Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nEK
#83127 Εγω ενς miniZ hummer εχω σχεδον δεκαετιας. Το εβγαλα τα χριστουγεννα καιντο χαρηκα λιγο. Ξανα στο κουτι καιντα λεμε παλι σε μερικα χρονια.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#83130 Χθες βράδυ καθάριζα την αποθήκη και βρήκα τα 3 απ'τα 4 αυτοκίνητα μου.

Το πρώτο (και εξαφανισμένο, πρέπει να είναι στο εξοχικό), είναι ηλεκτρικό buggy της Τamiya. Το είχα αγοράσει το 1988 αν θυμάμαι καλά.
Το δεύτερο αυτοκίνητο (θερμικό) είναι το Schumacher Nitro 10, ένα truck άψογο, 2wd. Αγοράστηκε το 1992.
Το τρίτο αυτοκίνητο, μου το έκαναν δώρο το 2000, είναι ένα ηλεκτρικό, πάλι Tamiya, on-road όμως.
Και το τελευταίο, που αγόρασα απ'την Αγγλία το 2003, είναι το truck της HPI, Rush EVO, θερμικό 2wd.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#83347 Πολλές αναμνήσεις...

Το πιστάκι πίσω από την ταβέρνα στην Αμυγδαλέζα, η ΠΙΣΤΑΡΑ FRT, η διπλή πίστα στον Ασπρόπρυγο, κλπ :metalo:

Εδώ Αγγλία παίζει κυριώς ηλεκτρικό in-door. Είναι μέχρι να το πάρω απόφαση, να τα σκάσω και να ξαναμπλέξω...! :lol:
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#83356
rx8_drifter έγραψε:Eσείς που έχετε τρέξει με θερμικά, σας κάνουν αίσθησι τα ηλεκτρικά?

Πάντα το χα απορία :oops:


Δεν έχω τρέξει ποτέ με ηλεκτρικό αλλά το θερμικό παραέχει βαβούρα για να δουλέψει σωστά...

Σίγουρα είναι πολύ πιο κοντά σε 'κανονικό' αυτοκίνητο αλλά και πάλι... :oops:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#83377 Εγώ δεν έχω θέμα, είτε ηλεκτρικό είτε θερμικό, αρκεί να είναι off road :inlove: χώμα, άμμος, πέτρα/βότσαλο :metalo: .Από κει και πέρα, όπως την βρίσκει ο καθένας ή -πλέον- όσο αντέχει. Γιατί, πέραν της αγοράς, έχουμε να κάνουμε με ανταλλακτικά, καύσιμο, καθάρισμα, κτλ. Που και αυτά είναι χρήματα.

Η FRT δεν είχε κλείσει όταν κάηκε εκεί η περιοχή; Εδώ και χρόνια μαζεύονται μοντελιστές :s_cool στον χώρο του ΟΑΚΑ, του ΣΕΦ, στο Σχιστό, ακόμα και στον Κιθαιρώνα έχω βρει...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#83378
rx8_drifter έγραψε:Eσείς που έχετε τρέξει με θερμικά, σας κάνουν αίσθησι τα ηλεκτρικά?

Πάντα το χα απορία :oops:

Η αίσθηση της ταχύτητας είναι εξίσου καλή κ στα ηλεκτρικά. Πολλά πιάνουν άνετα τα 80 χλμ/ωρα. Ούτε εγώ έχω τρέξει με ηλεκτρικό. Η μυρωδιά της βενζίνης θα μου λείπει φαντάζομαι. Ο ήχος πάλι λίγο, αν κ στα θερμικά που κυκλοφορούν πάλι κάτι ακούγεται, δεν είναι σαν το prius...

Αλλά το θερμικό θέλει πολύ φασαρία κ κουβάλημα... βενζίνες, μπουζιά, μανιβέλα ή βάση για να μπει μπροστά, ρύθμιση ρελαντί, λάδι για το φίλτρο αέρος, φόρτιση το ματσούκι για να πυρακτώσει το μπουζί κτλ. Επίσης σε γειτονιά κάνει αρκετό θόρυβο κ ίσως σου την πουν. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο σε δυσκολία, αν εχεις χρόνο λέει.

Dodger το hpi πρέπει να ήταν ακριβό αν θυμάμαι καλά. Επίσης θυμάμαι πως δεν υπήρχαν πολλοί που τα έφερναν πριν καμιά 10-15ετία. HPI και Mugen ήταν top τότε θυμάμαι...
Άβαταρ μέλους
By BASSstarlet
#83388 Ψήνομαι άγρια να πάω στη πίστα στον Ασπρόπυργο.
Έχει τρία διαφορετικά track, και χώμα και άσφαλτο.
Μάλλον όταν πάρω και στρώσω το θερμικό.
http://www.zorrirc.gr/

Πάντως πολύς κόσμος δείχνει ενδιαφέρον για τα τηλ/να, αλλά όταν περνάει η ηλικία, πολλοί ντρέπονται να ασχοληθούν.
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#83407
Dodger έγραψε:Πριν πολλάαααα χρόνια.. Τι θέλεις να μάθεις;


Μήπως γνωρίζω κανέναν σας...
Δούλευα στο Fanatix και στην FRT (πωλητής, service, αλυταρχία, αγώνες) από το 2001 μέχρι και το 2008 σχεδόν, έχω προλάβει και την μικρή στην Αμυγδαλέζα, όταν είχα ξεκινήσει να ασχολούμαι με το χόμπυ. Έτρεχα διάφορες κατηγορίες ανά τα έτη.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#83411
BASSstarlet έγραψε:Το μεσσαίο βύσμα είναι για το balance των LiPo.

Αυτό το mp9 νομίζω είναι αγωνιστικών προδιαγραφών.
Μου κάνει εντύπωση η μεγάλη διαφορά τιμών σε αυτό, αλλά και στο e-mta, ακόμα και σε σχέση με το http://www.modelsport.co.uk/.
Δεν ξέρω γερμανικά, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι λένε τα ψιλά γράμματα, όμως.

Μου έχει κολλήσει να πάρω ένα on-road nitro και ψάχνω το Hobao hyper gt:
http://www.modellsport.gr/index.php?mai ... ts_id=9275

Δυστυχώς, οι επιλογές σε ασφάλτινα είναι περιορισμένες, εν αντιθέσει με τα buggy/truggy που είναι άπειρες.

edit:http://www.microtoys.de/Thunder-Tiger-EB4-S3-1-8-Nitro-4WD-Buggy-463ccm-RTR-24G-BLAU-iFHss-P3-6231-F102
Κάποιος που ξέρει γερμανικά, μπορεί να πει αν υπάρχουν τίποτα κρυφές χρεώσεις;Διότι βλέπω τρελή διαφορά με τις εν Ελλάδι τιμές.


269€ το πουλάνε, συνήθης τιμή στο εμπόριο λέει τα 299€. Μεταφορικά με DHL International (versichert) / DPD Paket (versichert) - 12,50 EUR .
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#83413
Cosmic έγραψε:
Dodger έγραψε:Πριν πολλάαααα χρόνια.. Τι θέλεις να μάθεις;


Μήπως γνωρίζω κανέναν σας...
Δούλευα στο Fanatix και στην FRT (πωλητής, service, αλυταρχία, αγώνες) από το 2001 μέχρι και το 2008 σχεδόν, έχω προλάβει και την μικρή στην Αμυγδαλέζα, όταν είχα ξεκινήσει να ασχολούμαι με το χόμπυ. Έτρεχα διάφορες κατηγορίες ανά τα έτη.


Σίγουρα έχουμε 'τρακάρει'...!

Έτρεχα στο κύπελλο του TAG Models από 2001-2003 και μερικοί αγώνες γίνονταν στην FRT... :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#83420
A-Viper7 έγραψε:Σίγουρα έχουμε 'τρακάρει'...!

Έτρεχα στο κύπελλο του TAG Models από 2001-2003 και μερικοί αγώνες γίνονταν στην FRT... :yahoo:


Έχω τρέξει και εγώ σε κύπελλο Rally Game Tag models σε μερικούς αγώνες με 1/8 κλίμακα, έτρεχα τότε με ένα ψιλορημάδι Schumaher πισωκίνητο, τριτάχυτο, με 2 μοτέρ (slick λάστιχα χωρίς insert! μιλάμε για υπερστροφή στην ευθεία μόλις κούμπωνε η δευτέρα), είχα μόνιμα ένα καπάκι Lotus Elise κίτρινο... κάπου έχω και ένα κύπελλο απο τέτοιο αγώνα το 2003, 3η θέση.
Μετά για ένα διάστημα έκανα αλυταρχία στους αγώνες TAG.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#83432
Cosmic έγραψε:
A-Viper7 έγραψε:Σίγουρα έχουμε 'τρακάρει'...!

Έτρεχα στο κύπελλο του TAG Models από 2001-2003 και μερικοί αγώνες γίνονταν στην FRT... :yahoo:


Έχω τρέξει και εγώ σε κύπελλο Rally Game Tag models σε μερικούς αγώνες με 1/8 κλίμακα, έτρεχα τότε με ένα ψιλορημάδι Schumaher πισωκίνητο, τριτάχυτο, με 2 μοτέρ (slick λάστιχα χωρίς insert! μιλάμε για υπερστροφή στην ευθεία μόλις κούμπωνε η δευτέρα), είχα μόνιμα ένα καπάκι Lotus Elise κίτρινο... κάπου έχω και ένα κύπελλο απο τέτοιο αγώνα το 2003, 3η θέση.
Μετά για ένα διάστημα έκανα αλυταρχία στους αγώνες TAG.


Εγώ έτρεχα 1/10 με ένα Kyosho V-One-S με καπάκι Chevrolet μπλε... Ωραίες εποχές! :)