Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#228573 Παρέλαβα σήμερα ένα Syma X5C, το οποίο κόστισε γύρω στα 50€

Εικόνα

Θα ήθελα να πήγαινα για το X8C το οποίο είναι αρκετά μεγαλύτερο, κοστίζει όμως και τα διπλά λεφτά. :oops:

Σαν μέγεθος το X5C είναι σχετικά μικρό, αντίστοιχο του V929 που είχα παλιότερα, αρκετά πιο σταθερό από αυτό όμως σε κάθε περίπτωση. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ξηλώσω την καμερίτσα που έχει πάνω του και να προσαρμόσω μια 808 v16 που είχα ήδη. Ο χρόνος πτήσης με την 808 και μια πρόχειρη βάση πάνω, είναι γύρω στο 5 λέπτο. Σε συνδυασμό με 3-4 ανταλλακτικές μπαταρίες που πήρα, τον θεωρώ αξιοπρεπή χρόνο.

Μου έκανε εντύπωση πως η κάμερα έχει ελάχιστο jello και το μόνο εκνευριστικό είναι οι απότομες κινήσεις της κάμερας καθώς προσπαθείς να σταθεροποιήσεις το quadcopter. Πιστεύω πως σε συνθήκες άπνοιας το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο.

Οι πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές, αν και εξακολουθεί να μην ξεφεύγει από τα πλαίσια του "παιχνιδιού". Ελπίζω αν τα οικονομικά πάνε κάποια στιγμή καλύτερα να καταφέρω να αποκτήσω ένα DJI Phantom (τώρα ειδικά που φτήνηνε και το Phantom 3), ή στην χειρότερη ένα CX20 με μια φτηνή SJ4000 πάνω του και το αντίστοιχο gimbal. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#228578 Αν σε ενδιαφέρει , έγραψα τις προαλλες τον νόμο που διεπει τα εν λόγω..μελέτησε τον για να μην έχεις πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#228628 Δε πιστεύω ότι θα έχω θέμα μιας και το πετάει αποκλειστικά σε ερημικές περιοχές (π.χ. στο εξοχικό), ενώ το μέγεθος και η εμβέλεια του είναι εκ των πραγμάτων μικρή. Ζήτημα να απομακρύνεται πάνω από 50 μέτρα από εμένα. Για κάποιον που έχει ένα DJI Phantom όμως για παράδειγμα θα ήταν καλό να γνωρίζει τι ισχύει από άποψη νόμων. Σήμερα κιόλας διάβαζα για αεροπλάνο που πέρασε ξυστά (5 μέτρα) από drone κατά την διαδικασία προσγείωσης, καθώς βρισκόταν στα 1600 μέτρα.

http://www.iefimerida.gr/news/254638/tromos-ston-aera-drone-perase-xysta-apo-aeroplano-tis-air-france-ekane-eligmo-airbus-gia

Εντωμεταξύ διαπίστωσα πως κάνοντας μια περιστροφή του quadcopter και παίρνοντας snapshots από το βίντεο με το Movie Maker, μπορείς να δημιουργήσεις πολύ όμορφες πανοραμικές φωτογραφίες :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By travelman
#228635 Καλοτάξιδο! Είναι FPV με τη χρήση κινητού ή όχι?

Επίσης τώρα ανακάλυψα, το δικό μού μικρσκοπικό τετρακόπτερο έκαψε την μπαταρία του με συνέπεια να στάξει στην πλακέτα και να έχει βραχυκυκλώνει. Το καθάρισα, αλλά δεν έχω πάρει στην μετά κάπιταλ κοντρόλ εποχή τίποτα με πέιπαλ, οπότε πως το ψώνισες, γιατί θέλω να πάρω μπαταρία από κινέζο...

Και πάρτε μάτι από ακόμα πιο μίνι έρωτα :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#228654
axel12p έγραψε:. Σήμερα κιόλας διάβαζα για αεροπλάνο που πέρασε ξυστά (5 μέτρα) από drone κατά την διαδικασία προσγείωσης, καθώς βρισκόταν στα 1600 μέτρα.


Και ιδού η λύση: Μπαζούκα με αέρα... κοπανιστό. :lol:

Άβαταρ μέλους
By axel12p
#228665
travelman έγραψε:Καλοτάξιδο! Είναι FPV με τη χρήση κινητού ή όχι?


Όχι είναι πολύ απλό, ότι κάνεις με το μάτι :lol:

Εντωμεταξύ σήμερα που προς στιγμή έχασα τον έλεγχο και θα μου έφευγε, σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να έχει έστω headless mode ώστε να μπορείς να το κατευθύνεις προς τα εσένα.
Άβαταρ μέλους
By travelman
#229146

:metalo:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#229317 Τελικά πολύ αντοχής το X5C. Έσκασε σήμερα σε τοίχο πολυκατοικίας και έπεσε στο τσιμέντο από τα 6-7 μέτρα χωρίς να πάθει το παραμικρό! Και χωρίς τα προστατευτικά στους έλικες.

Είναι επίσης πολύ εύκολο στον χειρισμό του, ειδικά όταν δεν έχει το ασύμμετρο βάρος της κάμερας, ενώ είναι και πολύ εντυπωσιακό το βράδυ με τα κόκκινα και πράσινα led στην βάση του. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#278055 Καινούριο παιχνίδι....

Εικόνα

Προσπαθώ να το μάθω, το ζόρι είναι όταν φυσάει λίγο αλλά και η συνήθεια στη κατευθυντικοτητα.

Έχει ήδη πέσει 2-3 φορές κάτω, δε κατάλαβε τίποτα.

Πολύ ωραίο το app για το κινητό και το ότι το remote control έχει mount για το τηλέφωνο.

Θέλω χρόνο να το μάθω, any tips more than welcome.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#278074 Καλορίζικο! Υπέροχο παιχνίδι :yahoo:

Αν επιτρέπεται ποιο μοντέλο είναι και πόσο βγήκε; Μακάρι να καταφέρω να πάρω ένα τέτοιο.

Να το χαρείς :)
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#278104
axel12p έγραψε:Καλορίζικο! Υπέροχο παιχνίδι :yahoo:

Αν επιτρέπεται ποιο μοντέλο είναι και πόσο βγήκε; Μακάρι να καταφέρω να πάρω ένα τέτοιο.

Να το χαρείς :)


Ευχαριστώ.

Είναι το Phatom 3 Standard και μου το έκανε δώρο ο ξάδερφος από το Αμέρικα. :yahoo:

Δεν έχω ιδέα πόσο κάνει, δεν έχω ψάξει.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#278117
Nikos! έγραψε:
axel12p έγραψε:Καλορίζικο! Υπέροχο παιχνίδι :yahoo:

Αν επιτρέπεται ποιο μοντέλο είναι και πόσο βγήκε; Μακάρι να καταφέρω να πάρω ένα τέτοιο.

Να το χαρείς :)


Ευχαριστώ.

Είναι το Phatom 3 Standard και μου το έκανε δώρο ο ξάδερφος από το Αμέρικα. :yahoo:

Δεν έχω ιδέα πόσο κάνει, δεν έχω ψάξει.


Καλοτάξιδο Νίκο, ρίξε μια ματιά εδώ να δείς που έχεις μπλέξει ( με την καλή έννοια ) ο φίλος Στέλιος - sliver - έχει γίνει ειδικός και ακόμα περισσότερο, έλα σε επαφή μαζί του να σου λύσει όλες τις απορίες και να σε βοηθήσει, είναι ΟΚ τύπος και του αρέσει να βοηθάει.

http://www.alfisti.gr/forum/showthread. ... 4&page=102