίσια guinness.
Δε θέλω μετάφραση ή απλή εξήγηση αλλά πρακτική γνώση για τη γεύση, τι κάνει η βύνη, τι κάνει ο λυκίσκος, τι κάνουν οι διαδικασίες ωρίμανσης κλπ. Για αυτό ρωτάω το πώς φτιάχνεται η μπύρα, για να καταλάβω τι να περιμένω διαβάζοντας σχόλια για κάποια μπύρα (πχ με έντονο λυκίσκο τι θα πει αυτό, σαν ποια γνωστή μπύρα μοιάζει κοκ.) ή διαβάζοντας τη σύνθεση-σχόλια στην ετικέτα.




Στην μπύρα τα πράγματα περιπλέκονται σχετικά με τις ονομασίες. Πολλές φορές μια μπύρα μπορεί να ανήκει σε διάφορες κατηγορίες και απλά αποφασίζει ο παρασκευαστής πως θα την ονομάσει. Κλασικό παράδειγμα οι lager και οι pilsner. Όλες οι pilsner είναι lager, αλλά όλες οι lager δεν είναι pilsner. Οπότε μια pilsner μπορεί να ονομαστεί και lager... :s_crazy


Στην πράξη:

- Lager: Η κλασική "ξανθιά", η πιο διαδεδομένη μπύρα του κόσμου. Διαφέρει από ελαφριά ζυθοποιήματα των 2-3 αλκοολικών βαθμών, μέχρι "δυναμίτες" των 16 βαθμών (οι πιο δυνατές που ξέρω). Χαμηλή ζύμωση, με κριθάρι και λίγο λυκίσκο. Οι pils έχουν περισσότερο λυκίσκο, για αυτό και είναι πιο πικρές.

- Ale: Η κλασική μεσαιωνική μπύρα, θερμής ζύμωσης, με βάση το κριθάρι. Υπάρχουν πολλοί τύποι, Αγγλικό, Βελγικό κλπ και συνήθως δεν έχουν λυκίσκο, άρα είναι πιο γλυκές. Πολλά ales όμως έχουν πάρα πολύ αλκοόλ (μέχρι 67% νομίζω η πιο δυνατή - μια Σκωτσέζικη "θερμοπυρηνική βόμβα"!!!) οπότε πικρίζουν λόγω του υπερβολικού αλκοόλ (κάτι ανάμεσα σε ουίσκι και καφέ ήταν η πιο δυνατή που έχω δοκιμάσει, η οποία ήταν μια Καναδέζικη με περίπου 40 βαθμούς - όσο έχει το ουίσκι). Τα χρώματα διαφέρουν από χρυσαφί/κεχριμπαρί μέχρι κατάμαυρο, αναλόγως της σύνθεσης (μέχρι και βύνη τύρφης έχουν οι πιο δυνατές). Μερικές από αυτές ωριμάζουν σε βαρέλια από ουίσκι, παίρνοντας την σχετική μυρωδιά, ενώ άλλες αρωματίζονται με καφέ ή κακάο. Ίσως η μπύρα με την μεγαλύτερη ποικιλία και διακυμάνσεις.

-Weiss: Γνωστή και ως wheat, λόγω του υψηλού ποσοστού σιταριού σε σχέση με το κριθάρι που διαθέτει. Αφιλτράριστη η μαγιά της, κάτι που της δίνει το θολό της χρώμα και απαιτεί ειδικό τρόπο σερβιρίσματος (αν δεν σας φέρουν το αντίστοιχο ποτήρι, δεν ξέρουν τι τους γίνεται). Από γεύση διαφέρει από ουδέτερη-γλυκιά, μέχρι ξινή, αν και συνήθως είναι προς το ξινό. Πολλές φορές αρωματίζεται με διάφορα συστατικά (φλούδες εσπεριδοειδών κλπ). Έχει διάφορες παραλλαγές, με την πιο γνωστή να είναι η dunkel, που είναι σκούρη weiss (contradiction in terms, but there you go) και συνήθως πιο γλυκιά.

- Stout: Η μαύρη, γνωστή και ως porter από τους αχθοφόρους του Λονδίνου που την προτιμούσαν. Η Guiness είναι ο πιο διάσημος εκπρόσωπος του είδους. Πικρή στην γεύση με μια υπόγλυκη και στυφή επίγευση.

- ΙΡΑ: Indian Pale Ale, που η μόνη σχέση που έχει με την Ινδία είναι ότι στέλνονταν εκεί από την Αγγλία για να την καταναλώσουν οι αποικιοκράτες. :lol: Flat μπύρα με ουδέτερη γεύση, παραδοσιακά. Σήμερα όμως έχει κάποιες IPA που είναι τελείως διαφορετικές. Σκούρες και πολύ πικρές (λυκίσκος με το τσουβάλι), με αρώματα καφέ ή σοκολάτας.

Κινέζικες, ινδικές κλπ αηδίες δεν πίνουμε. Εξαιρούνται οι ιαπωνικές, ορισμένες εκ των οποίων είναι ενδιαφέρουσες (π.χ. Asahi).

Έχει και κάτι περίεργες που θέλουν ζέσταμα για να τις πιεις γιατί αλλιώς είναι πολύ πηκτές. Αυτά είναι κάτι περίεργα αγγλικά ales, συνήθως με γεύσεις και σύσταση φρούτων. Προσπαθώ να θυμηθώ την ονομασία μιας που είχε βάση την φράουλα και είχα δοκιμάσει στην Αγγλία, αλλά δεν μου έρχεται...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#603466
sknipper έγραψε:Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι φίλος της μπύρας κι αυτό γιατί οι περισσότερες είναι πικρές και δεν μπορώ την πικρίλα σαν γεύση.


Δοκίμασε λευκές (weiss) και σιταρένιες γενικά.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#603468 Η καλύτερη μπύρα είναι αυτή που πίνεται παρέα με τους κολλητούς ,θυμώντας τις |λογοκρισία| που κάναμε μικροί και από τα γέλια να ακούγεσαι 2 χλμ μακρυα.... :lol:
αυτή ειναι η καλύτερη μπύρα και ας ειναι κ από το lidl... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#603472
gianik έγραψε:Η καλύτερη μπύρα είναι αυτή που πίνεται παρέα με τους κολλητούς ,θυμώντας τις |λογοκρισία| που κάναμε μικροί και από τα γέλια να ακούγεσαι 2 χλμ μακρυα....


Αν ηχορυπάνεις θα καλέσω τον εν υπηρεσία gianik, να ξέρεις. :lol:

Καλύτερη μπύρα είναι αυτή που σου αρέσει και δεν σου κάνει hangover το άλλο πρωί. Hangover επιφέρει συνήθως η weiss, λόγω της μαγιάς, και τα δυνατά ales φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By King Alexander
#603483 Έχω κάμποσο καιρό που δοκιμάζω διάφορες γεύσεις μπύρας.
Εχθές ήπια Primator Weizen, μια πολύ ωραία, δροσερή, ανοιχτή ξανθιά weiss, ευχάριστη στη γεύση και οχι βαριά.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#603486
REALZEUS έγραψε:
gianik έγραψε:Η καλύτερη μπύρα είναι αυτή που πίνεται παρέα με τους κολλητούς ,θυμώντας τις |λογοκρισία| που κάναμε μικροί και από τα γέλια να ακούγεσαι 2 χλμ μακρυα....


Αν ηχορυπάνεις θα καλέσω τον εν υπηρεσία gianik, να ξέρεις. :lol:

Καλύτερη μπύρα είναι αυτή που σου αρέσει και δεν σου κάνει hangover το άλλο πρωί. Hangover επιφέρει συνήθως η weiss, λόγω της μαγιάς, και τα δυνατά ales φυσικά.


Δίαααα παίζεις champions league. :lol: :lol: Σοβαρεψουουου.
Δεν υπάρχει Hang over με μπύρες.
Πρώτα σκας και μετά μεθας. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#603488
junior gt έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
gianik έγραψε:Η καλύτερη μπύρα είναι αυτή που πίνεται παρέα με τους κολλητούς ,θυμώντας τις |λογοκρισία| που κάναμε μικροί και από τα γέλια να ακούγεσαι 2 χλμ μακρυα....


Αν ηχορυπάνεις θα καλέσω τον εν υπηρεσία gianik, να ξέρεις.

Καλύτερη μπύρα είναι αυτή που σου αρέσει και δεν σου κάνει hangover το άλλο πρωί. Hangover επιφέρει συνήθως η weiss, λόγω της μαγιάς, και τα δυνατά ales φυσικά.


Δίαααα παίζεις champions league. Σοβαρεψουουου.
Δεν υπάρχει Hang over με μπύρες.
Πρώτα σκας και μετά μεθας. :rtfm:
Μην το λες. Στο octoberfest του Μονάχου τα ασθενοφόρα τους παίρνουν τρεις τρεις λιποθυμους

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#603492 Ρε μιλάμε για champions league τώρα. Όχι για Bundesliga 2. :lol: :lol: :lol: