Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#391445
Pitt έγραψε:
dimitrisB έγραψε:https://www.petrolheads.gr/viewtopic.php?p=380150#p380150
nass έγραψε: :s_bye

( Προβολή προφίλ => Τελευταία επίσκεψη => 07 Απρ 2017, 09:30 )


Μάλλον μας χαιρέτησε και ο nass.
AΝ ναί και οριστικά , ..... OΛΑ ΚΑΛΑ! :s_thumbsup


Και φυσικά το θέμα στο οποίο διαφώνησαν οι περισσότεροι που αποχώρησαν ήταν άσχετο με το κύριο αντικείμενο του forum.
Κρίμα να διχαζόμαστε για τα πολιτικά, ή μάλλον για τα κομματικά, σαν τα επαρχιακά καφενεία του προηγούμενου αιώνα...

Αυτός είναι και ο λόγος που απέχω απ΄αυτές τις συζητήσεις. :s_dunno


Οντως αποφάσισα να μην συμμετέχω πλέον στο Forum. Για την ακρίβεια έκανα sign-off και διαβάζω περιστασιακά ως επισκέπτης (lurker φάση). Δεν μου λείπει και δε νομίζω ότι λείπει στο Forum, όλα καλά λοιπόν.

Ο λόγος όμως, σε αντίθεση με πολλά που γράφτηκαν παραπάνω, είναι άσχετος με τα πολιτικά και το εικονίδιο :s_bye σε εκείνη τη δημοσίευση ήταν τυχαίο. Για την ακρίβεια διαφωνώ με την ύπαρξη "ταμπού" θεμάτων (στυλ "πολιτική" και "ποδόσφαιρο") γιατί θεωρώ ότι:
- (μπορούμε να αποδείξουμε ότι) είμαστε ώριμοι άνθρωποι και συζητάμε πολιτισμένα (δεν το καταφέρνουμε πάντα αλλά σε αρκετά καλό βαθμό)
- στο βαθμό που επηρεάζουν σημαντικά την καθημερινότητά μας είναι σημαντικά θέματα συζήτησης (ΟΚ η πολιτική... για κάποιους και το ποδόσφαιρο :) ) και δεν μπορούμε να τα αφήνουμε απ΄ έξω στο όνομα ενός (επίπλαστου τελικά) "καλού κλίματος"
- είναι απαραίτητο κομμάτι της φυσιογνωμίας του παρόντος Forum (όπως και του προηγούμενου) και σημαντικός ΙΜΟ λόγος συμμετοχής σε αυτό (όπως και στο προηγούμενο)

Πόσο δε μάλλον όταν υπάρχουν θέματα εξίσου άσχετα με το "κύριο αντικείμενο του Forum" όπως "σπίτια και διακόσμηση", "τηλέφωνα Android" κτλ. κτλ.

Ο κυριότερος λοιπόν λόγος για την απόφασή μου είναι ότι σε μεγάλο βαθμό έχω απλά χάσει το ενδιαφέρον μου για το Forum και βαρέθηκα την επανάληψη των ίδιων και των ίδιων, ως θεματολογία, ως συμμετέχοντες (βλέπεις μια δημοσίευση του Χ χρήστη στο Ψ θέμα και ξέρεις πάνω-κάτω τι θα πει) αλλά και ως γενικότερο κλίμα με συχνή χρήση της τσουβαλοποίησης και της ταμπελοθέτησης, προς διευκόλυνση τυποποιημένης και εν πολλοίς άκυρης επιχειρηματολογίας, της ειρωνείας ("φτηνός" τρόπος αντιπαράθεσης ΙΜΟ) και της αέναης υπερκουραστικής επί προσωπικού κόντρας (πχ. ο Α χρήστης έχει ανοίξει κόντρα με το Β χρήστη και δεν έχει πλέον σημασία τι στο καλό λένε, αρκεί να τη λένε στον άλλον).

Μια δημοσίευση που εξηγεί καλύτερα ως παράδειγμα αυτό που λέω και ομολογώ ότι αποτέλεσε αφορμή για την απόφασή μου είναι η viewtopic.php?p=380790#p380790 όπου βλέπουμε:
- Μηδενική (κατ΄ ίδιαν ομολογία) γνώση του αντικειμένου και μηδενική νέα γνώση ως προσφορά στο Forum
- Στυλάκι εξυπνακίστικο με ειρωνεία φουλ + χιούμορ μηδέν = :s_hang (με το δικό του τρόπο "1000 (και βάλε) καρδιναλίων" :iconcool: )
- Σκοπός τελικά (μη ομολογημένος κατ΄επιμονή :s_crazy ...) θεωρώ δεν ήταν να γίνει συζήτηση ή να μάθουμε κάτι αλλά να "την πει" απρόκλητα (ξεκάθαρο flame bait) ο συγγραφέας σε προσωπική και ιδεολογική βάση σε άλλους, μη κατανομαζόμενους

Επειδή μπορεί και ο ίδιος να πέφτω στις παραπάνω παγίδες (το λέω "inb4" επιχειρήματα δημοτικού σχολείου "ναι αλλά και εσύ...") αντιδρώ και αυτοπεριορίζομαι με ένα τρόπο που θεωρώ αξιοπρεπή και καλύτερο για την ευρύτερη κοινότητα.

Ακόμα και σε ό,τι αφορά το "κύριο αντικείμενο του Forum", και εκεί το ενδιαφέρον είναι αρκετά περιορισμένο . Πχ. έκανα αυτή τη δημοσίευση για ένα θέμα μηδενικού κόστους (στις μέρες που ζούμε) και μεγάλης σημασίας για εμάς τους petrolheads, τις πιέσεις των ελαστικών, με σκοπό να ξεκινήσει μια συζήτηση, με ανταλλαγές απόψεων και εμπειριών, διαφωνίες (επίτηδες άφησα μερικά σημεία φλου ή διφορούμενα, μπορεί και λάθος) κτλ. Αποτέλεσμα: :s_bored δηλ. απογοήτευση από το "κύριο αντικείμενο του Forum".

Δευτερευόντως μόνο (το πρωτεύον είναι το παραπάνω) με ενοχλεί η ακατάλληλη πολλές φορές στάση του admin προς συγκεκριμένους χρήστες όπως πχ. στο viewtopic.php?p=371199#p371199. Δηλ. θεωρώ ότι είναι απρεπές να είσαι "οικοδεσπότης" και να εκφράζεσαι με τέτοιο τρόπο για "καλεσμένους" σου, με τους οποίους δεν είστε και φιλαράκια από το στρατό στο κάτω-κάτω, το να είσαι οικοδεσπότης είναι μια άχαρη θέση, που συνεπάγεται παραπάνω δικαιώματα αλλά και παραπάνω υποχρεώσεις, όπως το να δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για ισότιμη συμμετοχή όλων, πέραν τυχόν προσωπικών συμπαθειών-αντιπαθειών, ενώ αντιθέτως αρκετές φορές έχω την αίσθηση ότι δημιουργούνται οι αντίθετες προϋποθέσεις, ώστε κάποιοι εκτός της "παρέας" του οικοδεσπότη να αισθάνονται ανεπιθύμητοι εδώ (και δημοσιεύσεις σαν την παραπάνω είναι ενδεικτικές).

Εννοείται βέβαια ότι, ασχέτως των παραπάνω, ευχαριστώ τον Anonymous Founder για την ανιδιοτελή προσφορά αυτού του χώρου και τη θαυμάσια τεχνική δουλειά που έχει κάνει :s_thumbsup

Anonymous Founder έγραψε:Δεν με νοιάζει να αποδεχτείς τίποτε (ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να το κάνεις γιατί προφανώς έχεις ΠΑΝΤΑ δίκιο και όσοι διαφωνούν μαζί σου ΠΑΝΤΑ άδικο...).
Εγώ έγραψα την άποψή μου με την ευκαιρία ενός άρθρου που διάβασα, εσύ πάλι σχολίασες με τον κλασικό τρόπο --> "τι μας λέει αυτός εδώ πάλι ο άσχετος, χαζός είναι και έχει μηδενικό επίπεδο κατανόησης".


(Από τη δημοσίευση του EDDIE_147)

Αναρωτιέμαι ποιό σκοπό μπορεί να υπηρετεί, από τον admin του παρόντος χώρου, μια τέτοια δημοσίευση, που αποτελεί ένα δείγμα της απρεπούς στάσης, που έλεγα παραπάνω. Οχι μόνο διότι θεωρώ ότι με αδικεί προσωπικά (δεν ισχύει αυτό που γράφεις, άποψη μου και δεν ενδιαφέρομαι να την τεκμηριώσω, αποδεικνύοντας ότι δεν είμαι ελέφαντας, πάντως θυμάμαι δεκάδες φορές να έχω γράψει "έκανα λάθος" ή "δε γνωρίζω"), όχι μόνο δεν θυμάμαι να έχω αναφερθεί προσωπικά εναντίον σου με τέτοιους χαρακτηρισμούς ή τέτοια στάση, άρα "βάζεις στο στόμα μου λόγια" που δεν έχω πει και δεν εννόησα ποτέ, αλλά, το βασικότερο, διότι είσαι ο οικοδεσπότης σε αυτό το χώρο και θεωρώ ότι θα έπρεπε να το σκέφτεσαι διπλά και τρίδιπλα όταν λες σε μέλη "δε σε γουστάρω και απλά σε ανέχομαι εδώ μέσα".

Βέβαια, αν η προσέγγισή σου είναι:

Anonymous Founder έγραψε:Αν ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα θεωρεί πως θίγεται από το επίπεδο της συζήτησης, βρίσκω σωστό να αποχωρεί. Όχι γιατί χαίρομαι με κάθε αποχώρηση, το αντίθετο. Απλώς θεωρώ πως στο τέλος, είναι καλό για όλους.


τότε μου λες ότι καλά κάνω και αποχωρώ. :s_yes
Εγώ από τη μεριά μου λέω ότι το "επίπεδο της συζήτησης" σε κάθε χώρο είναι πρωτίστως θέμα των χρηστών αλλά "τον τόνο" δίνει σε ένα σημαντικό βαθμό η διαχείριση. Και ότι σε κάθε περίπτωση οι αποχωρήσεις είναι ένα σοβαρότερο πρόβλημα απ΄όσο το θέτεις σε μια τόσο περιορισμένη και δυστυχώς μη ανανεούμενη κοινότητα και θα έπρεπε να σε προβληματίζουν περισσότερο από ένα απλό " :s_dunno και :s_bye "

EDDIE_147 έγραψε:Και αφού χαρακτήρισε το nass νεοδημοκράτη, μετά απορεί γιατί ο nass δεν την πάλεψε και εξαφανίστηκε.


Βασικά βρήκα το πόσο μακριά από την πραγματικότητα ήταν η τοποθέτηση του Anonymous Founder διασκεδαστικό :s_rofl. Αυτό που ήταν όντως ενοχλητικό ήταν το πόσο εύκολα τσουβαλοποιήθηκα με χρήση του β΄ πληθυντικού (που θα έπρεπε να απαγορευτεί δια κανονισμού στο Forum :) ) αλλά κάνεις λάθος στο ό,τι έπαιξε κάποιο συγκεκριμένο ρόλο στην απόφασή μου, πέραν της συνεισφοράς στο γενικότερο κλίμα, που αναφέρω ως πρωτεύοντα λόγο παραπάνω.

Αυτά and thanks for all the fish :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By markvag
#391461
nass έγραψε:αυτοπεριορίζομαι με ένα τρόπο που θεωρώ αξιοπρεπή και καλύτερο για την ευρύτερη κοινότητα.


Θεωρώ πως αυτό είναι κρίμα, καθώς νομίζω πως όλοι γινόμαστε λίγο φτωχότεροι.

Εν πάσει περιπτώσει δική σου απόφαση και εύχομαι τα καλύτερα! :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#391467
nass έγραψε:το να είσαι οικοδεσπότης είναι μια άχαρη θέση, που συνεπάγεται παραπάνω δικαιώματα αλλά και παραπάνω υποχρεώσεις, όπως το να δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για ισότιμη συμμετοχή όλων, πέραν τυχόν προσωπικών συμπαθειών-αντιπαθειών, ενώ αντιθέτως αρκετές φορές έχω την αίσθηση ότι δημιουργούνται οι αντίθετες προϋποθέσεις, ώστε κάποιοι εκτός της "παρέας" του οικοδεσπότη να αισθάνονται ανεπιθύμητοι εδώ (και δημοσιεύσεις σαν την παραπάνω είναι ενδεικτικές).

...είσαι ο οικοδεσπότης σε αυτό το χώρο και θεωρώ ότι θα έπρεπε να το σκέφτεσαι διπλά και τρίδιπλα όταν λες σε μέλη "δε σε γουστάρω και απλά σε ανέχομαι εδώ μέσα".

Βέβαια, αν η προσέγγισή σου είναι:

Anonymous Founder έγραψε:Αν ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα θεωρεί πως θίγεται από το επίπεδο της συζήτησης, βρίσκω σωστό να αποχωρεί. Όχι γιατί χαίρομαι με κάθε αποχώρηση, το αντίθετο. Απλώς θεωρώ πως στο τέλος, είναι καλό για όλους.


τότε μου λες ότι καλά κάνω και αποχωρώ. :s_yes
Εγώ από τη μεριά μου λέω ότι το "επίπεδο της συζήτησης" σε κάθε χώρο είναι πρωτίστως θέμα των χρηστών αλλά "τον τόνο" δίνει σε ένα σημαντικό βαθμό η διαχείριση.


Η διαχείριση ενός forum πρέπει πάνω από όλα να δίνει την αίσθηηση σε όλους ότι ο αγωνιστικός χώρος είναι επίπεδος. Όταν αρχίζει να παίζει μπαλίτσα και ο διαιτητής με τους επόπτες και μάλιστα να απειλεί με κάρτα όσους του την λένε όταν... βάζει γκολ, τότε υπάρχει θέμα:

Anonymous Founder έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Αυτό συνεχίζεται ακόμα και σήμερα και το συνεχίζει και ο HF με τη μεγαλύτερη ζέση όλων.
Και αφού χαρακτήρισε το nass νεοδημοκράτη, μετά απορεί γιατί ο nass δεν την πάλεψε και εξαφανίστηκε.

Και τα δύο είναι απλά ψεύδη, απλώς το υπογραμμίζω για να μην θεωρήσει κάποιος πως τα αποδέχομαι και δεν απαντώ.
:s_empathy
Γενικώς, όλο το ποστ θα έπρεπε να πάει στα σκουπίδια, αλλά μετά θα έσκουζες για λογοκρισία και για την αδικία που υφίστασαι εδώ μέσα... Κακώς απαντώ βέβαια, γιατί απλώς θα σου δώσω το έναυσμα να floodάρεις και εδώ μέσα, αλλά δεν βαριέσαι, συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια.
Κάνε ό,τι νομίζεις, δεν νομίζω πως στην τελική σε παίρνει κάποιος σοβαρά. Knock yourself out. :s_bye


Τι ωραία που τα λέμε, εβίβα! (ε και σε όποιον δεν αρέσει, μπορεί να μην γράφει, ποιο είναι το πρόβλημα; )
Άβαταρ μέλους
By g8777
#391470 Τον edit mod αφήστε τον σε μένα για όταν πέσω κάτω από τα 150 χλμ/ώρα. Γιατί προφανώς η συγκαμμενη αστική ευγένεια του νομίζει ότι είναι αρκετή. Ναι είναι. Όταν απευθυνεσαι σε μπαμπουινους.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#391471 Σε ποιούς απευθύνεσαι g8777;










































δεν πιστεύω σε κανένα από αυτά τα ανύπαρκτα παρεάκια; :s_inlove
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#391472 Εγώ άλλο θέλω να μάθω, ποιός του δάνεισε το αμάξι του και κατάφερε να περάσει τα 150χλμ/ωρα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#391473 ΕγωαλλοθελωναμαθΜΠΛΟΚ

Ντιμίκ μας ξεσκεπασες. ΜΑΣΟΝΙΑ.

Κάνω Tribeca©
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#391599 Σε ποιον αναφέρθηκε ο g8777 και έγινε η επέμβαση της διαχείρισης; Το μήνυμα ήταν το παρακάτω. Χάνω την συνέχεια της ενότητας έτσι, όχι πως υπάρχει και μεγάλη λογική, συνέχεια και συνέπεια στα κείμενα αυτά, αλλά κάτι πιάνουμε κι εμείς που δεν είμαστε κολλητοί και της παρέας.

Αν γνωρίζει κάποιος ας το γράψει και σε pm, αν ενοχλείται η διαχείριση με την δημόσια ερώτηση.

g8777 έγραψε:Τον edit mod αφήστε τον σε μένα για όταν πέσω κάτω από τα 150 χλμ/ώρα. Γιατί προφανώς η συγκαμμενη αστική ευγένεια του νομίζει ότι είναι αρκετή. Ναι είναι. Όταν απευθυνεσαι σε μπαμπουινους.


Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#391604 Μάντεψε :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#391637 mirage στείλε μου ένα τριγωνικό Κ1 ΤΩΡΑ!
Άβαταρ μέλους
By italakias
#391682
panos2171 έγραψε:Στις πολιτικές συζητήσεις κατά βάση εκτροχιαζεται η κατάσταση και αυτό γιατί κάποιοι φανατιζονται. Το αυτό συμβαίνει και στα αθλητικά αλλά κατά ένα περίεργο λόγο αντιπαλοτητες μεγάλου βαθμού εμφανίζονται στα πολιτικά.

< Note >

Φιλε μου αυτοι που σφαζονται στα πολιτικα, εχουν να πανε με γυναικα απο το Ζαππειο 3 του Σαμαρα.
Εχει φθασει το γιαουρτι στον εγκεφαλο.
Δεν γινεται απο το 2009 δλδ απο το παλαιο φορουμ,καθε μερα ,καθε μερα,καθε μερα να εχουνε τις ιδιες συζητησεις.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#391746
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#391759 Ιταλάκια κάποιοι μπορεί να καυλώνουν έτσι.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#391787 Ο nass είναι κατά την ταπεινή μου άποψη κεφάλαιο σαν παρουσία.