Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#451443 ‘We didn’t recognise that he was dangerous’: our father killed our mother and sister

'He was a tyrant': man opens up on father who killed mother and sister

Μπαμπακας.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#451453 Είναι μια διαταραχή. Κακά τα ψέματα. Όμως. ...
Από προσωπική εμπειρία με ανθρώπους διαφορετικούς η αν θέλετε ανθρώπους που έλκονται από το ίδιο φύλο αυτό που είδα είναι ανθρώπους γεμάτους όρεξη για ζωή ανθρώπους που δεν μου φέρθηκαν χυδαία και δεν τόλμησαν παραπάνω απ οτι έπρεπε. Ευγενικοί και δεκτικοί στην άρνηση. Βέβαια υπήρξε μια λουγκρα γνωστή στον χώρο των media που ξέφυγε αλλά θυμάμαι έκοψε λάσπη στη συνέχεια. ....
Υπάρχουν και αυτοί που είναι για δέσιμο. Ζήτημα να συνάντησα ένα δυο ακόμα.....
Γενικά δεν μπορώ να πω ότι ενοχλούν η πρέπει να τους περιθωριοποιησουμε οποιασδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#690145 Υπουργός Δικαιοσύνης χώρας της ΕΕ, στην 3η δεκατία του 21ου αιώνα, ξεστόμισε αυτό:

Και θα πω αυτό που έπρεπε να πω από την πρώτη στιγμή: όλες οι επιστημονικές μελέτες κατατείνουν στο γεγονός ότι τα παιδιά που μεγαλώνουν με τη φυσική παρουσία και των δύο φύλων και των δύο γονέων, είναι παιδιά με λιγότερα ψυχολογικά προβλήματα, είναι παιδιά με μικρότερες ή καθόλου παρεκκλίσεις, είναι παιδιά που προσαρμόζονται με πολύ μεγάλη ευκολία σε μια σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα


https://orlandolgbt.gr/dt-gia-diloseis- ... neikotita/
Βίντεο εδώ με τις δηλώσεις: https://www.news247.gr/politiki/i-dilos ... 30121.html

:vava:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#690265 Είπε ότι μελέτες δείχνουν κάποια αποτελέσματα.
Γιατί θα πρέπει να μας ενοχλεί, εφόσον όντως υπάρχουν αυτές οι μελέτες;
Ας μην πάμε στο άλλο άκρο που θα απαγορεύεται να μιλάμε για το αν υπάρχουν αρνητικά στα ομόφυλα ζευγάρια.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#690266
Andreasdik έγραψε:Ας μην πάμε στο άλλο άκρο που θα απαγορεύεται να μιλάμε για το αν υπάρχουν αρνητικά στα ομόφυλα ζευγάρια.


+1 με τη διαφορά ότι είναι τελείως διαφορετικό να αναφέρεται στις μελέτες κάποιος που καταλαβαίνει 100% τι λένε από το να πετάει μια ρουκέτα επιπέδου φόρουμ ένας υπουργός (όχι ο τελευταίος πολιτικάντης) για ένα πολύ σοβαρό και λεπτό θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#690268
Andreasdik έγραψε:Είπε ότι μελέτες δείχνουν κάποια αποτελέσματα.
Γιατί θα πρέπει να μας ενοχλεί, εφόσον όντως υπάρχουν αυτές οι μελέτες;
Ας μην πάμε στο άλλο άκρο που θα απαγορεύεται να μιλάμε για το αν υπάρχουν αρνητικά στα ομόφυλα ζευγάρια.

Ένας υπουργός δικαιοσύνης οφείλει να είναι πιο προσεκτικός όταν λέει την άποψή του. Ειδικά όταν η άποψή του παραβιάζει τα δικαιώματα κάποιων ανθρώπων.
Το ξέρω πως αυτά είναι ψιλά γράμματα, όταν έχουμε μπει στον 21ο αιώνα και ακόμη συζητάμε αν έχει δικαίωμα μια γυναίκα να κάνει έκτρωση (μάλιστα στην Πολωνία τις απαγόρευσαν πρόσφατα! :help: ), αλλά δεν μπορούμε να είμαστε χαλαροί όταν κάποιοι άνθρωποι θεωρούνται παραπαίδια και αποπαίδια.

Αν ο κάποιος υπουργός δικαιοσύνης έχει άποψη προβληματική, μπορεί να παραιτηθεί και να μπει στην θέση του κάποιος άλλος. Σε μια δημοκρατία, είναι ασύμβατο να παραβιάζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα μιας μεγάλης μερίδας (έστω και μειονότητας). Ειδικά όταν αυτό γίνεται και με την βούλα του υπουργού, μπορεί να κινητοποιήσει διάφορους συμπαθούντες που ευδοκιμούν παντού, να πουν μπράβο και να θεωρήσουν πως καλώς γίνεται ό,τι γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#690270
Andreasdik έγραψε:Είπε ότι μελέτες δείχνουν κάποια αποτελέσματα.
Γιατί θα πρέπει να μας ενοχλεί, εφόσον όντως υπάρχουν αυτές οι μελέτες;


Γιατί τέτοιες μελέτες δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως υπάρχουν. Όσες έχει τύχει να δω λένε ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο. :rtfm: Όποιες μελέτες έχω ακούσει να συμφωνούν με τον υπουργό έχουν προέλθει από την κούτρα κάποιου που είχε συγκεκριμένη ατζέντα. Πιθανώς και να υπάρχουν αυτές οι μελέτες που λέει ο υπουργός, θα ήθελα πάρα μα πάρα πολύ να μας τις δείξει. Θα ήταν εξαιρετικό, έτσι για την τσαχπινιά, μία φορά ένα στέλεχος κυβέρνησης να στηρίζει την άποψή του και την πολιτική του σε δεδομένα, αλλά δεν το βλέπω και αυτή τη φορά.


Βέβαια, τα δικαιώματα του οποιουδήποτε δεν είναι αντικείμενο συζήτησης, αλλά ενταξειμωρετωρα...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#690272 Εγώ θα βάλω ένα πολύ ωραίο κείμενο που διάβασα πριν λίγο που απαντάει ακριβώς σ'αυτό.

Παραδοσιακός χαζοπαππούς - with a twist
Είμαστε γενικά πολύ κλασικοί παππούδες: ανταλλάσσουμε πέντε φορές την ημέρα φωτογραφίες του εγγονού μας, που μόλις έκλεισε τους τρεις μήνες και περνάμε την υπόλοιπη μέρα κοιτάζοντάς τες. Ένα χαμόγελο του μωρού είναι σε θέση να μας φτιάξει τη μέρα -τι λέω; την εβδομάδα- ενώ κάθε πονάκι του γίνεται πόνος μας.

https://www.2020mag.gr/apopseis/480-with-a-twist
Τις Κυριακές ξεκινάει το μαγείρεμα από τα χαράματα γιατί θα «έρθουν τα παιδιά για φαγητό», και μαζί και η μόνιμη διαμάχη για το τι ακριβώς θα φάμε. Η κρεβατομουρμούρα έχει ξεκινήσει από το Σάββατο, αλλά γενικά αυτές τις μάχες τις κερδίζω εύκολα γιατί ποιος θα επιμείνει σε γερμανικά φαγητά όταν έχει επιλογή τα ελληνικά; Σχολιάζουμε τη νύφη μας και τη βρίσκουμε «κακομαθημένη», ζηλεύουμε που οι άλλοι παππούδες, τους βλέπουν πιο συχνά από εμάς (κρατάμε τεφτέρι) και η υπερήλικη μητέρα μου έτρεχε μέσα στην πανδημία στην Αθήνα να βρει δώρο για το νεογέννητο.

Όπως σας είπα, κλασικοί παππούδες.
Με τη διαφορά πως είμαστε και οι δυο παππούδες. Όχι παππούς και γιαγιά. Παππούς και παππούς.

Ναι, και οι γκέυ μεγαλώνουμε (δυστυχώς) και για ψώνια πάμε και κρεβατομουρμούρα υποφέρουμε και για το ψητό της Κυριακής τσακωνόμαστε και παιδιά μεγαλώνουμε.



Διαβάστε και την συνέχεια, αξίζει (για όσους δεν θέλουν ν'αρνηθούν την πραγματικότητα...). :s_blush
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#690276 Νομιζω οτι δεν εχω ξαναποσταρει στο συγκεκριμενο τοπικο...

Προσωπικα εχω φιλους gay και γενικα σαν ατομο δε με απασχολει τι κανει ο καθενας με το σωμα του, εφοσον δεν ενοχλει καποιον αλλον. Επισης θεωρω δεδομενο οτι ολοι μας εχουμε τα ιδια δικαιωματα, οποτε λεω ναι στο γαμο και στις υιοθεσιες απο ομοφυλα ζευγαρια.

Εκει που ξενερωνω απιστευτα ομως, ειναι οταν βλεπω αδικιες και ανισοτητα αναμεσα στους πολιτες. Δεν ανεχομαι λοιπον να ανοιγω ενα καναλι κι απο τους 4 αντρες του πανελ να ειναι (τουλαχιστον) οι 3 gay. Με δεδομενο οτι η αναλογια straight/gay στην πραγματικη ζωη ειναι 95%/5% (ή κατι τετοιο) και στα καναλια αντιστρεφεται στο 25%/75%, ειναι στημενο το παιχνιδι. Κι αν βαλεις στη συναρτηση οτι οι μισοι απο αυτους που το παιζουν "δημοσιογραφοι" δεν ξερουν καν να μιλησουν, η αδικια γινεται ακομα πιο εξοργιστικη.

Και για να μη μου κολλησετε καμια ταμπελα του ομοφοβικου, θα θυμισω οτι το ιδιο ακριβως με τσακιζει να βλεπω τις ειδησεις και να παιρνω την αισθηση οτι υπαρχει μονο ενα κομμα στην Ελλαδα και μαλιστα οτι τα κανει ολα τοσο σωστα, που στην ουσια δε χρειαζομαστε καν δευτερο κομμα.

Τελος μην ξεχασω το κυκλωμα της εκκλησιας που εχω κραξει τοσες φορες, γιατι παλι εχει τη δυναμη να κατευθυνει προς την κατευθυνση που θελει ολοκληρη την κοινωνια. Μια κατευθυνση που κατα την αποψη μου ειναι καταστροφικη.

Γενικα δε γουσταρω την αδικια απ΄οπου κι αν προερχεται.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#690280 Στημενο το παιχνιδι ως προς τι;

Δεν γινεσαι γκει επειδη το ειδες στην τηλεοραση, επειδη εκανες χειραψια με καποιον, επειδη καποια καναλια το θεωρουν μοδα.
Δεν ειναι αρρωστια, ταση, μοδα, εξελιξη η σεξουαλικη ταυτοτητα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#690281
Νίκος Παππάς έγραψε:Στημενο το παιχνιδι ως προς τι;

Δεν γινεσαι γκει επειδη το ειδες στην τηλεοραση, επειδη εκανες χειραψια με καποιον, επειδη καποια καναλια το θεωρουν μοδα.
Δεν ειναι αρρωστια, ταση, μοδα, εξελιξη η σεξουαλικη ταυτοτητα.


Στημενο επειδη δε γινονται προσληψεις με αξιοκρατια αλλα βαση κυκλωματος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#690291 Κάνεις λάθος νομίζω σε αυτό. Η εικόνα στα κανάλια ούτως ή άλλως είναι παραμορφωτική. Οποιοδήποτε συμπέρασμα πας να βγάλεις από εκεί, θα είναι λοιπόν λάθος. Αντίστοιχα με αυτό, βλέποντας ελληνική τηλεόραση, θα έλεγε κάποιος πως οι ελληνίδες είναι ξανθιές και χαζές.
Οπότε, δεν υπάρχει αδικία. Απλώς έχουμε τραγική τηλεόραση. Μην την αφήνεις να θολώνει την κρίση σου.