Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#91729 Έτοιμα, κολλημένα ήδη σε ζάντες. αγοράζω ζαντολάστιχα, τα έχω βρει σε καλές τιμές, γύρω στα 16€ την τετράδα.. Έχω πάρει 4 σετ, ένα τρακτερωτό, ένα ενδιάμεσο σαν της μάνας του, ένα ασφάλτου κ ένα truggy Εικόνα


Sent from space >
Άβαταρ μέλους
By BASSstarlet
#91760 Πολύ φθηνά.
Με 18€ οεριμένω από κινέζο, αλλά θέλουν κόλλημα.
Οπότε, συν τάληρο για την κόλλα.

Θα μπει και ταινία από μέσα για να μην φουσκώνουν.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#91806
BASSstarlet έγραψε:Πολύ φθηνά.
Με 18€ οεριμένω από κινέζο, αλλά θέλουν κόλλημα.
Οπότε, συν τάληρο για την κόλλα.

Θα μπει και ταινία από μέσα για να μην φουσκώνουν.

από μέσα έχουν σφουγγάρι κ κρατούν τη φόρμα τους...

πχ αυτά είναι τα ελαστικά...
http://www.conrad.de/ce/de/product/2377 ... t?ref=list

στέλνει σε όλο τον κόσμο. Για Ελλάδα το κόστος είναι 9,99€ για αγορές έως 100€ και από εκεί κ πέρα πέφτει κάπως...
http://www.conrad.de/ce/de/content/cms_ ... ernational

δες το, ίσως αξίζει...

δες κ αυτό το μαγαζί στη Θεσσαλονίκη, έχει καλές τιμές...

http://www.shop-rc-models.de/products/c ... lgen/view4

Μετά από χρόνια ξανά-μανά!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By BASSstarlet
#91830 Ευχαριστώ για τα links.
Το σφουγγάρι παίζει το ρόλο του αέρα, αλλά σε γρήγορα μοντέλα λόγω φυγόκεντρου τα λάστιχα διαστέλλονται.
Άβαταρ μέλους
By BASSstarlet
#92913 Ευχαριστώ για τις ευχές.
Ναι, είχα παραγγείλει και από Hobbyking ένα ηλεκτρικό buggy, αλλά επειδή έκανα |λογοκρισία| και πλήρωσα 150€ παραπάνω σε τελωνεία και μεταφορικά, βρίσκομαι σε άρνηση :rant:
Εικόνα


Μερικά αρνητικά που είδα στο inferno:
Βίδες philips.
Έλλειψη αντιστρεπτικών (για αλάνα δεν ξέρω αν χρειάζονται)
Πύργοι 3 χιλιοστά.

Ελπίζω το Σάββατο να μπορέσω να το βάλω μπροστά για να αρχίσει το στρώσιμο.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#92939 Το πρώτο μου "σοβαρό" τηλεκατευθυνόμενο ήταν ένα Nikko Turbo Camaro που έκανε και κάτι άθλιους ηλεκτρονικούς ήχους, σαν αυτό του βιντεο αλλά σε μαύρο



Νομίζω τότε το διαφημίζανε και στην τηλεόραση. Το λέω "σοβαρό", γιατι πρίν απο αυτό είχα κάποια άθλια πανυγηριώτικα που πήγαιναν μόνο ευθεία και έστριβαν με την όπισθεν

Αυτό που θυμάμαι απο αυτό ήταν απογοήτευση. Έπαιρνε πολλές (8 νομίζω) μπαταρίες ΑΑ οι οποίες άδειαζαν μετά απο 10-15 λεπτά παιχνιδιού. Επιπλέον αρκετή δύναμη είχε μόνο για τα πρώτα 5 λεπτά, μετά απλά σερνόταν.

Πρίν μερικά χρόνια αγόρασα ένα Tamiya TT-01 με μόνη αναβάθμιση μεταλλικά ρουλεμάν αντί για τα nylon που είχε στο πακέτο.

Η δύναμη του είναι απίστευτη. Παρά την τετρακίνηση και τα σλίκ λάστιχα σπινιάρει και τα 4 με το παραμικρό πάτημα του γκαζιού. Όσο για τη διάρκεια της μπαταρίας, δέν έχω καταφέρει να την αδειάσω, πάντα βαριέμαι εγώ και σταματάω να παίζω.

Είναι απίστευτη η βελτίωση που έχει γίνει μεσα σε αυτά τα χρόνια στην τεχνολογία των μπαταριών και των ηλεκτρονικών ισχύος. Παλιότερα τέτοια δύναμη ήταν αδιανόητη για ηλεκτρικό, μόνο θερμικά είχαν τέτοια απόδοση.
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#93063 Nikko γ...ν κ δερναν τοτε!!!! Εγω ειχα ενα τετοιο το ειχα λιωσει:



υπαρχει καπου ακομα κ σιγουρα δεν θα το πεταξω ποτε!

Λογικα κανενα battery pack θα θελει κ θα λειτουργεί αψογα!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#93265 Νομίζω τα nikko ήταν υπερεκτιμημένα. Είχα ένα τζιπάκι το οποίο για να μπορεί να μπαντιλικώνει είχα πάρει άδεια από τη μαμά να πηγαίνω σε ένα δωμάτιο με γυαλιστερό πάτωμα και να πασπαλίζω λίγο αλεύρι.

Αντίθετα αυτό (40.000 δρχ τότε...) όντως πήγαινε πολύ γρήγορα στις ανοιχτωσιές. Το είχα σε μαύρο.

Άβαταρ μέλους
By BASSstarlet
#96972 Σήμερα κατάφερα να βρω χρόνο και κατάλληλο τόπο, για να αρχίσω το στρώσιμο στο Inferno Neo 2.
Επιστράτευσα και θερμοπίστολο, αλλά.. η ψυχρολουσία ήρθε από την κορδονιέρα, που αν και πονηρεμένος από τα ατελείωτα βίντεο που είδα στο YT, την τράβαγα χωρίς ζόρι, αλλά αυτή αρνήθηκε να τυλιχτεί και έμεινε όλη απ'έξω.

Ανακάλυψα, πως, όταν ξεβίδωνα το μπουζί και με μικρές κοφτές στην κορδονιέρα, τυλιγόταν όμορφα και ωραία!

Τέλος πάντων, έκανα το πρώτο τεπόζιτο στον αέρα, ενώ αγνόησα και τις Σειρήνες που μου φώναζαν «έλα, βάλτο κάτω και κάντο καμιά βόλτα».
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#96998 Αν βγάλεις καμιά ζάντα, μπορείς να μετρήσεις πόσο πάχος έχει ο λεπτός πύρος που κρατά τον αντάπτορα 17mm για τις ζάντες?

Εγώ σήμερα βρήκα αντάπτορα για παράλληλη σύνδεση των μπαταριών. Αν όλα πάνε καλά, τότε θα έχω 11.000 mah :metalo:

Γύρισε ο bro σπίτι κ ανέβασε το toyota από το υπόγειο... Δε θυμάμαι αν δουλεύει γιατί θυμάμαι πως είχα αλλάξει κινητήρα πριν πολλά χρόνια κ έκτοτε δε θυμάμαι αν λειτούργησε...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By BASSstarlet
#97010 Ο πίρος:
Εικόνα

Μιλώντας για μπαταρίες, παρήγγειλα από Αγγλία 4 κομμάτια, και μέσα είχε επιπλέον (από λάθος του πωλητή) μια 2σελη 8Ah η οποία είναι τέρας και δεν χωράει πουθενά.
Οπότε, επειδή μόνο στο MT4-G3 μπορεί να χωρέσει, αλλά πάνω στο καπάκι του σασί, αγόρασα άλλη μία, για παράλληλη σύνδεση αφού παίζει από 4σελο και πάνω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#97024 Ευχαριστώ. Αυτό είναι το παχος του πίρου ή του άξονα? Γιατί για πίρος μου φαίνεται παχύς, για άξονας λεπτός... :hmmm: