Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#734160
edmond έγραψε:Ντωμεταξύ νικοπαππά το 3χίλιαρο που σου είχα πει, ακόμα κάθεται στην τραπεζαρία αβάδιστο αλύγιστο. Υπολογίζω μέχρι τις γιορτές να στο έχω φέρει.
Το έχεις φτιάξει δηλαδή;
Ή θα το φτιάξεις μέχρι τότε;
Γιατί αν το δευτερο, το άλλο σου όνομα είναι Μαγκάιβερ;

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By edmond
#734195 Ναι φτιαγμένο είναι. Τα καλά της περσινής καραντίνας! Έχω και γω θέμα βέβαια με 2-3 κομμάτια που λείπουν, μιλάμε για ένα πάζλ που πήγε πρίν 15 χρόνια στο χωριό για να το φτιάχνω σιγά σιγά εκεί και που πριν 3 χρόνια γύρισε πάλι πίσω σε...σακούλες!!
Τέσπα, που θα πάει θα κρεμαστεί κάποια στιγμή.
Μινγουάιλ πήρα στον υιό(Β δημ) ένα μικρό100τμχ και το ξεπέταξε σε ένα μισαωράκι. Δεν του το' χα, του άρεσε βέβαια να με βοηθά στο μεγάλο, θα τον συνεχίσω με ένα μεγαλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#734392
Dodger έγραψε:Δυστυχώς δεν το έχω :( Αν έβρισκα το ίδιο παζλ, θα το αγόραζα μόνο και μόνο για τα 2 κομμάτια.
Πες ότι το βρήκες και το πήρες, Πώς θα βρεις τα συγκεκριμένα 2 κομμάτια που σου λείπουν από τα 1500; :dizzy: Πιο εύκολα να κάνεις κάτι από αυτό που σου λένε, copy κόψε ή κόψε βάψε.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#734502 False alarm τελικά, είπα στο νοικάρη μου αλλά και στον αδερφό μου να ψάξουν αν έχουν πέσει πουθενά και βρέθηκαν χθες βράδυ :) Νίκο Παππά ετοιμάσου αρχές Δεκέμβρη, στο φέρνω. Θα σου πω να κρατήσεις χώρο για το Caliber, που θα παρκάρω τη μαούνα; :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#734509
Dodger έγραψε:False alarm τελικά, είπα στο νοικάρη μου αλλά και στον αδερφό μου να ψάξουν αν έχουν πέσει πουθενά και βρέθηκαν χθες βράδυ :) Νίκο Παππά ετοιμάσου αρχές Δεκέμβρη, στο φέρνω. Θα σου πω να κρατήσεις χώρο για το Caliber, που θα παρκάρω τη μαούνα; :lol:

Σαββατο πρωι μονο, πριν τις 11. Μετα δεν υπαρχει ουτε πεζοδρομιο. Σε λιγο στα δεντρα θα τα βαζουν (για δες καιρο που διαλεξα την μηχανη ν' αφησω..... :( :( :( )
Άβαταρ μέλους
By Chris
#734599 Ρε σεις, αυτο το κοψε ραψε απο το κουτι πως το εννοειτε? Δεν εχει καμια σχεση το μεγεθος της εικονας στο κουτι με το ιδιο το παζλ :hmmm:

Μια φορα που μου λειπε ενα εστειλα (στην clementoni νομιζω) μαιλ οπως ελεγαν οι οδηγιες μεσα στο παζλ, αλλα δε μου εστειλαν το κομματι ποτε
Άβαταρ μέλους
By edmond
#734601 Προφανώς και δεν έχει σχέση το μέγεθος καθότι άλλη κλίμακα.
Έχουν σχέση όμως τα χρώματα του κουτιού που είναι ότι πιο κοντινό στο ίδιο το πάζλ, έτσι το μάτι θα πέφτει "ρευστό" πάνω στο χαμένο κομμάτι, εννοείται ένας τρίτος δεν θα καταλάβει τίποτα.
Αλλιώς πρέπει να τραβηχτείς με πατέντες.
Καθαρά θέμα πρακτικό είναι δλδ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#734616
alex έγραψε:εχω φτιαξει 3-4 παζλ με μορντιλο..πολυ πλακα αλλα δυσκολα μερικα,οσοι ηερουν,εχει πολλες λεπτομερειες


Απο χθες που ειπα να ποσταρω το παζλ, εχω φρικαρει γιατι δεν ξερω που ειναι, ενω το εβλεπα ανα τακτα διαστηματα καπου βολεμενο. Κι ακομα χειροτερα δεν ξερει η γυναικα μου, που ειναι η δουλεια της να ξερει. ΓΤΧΚΤΠΤης για γυναικα :rant:

Χθες προσπαθησα για το γαμωτο να βρω στο νετ τουλαχιστον μια φωτο του συγκεκριμενου παζλ και δε βρηκα τιποτα. Μεχρι που ειπες τη μαγικη λεξη "μορντιλο" και με ξυπνησες. Τωρα μολις εψαξα και το βρηκα σε χρονο ΝτεΤε. Ηταν ενα γηπεδο ποδοσφαιρου μεσα σε ενα διαστημικο σταθμο. Σε μια μερα ειχα κανει το μεσα το γηπεδο και το υπολοιπο το γυρω-γυρω κρατησε μηνες. Τα κομματακια ηταν απο μια στραφταλιζε βαφη κι αναλογα με το πως επεφτε το φως αλλαζε το χρωμα. Ολα τα κομματια φαινονταν σχεδον ιδιο χρωμα :help:

Ειχα φτιαξει καμποσα παζλ, αλλα αυτο ηταν το πρωτο 2000αρο που ξεκινησα. Με το που φτανω σπιτι καταλαβαινω οτι δεν εχω χωρο να το δουλεψω. Πιανω ξηλωνω την πορτα ενος δωματιου και τη βαζω πανω στο γραφειο μου ωστε να εχω απλα. Μετα απο λιγες εβδομαδες φρικαρισα με το βαθμο δυσκολιας του και το παρατησα για 2-3 μηνες (με την πορτα να παραμενει πανω στο γραφειο και το δωματιο να ειναι χαλια βεβαιως βεβαιως). Τελικα πηρα μια βαθια ανασα κι οταν το ξαναπιασα δεν το αφησα μεχρι να το τελειωσω. :yahoo:

Και κατι για τα χαμενα κομματια που λεγαμε εδω... Σε καποια φαση παω να βαλω ενα κομματι κι ακουω ενα τακ. Σα να επεσε κατι στο πατωμα. Ο αγκωνας μου ηταν στην ακρη της πορτας και σκεφτηκα οτι μπορει να εσπρωξα κανενα κομματακι κατα λαθος. Βλεπω προς τα κατω να δω αν επεσε κατι και το μονο που βλεπω ηταν ενας καδος με σκουπιδια που ειχα μεσα στο δωματιο. Που να ψαξω εκει (και μαλιστα χωρις να ειμαι σιγουρος οτι κατι ειχε πεσει)... σιχαθηκα. Γατοκεφαλα ειχε μεσα :lipsealed:

Εχω λοιπον τη φαινη ιδεα να κλεισω τη σακουλα με τα σκουπιδια και να την βγαλω στο μπαλκονι. ΑΝ πραγματι ειχα ακουσει καλα κι ΑΝ πραγματι αυτο που ειχα ακουσει ηταν ενα κομματι που ειχε πεσει στον καδο, θα το εψαχνα στο τελος. Οπερ και εγενετο. Ειχα ακουσει καλα και το κομματι βρεθηκε στην κρατημενη σακουλα με τα σκουπιδια και ηταν το τελευταιο που μπηκε στο παζλ. Πολυ σουρεαλ κατασταση με την πορτα ξηλωμενη απο το δωματιο κι ακουμπισμενη στο γραφειο... Με τη σακουλα τα σκουπιδια να παραμενει κρατημενη στο μπαλκονι σα θησαυρος... Κι ολα αυτα για μηνες μαλιστα!!! Ολα τα αλλα παζλ τα χαλουσα και τα χαριζα σε κανεναν αλλον να τα φτιαξει ή τα χαριζα φτιαγμενα αν ηθελε κανενας να το βαλει καπου στο σπιτι του. Αυτο ειναι το μονο που κορνιζαρισα και μαλιστα το ειχα και κρεμασμενο πανω απο το κρεβατι μου για χρονια. Μεχρι που η γυναικα μου αρχισε να εχει φοβιες οτι θα της πεσει στο κεφαλι (γεγονος οτι ηταν ασηκωτο) και το βγαλαμε. Εκτοτε η τυχη του αγνοειται. ΓΤΧΚΤΠΤης για γυναικα :rant:

Μια φωτο που βρηκα στο νετ για να ταιριαξει η ιστορια και χρωσταω την κανονικη την κορνιζαρισμενη. Αν δε με δειτε να ποσταρω το παζλ προσεχως κι ακουσετε για καμια γυναικοκτονια "δι' ασημαντον αφορμην", μην παει το μυαλο σας σε μενα :s_tongue

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#762276 Ξυπναω λιγο το topic μια και, αφου φως στους ελληνικους αγωνες δεν βλεπω, ειπα να γυρισω στους ελληνικους αγωνες υπο κλιμακα.
Ενας παλιος φιλος εχει στησει πιστα/ μαγαζι στα Σπατα και θα ξεκινησει και δικο του πρωταθληματακι. Το σκεφτηκα απο δω, το σκεφτηκα απο εκει, ειναι κοντα στο σπιτι, ειναι μαζεμενο, δεν εχει πολλες απαιτησεις απο εξοπλισμο (αναλογικα...) και μαλλον θα το διαπραξω. Ξεκιναω με προπονησεις και στοχευω να κανω τον πρωτο αγωνα γυρω στο τελος Μαιου.

Για οσους εχετε FB δειτε τη σελιδα της πιστας και των αγωνιστικων νεων εδω:
https://www.facebook.com/R2-Club-Speedway-105310881951461
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#783546
timkoul έγραψε:Ξυπναω λιγο το topic μια και, αφου φως στους ελληνικους αγωνες δεν βλεπω, ειπα να γυρισω στους ελληνικους αγωνες υπο κλιμακα.
Ενας παλιος φιλος εχει στησει πιστα/ μαγαζι στα Σπατα και θα ξεκινησει και δικο του πρωταθληματακι. Το σκεφτηκα απο δω, το σκεφτηκα απο εκει, ειναι κοντα στο σπιτι, ειναι μαζεμενο, δεν εχει πολλες απαιτησεις απο εξοπλισμο (αναλογικα...) και μαλλον θα το διαπραξω. Ξεκιναω με προπονησεις και στοχευω να κανω τον πρωτο αγωνα γυρω στο τελος Μαιου.

Για οσους εχετε FB δειτε τη σελιδα της πιστας και των αγωνιστικων νεων εδω:
https://www.facebook.com/R2-Club-Speedway-105310881951461
Πολύ καλή πίστα, ωραίες διοργανώσεις, ράλι 1000 γύρων κτλ. Την παρακολουθώ στο fb και ζηλεύω για να πω την αλήθεια.


Ανανεώνω κ εγώ. Την Πέμπτη ανανεώσαμε τον στόλο με το scx24 Axial για τον μεγάλο 6 ετών.

Εικόνα

Την Κυριακή πήγαμε στην πίστα κ τελικά κατέληξε να παίζει ο μικρός (3 ετών) αυτό κ ο μεγάλος ένα 1/10 που του έδωσαν να δοκιμάσει

Εικόνα



Εικόνα


Τελικά κατέληξα σήμερα με το trx4 Traxxas στην 1/10, καρότσα περί τα 60 εκ.Εικόνα

Σε 2 μήνες θα βγει κ το trx4m σε κλίμακα 1/18 defender κ το ζαχαρώνω από τώρα…!